Dziś jest:
Wtorek, 29 listopada 2022

Człowiek ma ogromną moc. Medytacja i wewnętrzna siła zwielokrotniają tę moc. Nie zmierzy jej ani nauka, ani żaden przyrząd. Nie ogarnie jej wielkości także ludzki umysł.
/Liao Sifu, chiński mistrz Nei Kungu/

FN 24
WIADOMOŚCI OD NASZYCH CZYTELNIKÓW
Wyślij do nas wiadomość - kliknij, aby rozwinąć formularz


Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim

Twój email lub telefon

Treść wiadomości

Zabezpieczenie przeciw-botowe

Ilość UFO na obrazie

ALBO LUDZKOŚĆ PODEJMIE WALKĘ Z PRZELUDNIENIEM, ALBO NASZĄ CYWILIZACJĘ CZEKA ZAGŁADA - alarmują naukowcy w Watykanie
Czw, 11 sty 2018 07:58 | komentarze: 17 czytany: 5117x

W Watykanie rozpoczęła się w poniedziałek międzynarodowa konferencja o wymieraniu gatunków. Z poparciem papieża Franciszka zwołały ją wspólnie Papieska Akademia Nauk i Papieska Akademia Nauk Społecznych. Wśród zaproszonych mówców znalazł się biolog ze Stanfordu prof. Paul Ehrlich.


Otwarcie i od lat ostrzega, że nie potrafimy się ograniczyć, a zwariowany wzrost ludzkiej populacji to zagrożenie dla ziemskiej biosfery i samego człowieka  (rok temu w Cambridge wierdził nawet, że los naszego gatunku jest już przesądzony – wykończyć nas mają przeludnienie i globalne zmiany klimatu).

Środowiska, które uważają, że człowiek ma prawo czynić sobie Ziemię poddaną, tak nie lubią prof. Ehrlicha i jego tez, że wystosowały petycję do organizatorów konferencji, by wycofali zaproszenie dla słynnego naukowca.

Zebrali chyba z 11 tys. podpisów – opowiada prof. Ehrlich brytyjskiemu „Observerowi".

– Ale papież nie zmienił zdania. Ten pociąg musi się wykoleić!Papież Franciszek z uwagą wsłuchuje się w ostrzeżenia nadchodzące ze świata nauki, bo sam nawołuje do tego, byśmy czynili sobie Ziemię raczej zieloną niż poddaną. Z kolei Papieska Akademia Nauk od jakiegoś czasu postuluje, żeby świat odszedł od paliw kopalnych i przestawił się na odnawialne źródła energii.

Tezy prof. Ehrlicha są jane. W 1800 r. liczba ludzi osiągnęła pierwszy miliard. W 1930 r. – 2 mld. W połowie XX w. były nas 3 mld, a dziś – już blisko 7,5 mld. Według różnych szacunków do końca wieku będzie to aż 12 mld.
– Już teraz szacuje się, że każdego roku przejadamy o połowę więcej zasobów, niż Ziemia jest w stanie odbudować – uważa prof. Bogusław Pawłowski, szef Katedry Biologii Człowieka na Uniwersytecie Wrocławskim.

Żyjemy więc na kredyt. To bezprecedensowa sytuacja, żeby jakiś organizm będący najwyższym ogniwem łańcucha pokarmowego zyskał tak olbrzymią przewagę. Ten ekspres musi się więc wykoleić!

Pięć planet do wyżywienia ludzkości

Mieszkańcy biednej Afryki rozmnażają się dwa razy szybciej niż – średnio – reszta świata.

Do końca wieku populacja Afryki prawdopodobnie skoczy z 1 mld do ok. 4 mld – mówi „Observerowi” brytyjski ekonomista z Cambridge sir Partha Dasgupta. – Łatwo sobie wyobrazić, jakie spowoduje to napięcia. Tym bardziej że zmiany klimatu dotkną Czarny Ląd bardziej niż resztę świata. Co się stanie, kiedy tamtejsze rejony suche się rozrosną i 100 mln Afrykanów spróbuje przepłynąć Morze Śródziemne? Mnie ta wizja przeraża.

Globalizacja i rewolucja informatyczna sprawiły, że mieszkańcy najbiedniejszych zakątków świata widzą, że gdzie indziej da się lepiej żyć. Coraz bardziej pragną więc poprawić swój los. Problem w tym, jak mówi prof. Ehrlich, że gdyby każdy z 7,5 mld ludzi żył na poziomie przeciętnego obywatela USA, potrzebowalibyśmy pięciu planet do wyżywienia nas wszystkich.

