Dziś jest:
Środa, 22 luty 2017

Ludzie sądzą, że zrobili dość nie zabijając nikogo. W rzeczywistości żaden człowiek nie może umierać w spokoju jeśli nie zrobił wszystkiego co trzeba, aby inni żyli.
/Albert Camus/

Komentarze: 39
Wyświetleń: 28114x | Ocen: 4

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 4/5


Sob, 26 luty 2011 21:11   
Autor: FN, źródło: PAP   

Powstanie nowa kosmiczna religia? Ten fenomen nazywają „Jediizmem”.

Sprawa zaczęła się w Stanach Zjednoczonych, ale z wielką siłą, nagle i z zaskoczenia pojawiła się u... naszych południowych sąsiadów Czechów.

Napisała o tym fenomenie Polska Agencja Prasowa. Okazuje się, że coraz więcej ludzi w Czechach wyraża chęć rejestracji jako nowej religii tzw. jediizmu, wywodzącego się z serii filmów fantastycznych pt. "Gwiezdne Wojny". Inicjatywę poparło ponad 12 tys. osób, głównie fanów kosmicznej sagi George'a Lucasa. Jediizm jako fenomen społeczny po raz pierwszy objawił swą siłę w czasie spisu ludności z 2001 roku.

 

Zapowiadają oni, że właśnie takie wyznanie wpiszą w odpowiedniej rubryce w czasie wiosennego spisu powszechnego. Swoje opinie wymieniają na razie nieformalnie w internecie, głównie za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook.

 

"Nie będziemy nikogo okłamywać; »Gwiezdne Wojny« zagościły w naszych sercach już w młodości. Zmieńmy razem historię naszej Republiki" - deklarują na swej stronie internetowej.

 

Przed spisem ludności czescy wyznawcy jediizmu muszą jeszcze zarejestrować związek wyznaniowy. Aby to zrobić, potrzebują300 podpisów i trzech pełnoletnich osób, które odpowiednie dokumenty złożą w Ministerstwie Kultury.

 

Spis ludności w Czechach odbędzie się między 26 marca a 14 kwietnia.

 

Jediizm jako fenomen społeczny po raz pierwszy objawił swą siłę w czasie spisu ludności z 2001 roku. W krajach anglosaskich wiarę w Jedi zadeklarowało około 500 tysięcy osób, przy czym w Nowej Zelandii 53 tysiące jediistów (1,5 proc. populacji kraju) stało się drugą co do wielkości grupą wyznaniową.

 

Wówczas wielu ludzi uznało za żart lub formę protestu wpisanie "Jedi" do rubryki pytającej o religię. Jednak od tamtej pory na całym świecie pojawiają się różne inicjatywy mające na celu formalizację tego systemu wierzeń.

 

Wiara Jedi to wyznanie synkretyczne, łączące w sobie m.in. cechy chrześcijaństwa, buddyzmu i zen. W filmie George'a Lucasa nie stanowiła konkretnego systemu religijnego, lecz rodzaj filozofii, którą wyznawali jej rycerze. Filarem była przenikająca wszystkie organizmy i materie Moc, dająca się kontrolować przez adeptów Jedi.

 

 

 

 

Sprawa oczywiście może być uznana za żart, ale jest o wiele poważniejsza, jeśli… ale o tym za chwilę. Reżyser filmu George Lucas opowiadał, że filozofię Jedi wziął czytając teksty dotyczące Zen, ale tak naprawdę jeszcze na długo przed powstaniem scenariusza wiedział, że w filmie musi pojawić się „Moc przenikająca wszystko”. Udało mu się to znakomicie, bo przesłanie mistrza Yody „Moim sprzymierzeńcem jest MOC” może być kluczem dla wszystkich, którzy zdecydują się wejść na ścieżkę rozwoju duchowego. Niezależnie od tego, jakie wyznanie czy system wartości reprezentują.

Ale jest jeszcze drugie dno owego „Jediizmu”. Otóż słynny światowi kontaktowcy (osoby mające stały kontakt z obcymi cywilizacjami) mówią dość osobliwe rzeczy o kilku filmach znanych na całym świecie. Wymieniają m.in. Star Trek, ale także całą serię filmów George Lucasa.  Otóż według kontaktowców film ten był w pewien sposób inspirowany, wiele elementów miało pobudzić ludzi do refleksji, przygotować na nowe czasy. Jak to zrobiono? Sztucznie wprowadzają „do umysłu scenarzysty i reżysera” pewne schematy, które potem zaowocowały takim a nie innym  filmem.

