Dziś jest:
Czwartek, 15 kwietnia 2021

Każda biblioteka mieści w sobie wszechświat.
Mathias Énard, Busola

Komentarze: 8
Wyświetleń: 1888x | Ocen: 10

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Pon, 29 mar 2021 06:21   
Autor: FN, źródło: FN   

NIEZWYKŁE ZACHOWANIA ZWIERZĄT – HISTORIA Z DELFINEM

W Fundacji Nautilus uważamy zwierzęta za naszych „młodszych braci”. Potrafią oni zachowywać się dokładnie w ten sam sposób jak ludzie: cierpią, płaczą, cieszą się, wyrażają wdzięczność. Oto historia, którą opisał nasz stały czytelnik i która natychmiast trafia do archiwum FN.

 

 

From: […]
Sent: Sunday, March 28, 2021 10:38 AM
To: nautilus@nautilus.org.pl
Subject: Enzo Mallorca - niezwykła historia z delfinem

 

Dzień dobry,

Myślę, że warto przypomnieć niezwykłą historię:

Słynny włoski płetwonurek Enzo Mallorca nurkował w ciepłym morzu Syrakuz wraz ze swoją córką Rossaną.

Gotowy do zanurzenia, poczuł, że coś lekko uderzyło go w plecy. Odwróciłem się i zobaczyłem delfina. Wtedy zdałem sobie sprawę, że nie chce się bawić, lecz coś wyrazić. Zwierzę zanurkowało, a Enzo popłynął za nim.

Na głębokości około 12 metrów, zauważył uwięzionego w porzuconej sieci, innego delfina.

Mallorca szybko poprosił córkę, aby podała noże do nurkowania. Wkrótce obojgu udało się uwolnić delfina, który ostatnimi siłami wynurzył się, wydając „niemal ludzki krzyk” (opisuje Majorka). Delfin może wytrzymać pod wodą do 10 minut, a następnie tonie.

Uwolniony delfin, który wciąż oszołomiony, był obserwowany przez Enzo, Rosanę i innego delfina. Potem nastąpiła niespodzianka: był to delfin, który wkrótce urodził szczeniaka. Samiec okrążył ich, zatrzymał się przed Enzo, dotknął jego policzka (jak pocałunek) w geście wdzięczności i odpłynął.

Enzo Mallorca zakończył swoje opowiadanie słowami:

Dopóki Człowiek nie Nauczy się Szanować i Przemawiać do Świata Zwierząt, Nigdy nie Będzie Mógł Poznać Swojej Prawdziwej Roli na Ziemi”.

Pozdrawiam serdecznie,
[…]

 

Podobne historie w morzach i oceanach zdarzają się praktycznie codziennie. Sieci rybackie to śmiertelne pułapki dla tych biednych zwierząt. Oto przykład, jaki dramat przez działalność człowieka dzieje się pod wodą, a jednocześnie jaką wdzięczność za uratowanie życia może okazać rekin.

 Arnold Pointer, rybak z Australii, płynąc na swoim kutrze zobaczył zaplątanego w sieci rybackie rekina. Sieci te są zastawiane właśnie na rekiny, aby ludzie mogli spokojnie odpoczywać na plaży nie bojąc się o własne życie. Mężczyzna ocenił, że rekin ma w przybliżeniu 6 metrów długości. Tak czy inaczej zrobiło mu się go żal i uwolnił go z sieci. To, co działo się później, nie można nazwać normalnym zachowaniem tych morskich drapieżników.

 

 

 

 

SIECI RYBACKIE – DRAMAT ZWIERZĄT!

 Nurek Inaki Aizpun zauważył rekina, który trzymał w zębach coś dziwnego. Okazało się, że była to rybacka sieć. Zwierzę nie mogło się od niej uwolnić - sieć zaczepiła się na jego zębach i rekin ciągnął ją ze sobą. Odważny nurek nie wahał się ani chwili.

