Dziś jest:
Niedziela, 18 sierpnia 2019

Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł.
/Leonardo da Vinci/

Komentarze: 3
Wyświetleń: 4233x | Ocen: 7

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Śr, 20 cze 2018 09:52   
Autor: FN, źródło: FN   

PROJEKT FN ‘OTWARTE NIEBO’ MA PIERWSZĄ RELACJĘ O POJAWIENIU SIĘ PIORUNA KULISTEGO W 2018 ROKU

Relacja trafiła do nas 17 czerwca b.r. Jeden z czytelników serwisu opisał, że 14 czerwca 2018 w pobliżu Wałbrzycha obserwował zjawisko, które jego zdaniem było piorunem kulistym.

Jego relacja jest tak ciekawa, że zamierzamy ją nagrać na wideo (zgodził się na to). Już teraz możemy jednak napisać, że było to tuż przed burzą (nie padał deszcz, ale ulewa „wisiała w powietrzu”), a on jechał samochodem do domu wąską drogą prowadzącą przez małe miejscowości. W pewnym momencie po prawej stronie od samochodu na wysokości ok. 1 metra i w odległości od auta ok. 3-4 metrów pojawiła się jarząca się na pomarańczowo i czerwono (według świadka zmieniała barwy) kula, która miała wielkość dużej pomarańczy.

 

Obiekt przez chwilę utrzymywał prędkość auta i leciał z nim równolegle! Kiedy jednak świadek obserwacji i jednocześnie kierowca zatrzymał samochód kula pod lekkim kątem poszybowała w niebo. Jej lot był spokojny, nie było także słychać żadnego dźwięku. Wszystko trwało chwilę – 2-3 sekundy. Według świadka nie było nawet szansy wyciągnąć z plecaka telefon (leżał na tylnym siedzeniu) i zrobić zdjęcie, choć oczywiście po to właśnie zatrzymał samochód.

Jedziemy do świadka za kilka tygodni i planujemy nagrać materiał na miejscu pojawienia się dziwnej kuli. Czy był to piorun kulisty? Nadciągająca burza może właśnie to oznaczać, choć zachowanie się obiektu nie było typowe dla piorunów kulistych.

 

 

Piorun kulisty to przeważnie kula o średnicy od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Leci lotem niejednostajnym, porusza się w różnych kierunkach, a czasami nawet wydaje dźwięk przypominający syczenie. Może mieć różne barwy (najczęściej białą, żółtą lub bladoniebieską). Trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. Występuje przeważnie w trakcie burz, ale istniały przypadki pojawiania się tego zjawiska w słoneczną pogodę. Świeci w przybliżeniu jak stuwatowa żarówka. Największy zauważony piorun kulisty miał średnicę ok. 1,5 m, najmniejszy – 1 cm.

Opisy pojawienia się piorunów kulistych są bardzo dobrze znane od tysięcy lat. Niektóre potrafiły wlecieć do domu i doprowadzić do przerażenia domowników na przykład zawisając nad stołem, przy którym ludzie siedzieli przy kolacji, a następnie wybuchnąć.W roku 2014 doniesiono o pierwszej naukowej obserwacji pioruna kulistego. Dokonali tego w lipcu 2012 naukowcy z uniwersytetu w Lanzhou w Chinach. Naukowcy obserwowali zwykłą burzę, gdy w pewnym momencie, po silnym uderzeniu pioruna, w odległości około 900 m od aparatury pojawił się piorun kulisty. Zjawisko trwało nieco ponad sekundę, w tym czasie kula zmieniła barwę z białej na czerwonawą i przesunęła się o około 10 m w poziomie i 3 m w pionie.

Jeden z czytelników serwisu FN przysłał film, na którym widać jasną kulę plazmy ulatującą w powietrze. W pracy opublikowanej w magazynie Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego naukowcy piszą o tym, jak doprowadzili do wyładowania elektrycznego dużej mocy z katody, która wystaje nad uziemionym roztworem elektrolitu.


W wyniku wyładowania nad roztworem pojawiła się jasna kula plazmy o nieznanym wciąż składzie i szybko uniosła w powietrze. Po 0,6 s nie było po niej śladu.

 

Uruchomiliśmy specjalny zespół w ramach naszego projektu „Otwarte Niebo”, który będzie się zajmował monitorowaniem pojawiania się piorunów kulistych w różnych miejscach Polski. Naszym pierwszym zadaniem będzie pojechanie pojazdem FN na Śląsk, aby nagrać dwie relacje o tych zjawiskach (jedna z nich to właśnie to, co opisaliśmy na początku tekstu).

Naszym zdaniem są takie manifestacje tych dziwnych kul, że raczej należałoby je uznać za UFO a nie zjawiska meteorologiczne. Ostatnio ciekawy wątek pojawił się przy okazji zbierania dokumentacji o Witoldzie Wawrzonku – pierwszym człowieku, który miał okazję zawiadomić media o spotkaniu z UFO w Emilcinie.

Jego syn Adam Wawrzonek opisuje, że ojciec miał okazję badać dwa przypadki manifestacji tzw. piorunów kulistych w okolicy Lublina. Po ich zbadaniu i rozmowach ze świadkami nie miał żadnych wątpliwości – te małe jarzące się kule mają więcej wspólnego ze zjawiskiem UFO niż z „banalnymi zjawiskami atmosferycznymi”. Trudno się z jego opinią nie zgodzić po wysłuchaniu takiej historii jak przypadek z okolic Wałbrzycha.

