Dziś jest:
Piątek, 6 sierpnia 2021

Nie możesz ułożyć układanki, kiedy połowa elementów wciąż leży w pudełku.
Henning Mankell, Piramida

Komentarze: 11
Wyświetleń: 3659x | Ocen: 14

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Pon, 12 lip 2021 08:22   
Autor: Wojciech Ostrowski, źródło: ARCHIWUM FN   

HEINRICH SCHLIEMANN – ODKRYCIA WBREW NAUCE

Heinrich Schliemann – odkrycia wbrew nauce

Wojciech Ostrowski

 

 

          Czy cywilizacja ludzka może być starsza, niż przekonują naukowcy? Istnieje wiele przesłanek świadczących, że historia ludzkości kryje jeszcze wiele tajemnic. Platon pisze o całej cywilizacji istniejącej przed wielkim potopem. Jej częścią była Atlantyda a globalny kataklizm spowodował niemal całkowite wymazanie pamięci o wcześniejszych dziejach. Starożytny filozof wspomina nawet o podróżach mieszkańców basenu Morza Śródziemnego do lądu za Atlantykiem w czasach, gdy za Słupami Heraklesa istniała jeszcze tajemnicza wyspa. Wiara w opowieści sprzeczne z oficjalną nauką nie zawsze jest irracjonalna. Przykład stanową dzieje Heinricha Schliemanna – archeologa amatora, którego wiara w istnienie homeryckiej Troi doprowadziła do odkrycia zapomnianej cywilizacji.

          Heinrich Schliemann urodził się w 1822 roku w niewielkim niemieckim mieście Neubukow jako syn biednego pastora. W wieku siedmiu lat otrzymał od ojca książkę, w której zafascynowało go zdjęcie płonącej Troi. Jak później opowiadał, wtedy właśnie postanowił odnaleźć zaginione miasto. Niestety studia były dla niego nieosiągalne z powodu braku środków. Rozpoczął więc pracę i stopniowo zdobył ogromny majątek, który w całości przeznaczył na realizację młodzieńczych marzeń.


          Karierę ułatwiła mu nadzwyczajna zdolność do uczenia się języków obcych. Poza ojczystym niemieckim posługiwał się: angielskim, arabskim, francuskim, holenderskim, hiszpańskim, portugalskim, włoskim, rosyjskim, szwedzkim, polskim, łaciną i oczywiście greką. Znajomość języków pozwoliła mu podjąć dobrze płatną pracę w Holandii, prowadzić dochodowe interesy z Rosją a w końcu zarabiać na gorączce złota w Kalifornii.

          W wieku 36 lat Schliemann doszedł do wniosku, że czas przerwać działalność biznesową i zająć się poszukiwaniem Troi, choć wielu współczesnych mu uczonych uważało całą opowieść Homera za fikcję. Wkrótce rozwiódł się też ze swoją pierwszą żoną i poślubił Greczynkę, oczywiście o imieniu Helena. Odnalezienie odpowiedniej żony zlecił przyjacielowi. Kandydatka musiała – jak Schliemann – fascynować się nauką i dziełami Homera.

          Dzięki swojej pracy, w której zawarł między innymi sugestię dotyczącą możliwości lokalizacji Troi na wzgórzu Hissarlik na wybrzeżu Turcji, uzyskał tytuł doktora Uniwersytetu w Rostocku. W 1870 roku rozpoczął prace wykopaliskowe, podczas których odnalazł 9 warstw ruin z różnych epok. W 1873 roku odnalazł słynny skarb, który uznał za własność Priama – króla Troi.


          Od 1876 roku Schliemann prowadził wykopaliska w Mykenach, gdzie odkrył grobowce bogato wyposażone w złote artefakty. Wśród nich znalazła się słynna tzw. maska Agamemnona. Jego wiara w prawdziwość opowieści Homera doprowadziła do odkrycia całej cywilizacji, a wiedza naukowa o dziejach Grecji objęła okres wcześniej prawie nieznany.

          Odkryta przez niemieckiego archeologa cywilizacja mykeńska mogła być sceną, na której rozegrała się opisane przez Homera wojna trojańska. Tego jednak z całą pewnością nie da się ustalić. Odkrycie prawdy o najdawniejszych dziejach uniemożliwia brak źródeł, lub niemożliwość odczytania pisma. Naukowcy łączą po prostu odkrycie z pasującą do niego historią. Mało możemy powiedzieć również o postaciach żyjących w czasach starożytnych. O Pitagorasie wiemy głównie to, co przekazała potomnym sekta pitagorejczyków. O poglądach Sokratesa dowiadujemy się głównie z dzieł Platona. Wiedza o filozofii starożytnej Grecji została „ocenzurowana” przez chrześcijaństwo i islam. Nie zachowało się na przykład dzieło, w którym Seleukos z Seleucji miał udowodnić półtora tysiąca lat przed Kopernikiem, że planety krążą wokół Słońca.

