Dziś jest:
Sobota, 6 marca 2021

Możesz mieć wszystko, czego zapragniesz, jeżeli pozbędziesz się przekonania, że nie możesz tego mieć.
Anthony Robbins

Komentarze: 7
Wyświetleń: 8563x | Ocen: 20

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Pt, 24 sie 2018 09:22   
Autor: FN, źródło: FN, http://preppersi.blogspot.com   

PREPPERS... CZY JESTEŚCIE GOTOWI NA ARMAGEDON?


W serwisie FN od czasu do czasu pojawiają się informacje o tym, że Ziemia ma przeżyć potężny wstrząs, który zmieni historię naszej planety. Gigantyczny konflikt nuklearny, apokaliptyczna powódź, uderzenie asteroidy – każda z tych opcji jest możliwa, choć na co dzień żyjemy tak, jakby były to „bajeczki dla dzieci”, bo przecież wiemy, że nic się nie wydarzy…

Ostatnio podczas spotkania w Bazie FN pojawił się temat „preppers” i z uśmiechem rozmawialiśmy o tym, że gdybyśmy byli „preppersami”, to naszym naturalnym „miejscem przetrwania” na pewno byłaby Baza FN. Jest tu wszystko potrzebne do tego, aby dać radę przeżyć w ekstremalnych warunkach nawet wiele lat, choć oczywiście błyskawicznie pojawiłby się problem żywności, ale to inny temat.

W naszym serwisie właśnie pojawiła się ECHO-SONDA z pytaniem.


PREPPERS TO LUDZIE PRZYGOTOWUJĄCY SIĘ NA ZBLIŻAJĄCY ARMAGEDON. KUPUJĄ PRZEDMIOTY POTRZEBNE DO PRZETRWANIA, BUDUJĄ SCHRONY. CO MYŚLISZ O ‘PREPPERS’?

JESTEM JEDNYM Z NICH – POWOLI ZACZYNAM PRZYGOTOWYWAĆ SIĘ NA ARMAGEDON

POPIERAM ICH POSTAWĘ, KIEDYŚ STANĘ SIĘ ‘PREPPERS’

PATRZĘ ŻYCZLIWIE, ALE NAWET GDYBY COŚ SIĘ MIAŁO STAĆ I TAK NIE BĘDĘ GROMADZIŁ ZAPASÓW I BUDOWAŁ SCHRON

UWAŻAM TO ZA WARIACTWO – NIC NAM NIE GROZI I NIC SIĘ NIE STANIE

NIE MAM ZDANIA NA TEN TEMAT

 

Zachęcamy wszystkich do udziału w ECHO-SONDZIE. Poniżej link do jej wyników:

https://www.nautilus.org.pl/echosonda,466,preppers-to-ludzie-przygotowujacy-sie-na-zblizajacy-armagedon.html


Jeden z naszych czytelników przysłał nam link do polskiej strony „preppers”, na której jest 5 zasad bycia „preppers”.

http://preppersi.blogspot.com/p/5-zasad-preppersa.html

Tekst spodobał się załodze Nautilusa i przedrukowujemy go poniżej, gdyż w kilku punktach jest zgodny z zasadami „minimalizmu”, które coraz częściej uważamy za klucz do szczęścia i o którym napiszemy więcej wkrótce w serwisie FN.

 

5 ZASAD PREPPERSA

Są to podstawowe zasady, których każdy prepper powinien się trzymać. Przygotowania do przetrwania wykonane zgodnie z zasadami daje gwarancje utrzymania planowanego poziomu życia w chwili zagrożenia. Standard życia jest zależny od jakości przygotowań preppersa od poziomu zaangażowania się w pięć zasad preppera.

Większość ludzi w swoim codziennym działaniu dąży do samorealizacji swoich potrzeb, te podstawowe jak jedzenie woda i schronienie są oczywistością gdy są zostają osiągnięte potrzeba samorealizacji przenosi się na tzw. zachcianki. Gdy tylko dochody nam na to pozwolą ciągle podnosimy swój standard, kupując np. większy dom, nowy samochód lub inne zabawki. Prepper jednak inwestuje pieniądze aby w chwili kryzysu jak najdłużej utrzymać standard życia do, którego przywykł dla siebie i swojej rodziny. Dla preppersa ważne jest aby w czasach zwiększonych dochodów odnalazł potrzebę samorealizacji w przygotowaniach do zapewnienia w czasach kryzysu jak najdłuższego standardu życia. Zasada ta jednak nie powinna odbijać się na rodzinie, cześć dochodów powinna być przeznaczona na wyjazdy i spotkania z najbliższymi, idealnym rozwiązaniem jest pochłonięcie pasją preppera swoich najbliższych i wspólnie spędzany czas przeznaczyć w doskonaleniu sztuki przetrwania preppersa.