Przed skutkami globalizacji, robotyzacji, zmian klimatu i informatyzacji ostrzega też brytyjski fizyk (również z Cambridge) prof. Stephen Hawking. Jak pisał niedawno w „Guardianie", żyjemy w najbardziej niebezpiecznych czasach w historii Ziemi. Obwinia o to rosnące nierówności, które – z powodu rewolucji informacyjnej – tak bardzo kłują w oczy. „Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi poszukuje nowego ładu” i ucieka do mitycznej „ziemi obiecanej” – twierdzi słynny uczony.
Podzwonne dla bioróżnorodnościPrzeludnienie jest groźne, bo niszczy bioróżnorodność Ziemi. Jak alarmują naukowcy biorący udział w watykańskiej konferencji, jesteśmy sprawcami i świadkami szóstego wielkiego wymierania w historii naszej planety. Jeśli nie podejmiemy szybkich i radykalnych działań, do końca wieku z powierzchni Ziemi zniknie aż połowa zamieszkujących ją dziś gatunków roślin i zwierząt.

Symbolem obecnego wielkiego wymierania są tzw. gatunki charyzmatyczne – wieloryby, lwy, nosorożce, słonie, goryle. Pół wieku temu na Ziemi żyło 450 tys. lwów, dzisiaj – 20 tys. Goryli zachodnich pół wieku temu był milion, a dziś – 200 tys. Jeśli nie potrafimy ocalić przed wyginięciem nawet tak „popularnych” gatunków, czy uratujemy inne? A wraz z nimi nas?
Według prof. Ehrlicha jedynym wyjściem jest ostre ograniczenie liczby Homo sapiens.
Jeśli cenimy ludzkie życie, powinniśmy się starać, by liczba ludzi nie przekraczała tej, którą jesteśmy w stanie w sposób zrównoważony utrzymać – mówi „Observerowi". – 12 mld ludzi na koniec wieku oznacza gwałtowne załamanie naszej cywilizacji. Jej upadek przetrwają nieliczni.
Zdaniem amerykańskiego biologa ludzka populacja powinna zostać ograniczona maksymalnie do miliarda. Dzięki temu nasza cywilizacja będzie mogła wygodnie trwać przez kolejne tysiąclecia.
Ale jak to uczynić?
– Tylko edukacja może nas uratować – uważa prof. Pawłowski. – Najważniejsza jest edukacja kobiet, bo to one de facto decydują o kontroli urodzeń. Tam, gdzie są wykształcone i aktywne zawodowo, przyrost naturalny maleje.
Konferencja w Watykanie potrwa do 1 marca.

źródlo: gazeta.plKomentarze (17)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.

Pt, 12 sty 2018 13:29 | ocena: + 6

relatysta | Załogant

" Najważniejsza jest edukacja..."
Tak, to kluczowe zagadnienie, od niego wszystko się zaczyna albo kończy przy jego braku.
-Logic- słusznie pisze że jakieś pięćdziesiąt lat za późno to zauważyliśmy, bo nie chcieliśmy zmian, wyrzeczeń/ograniczeń. Idea niewidzialnej ręki rynku, gloryfikuje kapitalizm/imperializm i zamula nasz umysł. Przecież wszyscy nie mogą być bogaci. Nikomu nie przeszkadza fakt że bogacenie się jest zawsze kosztem innych. Ktoś musi łożyć na bogacenie się innych.
Ludziom przemieszczać się nie wolno ale kapitałowi jak najbardziej - czyniąc spustoszenia w stosunkach społecznych biednych państwach.
Można by szeroko pisać dlaczego jest jak jest...
Na dziś: żywność za edukację i prezerwatywy.
Pod tym względem hipokryzja kościoła ze swą ideologią antykoncepcyjną jest porażająca.
Ale gdzie nam do naprawy Świata skoro sami nie możemy "załatwić" sobie edukacji seksualnej w szkole i antykoncepcji wolnodostępnej.
Ot tacy z nas "eksperci" od przeludnienia.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Pt, 12 sty 2018 16:33 | ocena: + 2

