Dziś jest:
Wtorek, 23 kwietnia 2019

...wielokrotnie pytany byłem o UFO i zawsze wtedy mówię, że to jest ktoś inny, jakaś obca cywilizacja.
/Eugene Cernan (Apollo 17) wywiad dla Los Angeles Times w 1973/

Komentarze: 19
Wyświetleń: 2944x | Ocen: 12

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Śr, 31 paź 2018 09:19   
Autor: FN, źródło: FN, Archiwum, Internet, wikipedia   

31 PAŹDZIERNIKA TO ŚWIATOWY DZIEŃ CIEMNEJ MATERII


Ciemna materia (ang. dark matter) – hipotetyczna materia nieemitująca i nieodbijająca promieniowania elektromagnetycznego. Jej istnienie zdradzają jedynie wywierane przez nią efekty grawitacyjne. Według danych zebranych na podstawie obserwacji dużych struktur kosmicznych, interpretowanych w kategoriach równań Friedmana i metryki Friedmana-Lemaître'a-Robertsona-Walkera, ciemna materia to ok. 27% bilansu masy-energii Wszechświata, obok materii zwykłej (widzialnej) i dominującej ciemnej energii.

Powyżej to prosta definicja z Wikipedii. Prosta, ale jednocześnie zawierająca w sobie wiele pułapek. Ale po kolei.

 

Od 2017 w Halloween czyli 31 października fizycy obchodzą "Dzień ciemnej materii", żeby upamiętnić niezliczone i na razie daremne próby odkrycia i zrozumienia tej zagadkowej substancji. Wypełnia ona swą olbrzymią masą całe galaktyki, także Drogę Mleczną, ale jak dotąd jest nieuchwytna. Nie widzimy jej i nie potrafimy złapać cząstek, z których jest zbudowana. W ogóle nie pojmujemy, czym ona jest. Nie bez przesady można rzec, że to największa zagadka współczesnej fizyki. Kto ją rozwiąże, przewyższy sławą Einsteina.


"Dzień ciemnej materii" jest pomysłem grupy popularyzatorów nauki z największych światowych ośrodków fizyki wysokiej energii skupionych w stowarzyszeniu o nazwie Interactions Collaboration. To przedstawiciele m.in. amerykańskich laboratoriów Fermilab, Brookhaven, europejskich CERN i Desy, japońskiego KEK, rosyjskiej Dubnej czy Chińskiej Akademii Nauk.

Wymyślili oni, że najlepszym dniem do ciemnej materii będzie Halloween, którego symbolem są wymykające się zdrowemu rozsądkowi duchy i stwory z zaświatów.

Szukają i… nic

Naukowcy uparcie szukają tzw. ciemnej materii.  Wiedzą, że otacza nas ze wszystkich stron i - jak podejrzewają - przenika także przez nasze ciała, ale nie potrafią jej "złapać za rękę". Zarówno my jesteśmy dla niej przezroczyści, jak i ona jest przezroczysta dla nas.

 

 Naukowcy nie mają pojęcia, z czego się składa, choć od lat tropią ją na Ziemi i w kosmosie. Jej odkrycie albo zrozumienie jej natury z całą pewnością przyczyni się do rewolucji w fizyce.

Pierwszy trop ciemnej materii to zachowanie się galaktyk

Na pierwszy ślad tego świata cieni wpadł w roku 1933 r. Fritz Zwicky, szwajcarski uczony, jeden z najbardziej oryginalnych astrofizyków zeszłego stulecia, który mierzył prędkości ruchu galaktyk w gromadzie Coma w konstelacji Warkocz Bereniki. Próbował zrozumieć, co sprawia, że to zgrupowanie ponad tysiąca galaktyk trzyma się razem, choć wirują wokół siebie z wielkimi prędkościami - średnio 1 tys. km na sekundę.

 

Każdy, kto kręcił się na karuzeli w wesołym miasteczku, wie, że gdyby siodełko urwało się z łańcucha, to zamiast kręcić się w koło, poleciałoby w siną dal. W gromadzie galaktyk takim łańcuchem jest siła grawitacji.

Z pomiarów Zwicky'ego wynikało jednak, że galaktyki poruszają się tak szybko, że już dawno powinny się urwać z uwięzi grawitacji, a cała gromada - rozlecieć we wszystkie strony. Zwicky uznał, że w tej gromadzie musi być coś więcej poza widocznymi gwiazdami. Przez teleskopy widać tylko to, co świeci, więc ten hipotetyczny niewidoczny element ochrzcił mianem "ciemnej materii". Jego hipoteza była wtedy ledwie astronomiczną egzotyką, dziwadłem, w które tak naprawdę nikt nie wierzył.Ale po raz kolejny tajemnicza materia dała o sobie znać w latach 70. zeszłego wieku, gdy wyniki pomiarów ruchu gwiazd opublikowała Vera Rubin z Carnegie Institution w Waszyngtonie. Rubin zmierzyła prędkość gwiazd na obrzeżach Wielkiej Mgławicy Andromedy, galaktyki porównywalnej z Drogą Mleczną. Rezultaty wskazywały na to, że gwiazdy "czują" grawitacyjne przyciąganie czegoś, co jest rozleglejsze i ma dużo większą masę niż to, co widać w teleskopach.

