Dziś jest:
Niedziela, 26 września 2021

Ludzie są brani przez załogi UFO na pokłady ich pojazdów. Od kiedy? Prawdopodobnie od początku pobytu człowieka na Ziemi.
/Budd Hopkins, zajmuje się przypadkami CEIII i CEIV/

Komentarze: 28
Wyświetleń: 32224x | Ocen: 5

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 4/5


Wt, 24 maj 2011 11:30   
Autor: FN, źródło: FN   

Nad kręgami zbożowymi przelatują małe, kuliste obiekty – to fakt bezdyskusyjny!

Wielkimi krokami zbliża się sezon „kręgów zbożowych”. Stąd na łamach serwisu FN coraz częściej będzie pojawiał się ten temat, a także w Bazie FN odbędzie się specjalna narada poświęcona właśnie fenomenowi „kręgów zbożowych”.

Bo jest to fenomen bezdyskusyjny, związane z jakimś niepoznanym zjawiskiem. Nie dajcie się zwieźć ludziom, którzy twierdzą, że „wszystko już zostało wyjaśnione i robią to ludzie”. Jest wprost przeciwnie. Nic nie zostało wyjaśnione, a to, że „tamten czy ten” piktogram zrobili fałszerze nie ma w ocenie tego zjawiska żadnego znaczenia. Najmniejszego!

Podczas spotkania w Bazie FN jeden z oficerów okrętu Nautilus będzie miał wykład poświęcony obiektom widywanym nad kręgami zbożowymi.  Jak wyglądają takie obiekty?

Oto zdjęcie wykonane w Wylatowie w 2002 roku w okresie, kiedy kręgi zbożowe w tej mieścinie powstawały co kilka dni. Autorem zdjęcia jest „nasz człowiek”, więc jego prawdziwość jest poza dyskusją. /na wszelki wypadek uprzedzamy, aby zapomnieć o "Księżycach"... tego dnia Księżyc nie był w ogóle widoczny/

 

 

 

i zbliżenie tego obiektu..

 

 

Jak wyglądają te obiekty? Są to jasne kule, bardzo często otoczone jasną poświatą, które na zdjęciach są dość powszechnie traktowane jako „kule orbs”, choć – co zawsze warto podkreślić – nie powinno się wrzucać wszystkiego do jednego worka. Kula bowiem kuli nie równa i – co także zawsze powtarzamy – to są obiekty o różnej naturze, co tak naprawdę pokazały dopiero filmy pokazujące przeloty tych obiektów.

 

Nie ma dla nas wątpliwości po 15 latach zbierania materiałów o tym zjawisku z Polski i ze świata (machnijmy ręką na wszelkie wyjaśnienia pyłkowo-owadowe… szkoda czasu na to w tym tekście), że są to kule złożone z jakieś energii, która może mieć związek z wykonywaniem kręgów zbożowych. Może, ale nie musi mieć związku – poruszamy się w sferze hipotez.

 

 

Najpierw ważne wydarzenie z Wylatowa – rzecz miała miejsce 18 maja 2003 roku na polu Tadeusza Filipczaka. Godzina - ok. 14.00 Grupa osób stoi na polu, wśród nich także operator kamery cyfrowej. Z właścicielem pola rozmawia jeden z naszych „oficerów okrętu Nautilus”. Nagle rozlega się krzyk właściciela kamery, że „nagrał przelot jakieś kuli nad polem”.

Wszyscy gromadzą się wokół niego, on drżącymi rękami pokazuje ekran monitora kamery, na którym widać rzecz niebywałą – oto od rozmawiającej dwójki mężczyzn odrywa się biała kula o średnicy ok. 50 centymetrów i zaczyna po lekkim łuku lecieć nad polem, zaś właściciel kamery śledzi tor jej lotu. Kula leci kilka sekund nabierając prędkości, po czym znika na tle nieba. Wykluczone są wszystkie hipotezy o „celowej obróbce i fotomontażu”, bo przecież wszystko rozegrało się na oczach ludzi, którzy od razu po tym obejrzeli nagranie jeszcze na polu.