Jesteś gotów zapoznaj się z poniższymi zasadami, które z pewnością okażą się kluczem do waszego szczęścia.


Zasada gospodarności i oszczędności.

Oszczędzanie to bardzo skuteczny i praktycznie natychmiastowy sposób do zwiększenia swojej siły nabywczej w przygotowaniach do przetrwania. Wile podstawowych czynników naszego, życia możemy wykonać w inny sposób, marnotrawstwem jest np. jedzenie w restauracjach na co dzień , nie dość że jest to niezdrowe a stracony na to czas można spędzić z rodziną a wspólne zdobywane kulinarne doświadczenia można wykorzystać w przetrwaniu. Prawdziwą zmorą oszczędzania jest potrzeba natychmiastowej gratyfikacji, i tak np. chcąc kupić sobie samochód bierzemy kredyty w konsekwencji wydając na samochód o wiele więcej niż on kosztuje w gotówce. Jeśli jesteśmy w stanie miesięcznie przeznaczyć na nasz samochód 500 zł to uzbierana kwota pozwoli nam go nabyć np. po trzech latach oszczędności.

Natychmiastowa gratyfikacja powoduje, że nie poczekamy tych trzech lat kupujemy samochód za kredyt poświęcamy również 500 zł /m-c jednak czas ten trwa 5 lat a na ten sam samochód wydajemy o wiele większe pieniądze. Ten przykład można przełożyć na wiele aspektów naszego życia, branie kredytów staje się zmorą naszego społeczeństwa. W Polsce tak jak w innych krajach może to doprowadzić do zrujnowania gospodarki na korzyść najbogatszych. W zasadzie tej najgorsze są początki, jednak preppers, który pomyślnie wprowadzi swoje życie tą zasadę po pewnym czasie znajdzie się w sytuacji, gdzie będzie mógł prowadzić swoje życie bez negatywnych skutków na jego i jego rodzinę.


Zasada druga – starajcie się być niezależnym.

Zadłużenie może stać się wyniszczające dla ciebie i twojej rodziny. Zadłużenie doprowadza ,że jesteś przymuszany do pracy aby zarobione pieniądze i tak w konsekwencji oddać instytucjom które w postaci kredytu podniosły twój standard życia. Decydują się na na wybór aby żyć troszkę lepiej w konsekwencji decydujesz się na dług, bycie niezależnym oznacza swobodę wyboru, co jest ważne dla Ciebie i twojej rodziny.

W zasadzie tej postaraj najpierw być niezależny od wpływu świata takich jak alkohol , tytoń, narkotyki, śmieciowe jedzenie, leki ( w miarę możliwości) itd. Zerwanie z nałogami spowoduje, że przestaniesz być niewolnikiem przedmiotów. Własna niezależność odbije się również na zawartości twojego portfela. Należy dążyć do uniezależnienia się od tych rzeczy a nie zastąpienia ich tymi które mogą być dla ciebie zdrowszymi albo tańszymi. Uwolnij swój umysł, uniezależnij się od wpływów społeczeństwa, czy potrzebujesz nowy samochód albo droższych ubrań, czy to faktycznie zmieni Ciebie czy spowoduje, że inny będą Cię lepiej spostrzegać, a może z zazdrości niebezpieczeństwo twoje i twojej rodziny wzrośnie. Idiotyzmem jest myślenie w naszym społeczeństwie. Że zwiększenie własnej wartości jest życie w dostatku. Uwolnij się od tych dziecinnych norm społecznych i żyj niezależnie od wpływu reklamodawców, sprzedawców, rówieśników. Rodziny preppersów, które uczą się żyć niezależnie szybko pojmują znaczenie słów „zniewolenie społeczne:

 

Zasada trzecia – pracowitość.