    Dowodów przybywało i mniej więcej około roku 1980 większość astrofizyków pogodziła się z niepokojącą myślą, że galaktyki zawierają jakąś niewidoczną materię, i to w dużej ilości.

Obecne szacunki wskazują, że ciemna materia ma ponad pięć razy większą masę niż cała zwyczajna materia złożona z atomów znanych pierwiastków, które tworzą galaktyki, Słońce, planety, Ziemię i nas samych.

Ciemna materia – największe wyzwanie dla naukowców

Nie świeci ani nie pochłania światła. Daje o sobie znać tylko za pośrednictwem swojej masy, tj. czujemy siłę jej przyciągania grawitacyjnego. Wydaje się, że nie wypełnia Wszechświat w jednorodny sposób (w odróżnieniu od innej tajemnicy kosmosu - ciemnej energii, ale to już temat na inną historię). Gromadzi się ona w tych samych miejscach, w których są zwykłe gwiazdy, planety i obłoki gazów międzygwiazdowych, czyli w galaktykach i wokół nich. Z tym że skupiska ciemnej materii mają mniejsze zagęszczenie i są dużo rozleglejsze (wiemy o tym, bo tworzą one "grawitacyjne soczewki", które zakrzywiają światło docierające do Ziemi).

Nasza Galaktyka wraz z Układem Słonecznym także są w niej zanurzone. Widoczna część Drogi Mlecznej ma średnicę 100 tys. lat świetlnych, ale obłok ciemnej materii, w którym się znajdujemy, rozciąga się na odległość aż 1,5 mln lat świetlnych, a więc sięga aż do sąsiedniej Andromedy.

Co ciekawe, ze współczesnych modeli ewolucji kosmosu wynika, że ciemna materia była niezbędna, aby zwykła materia mogła skupić się w galaktyki i gwiazdy, a w końcu - w planety.

Naukowcy już wiedzą, że istniejemy dzięki ciemnej materii. Nie wiedzą tylko, czym jest.

Szukają wśród znanych cząstek elementarnych… ale tam jej nie znajdą!

Hipotez jest prawie tyle, ilu jest fizyków zajmujących się tą zagadką. Większość uważa, że mamy do czynienia z nieznanymi jeszcze cząstkami elementarnymi, które mają całkiem inne własności niż te, które znamy. Nazwano je roboczo mianem WIMP. To skrót od "słabo oddziałujące masywne cząstki".

Jest jednak frakcja fizyków, która sądzi, że ciemna materia jest czymś w rodzaju XIX-wiecznego eteru, tj. mityczną substancją, która nie istnieje. Jest tylko mirażem, który bierze się stąd, że nie znaleźliśmy właściwej teorii do opisu grawitacji w skalach galaktycznych. 

 

Tymczasem ciemna materia to…

Na pokładzie okrętu Nautilus świętujemy Dzień Ciemnej Materii w dość oryginalny sposób: pijemy czarną kawę (bez mleczka) w Bazie FN pochylając się na podręcznikiem fizyki cząstek elementarnych. Od dawna podejrzewamy, że owa ciemna materia to nic innego jak oddziaływanie energii duchowej wypełniającej wszechświat. To ona odpowiada za utrzymanie w ruchu galaktyk i układów słonecznych, w tym naszego. Odkrycie „energii Chi” stanie się faktycznie momentem przełomowym dla ziemskiej nauki, gdyż otworzy drogę do antygrawitacji i korzystania z energii źródła, co rozwiąże problemy energii dla świata. Naukowcy idą jednak w złym kierunku i szukają jej nie tam, gdzie trzeba. Gdybyśmy mieli budżet idący w setki milionów dolarów, wtedy sami zaczęlibyśmy prowadzić badania naukowe w zupełnie inny sposób… Kto wie, może kiedyś tak będzie? ;)

Poniżej film z naszego archiwum wideo FN.

 

Uwaga wszyscy śledzący nasz PROJEKT KONTAKT! Jest ogromne zainteresowanie naszymi ostatnimi publikacjami, a przecież ledwie uchyliliśmy rąbek tajemnicy… najciekawsze dopiero przed wami! Postaramy się dziś lub najpóźniej jutro uruchomić zupełnie nowe rzeczy na stronie, a także zaktualizować ostatnie teksty o PROJEKCIE KONTAKT. Fantastycznie przebiega współpraca z naszymi czytelnikami i pomoc w zakresie projektu. Zobaczyliśmy potężne możliwości, zupełnie wcześniej nieznane, więc wykorzystamy je. Więcej szczegółów jeszcze dziś lub najpóźniej jutro!

Komentarze: 19
Wyświetleń: 2944x | Ocen: 12

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Śr, 31 paź 2018 09:19   
Autor: FN, źródło: FN, Archiwum, Internet, wikipedia   


Komentarze (19)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.

Nie, 9 gru 2018 10:42 | ocena: -1

nikodem | Załogant

.......i dalej
Jak już pisałem wcześniej tu na stronach Fundacji publikowane są różne bzdury. Jak ciemna materię już było a to pole kwantowe, a to pole Higgsa. Teraz jest to płyn u ujemnej masie. Einstein w swoich przemyśleniach powtarza za Arystotelesem o medium zwanym ETEREM. Stąd przy płynie o ujemnej masie nazwisko Einsteina. Dlaczego nie ma Arystotelsa ? Bo to jego pomysł ? Ujemna masa jest zabiegiem czysto matematycznym aby osiągnąć określony cel - ciemna materia. Droga do certyfikacji tej teorii jest jeszcze bardzo długa z perspektywą w 99,999999% Kosza na Śmieci.