Niewiele osób zdobyłoby się na taką odwagę jak instruktor nurkowania z Australii, Inaki Aizpun. Kiedy w czasie zanurzenia zauważył rekina, ciągnącego w paszczy kłąb sieci rybackiej, nie wahał się ani chwili. Wyplątał sieć z zębów rekina i tym samym uratował mu życie - zwierzę nie mogło jeść, czekała je już tylko powolna śmierć z głodu.


 Inaki uratował rekina zagrożonego wyginięciem - tawrosza piaskowego (nazywanego również rekinem piaskowym), który lubi ciepłe wody przy australijskich brzegach. Jak przystało na rekina, tawrosz piaskowy może być groźny, zwłaszcza, kiedy wkłada mu się ręce do pyska. Początkowo rekin nie chciał za bardzo współpracować z nurkiem, w końcu jednak udało się wyplątać sieć z jego zębów.

 https://www.facebook.com/640321606/videos/10155427386091607/

Wszystko działo się przy wschodnim brzegu Australii, w Zatoce Byrona. W tym rejonie rekiny spędzają zimy i tutaj też rodzą młode. Ten osobnik mógł skończyć tragicznie, gdyby nie odważny nurek.

 Nagranie naturalnie zrobili nurkujący razem z nim klienci, którzy tego dnia w połowie sierpnia mieli się nauczyć odpowiedzialnego zachowywania pod wodą. Lepszej lekcji chyba nie mogli mieć.

 Rekiny piaskowe żerują przy płytkich, piaszczystych dnach. Chętnie zjedzą niewielkie ryby i głowonogi, nie pogardzą też małżami.

 Sieci rybackie w oceanach

 Sieci rybackie w oceanach stanowią zagrożenie na całym świecie. W czasie połowów nie wszystkie da się upilnować, dlatego część z nich zaczyna unosić się bezładnie w wodzie. Dla zwierząt, które mogą się w nie zaplątać, są śmiertelnym zagrożeniem. W każdym roku setki tysięcy zwierząt ginie po połknięciu lub zaplątaniu się w sieci rybackie - i nie są to zwierzęta, na które były te sieci zastawione.


 

Nasi „Młodsi Bracia”… ich zachowania wzruszają i przypominają nam, że jesteśmy wszyscy razem wędrowcami na tej samej ścieżce do światła. My jesteśmy zaledwie trochę dalej niż oni, ale niewiele.

Poniżej radość psa, którego odnalazł jego pan – bezdomny z wielkiego miasta.

 Nawet tak pozornie proste zwierzę jak ośmiornica potrafi rzeczy, które… ale to trzeba po prostu zobaczyć.

 

 I na koniec jeszcze niezwykły moment, kiedy zwierzęta z zupełnie różnych gatunków nagle postanawiają pomóc, kiedy sytuacja jest bardzo groźna. Hipopotam rusza na pomoc antylopie.

https://www.facebook.com/watch/?v=2833235717000321

 


Z KOMENTARZY : [...] Sam byłem świadkiem zdarzenia, gdy jaskółka zaplątała się w druty i zawisła biedna, szamocząc się bezsilnie. Różne ptaki przylatywały pomóc jej się wyplątać z tych sideł. Widok tej międzygatunkowej akcji ratunkowej był naprawdę niewiarygodny i poruszający. [...]

Komentarze: 8
Wyświetleń: 1888x | Ocen: 10

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Pon, 29 mar 2021 06:21   
Autor: FN, źródło: FN   


Komentarze (8)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.