Tego dnia wszyscy (włącznie z autorem filmu) udali się to Telewizji Bydgoszcz, która wieczorem wyemitowała ten film. Ale widzowie”TVP Bydgoszcz” nie zobaczyli rzeczy najciekawszej... W gmachu telewizji na stole montażowym po wgrania całego filmu montażyści zauważyli rzecz niezwykle osobliwą, która miała miejsce przed „lotem dziwnej kuli”.

Oto na rękach jednego z mężczyzn stojących na polu (od których oderwała się owa kula) jest jakaś materia. Była ona znakomicie widoczna na zewnętrznej powierzchni dłoni, kiedy miał je ułożone za sobą w pozycji, jaką często przyjmuje się podczas dyskusji. Jak wyglądała owa dziwna materia? Dokładnie tak, jak przelewająca się rtęć na podłodze po zbiciu termometru.

  Owa wyraźnie pulsująca masa w postaci gigantycznych „kropel” o średnicy około 10-15 centymetrów była na dłoniach tego człowieka, który był tego zupełnie nieświadomy. Ale to nie wszystko. Potem zdumieni montażyści TVP zauważyli, że w następnej scenie uwiecznionej na zapisie „tuż przed odlotem kuli” ów człowiek unosi dłonie przed siebie, a pomiędzy jego dłońmi jest jasna kula o średnicy ok. 15 centymetrów, która unosi się w powietrzu. I od razu uprzedzamy wszelkie wątpliwości, że nie ma mowy o żadnym „złudzeniu”, gdyż zarówno „przelewającą się masę na dłoniach” widać doskonale, jak i kulę „pomiędzy dłońmi”. Operator kamery nieświadomy tego, że oprócz nagrywanych przez niego dwóch mężczyzn na polu na jest jeszcze coś „więcej” robi zoom-off i oddala obraz.

Mijają trzy sekundy, kiedy nagle od tej dwójki mężczyzn odskakuje owa kula (którą na całe szczęście dojrzał na ekranie autor filmu) i którą udało się zarejestrować. Ten film jest jednym z najważniejszych w naszej opinii na temat tego, co się kryje za fenomenem kręgów zbożowych. Po pierwsze pokazuje wyraźnie, że nad kręgami zbożowymi pojawiają się jasne, kuliste obiekty, które są niewidoczne gołym okiem, a które można zobaczyć dopiero na ekranie aparatów fotograficznych lub kamer. I nawet nie ma sensu mówić o tym, że „był to owad, ptak, lecąca torebka foliowa, zdalnie sterowany mały helikopter, kula styropianowa zawieszona na długim wędzisku czy wreszcie odblask lub świetlny blik” czy inne równie idiotyczne wyjaśnienia wykpiwające, gdyż zarówno sam film, jak i okoliczności jego wykonania są tak obezwładniająco wiarygodne (wszystko działo się na naszych oczach, włącznie z pobytem w siedzibie TVP), że do dzisiejszego dnia w dyskusjach o kręgach zbożowych prowadzonych na pokładzie Nautilusa jest ten film traktowany jako aksjomat. Pewnik. Rzecz, co do której natury zasadne jest się spierać, ale której istnienia negować po prostu nie można.

 

Jak wyglądają takie obiekty uchwycone na filmach nagranych na terenie kręgów zbożowych? Oto przykładowa klatka z takiego filmu: /obiekt został zaznaczony/

 

 

i jeszcze jedno klatka z filmu przelotu takiego obiektu z Archiwum FN

 

Przed naszym spotkaniem w Bazie FN warto pokazać dwa filmy, które tam zostaną zaprezentowane. Pierwszy został zarejestrowany drugiego sierpnia 2010 roku podczas pobytu turystów w miejscowości Cley Hill na Wyspach Brytyjskich.