Powtórzę. Ciemna Materia musiała powstać w czasie mniejszym niż 10 do potęgi -40 sekundy po czasie zero od wielkiego wybuchu. Tylko w tym czasie powstały cząstki odpowiedzialne za ciemną materię. Tak więc hipotetyczna cząstka ciemnej materii musi być bardzo lekka i mieć zerowe oddziaływanie elektromagnetyczne. Skąd się wzieła ? Z anihilacji czastek i antycząstek. Powstały wtedy fotony giga energetyczne i właśnie cząstki ciemnej materii super lekkie z zerowym oddziaływanie elektromagnetycznym ( Aksjony ). Dlaczego obecnie nie powstają cząstki ciemnej materii ( bardzo rzadko )( aksjony ) ? Nie ma takiej Energij jak w czasie mniejszym 10-40 sekundy. Ciemna materia jest wokół nas. Zderzenie dwóch fotonów wysokoenergetycznych wytworzy cząstkę i anty cząstkę np. kwark i antykwark. Stąd z racji wszędobylstwa Aksjonów jest to możliwe. Bez ciemnej materii ( aksjonów ) powstanie przy zderzeniu dwóch fotonów wysokoenergetycznych cząstki i anty cząstki byłoby niemożliwe. Tak więc zgodnie ze wzorem E = mc2 a raczej poprawnie zapis Emc2 produktem anihilacji oprócz wysokoenergetycznego Fotonu jest super lekki Aksjon. Stąd Neutrina muszą być pochodną Aksjonów a raczej jego młodszym bratem. Stąd w każdej cząstce elementarnej jest składnik ciemnej materii ( Aksjon ), który "uwidoczni " sie tylko przy anihilacji czastki i antycząstki. W materii barionowej Aksjon jest jego Fundamentalnym budulcem. Coś go wiążę z materią Barionową MIMO zerowego oddziaływania elektromagnetycznego. Efektem jego zawierania się w cząstkach elementarnych jest .... grawitacja. Ale tylko oddziaływaniom nuklearnym oraz elektromagnetyczny Aksjony jako super lekkie mogą się grupować. A stąd grawitacja , która jest baaaardzo słaba ale w skali makro ma już znaczenie.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Nie, 9 gru 2018 11:39 | brak oceny

nikodem | Załogant

@nikodem, poprawka edytorska zamiast - "a raczej poprawnie zapis Emc2 " powinno być - " a raczej poprawnie zapis Emc2" czyli każda masa w sobie zawiera energię ale to NIE znaczy, że masę można przekształcić w energię stąd zamiast znaku '=' jest znak równoważności ''. Masa zawsze będzie masą i NIGDY nie zamieni się w Energię. Energia jest składową Masy ale NIGDY nie jest MASĄ

Rozwiń odpowiedzi (1)

Nie, 9 gru 2018 20:37 | brak oceny

promagna | Załogant

@nikodem,

Trudno odmówić Tobie racji. Nauka zmienia metodologię pod wpływem podejścia do faktów lub pod wpływem trendów cenzury w nauce. Model standardowy zapoczątkowany w latach 70 XX w. zdaje się, że został oparty na bryłach platońskich, więc nie jest większym problemem dla "łebskich" fizyków ustalenie parametrów przyszłych nieodkrytych cząstek, aby później dostać Nobla. To stoi trochę w opozycji z cyt.
"Model standardowy jest potwierdzony doświadczalnie, lecz nie jest w pełni satysfakcjonujący z teoretycznego punktu widzenia[2].(Wikipedia). Ma 19 swobodnych parametrów (np. masy cząstek), które należy wyznaczyć doświadczalnie i nie ma teorii wyjaśniającej wartości tych parametrów."

To nie jest coś złego (sic) w fizyce, że najpierw pisze się publicznie niewiedzę, a obok są modele które tłumaczą dość wyczerpująco problem z pozoru nie do rozwiązania. Teoria stabilności struktur, którą tłumaczy rzeczywistość opisał już Dr Robert James Moon