Sob, 3 kwi 2021 16:54 | ocena: + 1

julka0205 | Załogant

Ja także miałam podobną sytuację. Biwakowaliśmy z mężem nad jeziorem, kiedy pewnego dnia przypłynął bardzo blisko naszego pomostu Łabędź- samiec, który przypłynął razem ze swoją partnerką. Samica była zaplątana w masę poplątanych żyłek wędkarskich. Ewidentnie przypłynęli do nas po pomoc. Trwało to bardzo długo, jak oswobadzaliśmy samicę z żyłek. Wiele razy musieliśmy ją doprowadzić do tego aby przekoziołkowała . Samiec spokojnie patrzał na to wszystko, czekając cierpliwie na oswobodzenie samicy. Udało się wreszcie a para łabędzi codziennie od tamtego dnia podpływała do naszego pomostu, jakby chciała nam dziękować. Trwało tak codziennie aż do naszego wyjazdu.
Maria

Pon, 29 mar 2021 21:27 | ocena: + 8

infinity_ | Załogant

Ludzie to również zwierzęta, taka jest naukowa definicja. Polecam inspirujące filmy choćby z tych kanałów:

https://www.youtube.com/user/larimanuncamuerekr/videos

https://www.youtube.com/c/KritterKlub/videos

Jeśli ktoś szuka boga w tych filmach znajdzie... bóg nie ma nic wspólnego z kościołami, religiami i całym tym bełkotem starożytnej magii... bóg to nie klepanie paciorków, to współczucie dla innych które ma swoje korzenie w poczuciu jedności całego Życia, które się bierze z jestestwa...

całe życie jędraszewskiego głódzia, rydzyka to życie pozbawione boga, życie bezbożne, pozbawione wartości... kiedy znajdą się po drugiej stronie pozbawieni tytułów, pałaców i służby , zobaczą jak puste, bezwartościowe było ich życie i " nauki" ...

wiele z tych osób z tych kanałów, w ciągu jednego dnia życia przejawiło więcej boga żywego , niż w całym życiu swoim ci duchowi teoretycy, martwi za życia... całego życia...

oni już tego nie zatrzymają, martwe teorie religijne i magiczne rytuały, nie nakarmią głodnego ducha

Pon, 29 mar 2021 18:46 | ocena: + 4

Livvi_33 | Załogant

Zwierzę ta są pozbawione ego, potrafią bezgranicznie i bezwarunkowo okazywać miłość, wdzięczność, oddanie, lojalność. Pod tym względem człowiek jest daleko w tyle za zwierzakami...

Pon, 29 mar 2021 15:11 | ocena: + 4

Pedro-52 | Załogant

Szanowni Załoganci i Czytelnicy!
Nasi Bracia Mniejsi, czy Młodsi, jakby nie
określać, powinni być darzeni taką miłością,
jaką w sposób bezgraniczny oddają ludziom.
Każde żywe stworzenie posiada, podobnie jak człowiek, uczucia uniwersalne. Nie tylko zwierzęta lądowe i morskie, ale nawet rośliny. Wszyscy wiemy, że tak jak ludzie, zwierzęta mają też swój rozum, myślą, czują, przeżywają, chorują, pomagają, ratują, martwią się o swoich bliskich, kochają. Są na nieco niższym poziomie od Istoty ludzkiej, bo nie posiadają pewnych cech człowieczych. Bardzo cenimy sobie nasze emocje, słusznie uważając, że sam intelekt jest dla człowieka wyróżnikiem niewystarczającym i dopiero subtelna gra między intelektem a emocjami, odbywająca się w umyśle, świadczy o naszej wyjątkowości. Ale należy przy tym pamiętać, że rejony odpowiedzialne za emocje są najstarsze i bardzo zbliżone do istniejących u innych zwierząt. Nasz mózg, tak samo jak reszta ciała, rozwijał się. Systematycznie następował też rozwój świadomości. U wyższych ssaków pojawiły się procesy, które już można nazywać myśleniem. Najpierw było to myślenie równoczesne, później wraz z rozróżnieniem funkcji półkul mózgowych wzrastała waga myślenia sekwencyjnego, dominującego u ludzi. Potwierdza to tezę, że struktura umysłu jest przed ludzka, a jej rozwój następował stopniowo. Pod naporem faktów, obecnie coraz więcej uczonych uważa, że u zwierząt możemy dostrzec nie tylko dosyć bogaty świat emocjonalny, ale także u wielu z nich widoczne są oznaki samoświadomości, świadomości istnienia innych, a nawet pewna zdolność przewidywania i intencjonalność, czyli umiejętność zaplanowania swoich działań. Zresztą wystarczy popatrzeć na zachowania naszych "Braci Mniejszych", aby nasze wątpliwości zmniejszyć do minimum.
Najmilsze pozdrowienia. Pedro