 

 

 

 

 

I jeszcze jeden fragment filmu o kręgach zbożowych, które występują na Wyspach Brytyjskich.

 

 

Na koniec jeszcze na chwilę wracamy do Polski. Sięgamy do archiwum Fundacji Nautilus z 2002 roku. Jest to ciekawa relacja do dyskusji „UFO i kręgi zbożowe”. Wiele osób zastanawia się, czy zjawisko kręgów zbożowych rzeczywiście ma związek ze zjawiskiem UFO.

Tę tezę wydaje się potwierdzać incydent, który miał miejsce w Wylatowie w 2002 roku. Na polu Tadeusza Filipczaka w nocy z 2 na 3 lipca powstał piktogram zbożowy. Tej samej nocy dwóch chłopców na kolonii letniej w Gozdawie obserwowała potężną kulę czerwonego światła, która spadła na Wylatowo.

Chłopcy opowiadali rano swojemu wychowawcy, że prawdopodobnie "w Wylatowie spadł samolot, choć nie było dźwięku".

Następnego dnia wychowawca razem ze swoimi podopiecznymi przyjechał do Wylatowa, aby zobaczyć szczątki "maszyny, która w nocy runęła na pobliską wioskę". Ze zdumieniem dowiedział się, że w nocy, kiedy chłopcy obserwowali ogromną spadającą kulę światła powstały dziwne znaki w zbożu.

 

 

 

 

 

 

"KTO" LUB "CO" WYKONUJE KRĘGI ZBOŻOWE? KLIKNIJ NA LINK I ZOBACZ WYNIKI NASZEJ ECHO-SONDY!

Komentarze: 28
Wyświetleń: 32224x | Ocen: 5

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 4/5


Wt, 24 maj 2011 11:30   
Autor: FN, źródło: FN   


Komentarze (28)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.
1 2 3

Czw, 2 cze 2011 23:51 | brak oceny

nicrame | Gość

Bylo by bardzo fajnie gdzies wystawic te materialy nagrane przez NF, bo tylko mowienie o nich, bez pokazania to troche dziecinne. Ja tez moge napisac ze cos widzialem, i mam nagrane. Np. widzialem przelatujacych 50 obiektow wielkosci malej wsi. Wszystko nagralem :D Pozdrawiam

Nie, 29 maj 2011 10:49 | brak oceny

gosia | Gość

nie wiem skad ta polska zacieklosc jak chodzi o Zydow...wracajac jednak do tematyki ufo...z tymi istotami na prawde trzeba byc ostroznym....nie wiemy jakie maja zamiary.Warto obejrzec film 4 rodzaj - niesamowiy film,dajacyu do myslenia

Czw, 26 maj 2011 22:49 | brak oceny

Tereon | Gość

NO fakt pojawiają się małe kule, nazywają się "robale".

