Dziś jest:
Piątek, 3 grudnia 2021

Nie budźcie mnie nawet na koniec świata, chyba że miałby naprawdę dobre efekty specjalne.
Roger Zelazny, pisarz S-F

Komentarze: 11
Wyświetleń: 4344x | Ocen: 14

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Pon, 12 lip 2021 08:22   
Autor: Wojciech Ostrowski, źródło: ARCHIWUM FN   

HEINRICH SCHLIEMANN – ODKRYCIA WBREW NAUCE

Heinrich Schliemann – odkrycia wbrew nauce

Wojciech Ostrowski

 

 

          Czy cywilizacja ludzka może być starsza, niż przekonują naukowcy? Istnieje wiele przesłanek świadczących, że historia ludzkości kryje jeszcze wiele tajemnic. Platon pisze o całej cywilizacji istniejącej przed wielkim potopem. Jej częścią była Atlantyda a globalny kataklizm spowodował niemal całkowite wymazanie pamięci o wcześniejszych dziejach. Starożytny filozof wspomina nawet o podróżach mieszkańców basenu Morza Śródziemnego do lądu za Atlantykiem w czasach, gdy za Słupami Heraklesa istniała jeszcze tajemnicza wyspa. Wiara w opowieści sprzeczne z oficjalną nauką nie zawsze jest irracjonalna. Przykład stanową dzieje Heinricha Schliemanna – archeologa amatora, którego wiara w istnienie homeryckiej Troi doprowadziła do odkrycia zapomnianej cywilizacji.

          Heinrich Schliemann urodził się w 1822 roku w niewielkim niemieckim mieście Neubukow jako syn biednego pastora. W wieku siedmiu lat otrzymał od ojca książkę, w której zafascynowało go zdjęcie płonącej Troi. Jak później opowiadał, wtedy właśnie postanowił odnaleźć zaginione miasto. Niestety studia były dla niego nieosiągalne z powodu braku środków. Rozpoczął więc pracę i stopniowo zdobył ogromny majątek, który w całości przeznaczył na realizację młodzieńczych marzeń.


          Karierę ułatwiła mu nadzwyczajna zdolność do uczenia się języków obcych. Poza ojczystym niemieckim posługiwał się: angielskim, arabskim, francuskim, holenderskim, hiszpańskim, portugalskim, włoskim, rosyjskim, szwedzkim, polskim, łaciną i oczywiście greką. Znajomość języków pozwoliła mu podjąć dobrze płatną pracę w Holandii, prowadzić dochodowe interesy z Rosją a w końcu zarabiać na gorączce złota w Kalifornii.

          W wieku 36 lat Schliemann doszedł do wniosku, że czas przerwać działalność biznesową i zająć się poszukiwaniem Troi, choć wielu współczesnych mu uczonych uważało całą opowieść Homera za fikcję. Wkrótce rozwiódł się też ze swoją pierwszą żoną i poślubił Greczynkę, oczywiście o imieniu Helena. Odnalezienie odpowiedniej żony zlecił przyjacielowi. Kandydatka musiała – jak Schliemann – fascynować się nauką i dziełami Homera.

          Dzięki swojej pracy, w której zawarł między innymi sugestię dotyczącą możliwości lokalizacji Troi na wzgórzu Hissarlik na wybrzeżu Turcji, uzyskał tytuł doktora Uniwersytetu w Rostocku. W 1870 roku rozpoczął prace wykopaliskowe, podczas których odnalazł 9 warstw ruin z różnych epok. W 1873 roku odnalazł słynny skarb, który uznał za własność Priama – króla Troi.


          Od 1876 roku Schliemann prowadził wykopaliska w Mykenach, gdzie odkrył grobowce bogato wyposażone w złote artefakty. Wśród nich znalazła się słynna tzw. maska Agamemnona. Jego wiara w prawdziwość opowieści Homera doprowadziła do odkrycia całej cywilizacji, a wiedza naukowa o dziejach Grecji objęła okres wcześniej prawie nieznany.

          Odkryta przez niemieckiego archeologa cywilizacja mykeńska mogła być sceną, na której rozegrała się opisane przez Homera wojna trojańska. Tego jednak z całą pewnością nie da się ustalić. Odkrycie prawdy o najdawniejszych dziejach uniemożliwia brak źródeł, lub niemożliwość odczytania pisma. Naukowcy łączą po prostu odkrycie z pasującą do niego historią. Mało możemy powiedzieć również o postaciach żyjących w czasach starożytnych. O Pitagorasie wiemy głównie to, co przekazała potomnym sekta pitagorejczyków. O poglądach Sokratesa dowiadujemy się głównie z dzieł Platona. Wiedza o filozofii starożytnej Grecji została „ocenzurowana” przez chrześcijaństwo i islam. Nie zachowało się na przykład dzieło, w którym Seleukos z Seleucji miał udowodnić półtora tysiąca lat przed Kopernikiem, że planety krążą wokół Słońca.

          Czy odkrycia na miarę Schliemanna możliwe są we współczesnym świecie? Archeolodzy ciągle odnajdują miejsca, które wskazują, że ludzie tworzyli wybitne dzieła znacznie wcześniej, niż początkowo przypuszczano. Przykładem jest Göbekli Tepe w Turcji. Kiedy w latach 60-tych XX wieku archeolodzy zwrócili uwagą na wzgórze noszące ślady aktywności człowieka, uznano, że kryje ono pozostałości bizantyjskiego cmentarza.