Uprzejmie prosimy wszystkich, którzy mieli okazję na własne oczy zobaczyć zjawisko pioruna kulistego lub słyszeli o pojawianiu się tego fenomenu w obecności świadków o opisanie takiego wydarzenia i wysłanie opisu na adres naszego projektu „Otwarte Niebo”: redakcja@emilcin.com

 

Komentarze: 3
Wyświetleń: 4233x | Ocen: 7

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Śr, 20 cze 2018 09:52   
Autor: FN, źródło: FN   


Komentarze (3)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.

Sob, 30 cze 2018 16:25 | brak oceny

ludek | Załogant

Tez wydaje mi sie, ze to zjawisko UFO, skoro mozliwe jest zakrzywienie czasoprzestrzeni to i miniaturyzacja jakos sie miesci w tym wszystkim. Poza tym obcych przybyszy być może trzeba tez szukać pod stopami a nie tylko w niebie nad głowami.

Pon, 25 cze 2018 22:55 | ocena: + 1

Marcin111 | Załogant

Takie rzeczy się zdarzają. Kilka lat temu poznałem pewną Japonkę. Opowiadała mi, że piorun kulisty wleciał do jej mieszkania w bloku, polatał, przez chwilę pozostał nieruchomy jakby ją obserwował i wyleciał z mieszkania. Jej opowieść była w pełni wiarygodna.

Śr, 20 cze 2018 16:09 | ocena: + 1

promagna | Załogant

Cyt. "Po ich zbadaniu i rozmowach ze świadkami nie miał żadnych wątpliwości – te małe jarzące się kule mają więcej wspólnego ze zjawiskiem UFO niż z „banalnymi zjawiskami atmosferycznymi”

Szanowna FN mając mnóstwo materiałów, powinna już dawno próbować zdiagnozować i oddzielić efekty czysto elektryczne od tego, co robi KREACJA.

Spróbujcie proszę opisać w nowym artykule czym jest ta KREACJA, jak ją rozumieć, czym ona różni się od powszechnych zjawisk fizycznych.

Jeśli będziecie mieli z czymś problem, mogę Wam pomóc. Nie jest łatwą sprawą nawet dla wybitnych naukowców ogarnięcie umysłem niektórych zjawisk, które są obserwowalne na nieboskłonie. Nauka takie problemy omija szerokim łukiem, aby nie popełnić blamażu lub nie popaść w branży w ostracyzm.

Pozdrawiam

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas odwiedził w czwartek 15 sierpnia najbardziej wysunięte na północ terytorium Kanady, Nunavut, by zobaczyć efekty globalnego ocieplenia w rejonie Arktyki i spotkać się z pracującymi tam niemieckimi naukowcami. Według kwietniowego raportu ministerstwa środowiska Kanady, ocieplenie klimatu w tym kraju postępuje dwa razy szybciej niż na świecie. Z kolei sama Arktyka według różnych badań ociepla się od dwóch do trzech razy szybciej.

UFO24

więcej na: emilcin.com

Pon, 12 sie 2019 07:57 | Drogi Nautilusie. W piątek (9 sierpnia 2019 - przyp. FN) przed godziną 7-mą rano szedłem z kolegą do pracy.Gdy już zbliżaliśmy się do miejsca pracy,oczom naszym ukazał się widok metalicznego obiektu,który leciał sobie powoli na niebie.Nie było by to nic dziwnego,gdyby nie to,ze ten obiekt nagle zniknął.po prostu rozpłynął się.Czy możecie mi wyjaśnić co to mogło być? Stały Wasz czytelnik Marek

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Brak zainteresowanych Załogantów.

Dziennik Pokładowy

Czwartek, 25 lipca 2019 | 22 lipca 2019 roku odszedł w stronę światła Marek Rymuszko. Twórca i pomysłodawca miesięcznika ‘Nieznany Świat’, który przebudził miliony ludzi ze snu i sprawił, że dostrzegli inny, nieznany świat. Ale odszedł przede wszystkim bliski mi człowiek, którego brak odczuwać będę do końca mojej ziemskiej wędrówki.

czytaj dalej

FILM FN

JASNOWIDZ KRZYSZTOF JACKOWSKI - ostrzeżenie przed oszustami sprzedającymi 'Amulety Jackowskiego'

archiwum filmów

Informacje z Hydepark "N"25 sierpnia :: Dowód na to, że żyjemy w hologramie? Nauka dochodzi do coraz bardziej zaskakujących wniosków na temat natury naszej rzeczywistości. Czy jest możliwe, że świat to hologram?: viewtopic.php?f=33&t=5532
25 sierpnia :: Paradoks bilardowy - podróże w czasie Dyskusja na temat hipotez dotyczących podróży w czasie od trochę innej strony. Możliwe, czy nie? Oto jest pytanie: viewtopic.php?f=53&t=5626
2 listopada :: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - do czego zaprowadzi nas przyszłość? Dyskusja o kierunku rozwoju świata i możliwych scenariuszach. Sztuczna inteligencja, technologie i wynalazki, które zaważą na naszym gatunku: viewtopic.php?f=28&t=4291

wejdź na forum i dołącz do dyskusji

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.