          Czy odkrycia na miarę Schliemanna możliwe są we współczesnym świecie? Archeolodzy ciągle odnajdują miejsca, które wskazują, że ludzie tworzyli wybitne dzieła znacznie wcześniej, niż początkowo przypuszczano. Przykładem jest Göbekli Tepe w Turcji. Kiedy w latach 60-tych XX wieku archeolodzy zwrócili uwagą na wzgórze noszące ślady aktywności człowieka, uznano, że kryje ono pozostałości bizantyjskiego cmentarza.

          Dopiero wykopaliska prowadzone od lat 90-tych XX wieku wykazały, że miejsce to burzy całą wiedzę o prehistorii. Najstarsze części powstały nawet 11 tysięcy lat p.n.e., czyli jeszcze przed rewolucją neolityczną. Wcześniej uważano, że w okresie powstania budowli społeczności ludzkie nie były wystarczająco zorganizowane, by tworzyć wielkie kamienne konstrukcje.

          Co jeszcze kryje ziemia? W wielu starych kulturach pojawia się opowieść o potopie, w wielu też występują historie o dawnych ludach, które górowały kulturą nad współczesnymi. Grecy mieli swoją Atlantydę i świat sprzed potopu, Chińczycy natomiast „starożytnych”, na których powinni się wzorować. Egipcjanie, wymieniając swoje dynastie, mówili o rządach istot boskich na długo przed faraonami. Czy nie warto spróbować powtórzyć wyczyn Heinricha Schliemanna?


Komentarze: 11
Wyświetleń: 3659x | Ocen: 14

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Pon, 12 lip 2021 08:22   
Autor: Wojciech Ostrowski, źródło: ARCHIWUM FN   


Komentarze (11)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.

Pt, 16 lip 2021 17:30 | brak oceny

ZeroOne | Załogant

Przed nami, było co najmniej 9 równie, lub bardziej rozwiniętych cywilizacji na ziemi. Juz jako dziecko to czułem i nie chciało mi się wierzyć w te pseudo-naukowe brednie. Zawsze jako dziecko myślałem sobie "kurcze, my jako ludzkość dopiero raczkujemy (technologicznie)"

Jak mama mi opowiadała, że jak była młoda to mieli radio i pierwszy telewizor, bo wielu ludzi jeszcze po prostu go nie miało... to już wtedy sobie myślałem "przecież my jesteśmy tutaj nowi" albo coś się stało, że zaczynamy od nowa (ludzkość). Nigdy nie zadałem tego pytania, bo pewnie podśwadomie wiedziałem, że nie dostanę dobrej odpowiedzi.

"Tęsknota za utraconym rajem jest wyryta w sercu człowieka"

Śr, 14 lip 2021 15:04 | brak oceny

sidhartha | Załogant

kolejny czub?ile to już ich było?żal :(

Wt, 13 lip 2021 21:06 | ocena: -4

Odyseusz A | Załogant

Wszyscy szukają a mają jak na tacy całą historię i pochodzenie ludzkości ,cywilizacje ,katastrofy ,artefakty wszystko wyjaśnione tylko zawsze dowodów mało jak dla ,,niedowiarka Tomasza " Np.: ,,MISJA " J.M.Desmarquet i po co tyle ,,zachodu" ? Jest tam wszystko co wolno wiedzieć ludziom !!!! A wszyscy będą szukać dalej i sobie udowadniać !!!!!!! Śmieszne !!!!!!!