Bezczynnie stojąc i oczekują na sukces to słaba strategia. Wspieraj swoje własne wykształcenie zdobywaj wiedzę przez całe życie. Wiedza umożliwi Ci wykorzystać każdą sytuacje dla dobra twojego i twojej rodziny, prrepers patrzy i widzi to czego nie zauważy przeciętny człowiek. Wiedza i praca to zaradność umiejętność zrobienia czegoś z niczego cechą prawdziwego preppersa.

Zasada czwarta – dążyć do samodzielności.

Filarem czwartej są pierwsze trzy zasady, są one współzależne i splecione ze sobą. Samodzielność w prostej formie to umiejętności stworzenia i dostarczenia potrzebnych rzeczy. Wtedy człowiek stając się samodzielny rozwija swoje umiejętności i talent. Przykładem połączenia gospodarności i umiejętności może być: uprawa w ogrodzie, naprawa samochodu, wyrób mebli, budowa schronienia. Jest to gotowość do korzystania z owoców swojej pracy, bez decydowania się na zakup czegoś komercyjnego. To jest nastawie się na funkcjonalność a nie na logo. Oczywiście wytworzony przez nas produkt może być mniej doskonały niż ten komercyjny, ale za to jest czysty w swojej intencji, znając swoje potrzeby może stworzysz coś nawet coś lepszego. Samodzielność powinno nas usamodzielnić w możliwie wszystkich dziedzinach, samodzielny człowiek buduje własna spiżarnie i nie jest zależny od sklepu spożywczego. Samodzielność jest aktem bycia wolnym niezależnym od innych. Dlatego zdobywaj wiedzie, jak zdobyć uprawiać jedzenie, zapewnić energie, bronić się, tworzyć rzeczy itd. To oczywiście wymaga doświadczeń prób. Pracowita i samodzielna osoba jest jak twórca czerpiąc z tego radość na co dzień.

 

Zasada piąta – mieć roczny zapas każdej potrzebnej rzeczy.

Prepper powinien skoncentrować się na zgromadzeniu zapasu najistotniejszych, rzeczy które w chwili zagrożenia umożliwią utrzymać oczekiwany komfort życia. Dotyczy to, żywności, odzieży, wody, energii, ciepłoty, światła, ognia itd. Nierozsądne jest aby od razu kupić roczny zapas każdej z tych rzeczy. W zasadzie piątej jest to cel do którego powinien preppers dążyć. Niektóre rzeczy można osiągnąć stosunkowo łatwo, roczny zapas soli, wiąże się z niewielkim nakładem finansowym. Natomiast zapas wody, którą potrzebujemy codziennie wymaga zróżnicowanego podejścia. Nie jest możliwe aby przechowywać latami wodę. No chyba że masz własną wierze ciśnień. Należy rozważyć inne opcje dostarczania wody, np. wiercenie własnej studni, system zlewni deszczu, umiejętność filtrowania wody itp.

Realizacja zasady piątej powinna się od zgromadzenia zapasów na 3 miesiące, następie zwiększenie dwukrotnie zapasów i ponownie aż do osiągnięcia celu. Preppers, który w ten sposób stara się realizować dążenie do celu czeka znacznie mniej stresu.


 Zasady gotowości zmianą waszego życia.

Realizując pięć zasad preppersa nasuwa się oczywiste, pytanie „a co z tymi zapasami zrobić jak nic się nie stanie ?”

Czy możliwe jest życie bez stresu przy znacznie wyższym poziomie satysfakcji i poczucia własnej wartości bez tych zasad. W rzeczywistości stosowanie tych zasad bardzo szybko pozwoli przetrwać Ci tzw. małe kryzysy. Wyobraź sobie możliwość świadomość przeżycia roku bez dochodów. Zdarza się, że potrzebujemy tak żyć tylko przez miesiąc, bez stresu zapewniasz ten komfort sobie i rodzinie. Oczywiście prepper powinien konsumować swoje i zapasy na bieżąco uzupełniać je. Dzięki temu jesteś na bieżąco podtrzymujesz swoje umiejętności. Stosowanie tych pięć zasad to doświadczenie, które uwolni Cię z długów, zwolni cię ze stresu życia z miesiąca na miesiąc. To pozwala prawdziwie cieszyć się z błogosławieństwa rodziny a to wszystko kryje się pod jednym słowem „Prepper”

źródło: http://preppersi.blogspot.com/p/5-zasad-preppersa.html


Do sprawy "preppers" powrócimy przy okazji tekstu "KOŃCOWE ODLICZANIE", który przygotowuje nasz kolega z Krakowa. Oczywiście do wszystkiego trzeba podchodzić z dystansem i humorem, ale jak mawiał nieżyjący astrolog Leszek Szuman - "Nie trzeba wierzyć, ale warto wiedzieć".