http://www.swietageometria.info/images/stories/Leszek/KsztaltWszech/moon2.gif

Model standardowy ma problem m.in. z ciemną energią i ciemną materią i koło zamyka się dla nauki. To, że w teorii wychodzi ujemna masa płynu, już w tym momencie przybliża naukę do zrozumienia, że przestrzeń kosmiczna jest wypełniona najpierw płynem, a później lokalnie próżnią. Na dzisiaj nauka twierdzi, coś odwrotnego i w próżni umieszcza lokalnie inne stany skupienia typu obłoki gazów, czy gwiazdy.
Efekty kawitacyjne, czyli bąble próżni zmieniają lokalnie energię płynu, co analogicznie jest problemem dla modelu standardowego dla zrozumienia energii próżni. Rozciąganie płynu w bardzo burzliwym przepływie zmniejsza jego gęstość w danej objętości. Jeśli wzrasta prędkość jego przepływu, powoduje zwiększanie się objętości pustych przestrzeni w płynie. Natomiast próżnia w tych pustych przestrzeniach zmienia parametry płynu. Woda potrafi wrzeć w niższej temperaturze i tak dochodzimy do zjawiska implozji powszechnie nazywanymi czarnymi dziurami. Pęcherzyki gazu w gotującej się wodzie w próżni technicznej są efektem zrywania wiązań wodorowych. W kosmologii trzeba wszystko odwrócić do góry nogami i wtedy okaże się, że w polu Higgsa nie ma potrzeby umieszczać cząstki o ujemnej masie, bo bardzo wysoka próżnia nie zawiera prawie żadnych cząstek przez pewien okres czasu, do czasu rozpoczęcia zjawiska eksplozji.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Pon, 10 gru 2018 10:01 | ocena: -1

nikodem | Załogant

@promagna, cytuje - " Nauka zmienia metodologię pod wpływem podejścia do faktów lub pod wpływem trendów cenzury w nauce" - tego NIE będę komentował albo zbyt duży poziom abstrakacji albo zwykła ........

Model standardowy i ma problem i nie ma problemu z ciemną materia czy energia. Ma o tyle problem, że w LHC nie mamy tak dużych energii .
A z drugiej strony nie ma problemu gdyż z założenia jest to Model do energii rzędu 100 GeV.

A do tych energii 100 GeV to czas wszechświata po umownej chwili zero to 10 do potęgi ( -10 ) sekundy. LHC ma co prawda moc teoretyczną 13 TeV ale obecnie wykorzystuje do 100 GeV.
A w tym zakresie energii mamy nasz wszechświat następujący:
- wszystkie cząstki elementarne bezmasowe
- o spinie 1 ( wektorowe ) - 8 gluonów, W+, W- , Z0 oraz Foton
- o spinie 0 – pole Higgsa
- o spinie ½ – 6 leptonów do których należy także elektron, miony , taony, neutrina, 6 kwarków

Czyli w tym zakresie energii świat jest dość ubogi bo raptem kilkanaście cząstek fundamentalnych

Ciemna Materia powstała w momencie umownego wybuchu z umownego punku osobliwości. Czyli w zakresie energii rzędu Tera*Tera*Tera eV ( energia Plancka. )

Tak więc Model Standardowy NIE ma żadnego problemu gdyż Model a w zasadzie już Teoria ma ona swój zakres stosowania. Te granice stosowania zostały określone juz przy tworzeniu tego Modelu od ~0,5 MeV do ~100 GeV i nie ma tu nic nadzwyczajnego czy ułomnego czy błednego czy niedoskonałego. Wręcz odwrotnie - Model Standardowy jest - DOSKONAŁY ale sprawdzalny zgodnie z założeniem do Energii rzędu 100 GeV

Co do płynów , srynów, etc etc - to nie wchodze w to

Pole Higgsa nie służy do umieszczania w nim czegokolwiek tym bardziej o ujemnej masie. Pole Higgsa w uproszczeniu "samo w sobie" jest masą, która jest przenoszona na czastkę przez bozon Higgsa. Pole Higgsa stawia "opór" cząstce i ten własnie opór przez bozon Higgsa jest przekazywana jako masa. Ale .... dotyczy to TYLKO czastek fundamentalnych. Masa Protonu np. NIE jest wynikiem działania pola Higgsa . Tak więc zupełnie zabawowo i hipotetycznie pole Higgsa mogłoby wygenerowac ujemną masę dla jakiejś cząstki. Pytanie - jaka miała by być to cząastka ? Aby zamieszac tobie dodam, że przewidzina jest tzw. materia egzotyczna i ona właśnie posiada ujemną masę - ale czy ta masa wynika z pola Higgsa ? czy może z innych przyczyn ?
Materia i antymateria mają dokładnie takie same oddziaływania grawitacyjne.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Pon, 10 gru 2018 17:57 | brak oceny

promagna | Załogant

@nikodem,

To nie tylko moja opinia, ale oficjalnie mówią o tym inni naukowcy, którzy mają problem z cenzurą naukową.

Z pracy sir R.Penrosa i V.Gurzadyana bardziej wynika to, że wielki wybuch nie był taki wielki, a osobliwość to znak zapytania. Te pojęcia to abstrakcja skonstruowana po to, aby pasowały do jednostek Plancka. Przecież teoria big bang rozjeżdża matematykę na osobliwości. Nawet wyniki misji Planck na mikrofalowym promieniowaniu tła pokazują wyniki sprzeczne z tym dogmatem. Powiedzmy tak, że naukowa wiara w bzdury drenuje portfele podatników na całym świecie i dotyczy tylko wszelkich badań poza "Ziemią". Fizyka małych skal jest OK.