Brzmi fantastycznie? Może, ale równie fantastycznie brzmi to, że w Zdanach w 2006 roku wokół dwóch samochodów pozbawionych energii elektrycznej latał obiekt UFO… a przecież tak właśnie było. Świat może być jeszcze dziwniejszy, niż można by przypuszczać. Przesłanie „filozofii Mocy” z sagi Gwiezdnych Wojen jest zgodne z tym, co wiemy o świecie z innych, zupełnie „nie filmowych” źródeł… W Bazie FN w kuchni (zainteresowani wiedzą, o co chodzi) wisi wielki plakat z USA właśnie z Mistrzem Jedi, który był reklamą kolejnej projekcji filmu serii George`a Lucas`a, która było rozwieszana w amerykańskich kinach. Oczywiście jest traktowany jako żartobliwe wzbogacenie wystroju kuchni, ale… kto wie!

A więc „Niech MOC będzie z Wami!” ;)

FN

 

Komentarze: 39
Wyświetleń: 28114x | Ocen: 4

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 4/5


Sob, 26 luty 2011 21:11   
Autor: FN, źródło: PAP   

Komentarze (39)

1 2 3 4

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

Sob, 26 mar 2011 16:20 | brak oceny

Darth Vader | Gość

Nie lekceważcie mrocznej potęgi MOCY!!!

Dziękujemy za ocenę.

Pt, 4 mar 2011 22:39 | brak oceny

Fornax | Gość

Jedyną prawdziwą religią jest Matriksizm wszystko inne to bluźnierstwo ! Pokemonizm również !

Rozwiń odpowiedzi (2) Dziękujemy za ocenę.

Nie, 6 mar 2011 19:13 | brak oceny

N-l | Gość

Pominąłeś modły do mamony, a to rozpowszechniona religia

Dziękujemy za ocenę.

Nie, 6 mar 2011 18:07 | brak oceny

Scptk | Gość

"Matriksizm" to religia "narkomanów".

Dziękujemy za ocenę.

Pt, 4 mar 2011 14:54 | brak oceny

Apophis | Gość

JEDI - "Sztucznie wprowadzają do umysłu scenarzysty i reżysera pewne schematy." To samo film "Seksmisja" Machulskiego. Początki tych ujednoliceń widać w mediach, kiedy to na siłę wpycha się ludziom homoseksualizm. Jeden szaleniec - i po różnorodności genetycznej człowieka. Nie mówiąc już o historii Sodomy, która powtórzona w skali globalnej oznacza koniec cywilizacji przez niepowstrzymaną ohydę jednostek.

Dziękujemy za ocenę.

Czw, 3 mar 2011 09:24 | brak oceny

marta | Gość

Nb Ci co czytają biblie to dopiero mają odlot...przecież tam połowa to jakieś poplątanie z pomieszaniem...! Ponadto została spisana dopiero 100 lat po śmierci Jezusa , więc to też wytwór czyjejś wyobraźni:)

Rozwiń odpowiedzi (1) Dziękujemy za ocenę.

Sob, 5 mar 2011 19:03 | brak oceny

grengon | Gość

Najpierw zapoznaj sie dokladnie z historia ewangelii (masz napisane we wstepie do kazdej znich jej powstanie),
a potem wypowiadaj sie. Sw Jan apostol byl z Jezusem od poczatku Jego dzialalnosci do konca i spisal osobiscie
ewangelie bedac zeslanym na grecka wyspe Patmos. Biblia to najlepsza ksiega swiata, jest przewodnikiem do zbawienia, oswiecenia, tylko trzeba byc odpowiednio przygotowanym, byc na odpowiednim poziomie rozwoju duchowego.
Mozna czytac ja bez przerwy i za kazdym razem znalezc cos nowego, ale jak mowia Mistrzowie: perel nie rzuca sie miedzy swinie, bo zadepcza.

Dziękujemy za ocenę.

Śr, 2 mar 2011 15:45 | brak oceny

Scptk | Gość

Jeśli to prawda że wszechświaty są zamieszkane przez wiele różnych istot. "Gwiezni wędrowcy" w swoich statkach dla których pokonanie przestrzeni i czasu nie stanowi problemu "zwiedzają" i "podziwiają" różne planety. Na dodatek spotykając gdzie niegdzie szaraków, reptilianów i inne istoty nie nastawione przyjacielsko i być może tocząc z nimi wojny gdzieś we wszechświatach i różnych wymiarach. Wyznajac tez religie ktora sie opiera o jedna energie. To mozna powiedziec ze z tej strony zawiera duzo prawdy o wszechswiatach ktorej jeszcze nie znamy na wlasne oczy . No moze z wyjatkiem tych 'prymitywnych laserowych mieczy' ;D

Rozwiń odpowiedzi (1) Dziękujemy za ocenę.

Czw, 3 mar 2011 01:39 | brak oceny

chivas | Gość

W filmie StarWars (nie pamietam ktora czesc) występowała postać o czerwonym kolorze skóry z kilkoma rogami na glowie. Sam Credo Mutwa powiedzial iz tak samo wyglada rasa Chitauri. Credo Mutwa zadał więc pytanie, skąd George Lucas wyciągnął pomysł owej postaci?

