Czy to na pewno był pocisk balistyczny?

Widok musiał być naprawdę wyjątkowy, skoro do redakcji norweskich mediów zadzwoniły dosłownie tysiące obywateli tego kraju z opisem, że oto na niebie widzieli niezwykłe widowisko.

Najpierw widać było obracający się obiekt, który przybierał kształt kręcącej się spirali, po czym nagle eksplodował.

Oto kilka relacji świadków:

Wyglądało jak rakieta, która obraca się i obraca, a potem idzie po skosie z niebios. Jakby księżyc wyłaniał się zza góry, ale potem pokazało się coś zupełnie innego.

Spirala na niebie była bardzo potężna. Sprawiała wrażenie, jakby ktoś specjalnie stworzył taki efekt. Pojawiła się natychmiast koncepcja: rosyjski pocisk balistyczny.

Dlaczego trwało to tak długo?

Eksperci twierdzą, że dziwne zjawisko nie ma nic wspólnego z zorzą polarną. Trwało również ”zbyt długo, żeby uznać to za zjawisko astronomiczne – twierdzą służby kontroli lotów na lotnisku w Tromso.

Pojawiły się podejrzenia, że wirujące światło to ”po prostu” rosyjska rakieta, która zboczyła z toru. Zdarza się, że Rosjanie przeprowadzają próby rakietowe na Morzu Białym lub Morzu Barentsa – zauważa rzecznik norweskiego Ministerstwa Obrony Jon Espen Lien.

Wersję o rosyjskiej rakiecie przyjmuje również Truls Lynne Hansen z Geofizycznego Obserwatorium w Tromso. Pocisk mógł wymknąć się spod kontroli, eksplodować, a wyciekające paliwie utworzyło wirującą spiralę świetlną.

Kłopot w tym, że w nocy Rosjanie wszystkiemu zaprzeczyli. Rosyjska marynarka wojenna zapewnia, że w rejonie Morza Białego nie zostały ostatnio wystrzelone żadne rakiety. Gdyby doszło do takich prób, to zgodnie z międzynarodowymi umowami Norwegowi powinni o tym wiedzieć – podkreślają rosyjscy wojskowi.

W jednym z kanałów norweskiej telewizji ukazała się informacja, że dziwne światło to prawdopodobnie rosyjski pocisk balistyczny Buława, wystrzelony z pokładu okrętu podwodnego ”Dymitr Doński” na Morzu Białym. Tą informację miał potwierdzić w rozmowie z norweską telewizją TV2 anonimowy informator z rosyjskiej armii.

Warto zobaczyć to zjawisko na filmie, który zaprezentowała norweska telewizja.

 

Dodaj komentarz