Ten opór stawiany przez pole Higgsa na cząstki przypomina mi prawo Lenza w którym oddziałuje magnes neodymowy w obecności miedzi.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Wt, 11 gru 2018 10:53 | ocena: -1

nikodem | Załogant

@promagna, ależ NIKT nie twierdzi, że tzw. umowna osobliwość a następnie umowny wielki wybuch tej osobliwości miał miejsce. Wszędzie piszę w kontekście osobliwości - "umowny ". Penrose ale także nasz polski fizyk prof. Meissner stworzyli nową teorię , która uzupełnia tzw. Model Standardowy powyżej energii 100GeV. Jest to tzw. Teoria Konforemna, która jest mi bliska. ( ale moim zdaniem nie ze wszystkim się zgadzam choć ich główna linia jest moim zdaniem całkowicie poprawna, zamieszczam to na moim blogu - https://szczepankiewicz.blogspot.com/2018/12/ciemna-materia.html ).

( W Modelu Konforemnym jako uzupełnienie do Modelu Standardowego powyzej energii 100GeV Panowie proponują tzw. rodzeństwo dla cząstki Higgsa - bozon Higgsa. Ja też proponuje takie rodzeństwo ale..... TYLKO jedno własnie AKSJON super lekki, super trwały i z brakiem oddziaływań elektromagnetycznych a wytworzony w ogromnych ilościach w wyniku zderzeń Fotonów w Polu Higgsa w najbardziej pierwszych chwilach wszechświata - ogromne energie. Czyli mamy parę Aksjon-Bozon Higgsa. Aksjon to ciemna materia, pole Higgsa - to Ciemna Energia, bozon Higgsa to łącznik "grawitacyjny" z materią barionową , Aksjon - to tez składnik materii barionowej. czyli : Foton, Aksjon, Pole Higgsa - to najbardziej fundamentalne cząstki)

Problem czy to osobliwości czy to wielkiego wybuch z tej osobliwości wynika w zasadzie tylko z tego, że NIGDY się nie dowiemy czy ona była. Wynika to z nieosiągalnych dla nas ogromnych energii. Możemy się TYLKO co najwyżej zbliżyć. Stąd już sam Penrose przedstawia inną teorię, która pokrywa się i z Model Standardowym i z Modelem Konforemnym nt. tzw. cykliczności tworzenia wszechświata. Model ten jest po prostu tak prosty i logiczny, że wręcz ekstatyczny. Stała Plancka i tzw. Energia Plancka sa również całkowicie IDEALNIE pasujące. Penrose NIE neguje Wielkiego Wybuchu. Problem jest tylko i aż czy nastąpił on z tzw. osobliwości punktowej czy z osobliwości NIE punktowej ( analogia do Czarnej Dziury ). ( Według Penrosa cykliczność wszechświata opiera się również na Czarnych Dziurach , tzn. Czarne Dziury też mają swoją rolę ). Co do Pola Higgsa - w pewnym sensie opór jaki wytwarza pole Higgsa dla cząstek fundamentalnych za wyjątkiem Fotonu może przypominać prawo Lenza podkreślam - może , co do efektów ale nim NIE jest vide soczewkowanie grawitacyjne )

Pon, 5 lis 2018 10:01 | ocena: + 2

Fenix | Gość

W kilku miejscach z zapisów channelingowych i dość wiarygodnych rozmów z przedstawicielami innych wyżej rozwiniętych ras z Uniwersu (spisanych przez różnych ludzi w różnym czasie) stwierdzili byli, że dywagacje naszych "naukowców" o kosmosie i rządzących się w nim prawach to banialuki na resorach więc
(to już mój wniosek) nie ma co tam sobie zaprzątać głowę teoriami jaskiniowców o naturze wszechświata. Dali jednak do zrozumienia ("starsi bracia"), że przyjdzie czas gdy rodzaj ludzki - po odpowiednim rozwinięciu się duchowym - zostanie zaproszony do "kosmicznej rodziny wielu ras" i wtedy dopiero otworzą się dla nas "galaktyczne biblioteki". Co ciekawe, była informacja że ludzkość ma skupić się przede wszystkim na chemii, genetyce i medycynie - chodzi o naukowe potwierdzenie istnienia duszy ludzkiej, gdyż to załamie wszystkie systemy religijne, ale otworzy ludzi na prawdziwy rozwój duchowy bez dogmatów i nienawiści między ludźmi - a co w konsekwencji zainicjuje oficjalny kontakt z inteligentnymi formami życia z poza Ziemi, a co w rezultacie niewymownie przyspieszy rozwój naszego gatunku.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Pon, 5 lis 2018 22:40 | ocena: -2

nikodem | Załogant

@Fenix, co to znaczy - "dość wiarygodnych "? Czyli nie do końca wiarygodnych ? A jeśli tak to w jakim zakresie niewiarygodnych ? W jakim temacie dość niewiarygodnych ?

I dalej ...... otóż dywagacje naukowców w tym modele np. Model Standardowy - idealnie , powtórze , IDEALNIE opisują świat do wartości energii jakie możemy uzyskac w zderzaczu hadronów. To samo dot. fizyki kwantowej, która również doskonale się sprawdza np. w tranzystorach polowych ze zjawiskiem tunelowania kwantowego.
Cytuje - " nie ma co tam sobie zaprzątać głowę teoriami jaskiniowców o naturze wszechświata." . Dlaczego w takim razie z tego korzystasz ? Także uzywając komputera tych "jaskiniowców " . Dlaczego nie rozwijasz się duchowo ? Siegnij do tej " galaktycznej biblioteki " i wtedy nie uzywając komputera napisz komentarz. Ironizując : włącz wibracje z innego wymiaru używając super profesjonalnego przyrządu - wahadełka.