logic | Gość

@relatysta,
Dokładnie, to załamanie musi nastąpić z wszelkimi tragicznymi konsekwencjami. Stare powiedzenie jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz. Widać wszystkie początkujące cywilizacje muszą przez to przejść jeśli nie katastrofa wywołana użyciem broni atomowej to katastrofa wynikająca z przekroczenia pojemności środowiska danej planety i nadmiernego zwrócenia się w stronę materii czyli kult żądzy posiadania. Co daje posiadanie 100 mld dolarów ? chyba nic, to tak samo jak by posiadać milion dolarów też wystarcza na bardzo wygodne życie. Kompletnie bez sensu, układ słoneczny chcą sobie kupić czy może coś jeszcze.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Sob, 13 sty 2018 10:18 | ocena: + 6

relatysta | Załogant

@logic, Słusznie prawisz.
Dopuściliśmy -Amerykanie dopuścili- by korporacje miały osobowość prawną człowieka. Mogą się obrażać, być urażone, żądać satysfakcji, karać i nagradzać i w pełni z tych nabytych praw korzystają. Kolektywny i anonimowy -poprzez głosowania tajne- sposób zarządzania, zdejmuje z nich hamulce moralne i oceny etyczne. Robią co chcą a już same niewiedzą co tak naprawdę chcą poza rozmnażaniem/poszerzaniem.
Orwell pewny na bank.

Czw, 11 sty 2018 22:37 | ocena: + 10

ejaj | Gość

Watykan broniący każdego życia, traktujący kondomy i masturbację za grzech ciężki zastanawia się nad przeludnieniem planety... Zaiste... cuda i hipokryzja!

Rozwiń odpowiedzi (1)

Pt, 12 sty 2018 16:38 | ocena: + 3

logic | Gość

@ejaj,
W dodatku jest za sprowadzaniem totalitarnego islamu do Europy. Mało że mamy problemy z patologicznym systemem finansowym, przeludnieniem, i wiszącą katastrofą klimatyczną to jeszcze trzeba zrujnować oba kontynenty. Migracja nie tylko nie rozwiąże problemu ale doprowadzi do zrujnowania Europy. I ciekawe skąd wtedy przyjdzie pomoc dla tych głodujących w Afryce.

Czw, 11 sty 2018 21:00 | ocena: + 1

stevan | Gość

A pewnie!! Zebrali się, żeby wymyślić jakąś wojnę! Albo wyhodować jakiegoś wirusa! I to w Watykanie! Poparcie papieża.
Błogosławieństwo dla zbrodni?

Czw, 11 sty 2018 16:42 | ocena: + 7

logic | Gość

Żeby kobiety były aktywne zawodowo i wykształcone potrzebne są dalsze inwestycje czyli kolejne zasoby i czas sądzę że jakieś 25 lat a tyle już nie mamy. W dodatku trzeba by zmienić mentalność tych ludzi wynikającą między innymi z islamu i innych religii a tu jesteśmy na przegranej pozycji.
Prawda jest brutalna nie osiągnie się tych 12 mld bo najpierw załamie się system ekonomiczny a potem załamie się porządek społeczny i nastąpi depopulacja. Czyli natura i prawa fizyki rozwiążą ten problem. Sądzę że nastąpi to już w latach 2020-2030 przy 8 mld populacji im później tym będzie gorzej bo już dawno utraciliśmy możliwość kierowania czymkolwiek. W latach 1950-1960 można było jeszcze coś zrobić.

Czw, 11 sty 2018 14:52 | ocena: + 4

Dżon | Gość

I bedzie tak jak w wizjach przyszlosci, co zreszta ladnie spina sie w calosc z sugestiami co do “wlasciwej” liczby populacji ludzkosci. Sami siebie nie powybijamy bo beda pretensje wybijanych do wybijajacych - dlaczego akurat oni padli ofiara przeludnienia. Nie powiemy tym a tym narodom - nie rozmnazajcie sie, bo beda pretensje rozmnazajacych, dlaczego sie im do lozek zaglada, a w ogole to jest wolna wola i wolnoc tomku w swoim domku. Dlatego musi przyjsc zaglada, do ktorej nie bedzie pretensji bo ona nie wybiera gdzie i w kogo uderzyc. Chlusnie fala, zmiecie ludzi, zostana ze dwa miliardy i bedzie sie jakos zylo. Chyba, ze w przeciagu 5-10 lat skolonizujemy inna planete. Inaczej tyz cinko to widze ;)

Czw, 11 sty 2018 12:24 | ocena: + 7

faceplace | Gość

Już pracują nad zmniejszeniem populacji poprzez masowe, przymusowe szczepienia. W tych szczepionkach jest taki syf, że człowiek nie może być zdrowy i cieszyć się długim i zdrowym życiem.