Śr, 25 maj 2011 15:03 | brak oceny

a Jedi Knight | Gość

Dziękuję i pozdrawiam Ciebie serdecznie AVANTI oraz gratuluję znakomitego postu NA POCZATKU BYŁO TAK!Każdy faktyczny,prawdziwy chrześcijanin jest Żydem,Żydem duchowym bo jest jedna owczarnia i jeden pasterz ale był,jest i będzie,,naród wybrany''czy to się komus podoba czy nie ponieważ:,,NIEODWOŁALNE SĄ BOWIEM DARY I POWOŁANIA BOŻE.''(Rzym.11,29).Co prawda żyjemy w Wieku Ewangelii i,,Co do ewangelii,są oni nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego dobra,lecz co do wybrania,SĄ UMIŁOWANYMI ZE WZGLĘDU NA PRAOJCÓW.''?!W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę wszystkich czytelników i zainteresować społecznością tzw.Żydów Mesjańskich lub inaczej Żydów Wypełnionych również a może nawet przede wszystkim z WIELKĄ TAJEMNICĄ zawartą w słowach Chrystusa:,,A wielu pierwszych będzie ostatnimi,A OSTATNICH PIERWSZYMI."(Mar.10,31)wypowiedzianych tuz po:,,Który by nie otrzymał STOKROTNIE teraz,w doczesnym życiu domów i barci,i sióstr,I MATEK(!),i dzieci,i pół,CHOĆ WŚRÓD PRZEŚLADOWAŃ,a w nadchodzącym czasie żywota wiecznego.'',które z kolei ewidentnie nawiązują do poczatku Mar.10,31:,,A WIELU PIERWSZYCH BĘDZIE OSTATNIMI(...)''.Ale chciałbym napisać o czym innym też,mianowicie odnosząc się do ziemskiej rzeczywistości władzy zgodnie z którą to rzeczywistością faktycznym i realnym władcą tego świata,tej ziemi(jak też operujacy w,,okręgach niebieskich'') jest szatan wraz ze swoimi upadłymi aniołami.Jeżeli podległe mu są wszystkie królestwa świata to zapewne bez wyjątku,ba co wiecej,podległe mu są te królestwa,te państwa,które wiodą prym,są największymi,najsilniejszymi,najpotężniejszymi i to w oczywisty i SPEKTAKULARNY sposób,na przykład na czele ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej?!USA są zbyt,,długowiecznym''organizmem historycznym,państwowym,filozoficznym i religijnym w historii ludzkości a zwłąszca teraz w Wieku Ewangelii żeby nawet nie miały nawet swojej wzmianki,odniesienia w BIBLII?!Ale o tym może innym razem.Z pewnością wszyscy przywódcy,włądcy od ojców założycieli począwszy tego SPEKTAKULARNEGO państwa nie sprawują jej bez świadomości i bezpośredniego kontaktu z szatanem i jego upadłymi aniołami?!Jest to ewidentne,LOGICZNE i jasne jak słońce oraz proste jak drut?!Właśnie jestsmy w dniach europejskiej podróży aktualnego prezydenta USA Baracka Hussejna OBAMY,w tym również w Polsce.Mam ciekawe a nawet bardzo uważam interesujące pytanie,mianowicie,czy przychodzacego podczas swojego powtórnego przyjscia(paruzji)Jezusa Chrystusa razem ze swoimi wybranymi aniołami będzie witał z radością,w duchu tęsknoty,więzi i radosnego,błogosławionego oczekiwania jakikolwiek współczesny przywódca świata na czele właśnie z przywódcą Stanów Zjednoczonych?!Czy też nastąpi raczej coś zupełnie przeciwnego?!Czy nastąpi,na przykład jak czytamy u proroka IZAJASZA:,,Ciągną z dalekiej ziemi,od krańców nieba,Pan i narzędzia jego grozy,aby zniszczyć cała ziemię(...)I są przerażeni;ogarniają ich skurcze i bóle,wiją się z bólu jak rodząca,jeden na drugiego spogląda osłupiały,ich oblicza są rozpłomienione''(Izajasza 13,5-8)albo:,,Niech słucha ziemia i to,co ja napełnia,okrąg ziemi i wszystko,co z niej wyrasta!Gdyż rozgniewał się Pan na wszystkie narody,jest oburzony NA CAŁE ICH WOJSKO,OBŁOŻYŁ JE KLĄTWĄ,PRZEZNACZYŁ JE NA RZEŻ,Ich zabici nie będą pochowani,a z trupów będzie sie unosił smród''(Izajasza 34,2-3).MĄDREMU DOŚĆ...Pozdrawiam wszystkich serdecznie!