Reasumując : w tzw. sferę duchową uciekają jednocześnie całkowicie deprecjonując naukę Osoby, które nie maja zielonego pojecia o nauce. To taki wypełniacz/zamiennik pustego miejsca gdzie powinna być wiedza a gdzie jej nie ma a ta która jest dostępna jest całkowicie niezrozumiała, więc na jej miejsce wchodzi : wibracja, inny wymiar, wahadełko czyli COŚ i jednoczesnie NIC.

Nie, 4 lis 2018 23:00 | brak oceny

adrianous | Załogant

Ciekawą koncepcję przedstawia Nassim Haramein.

Nie, 4 lis 2018 22:26 | ocena: -1

nikodem | Załogant

Na początek dwie uwagi :
1. cytuje - " że owa ciemna materia to nic innego jak oddziaływanie energii duchowej " - PROSZE się zdecydować czy mowa jest o materii czy o energii
2. hipotetyczne czastki WIMP . Autor zapomniał o Aksjonach , które są dużo lepszym kandydatem

Już wiele czytałem :
1. a to, że pole kwantowe jest tym polem duchowym
2. ostatnio nawet , ze to pole Higgsa
3. teraz , że to ciemna materia.

Z oczywistych powodów NIE może to być ciemna materia, nie może to być także ciemna energia. Obydwie należą do obecnej rzeczywistości. To , że ciemna materia jest przezroczysta dla nas i wzajemnie jeszcze NIC nie znaczy. Kondesat Bosego-Einsteina tez jest przezroczysty. Neutrina też nic "nie widzą lub prawie nic ". Tak więc efekt przyspieszającego Wszechświata jest wynikiem działania ciemnego pola ( ciemna materia, ciemna energia ). I jest ono cześcią składową naszej rzeczywistości. Ten kto WYKRYJE - KTO ustalił obecnie funkcjonujące PRAWA FIZYKI i kto bądź co je "przenosi" ten pośrednio odkryje ta druga rzeczywistość, która prawdopodobnie własnie NAS i wszystko przenika. Efektem pośrednim będzie odkrycie oddziaływań przenoszących informacje i kumulujacych informacje. Ale paradoks polega na tym, że ta druga rzeczywistość bezpośrednio NIGDY nie będzie dla nas "namacalna ". Tak jak ograniczeniem, poza które NIGDY nie przejdziemy jest postrzeganie GRANIC świata widzialnego .

Czw, 1 lis 2018 15:50 | ocena: -2

promagna | Załogant

Poległem, jak to przeczytałem. Nie dlatego, że jest źle napisane przez autora artykułu. Autor może być laikiem w kwestii ciemnej "masy", ale dlatego, że naukowcy opisują grawitację, jako efekty optyczne. Wielu ludzi daje się wrobić w grawitację wielkoskalową, a później wszyscy powielają błąd wyobrażeniowy typu soczewkowanie grawitacyjne, który jest niczym innym, jak cieczą zamkniętą w sferze.

Jak to kiedyś powiedział Einstein: "Nie wierzę w matematykę".

A ja nie wierzę w grawitację.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Nie, 4 lis 2018 22:42 | ocena: -2

nikodem | Załogant

@promagna, już wiele razy o tym mówiłem. Grawitacja jest cechą przestrzeni, która sama jest cecha grawitacji. Zjawiska optyczne jakie obserwujemy przy dużych masach ( grawitacja ) sa bardzo podobne do zjawisk optycznych w swych efektach finalnych. Jednak spowodowane są zupełnie dwiema różnymi przyczynami. Nie wiem jak mam dotrzeć abyś tak banalnie prostą rzecz zrozumiał. Dlatego z racji dużego podobieństwa zjawisk w swym efekcie finalnym ale spowodowanych zupełnie różnymi przyczynami - nazywamy TAK samo ale z dodatkiem rozróżniającym stąd SOCZEWKOWANIE grawitacyjne. Gdyby efekt finalny jaki obserwujemy , obserwując zachowanie fotonów przy dużych masach był widziany jako strumień gazu z jednoczesna propagacją fal z zakresu fal dźwiękowych - wówczas nazwalibyśmy to zjawisko - CZAJNIK Z GWIZDKIEM GRAWITACYJNY. Ale czy ma to coś wspólnego z fizycznym czajnikiem ? Oczywiście NIE.

Co do matematyki. To zauważ, że do czasów praktycznie Newtona nowe teorie zaczynały się od obserwacji a potem dopiero konczyły sie opisem w tym matematycznym. W skali atomowej NIE ma takiej możliwości, NIE MA. A wiec cały proces zaczyna sie od : 1) procesu myślowego 2) stworzenie warstwy opisowej w tym matematycznej a potem 3) potwierdzenie tego w obserwacjach, doświadczeniach. Kluczem do nowych odkryć jest : MYŚL i MATEMATYKA. Czasy kiedy obserwacja była najwazniejsza odeszły NA ZAWSZE i nie wrócą.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Sob, 10 lis 2018 20:06 | brak oceny

promagna | Załogant

@nikodem,

Witaj

Czy udało Ci się skontaktować z redakcją Uranii i obserwatorium Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w sprawie o której Ci wspominałem? Ten kardynalny wpis o soczewkowaniu grawitacyjnym na uranii do tej pory istnieje.

http://www.urania.edu.pl/zasoby/soczewki-grawitacyjne-narzedziem-kosmologii.html

Cyt.