Rozwiń odpowiedzi (3)

Czw, 11 sty 2018 16:02 | ocena: + 5

czytelnik | Gość

@faceplace, Jeszcze na początku 20 wieku [ około 120 lat temu ] średnia długość życia wynosiła w Europie około 40 lat Dzis to jest prawie 80 lat. A wiec sie podwoiła. 120 lat temu prawie co drugie dziecko nie dożywało pięciu lat Dzis bardzo mało dzieci umiera w tym wieku . Na starych fotografiach widać często jak oszpeceni w wyniku ospy byli ludzie w tamtych czasach Dotyczyło to bardzo dużej części populacji. Dzis ten problem właściwie nie występuje. To zasługa głównie szczepionek i ogólnie wynalazków tak przez wielu potępianego przemysłu farmaceutycznego.

Czw, 11 sty 2018 17:59 | ocena: + 6

Evii | Gość

@faceplace,
Myślę, że więcej osób umarłoby bez tych szczepionek - przypomnij sobie jaka była chocby śmiertelnośc niemowląt 70-100 lat temu, więc na rzecz zmniejszenia ludności działają bardziej tzn. "ruchy antyszczepionkowe"

Pt, 12 sty 2018 08:21 | ocena: -3

faceplace | Gość

Wasza wiedza jest zerowa na temat obecnych szczepień. Zainteresuj się jeden z drugim o efektach ubocznych dzisiejszych szczepionek, jeżeli ludzie z wiedzą medyczną wypowiadają się negatywnie o dzisiejszych szczepionkach, o celowym truciu ludzi przez firmy farmaceutyczne, to coś musi w tym być. Poczytaj jeden z drugim o wzroście autyzmu i innych ciężkich chorób dzieci. Na porządku dziennym już jest zgłaszanie przez rodziców o ciężkich powikłaniach po szczepionce (nieodwracalnych). Podkreślę jeszcze raz - wasza wiedza jest zerowa, czerpana jedynie z komercyjnych środków przekazu.

Rozwiń odpowiedzi (2)

Pt, 12 sty 2018 09:23 | ocena: + 5

czytelnik | Gość

@faceplace, Jak rozumiem masz co najmniej doktorat w zakresie medycyny w specjalizacji dotyczącej szczepień ze się tak autorytatywnie wypowiadasz w tej dziedzinie. Mnie jednak i tak przekonuje statystyka porównawcza. Tzn dwukrotny wzrost w nieco ponad sto lat średniej długości życia i wyeliminowanie większości zgonów wśród dzieci do piątego roku życia. A wiec nawet jak moja wiedza jest zerowa to jednak liczby nie kłamią.

Pt, 12 sty 2018 17:55 | ocena: + 4

Evii | Gość

@faceplace,
Zdaje się, że nie jest to forum medyczne - to, że teraz ludzie żyją dłużej i śmiertelnośc wśród dzieci jest dużo mniejsza niż kiedyś to fakt = chyba, że twierdzisz inaczej, w takim razie podaj dowody. W czasach kiedy szczepionek nie było wiele chorób, które wyeliminowały było śmiertelnych (szczepionka = mniejsza śmiertelnośc wśród dzieci, krótsze życie). I teraz "jeden z drugim" pomyśl o zmniejszeniu populacji - co działa bardziej - brak szczepionek i większa śmiertelnośc wśród dzieci - czy szczepionki + ewentualne porównania? Zauważ, że dzieci z autyzmem są żywe, więc mimo powikłań (co do których zdania są podzielone) to jednak nie zmniejszają populacji.
Dodam jeszcze, że pisanie w takim tonie jak ty wcale nie sprzyja dyskusji - nie traktuj innych jak idiotów dlatego, że mają inne zdanie, skoro najwyraźniej sam nie zrozumiałeś sensu wypowiedzi. Ale czytania za zrozumieniem nie da się nauczyc z książek, tak samo jak sztuki dyskutowania.