/poniżej kolegium redakcyjne FN, które zatwierdziło ten tekst do publikacji w naszej Bazie FN/

Komentarze: 7
Wyświetleń: 8563x | Ocen: 20

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Pt, 24 sie 2018 09:22   
Autor: FN, źródło: FN, http://preppersi.blogspot.com   


Komentarze (7)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.

Pon, 27 sie 2018 12:25 | brak oceny

NAUTILUS | Mostek Kapitański

Proszę Państwa, po raz kolejny powrócił problem "aktywnego, megapłodnego i piszącego dziesiątki komentarzy każdego dnia" zawodnika, który zamienia komentarze pod tekstami w "forum jednego zaciekłego człowieka". Dostaliśmy kilka e-maili z prośbą o interwencję i ograniczenie "płodnego do nieprzytomności" komentującego teksty pana o nicku, z mocnym odlotem na jeden temat i jeden kierunek, który wie wszystko i "wszystkich poucza" włącznie z nami. Prowadzimy serwisy już ponad 20 lat i mamy doświadczenie z takimi sytuacjami. Mamy specjalny system moderacji, który pozwala to ograniczyć, stąd możecie być spokojni - nie ma możliwości, aby pod każdym tekstem były w komentarzach długie, bełkotliwe, nawiedzone, nabzdyczone i pouczające 'wszystkich i wszystko' komentarze jednego człowieka, gdyż wtedy nawet nas mdli je zatwierdzając w moderacji (musimy je przynajmniej przeglądać), a to sygnał, że... najwyższy czas działać. Pozdrawiamy wszystkich. FN

Nie, 26 sie 2018 12:53 | ocena: + 3

olaM | Załogant

Za późno...mam kredyt w frankach na 35 lat, duża kwota. Ledwie daje radę spłacać, nie ma mowy o oszczędnościach....

Szkoda , że wcześniej nie byłam mądrzejsza...;-(

Sob, 25 sie 2018 22:05 | ocena: + 4

Slawek21Nysa | Załogant

Nie możemy patrzeć na nich jak na ludzi szykujących się na koniec świata, gdzie cała ziemia przestaje istnieć, słysząc jak ktoś mówi, szykuje słoiki z powidłami na koniec świata to, to nie jest Prespers tylko paranoik, nasi dziadowie byli prepersami z krwi i kości bo nikt im nie zapewnił pożywienia i ciepła na zimie więc musieli to robić sami. Jeżeli mówimy o prepersach z hobbistycznego punktu widzenia to łączymy przyjemne z pożytecznym, sam uwielbiam tą dziedzine ale nie szykuje się na armagedon tylko na srogą zimę czy brak pracy a to też jest rodzaj Preperingu. Owszem nutka apokalipsy dodaje klimatu i przygotowania na to jest podniecające z mojego punktu widzenia, ale to nie znaczy że tak musi być na pewno, to tak jak by zapytać kolekcjonera znaczków na co Ci one, nie ma odpowiedzi kolekcionuje bo lubię i już tak samo jest z Prepersami, przygotowywuję się bo lubię ale czy użyję tego wolał bym nie, a że przyjemne z pożytecznym no cóż nikt nikomu nie karze zbierać znaczków.

Sob, 25 sie 2018 10:10 | ocena: + 3

mAr-8 | Załogant

Do gromadzenia rozsądnych zapasów dodałabym jeszcze zdobycie umiejętności w zakresie obrony własnej. Razem z ogromnymi tragediami pojawiają się ludzie bez jakichkolwiek zasad moralnych i to przed nimi trzeba będzie bronić siebie i rodzinę.

Pt, 24 sie 2018 17:31 | ocena: + 1

Margareta | Załogant

Ciekawy artykuł, myślałam, że preppers to ta piąta zasada. Teraz inaczej na nich patrzę, a nawet są mi bliscy, bo też stosuje w swoim zyciu te same zasady, u mnie mniej znaczy więcej, jeszcze brakuje mi tych zapasów na rok.