"Profil gęstości w modelu SIS ma postać

wzór

wynika stąd, że masa wewnątrz sfery o promieniu r rośnie liniowo z promieniem, więc prędkość rotacji na orbicie kołowej nie zależy od promienia — jest stała:"

koniec cyt.

Masa czarnych dziur nie może rosnąć liniowo z promieniem, bo to świadczy o jednorodności gęstości w całej objętości czarnej dziury. Wybacz, ale nie znam się na czarnych dziurach, bo to są byty które nie istnieją. Natomiast istnieją w głowach naukowców, którzy modelują grawitację poprzez równania z optyki. Po prostu absurd.

Pozdrawiam

Rozwiń odpowiedzi (1)

Pon, 12 lis 2018 21:13 | ocena: -1

nikodem | Załogant

@promagna, NIE , nie kontaktowałem się

Co do masy czarnych dziur. Nikt nie zna co znajduje się za horyzontami zdarzeń, pisze w pełni świadomie w liczbie mnogiej, gdyż NIE ma jednego horyzontu zdarzeń. Do horyzontu zdarzeń również obowiązuje fizyka relatywistyczna, a wiec można mówić TYLKO o horyzoncie " tutaj " ale i " teraz ". Za chwile będzie on już w innym miejscu . oczywiście te zmiany są niewielkie ale są. Masa czarnej dziury mimo , ze nie wiemy co sie tam znajduje i czy w ogóle jest tam materia - wyznacza się zwykłymi równaniami Kepplera . Nie ma potrzeby nawet stosować równań Einsteina. Na podstawie obserwowanych i znanych obiektów ( gwiazd ) krążących wokół centrum ( czarna dziura ) wyznacza się masę tego centrum ( czarna dziura ) . Tzw. wzrost masy liniowo - nie wiem o co chodzi. Autor wydaje mi sie raczej miał na uwadze zakrzywienie przestrzenie, która maleje liniowo wraz ze wzrostem odległości, choć i to nie jest prawdą gdyz tzw. studnia grawitacyjna , jej gradient NIE jest liniowy. Co do prędkości obrotowej , to istotnie nie zależy od promienia. Ale popełniasz tu jeden zasadniczy bład a w konsekwencji i drugi. 1) mówisz o orbicie kołowej - NIE ma orbity kołowej , jest ruch po linii prostej - trudno to zrozumieć ?, a dlaczego ? po 2) efekt orbity kołowej podkreślam EFEKT jest uzyskiwany z dwóch powodów - zagieciecie przestrzeni i - ciągnięcie przestrzeni za wirującą masą. ....... Matematycznie jest to dość skomplikowane - jak tor kołowy jest faktycznie torem po linii prostej a tak właśnie jest - to jest tor po linii prostej czyli tor w punktach najmniejszego ubytku energetycznego w zakrzywionej kołowo przestrzeni i ciągniąnej za wirująca masą - i to daje EFEKT orbity kołowej. Dokładnie tak samo jest na Ziemi i dla jej satelitów. Co do poruszania sie innego obiektu wokól czarnej dziury : Otóż jest możliwość przy masywnej czarnej dziurze i ogromnie mocno wirującej iż obiekt może wejść pod horyzont zdarzeń ten na "teraz " dla tego obiektu i NIE musi spaść do środka. Może stabilnie orbitować wokół czarnej dziury pod horyzontem zdarzeń po orbicie dość skomplikowanej na wzór "rozety". Co do soczewek grawitacyjnych - już NIE wypowiadam sie, co miałem powiedzieć już powiedziałem i dla mnie jest to jasne. Co do stosowania równań z optyki - to jest dla mnie również jasne gdyż dot. one fotonu TYLE w tym temacie.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Wt, 13 lis 2018 14:29 | brak oceny

promagna | Załogant

@nikodem,

Szkoda, ze się nie kontaktowałeś.

Zakrzywienie czasoprzestrzeni to efekty zmiany ciśnień w przestrzeni. To, co naukowcy nazywają czarną dziurą jest w istocie efektem kawitacyjnym. Mówiąc prościej jest to zupełnie odwrotna sytuacja. Tam, gdzie gęstość materii decyduje o horyzoncie czarnej dziury, to w bąblu kawitacyjnym też występuje taki horyzont, a efekt jest implozyjny. Istnieje naukowy schemat etapów implozji i są one takie same, a może nawet identyczne, co etapy zapadania się materii w czarnej dziurze. Różnica jest jednak taka, ze czarnej dziury bezpośrednio nie widać, a bąble kawitacyjne są widoczne. To kwestia medium w którym obserwuje się te dwa zjawiska.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Wt, 13 lis 2018 22:55 | brak oceny

nikodem | Załogant

@promagna, co miała by powodowac ta kawitacja ?

Rozwiń odpowiedzi (2)

Śr, 14 lis 2018 10:02 | brak oceny

promagna | Załogant

@nikodem,

Źle postawiłeś pytanie i powinno być kilka pytań. Mogłyby ono brzmieć:
1. Co jest przyczyną kawitacji w przestrzeni?