Czw, 11 sty 2018 09:35 | ocena: + 16

DREN2 | Załogant

Watykan ostrzega przed przeludnieniem, a to dobre ;) zabrania używania antykoncepcji a to jedyny ratunek dla krajów ,,trzeciego świata" A jakę widzi rozwiązanie tego problemu bo jak nie ,,gumki dla Afryki" to powinien dołożyć się z tacy na podbój kosmosu ;)

Czw, 11 sty 2018 09:32 | ocena: + 6

czytelnik | Gość

Autorzy tych raportów kreślą czarne wizje , popełniając zasadniczy błąd . Przekładają na przyszłość dzisiejsze trendy demograficzne , gospodarcze , społeczne i kulturowe. W połowie 19 wieku wielu ludzi bało sie ze niebawem na świecie zapanuje ciemność bo nie będzie wraz z zabiciem przez wielorybników ostatniego wieloryba z czego robić świec. Po czym niebawem wynaleziono naftę a chwile potem [ parędziesiąt lat ] elektryczność. I wielorybnicy tak barwnie opisywani miedzy innymi przez Juliusza Verne w swoich książkach odeszli w zapomnienie. Podobnie było ze strachem ze końskie odchody zasypia Londyn. Po czym pojawił sie samochód i konie jako źródło transportu odeszły również w zapomnienie. A co do tzw . bomby populacyjnej to istnieje ona tylko w pewnej fazie rozwoju społeczeństw. Gdy są na tyle bogate aby pozwolić sobie na szczepionki , antybiotyki i inne leki A jednocześnie na tyle biedne ze ludzi z takich społeczeństw nie stać na inne rozrywki poza seksem . Wraz z osiągnięciem pewnego stopnia zamożności ludzie zamiast dzieci preferują inne rozrywki , - np smartfony , nowe modele Mercedesów , wycieczki do egzotycznych miejsc itp .itd , etc. Taki stan rzeczy ma już miejsce np w Europie , Ameryce pln , Japonii , i w wielu innych miejscach na ziemi. [ nieważny jest kolor skory , pochodzenie etniczne , liczy się pewien próg zamożności ] Niedawno oglądałem program o Japonii której społeczeństwo szybko sie starzeje , wręcz jest niebezpieczeństwo wyginięcia Japończyków jako narodu w perspektywie 100 - 200 lat. Badania wykazały ze młodzi Japończycy nie są zainteresowani seksem , duza ich część w ogóle go nie ,, uprawia ,, A czas poświęcają nowym gadżetom technicznym. Zresztą te zmiany dotarły do Polski. Nasi dziadkowie i pradziadkowie mieli średnio 4-5 dzieci, rodzice średnio 2 dzieci a współczesne młode pokolenie często zadowala sie jednym dzieckiem. Demografowie bija na alarm ze Polacy sie starzeją i za 20-30 lat więcej będzie emerytów jak osób młodych i w średnim wieku. Gdy podniesie sie poziom zamożności Afrykańczyków najprawdopodobniej będzie tam podobnie. Dlatego tych 12 mld możemy nigdy nie osiągnąć . A może za te parędziesiąt lat podobnie jak w Europie rozpocznie sie spadek populacji ludzkości.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Czw, 11 sty 2018 16:46 | ocena: + 6

logic | Gość

@czytelnik,

Zanim wzrośnie poziom zamożności i świadomosci afrykańczyków będzie ich tam już 2-3 mld więc to są mrzonki. Ludzkość zwyczajnie przespała ten problem o jakieś 50 lat.

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Fundacja NAUTILUS - jedyna w Polsce oficjalnie działająca organizacja pozarządowa zajmująca się zjawiskami niewyjaśnionymi ******* www.nautilus.org.pl ******** Adres korespondencyjny: Fundacja NAUTILUS, skr. 221, 00-950 Warszawa 1.

UFO24

więcej na: emilcin.com

Pt, 16 wrz 2022 19:45 | 20.07.2022 w środę około godz. 22.00 wyszedłem na ogród przez domem i zauważyłem świetlny punkt jasny obiekt przypominający samolot lecący w nocy.Obiekt przelatywał bezpośrednio nad moim domemw zupełnej ciszy nie wydając żadnych dźwięków.Zacząłem ten obiekt obserwować i wydawało mi się że zauważył mnie że jego obserwuję . Obiekt świetlny próbował zawrócić w przeciwległym kierunkujak znajdował się bezpośrednio nad moim domem.Na pewno nie był to samolot ponieważ...

Dziennik Pokładowy

Niedziela, 18 września 2022 | Mamy najciekawszy moment w historii ludzkości– powiedzmy – ostatniego tysiąca lat. Czeka nas całkowita zmiana naszego sposobu życia. I przyszedł czas płacenia rachunku życia ponad stan. Łatwiej to wszystko znieść, kiedy spojrzy się na rzeczywistość wokół jak na przepiękną mandalę z piasku tworzoną przez tybetańskich mnichów. Jest piękna także dlatego, że na końcu znika...

czytaj dalej

FILM FN

NIEZWYKŁE LOSY PILOTÓW (II WŚ)

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.