Śr, 25 maj 2011 12:42 | brak oceny

jfk | Gość

A widzieliście ten super film ?! to lepiej go obejrzyjcie ! wszystko jasne przed i po... ! :-)
link: http://www.youtube.com/watch?v=1snt6l5fBMY&feature=related

Śr, 25 maj 2011 12:20 | brak oceny

wolff25 | Gość

zrobiłem swój projekt "czyste niebo" teraz potrzebuję dobrego speca od zdięć bo te robione są telefonem komurkowym i ... jest na nich co najmniej 1 obiekt niewidzialny gołym okiem na 100 % nie jest to ptak ani samolot co najwyżej owad :) dletego potrzebuję potwierdzenia

Śr, 25 maj 2011 12:03 | brak oceny

na poczatku bylo tak | Gość

Witam. "tosemja" jesteś na dobrym tropie ! Ja bym dodał jeszcze że może te istoty-byty z innego wymiaru znając naszą przyszłość próbgują nas ostrzec a nie mogą tego czynić z jakichś powodów otwarcie, tzn otwartym tekstem ! Więc jest to przekaz zakodowany-ukryty tak jak ten film o kręgach zbożowych wskazujących przyszłe katastrofy fukuszimy (link podany niżej). Odnośnie Ziemi i istot na niej zamieszkujących zwanych ziemianami tez powinnismy znać ich historię ! Historię upadłych istot zwanych Nefilim ! "...Wers trzeci przetłumaczono jako: Nie będzie przebywał duch mój w człowieku na zawsze, gdyż jest on tylko ciałem. W istocie rzeczy brzmi on nieco inaczej. Lo jadon ruchi beadam leolam b'szgam hu baszer vehaju jamiv meah veaszrim szana - mój duch (obecność) nie pozostanie w stanie wiecznego wzburzenia i nie będzie walczyć sam ze sobą z powodu człowieka, czy go zniszczyć, czy też okazać mu laskę. Dlatego życie tego pokolenia ludzi potrwa jeszcze tylko 120 lat. Można też zwrot ten rozumieć w następujący sposób: przez 120 lat będę cierpiał razem z nimi, a jeśli się nie nawrócą, po tym czasie spuszczę na ziemię potop. Istotnie, wers 6 mówi, że "Bóg żałował, że uczynił człowieka na ziemi i bolał nad tym w sercu swoim ". Stwórca musiał pojednać się sam ze sobą, ponieważ stworzył człowieka na swój duchowy obraz i podobieństwo. Wszczepił w nas przeciwstawne sobie, ale doskonale zbalansowane inklinacje (siły), yetzer ha-tov oraz yetzer ha-ra czyli inklinacje czynienia dobra i zła (hebr. vejijitzer, uformowany). Doskonałe zbalansowanie i wzajemne znoszenie się tych przeciwstawnych sobie inklinacji, zarówno w Bogu jak i w jego duchowym obrazie, w pierwszym człowieku, sprawiało, że Adam nie był świadomy potężnej niszczycielskiej siły niczym niepohamowanego zła, która jako potencjał była w nim obecna. Dopiero w ogrodzie Eden, wąż symbolizujący szatana i upadłych aniołów podsuwa Ewie trzy podstawowe rodzaje pożądliwości: ciała, oczu oraz pychy życia (zobacz także pisma chrystiańskie, I List Jana 2, 16). Pożądliwości te sprawiają, że myśli Ewy, która, jak każdy człowiek, miała w nich swoje żródło życia i stałej łączności z Bogiem, duchowym centrum Wszechświata (Ket'vim, Przypowieści Salomona 4, 7-23), Niech Będzie Błogoslawiony, sprawiły, że jej emunah, to jest bezgraniczna wiara i zaufanie do Boga uległy zachwianiu i przecięciu. Równowaga sił została zniszczona. Człowiek poznał w ten sposób nie tylko różnicę pomiędzy dobrem, a złem poprzez kontrast. Poznał także przedziwne prawo obowiązujące we Wszechświecie, według którego zło czyni się samoistnie, bez szczególnego wysiłku, dobro zaś zawsze wymaga wysiłku i wkładu pracy . Zwichnięta równowaga pomiędzy yetzer ha-tov oraz yetzer ha-ra może generować impulsy do pozytywnego działania i w konsekwencji być bardzo twórcza, ale może też prowadzić do nieodwracalnego samozniszczenia człowieka, który stracił kontrolę nad swoim sercem oraz myślami. Człowiek, który otrzymał swobodę wyboru, za sprawą upadłych aniołów stracił doskonałą łączność ze źródłem życia, a Bóg "żałował" właśnie tego, że pozwolił nefilim doświadczyć człowieka, zbuntować go przeciwko sobie i w konsekwencji doprowadzić do jego upadku..." Pozdrawiam.