Rozwiń odpowiedzi (1)

Pon, 29 mar 2021 21:04 | ocena: + 1

John-316 | Załogant

@Pedro-52, jak zwykle rzeczowy, nad wyraz jasny i przejrzysty przekaz od załoganta Pedro-52. Dobrze się to czyta. Pozdrawiam serdecznie.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Wt, 30 mar 2021 09:37 | ocena: + 1

Pedro-52 | Załogant

@John-316, witam Szanowny Załogancie!
Jest mi niezmiernie miło. Zawsze staram
się przekazywać swoje spostrzeżenia, uwagi
i wnioski, kierując się zdrowym rozsądkiem
i intuicją. Zabierając głos w dyskusji kieruję
swoje myśli w jak najlepszej intencji do osób, które odbierają mój przekaz. To taka moja
wewnętrzna potrzeba i chęć dotarcia do
prawdy, która tkwi w każdej badanej lub
omawianej materii.
Najmilsze pozdrowienia. Pedro

Pon, 29 mar 2021 14:45 | ocena: + 5

boolean | Załogant

Zwierzęta pomagają sobie nawzajem nawet czasem drapieżniki tylko ludzie ludziom wilkiem...

Rozwiń odpowiedzi (1)

Wt, 30 mar 2021 20:12 | ocena: + 4

Xynek | Załogant

@boolean, Sam byłem świadkiem zdarzenia, gdy jaskółka zaplątała się w druty i zawisła biedna, szamocząc się bezsilnie. Różne ptaki przylatywały pomóc jej się wyplątać z tych sideł. Widok tej międzygatunkowej akcji ratunkowej był naprawdę niewiarygodny i poruszający.

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Smutna wiadomość - nie żyje Leszek Żądło. Polski psychotronik, autor poradników rozwoju duchowego oraz książek z dziedziny psychotroniki, Huny, ...

UFO24

więcej na: emilcin.com

Wczoraj, 08:51 | Białoruś oskarżyła Polskę o naruszenie jej przestrzeni powietrznej przez niezidentyfikowany obiekt latający. Do incydentu miało dojść w poniedziałek. W odpowiedzi polski resort obrony narodowej oświadczył, że tego dnia wieczorem wojskowe statki powietrzne nie wykonywały lotów w pobliżu granicy z Białorusią. „12 kwietnia 2021 r. o godz. 20:45 (19:45 w Polsce) odnotowano fakt naruszenia granicy państwowej Białorusi w przestrzeni powietrznej od strony Polski, przez niezidentyfikowany obiekt latający...

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Brak zainteresowanych Załogantów.

Dziennik Pokładowy

Poniedziałek, 22 marca 2021 | Każdy dzień pandemii koronawirusa przekonuje mnie, że jest to największy dar dla ludzkości. Świat już nigdy nie będzie taki sam, choć te zmiany na razie są ledwo dostrzegalne. Ale właśnie rozpoczął się proces przebudzenia ludzkości z paskudnego, egoistycznego i szkodliwego snu. Myślicie, że za chwilę wszystko powróci do tego, jak było? No cóż… Radzę wszystkim - obserwujcie spokojnie to, co się będzie...

czytaj dalej

FILM FN

OBIEKT UFO NAD KIEŁCZÓWEM - 11 kwietnia 2021

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.