          Dopiero wykopaliska prowadzone od lat 90-tych XX wieku wykazały, że miejsce to burzy całą wiedzę o prehistorii. Najstarsze części powstały nawet 11 tysięcy lat p.n.e., czyli jeszcze przed rewolucją neolityczną. Wcześniej uważano, że w okresie powstania budowli społeczności ludzkie nie były wystarczająco zorganizowane, by tworzyć wielkie kamienne konstrukcje.

          Co jeszcze kryje ziemia? W wielu starych kulturach pojawia się opowieść o potopie, w wielu też występują historie o dawnych ludach, które górowały kulturą nad współczesnymi. Grecy mieli swoją Atlantydę i świat sprzed potopu, Chińczycy natomiast „starożytnych”, na których powinni się wzorować. Egipcjanie, wymieniając swoje dynastie, mówili o rządach istot boskich na długo przed faraonami. Czy nie warto spróbować powtórzyć wyczyn Heinricha Schliemanna?


Komentarze: 11
Wyświetleń: 4344x | Ocen: 14

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Pon, 12 lip 2021 08:22   
Autor: Wojciech Ostrowski, źródło: ARCHIWUM FN   


Komentarze (11)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.

Wt, 7 wrz 2021 08:42 | ocena: + 1

Wojciech347 | Załogant

Miałem nadzieję, że na tym portalu będą tylko ludzie posiadający wyobraźnię i ciekawość niezaspokojoną przez dotychczasową edukację.
Natomiast z większości czytanych przeze mnie komentarzy załogantów wynika, że są to te same osoby, które opluwają ludzi mających czelność nie zgadzać się z linią rządu PiS lub narracją wszechmocnego kościoła katolickiego.

Pt, 16 lip 2021 17:30 | brak oceny

ZeroOne | Załogant

Przed nami, było co najmniej 9 równie, lub bardziej rozwiniętych cywilizacji na ziemi. Juz jako dziecko to czułem i nie chciało mi się wierzyć w te pseudo-naukowe brednie. Zawsze jako dziecko myślałem sobie "kurcze, my jako ludzkość dopiero raczkujemy (technologicznie)"

Jak mama mi opowiadała, że jak była młoda to mieli radio i pierwszy telewizor, bo wielu ludzi jeszcze po prostu go nie miało... to już wtedy sobie myślałem "przecież my jesteśmy tutaj nowi" albo coś się stało, że zaczynamy od nowa (ludzkość). Nigdy nie zadałem tego pytania, bo pewnie podśwadomie wiedziałem, że nie dostanę dobrej odpowiedzi.

"Tęsknota za utraconym rajem jest wyryta w sercu człowieka"

Śr, 14 lip 2021 15:04 | ocena: -1

sidhartha | Załogant

kolejny czub?ile to już ich było?żal :(

Wt, 13 lip 2021 21:06 | ocena: -5

Odyseusz A | Załogant

Wszyscy szukają a mają jak na tacy całą historię i pochodzenie ludzkości ,cywilizacje ,katastrofy ,artefakty wszystko wyjaśnione tylko zawsze dowodów mało jak dla ,,niedowiarka Tomasza " Np.: ,,MISJA " J.M.Desmarquet i po co tyle ,,zachodu" ? Jest tam wszystko co wolno wiedzieć ludziom !!!! A wszyscy będą szukać dalej i sobie udowadniać !!!!!!! Śmieszne !!!!!!!

Wt, 13 lip 2021 13:28 | ocena: -8

sidhartha | Załogant

hihi co za brednie!tylko ludzie niepoważni w to uwierzą.

Wt, 13 lip 2021 12:20 | ocena: + 5

c0x1988 | Załogant

Co się znajduje pod lodami na biegunach ?

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

2 grudnia:// [...] Zapraszamy wszystkich do obejrzenie filmu Zbigniewa Blani-Bolnara z 1994 p.t.: 'Zdarzenie w Emilcinie' Film trwa ponad 1,5 godziny i jest najdłuższym dokumentem o przypadku CE III w historii. Można go obejrzeć w naszym serwisie, jest zaprezentowany w okienku FILM FN  [...]

UFO24

więcej na: emilcin.com

Śr, 1 gru 2021 08:30 | 29 listopada 2021 jeden z naszych czytelników widział przelot jasnego obiektu nad Żywcem. Była to jasna kula, która poruszała się i zatrzymywała, w pewnym momencie jak opisuje świadek 'zgasła'. Manifestacja była widoczna ok. 20 sekund , natomiast według świadka była godzina ok. 23.55, czyli tuż przed północą.

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Dziennik Pokładowy

Piątek, 19 listopada 2021 | Zgadzam się z Krzysztofem Jackowskim, że jesteśmy w przededniu wielkiej światowej wojny, choć widzę ją zupełnie gdzie indziej niż jasnowidz z Człuchowa i trochę inaczej. Moim zdaniem wybuchnie nie na Bliskim Wschodzie i nie w pobliżu tak znienawidzonego przez najsłynniejszego obywatela Człuchowa Izraela (którego cały czas nazywa małym państwem, którego nazwy nie wymieni), ale być może w dwóch punktach...

czytaj dalej

FILM FN

ZDARZENIE W EMILCINIE - DOKUMENTACJA o Bliskim Spotkaniu III Stopnia z UFO w 1978 roku - ARCHIWUM FN

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.