Śr, 25 maj 2011 11:41 | brak oceny

kosmita2 | Gość

Takie obiekty kuliste obserwuję gołym okiem na niebie.Wyglądają tak: są jasne przezroczyste i są takie które mają w środku ciemny punkt otoczony przezroczystą białą powłoką.
Zastanawiam się czym są te obiekty.

Śr, 25 maj 2011 09:29 | brak oceny

tosemja | Gość

Jeżeli przyjmiemy za pewnik istnienie ORBS i FORBS to musimy przyjąć że "nasz świat" dzieli się na sferę widzialną i nie widzialną. To tyle jeśli chodzi o nas ludzi bo zwierzęta mogą mieć zmysły tak wyewoluowane że widzą to czego my nie możemy zobaczyć. Znaczy to że nasza nauka jest ograniczona bo zlekceważyliśmy naukowe badanie sfery fizycznie nie postrzegalnej a istniejącej obok nas równolegle. Piktogramy mogą być próbą nawiązania kontaktu z nami tak jak my próbujemy wykorzystując SETI i satelity. Sfera nie widzialna może być jakimś rodzajem nieznanej nam inteligentnej energii a to już krok od teorii strun. Może ma to jakiś sens? nie wiem i chyba nie szybko ktokolwiek dowie się chyba że czeka nas jakiś kolejny przełom w nauce. Człowiek w swojej biologicznej formie raczej nie skolonizuje Kosmosu.

Śr, 25 maj 2011 03:21 | brak oceny

Wojtek | Gość

Ja mam lepszą historię. Zobaczcie wideo:

http://youtu.be/s7XBlmHti6A

Ta historia powtarza się CO ROKU! To szokujące.

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

STRONA
1 2 3
* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

26 września: [...]  Wieczorem łączymy się z naszymi kolegami z Las Vegas - temat to scenariusze przyszłości ludzkiej cywilizacji przedstawiane przez obce istoty podczas Bliskich Spotkań Trzeciego Stopnia .[...]

UFO24

więcej na: emilcin.com

Dziś, 08:32 | Witam FN, Wiem, że macie takich obserwacji dużo, ale sam chyba widziałem UFO. Było to 24 września 2021 w Katowicach, godzina 23.16. Wracałem od mojej dziewczyny, kiedy nagle na niebie zauważyłem jasny punkt. Pomyślałem, że to gwiazda, gdyż punkt stał nieruchomo. Nawet nie wyciągnąłem aparatu, bo wiadomo gwiazda. Ale dosłownie po chwili ten punkt ruszył w kierunku północnym i dosłownie z prędkością niewyobrażalną dla mnie odleciał. Zatkało mnie wtedy. Próbowałem szybko wyjąć z plecaka komórkę ...

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Dziennik Pokładowy

Wtorek, 10 sierpnia 2021 | Historia występu tzw. „badaczy UFO” w nieistniejącym od wielu lat programie „Rozmowy w Toku” pokazuje wiele aspektów czegoś, z czym spotykam się od wielu lat, co mnie zaskoczyło i wprawiło w bezgraniczne zdumienie. Z upływem lat przekonuję się, że jest to niestety typowo rodzima przypadłość oparta na wszystkich ciemnych demonach polskiej duszy: zawiści, zazdrości, kompleksach...

czytaj dalej

FILM FN

POWRÓT DO EMILCINA - FN 2021

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.