Pt, 24 sie 2018 17:13 | brak oceny

najsampierw | Załogant

Trafić się może katastrofa i taka katastrofa konkretna. Na pierwszą możemy się jakoś przygotować. Na miejscu FN "ufortyfikował" bym jakoś bazę. Wiadomo, że po jakimś czasie w wyniku niedoboru podstawowych dóbr ludzie zdziczeją. Niezalezne źródło energii elektrycznej (przydałyby się panele elektryczne). Nie wiem jakie są tam warunki hydrologiczne, ale wybicie takiej studni głębinowej nie byłoby złym pomysłem. Jeżeli trafila by się ta druga katastrofa to myślę, że zostaną nam dwie rzeczy. Pismo Święte lub buteleczka czegoś lepszego, w zależności od upodobań :)...ale i tak wiemy, że ekipa FN zostanie ewakuowana przez kosmitów w pierwszej kolejności ;)

Pt, 24 sie 2018 17:03 | ocena: + 3

Nac2_3lny | Załogant

Mój głos znalazł się dokładnie pośrodku aktualnej (i pewnie ostatecznej) mediany, ale w sondzie zabrakło mi opcji: "Popieram ich postawę, ale raczej nie stanę się preppers". Wielkie dzięki za szersze przedstawienie zasad, jakimi kierują się preppers, bo doniesienia medialne najczęściej przedstawiają ich jako grupy oszołomów z zamiłowaniem do militariów, typowych amerykańskich "red necks", takich, którzy po przekroczeniu na stopę ich ziemi bez wahania odstrzelą ci głowę, choćby to był nawet skrawek kilkusethektarowej pustej prerii (taki np. Feler Lumpeks, jeśli ktoś pamięta Atomówki:-)). Cieszy mnie, że tu został przedstawiony zupełnie inny obraz rzeczy, która podobnie jak największe pokojowe religie staje się dobrze pojętą filozofią i nauką życia z lekkim bagażem. Z jednej strony każdego czeka własny mały armageddon, z drugiej strony w skali świata nie wiemy czy nie nastąpi za kilka minut, a mimo wszystko są owe kredyty, umowy, fundusze emerytalne, ubezpieczenia o wysokiej stopie oprocentowania, opłaty administracyjne za miejsce na cmentarzu itd. itp. Dlatego raczej nie stanę się preppers, ale ta filozofia przez naukę zrzucania zbędnego balastu jest z pewnością jakimś "światełkiem w tunelu".

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Z POCZTY DO FN: [...] witam wczoraj na FocusTV byl program Samoloty Bojowe 7 w minucie 21.42 po prawej stronie leci UFO na tle Spitfire sa to stare nagrania ale wyraznie widac ze to UFO a nie samolot samo przyspieszenie robi wrazenie dokladnie tak samo jak nie dawno nagranie obok samolotu pasazerskiego pozdrawiam [...]

UFO24

więcej na: emilcin.com

Czw, 18 luty 2021 04:26 | 13.02.2021 roku około godziny 18 w miejscowości Okonek spędziłem czas z rodziną przy ognisku. Niebo było czyste gwiaździste. W pewnym momencie na niebie pokazała się jasnozielona długa łuna światła i zamierzała w stronę ziemi. Nie był to meteoryt czy bolid. Znam te zjawiska . To coś weszło w atmosferę zbyt wolno i w pewnym momencie wygasło bez płomieni i dymu. W ostatnim momencie udało mi się zobaczyć czarny obiekt który leciał dalej. Przez ułamek sekundy i zniknął . Widzieliśmy to wszyscy. Każdy...

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Dziennik Pokładowy

Wtorek, 19 stycznia 2021 | Witam - Panie i Panowie… jestem najszczęśliwszym człowiekiem na świecie! Takimi słowami ostatnio rozpocząłem wirtualny wykład w sieci (mała fucha na boku) dla pracowników jednej z firm w ramach ‘szkoleń w sieci’. W zasadzie zabrzmiało to jak żart, bo przecież ktoś na naszej planecie musi być bardziej szczęśliwy niż ja, ale potem już po zakończeniu wykładu zacząłem długo o tym myśleć i doszedłem do...

czytaj dalej

FILM FN

21 LUTEGO 2021 OBIEKT UFO OBSERWOWAŁA ZAŁOGA SAMOLOTU LINII AMERICAN AIRLINES NAD NOWYM MEKSYKIEM (USA) - zapis rozmów z kokpitu

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.