Wt, 13 lip 2021 13:42 | ocena: + 6

Rimobul | Załogant

Nikogo nie obrażając należy jasno i trzeźwo stwierdzić, iż Kościół rzymsko-katolicki, zresztą jak niemal każda inna wiara monoteistyczna (Islam, Judaizm) to zwyczajna patologia. 1.500 lat organizacja ta w więcej niż skuteczny sposób opóźniała upublicznienie wiedzy nt. Ziemi krążącej wokół Słońca. Trzeba było blisko piętnastu wieków by "przebiła się" prawda nt. tej dziś tak oczywistej kwestii. Nie tak dawno temu czytałem na jakimś forum post człowieka (niestety nie pamiętam jego nazwiska), który opisał w skrócie treść swojej pracy doktorskiej. Tematem tej pracy była ilości oraz rodzaje "cudów" w chrześcijaństwie. Z jego pracy jasno wynika, że ilość odnotowanych cudów radykalnie spadała wraz ze wzrostem ogólnym wykształcenia i wiedzy człowieka. To jest czym bliżej nam czasów współczesnych, tym liczba ta stawała się coraz niższa. Dokładnie jest tak samo z powszechnie przyjętą historią naszej cywilizacji. To jest czym nasz gatunek zdobywa większy poziom wiedzy, a wiedza ta staje się coraz bardziej przystępna dla zwykłego zjadacza chleba, tym sprawa tego, że nie jesteśmy tu "pierwsi" i "jedyni" (mam na myśli ludzi na naszej Planecie) jest coraz bardziej oczywista. Przykład Platona i jego przekazów nt. Atlantydy jest tego najlepszym dowodem. Poza tym w Polsce mamy przecież dr. Franza Zalewskiego, naukowca z dziedziny archeologii, którego prace pokazują ogromne możliwości techniczne cywilizacji sprzed tysięcy lat i to na terytorium obecnej Polski! Obróbka maszynowa skał, wielkie budowle kamienne z ewidentnymi dowodami ich "sztucznego" pochodzenia tj. budowli stworzonych przez... no właśnie kogo. Przywołany dr Zalewski jasno stwierdza, że wg jego opinii i przemyśleń byli to tez ludzie. Ludzie, którzy dysponowali urządzeniami technicznymi (budowlanymi), których możliwości znacznie przewyższają możliwości elektronarzędzi współcześnie nam znanych! Na przykład trójkątne wiertła używane przez tamtą/tamte cywilizacje do obróbki/wierceń w najtwardszych skałach! Pytanie tylko skąd tamci ludzie mieli takie narzędzia? Cóż... tego na ten moment nie wiemy. Może był to przejaw ich intelektu i wielowiekowego rozwoju cywilizacji, który w wyniku np. wielkiej katastrofy ekologicznej został unicestwiony, a może był to np. dowód ich kontaktów z cywilizacjami "obcych". Tego na ten moment nie wiemy, ta kwestia zostaje otwarta. Wracając do meritum. Według mojej opinii każda religia monoteistyczna, a co za tym idzie z naszego podwórka religia głoszona przez KK - jest patologią i w istocie złem absolutnym. Złem, które zniszczyło cywilizację Prasłowian, których w ramach "nawracania" na chrześcijaństwo albo zmuszano do przyjmowania nowej wiary, albo zwyczajnie mordowano. Przy okazji paląc domostwa i okradając z co cenniejszych przedmiotów. O zniszczeniu dowodów ich rozwoju cywilizacyjnego nie wspominam nawet. Cóż. Długo by można o tym deliberować. Serdeczne pozdrowienia ze Szczecina dla całej Załogi i naszego Kapitana!":)

Rozwiń odpowiedzi (2)

Wt, 13 lip 2021 16:06 | ocena: -3

de press | Załogant

@Rimobul, nie chcę sie wymądrzać ,ale tak krytykowany KK uratował nam du... wszystkim i to od dawna,czy Ty sobie w ogóle wyobrażasz co by sie stało gdyby ,w średniowieczy kk nie uganiał sie za czarnymi kotami i czarownicami na miotle , albo liczył szczeble w drabinie jakubowej ? i co?gdyby nie miał monopolu na edukacje ?? technika jądrowa z bombami rakietami mogłaby już powstać w XVII ,a koszerny naukowiec wcześniej opracowałby jakiś zyklonB. I gdzie obecnie by się znajdował pan Rimobul?? no gdzie? w cz. d.

Śr, 14 lip 2021 04:47 | ocena: + 2

orzepka | Załogant

@Rimobul,
https://www.youtube.com/watch?v=GeCJAR5nGXA

Rozwiń odpowiedzi (1)

Nie, 18 lip 2021 19:22 | brak oceny

-relatysta | Załogant

@orzepka, Tak, zdecydowanie Zalewskiego poniosło.
Nie wolno "wszystkiego" mieszać i się wymądrzać, bo po prostu można nie o wszystkim wiedzieć/słyszeć i nieopacznie wychodzi się na dur...

Wt, 13 lip 2021 13:28 | ocena: -7

sidhartha | Załogant

hihi co za brednie!tylko ludzie niepoważni w to uwierzą.

Wt, 13 lip 2021 12:20 | ocena: + 4

c0x1988 | Załogant

Co się znajduje pod lodami na biegunach ?

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

6 sierpnia 2021 : [...]  W piątek mocno pada deszcz w Warszawie - to oznacza, że o tydzień przesuwamy datę kolejnego spotkania zespołu OTWARTE NIEBO i nocnych obserwacji w Bazie FN[...]

UFO24

więcej na: emilcin.com

Wczoraj, 01:05 | Olecko, 04.08.2021 - dziś -04.08.2021-pierwszy raz udało mi się zobaczyć obiekt osobiście :) Przelatywał w tempie spacerowym nad Oleckiem w kierunku południowym o godz. 20.00. No i mój syn zobaczył obiekt na własne oczy, z czego bardzo się cieszę, on robił zdjęcia.

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Dziennik Pokładowy

Poniedziałek, 7 czerwca 2021 | Kiedyś do Pabla Picassa przyszedł młody człowiek mówiąc, że on także chce być wielkim malarzem jak Picasso, też tak potrafi malować i chce kilku lekcji „od mistrza”. Picasso postawił przed nim wazon z kwiatami i poprosił, żeby namalował go najbardziej realistycznie, jak tylko potrafi – bez żadnych uproszczeń, pojedynczych linii czy abstrakcyjnych symboli znanych z obrazów Pabla Picassa. Wyjaśnił mu...

czytaj dalej

FILM FN

NAUKOWIEC Z HARVARDU - NASZ UNIWERSYTET ZAJĄŁ SIĘ TYM TEMATEM NA POWAŻNIE

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.