Dziękujemy za ocenę.

Śr, 2 mar 2011 09:57 | brak oceny

Weteran | Załogant

Ta religia dotarła już do Polski w II połowie XVII w. - zobaczcie sami http://www.youtube.com/watch?v=v8pvJ7exVMA&feature=player_embedded

Rozwiń odpowiedzi (1) Dziękujemy za ocenę.

Śr, 2 mar 2011 15:25 | brak oceny

Scptk | Gość

He he... D

Dziękujemy za ocenę.

Wt, 1 mar 2011 23:30 | brak oceny

mirkowski | Gość

Uwilebiam Gwiezdne Wojny IV, V, VI za efekty specjalne. Nie za grę aktorską, nie za dialogii, nie Moc, ale za FX. Czy to czyni ze mnie wyznawcę Jedeizmu?

Dziękujemy za ocenę.

Wt, 1 mar 2011 11:07 | brak oceny

Yoda | Gość

Ale bzdura...

Dziękujemy za ocenę.

Wt, 1 mar 2011 00:13 | brak oceny

Heluś | Załogant

Heh akurat ostatnio do SW wróciłem^^
Nie ma emocji - jest spokój.
Nie ma ignorancji - jest wiedza.
Nie ma namiętności - jest pogoda ducha.
Nie ma chaosu - jest harmonia.
Nie ma śmierci - jest Moc.

Dziękujemy za ocenę.

Pon, 28 luty 2011 20:03 | brak oceny

pseudonim | Gość

podobno film Gwiezdne Wojny powstawał pod natchnieniem Ashtara i Kosmicznych Ludzi, jak chcecie się czegoś o nich dowiedzieć, poczytajcie dwa artykuły w Gwiazdy Mówią: o Ashtarze Sheranie i o wybrańcu Gwiezdnych Ludzi

Dziękujemy za ocenę.

1 2 3 4

* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Nick / imię i nazwisko

Email

Treść komentarza:

Zabezpieczenie przeciw-spamowe

Ilość UFO na obrazie
* Publikując komentarz oświadczasz, iż zapoznałeś się oraz akceptujesz regulamin naszej strony.

szukaj:  

Najbliższy czat z FN

Zebrany przez FN materiał z Polski i ze świata mówi wyraźnie - zbliża się moment oficjalnego "Kontaktu". Wiadomo, że obce cywilizacje nas dyskretnie obserwują, prowadzą badania, monitorują. Będzie jednak moment, kiedy ich obecność stanie się informacją równie oczywistą jak to, że... istnieje Antarktyda. Jak będzie wyglądał ten kontakt? Co wie na ten temat FN? O tym podczas multimedialnego czatu - jego data zostanie podana wkrótce!

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Dziś podczas konferencji prasowej NASA ma ogłosić nowe odkrycie dotyczące egzoplanet, czyli planet, które krążą wokół innych gwiazd niż nasze Słońce. Nie wiadomo, co dokładnie zostanie ujawnione - szczegóły trzymane są w wielkiej tajemnicy. Konferencja rozpocznie się o 19 polskiego czasu, będzie można ją oglądać na stronach NASA.

UFO24

więcej na: emilcin.com

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Brak zainteresowanych Załogantów.

Dziennik Pokładowy

Środa, 22 luty 2017 | Jak to jest: zabić drugiego człowieka? W grach komputerowych i filmach sensacyjnych to prosta sprawa: strzelasz, tamten pada, uśmiechasz się i idziesz dalej. W życiu jest to trudne: ludzie mimo wielu śmiertelnych pozornie ran potrafią dalej żyć... a to dopiero początek problemów dla potencjalnego mordercy. Ta pozornie drobna kwestia stanowi śmiertelny cios dla tzw. teorii spiskowych 11 września 2001...

czytaj dalej

Informacje z Hydepark "N"2 listopad :: Hipoteza symulacji - czy żyjemy w Matrixie? Naukowe i filozoficzne argumenty na temat możliwości życia w symulowanej rzeczywistości. Czy to możliwe i co na ten temat twierdzą naukowcy? Dyskusja na ten temat na forum Hydepark: viewtopic.php?f=33&t=4621


2 listopad :: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - do czego zaprowadzi nas przyszłość? Dyskusja o kierunku rozwoju świata i możliwych scenariuszach. Sztuczna inteligencja, technologie i wynalazki, które zaważą na naszym gatunku: viewtopic.php?f=28&t=4291
9 maj :: Czy liczby to "boski" kod Wszechświata? Czy matematyka to coś więcej, niż może się nam wydawać? Dyskutujemy o tajemnicach liczb, zagadkach, paradoksach, tajemnicach matematyki oraz o...informatyce. Zapraszamy: viewtopic.php?p=62550#p62550

wejdź na forum i dołącz do dyskusji

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.