2. Co jest skutkiem kawitacji?
Inflacja Gutha, a obecnie niezrozumiałe rozszerzanie się przestrzeni i energia próżni.

A kawitacja powoduje bąble implozyjne.

Czw, 6 gru 2018 22:10 | brak oceny

promagna | Załogant

@nikodem,

Nawet naukowcy zaczynają tworzyć podwaliny wiedzy, że przestrzeń wszechświata jest płynem i to o ujemnej masie.

Aż się chce napisać, że grawitacja, czy soczewkowanie grawitacyjne to brutalny i ochydny fake news. Takich jaj na św. Mikołaja chyba nie spodziewałeś się?

https://phys.org/news/2018-12-universe-theory-percent-cosmos.html

https://tylkonauka.pl/wiadomosc/nowa-teoria-rozwiazuje-zagadke-95-brakujacej-materii-wszechswiata

Pozdrawiam sympatycznie :)

Rozwiń odpowiedzi (1)

Nie, 9 gru 2018 10:13 | ocena: -1

nikodem | Załogant

@promagna, Tak jak napisałem w mailu i powtórze. Ta teoria jest o KANT dupy potłuc i jest zabieg czysto matematycznym i nic więcej. Do końca XIX wieku cały proces twórczy nowych teorii opierał się o świat deterministyczny, który takim nie jest.. 1) obserwacja 2) opis matematyczny np. Prawo Ohma... jak daje więcej napięcia ... to mam więcej prądu a ten zależny jest od oporu przewodnika .. a ten zależny jest od materiału i przekroju. I to mamy z OBSERWACJI do której budujmy opis matematyczny. Obecnie jest to NIEMOŻLIWE. Mając i MILIARD zdjęć ze zderzeń w LHC ( Obserwacje ) NIGDY nikt nie powstanie Mechanika Kwantowa. Stąd od XX wieku cały proces tworzenia nowych teorii jest zupełnie inny gdyż świata NIE jest deterministyczny. 1) zamysł, pomysł, myśl, iluminacja 2) opis matematyczny 3) utworzenie pojęć, definicji - ( warstwa opisowa ) w tym określenie granic zgodności i granic niezgodności 4). obserwacje, doświadczenia. ....... Od XX wieku najbardziej potrzebnym urządzeniem dla Fizyka jest KOSZ na śmieci. 99,99999999 % nowych teorii ląduje w KOSZU gdyż nie przechodzi całego procesu . takim przykładem jest np. TEORIA STRUN. Ale nawet te 0,000000(1) % teorii, które przechodzą ten cały proces jest FUNDAMENTEM Fizyki : OTW , STW Einsteina, Pole Higgsa, Model Standardowy Cząstek Elementarnych, Fizyka Kwantowa. To wszystko przeszło cały proces weryfikacji skutecznie i IDEALNIE się sprawdza w obserwacjach, doświadczeniach. Wskazana nowa teoria ujemnych mas jak narazie jest na poczatku początku drogi weryfikacji. I już na poczatek stoi w opozycji do Pola Higgsa.

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Z POCZTY DO FN [...] Dzień Dobry .Czy macie coś z lat 80 z Wrocławia z parku Zachodniego .Pamiętam ze po tym incydencie Było drukowane w prasie .Byłem świadkiem z tego lądowania .Chociaż przez tyle lat nie mówiłem nikomu.Jestem obecnie poza krajem .Proszę o SMS wcześniej .To się z kontaktujemy.Pozdrawiam. [...]

UFO24

więcej na: emilcin.com

Wczoraj, 07:34 | W wielkanocną sobotę doszło do ciekawe obserwacji UFO. Nasz czytelnik o godzinie 5-tej rano (!) zauważył bardzo ciekawe obiekty na niebie, które wykonywały dziwne ewolucje. Nagrał to na wideo - zamieściliśmy film w serwisie www.emilcin.com w dziale RELACJE

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Dziennik Pokładowy

Wtorek, 26 marca 2019 | - Mamo… a kto mi odda serce, jak wszyscy go potrzebują, bo każdy chce żyć? – mówi mała kilkuletnia dziewczynka czekająca na przeszczep serca. I to są te najtrudniejsze chwile, które znam.

czytaj dalej

FILM FN

TAJEMNICA FENOMENU OKALECZEŃ BYDŁA

archiwum filmów

Informacje z Hydepark "N"25 sierpnia :: Dowód na to, że żyjemy w hologramie? Nauka dochodzi do coraz bardziej zaskakujących wniosków na temat natury naszej rzeczywistości. Czy jest możliwe, że świat to hologram?: viewtopic.php?f=33&t=5532
25 sierpnia :: Paradoks bilardowy - podróże w czasie Dyskusja na temat hipotez dotyczących podróży w czasie od trochę innej strony. Możliwe, czy nie? Oto jest pytanie: viewtopic.php?f=53&t=5626
2 listopada :: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - do czego zaprowadzi nas przyszłość? Dyskusja o kierunku rozwoju świata i możliwych scenariuszach. Sztuczna inteligencja, technologie i wynalazki, które zaważą na naszym gatunku: viewtopic.php?f=28&t=4291

wejdź na forum i dołącz do dyskusji

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.