Dziś jest:
Wtorek, 28 września 2021

„Człowiek powinnien wybierać swój los, a nie zadowalać się tym, co dostaje.”
Paulo Coelho

FN 24
WIADOMOŚCI OD NASZYCH CZYTELNIKÓW
Wyślij do nas wiadomość - kliknij, aby rozwinąć formularz


Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim

Twój email lub telefon

Treść wiadomości

Zabezpieczenie przeciw-botowe

Ilość UFO na obrazie

LUDZIE BAGATELIZUJĄ TOPNIENIE LODU NA BIEGUNACH PRZEZ GLOBALNE OCIEPLENIE… TO WIELKI BŁĄD!
Wt, 4 cze 2019 06:35 | komentarze: 8 czytany: 2818x

187 mln ludzi wkrótce będzie musiało opuścić swoje dotychczasowe miejsca zamieszkania. Wszystko z powodu rosnącego poziomu mórz. Pokrywa lodowa Grenlandii i Antarktyki topnieje. Naukowcy wiedzą o tym od lat, ale dopiero teraz uświadamiają sobie, jak szybko następuje ten proces. Lód Grenlandii topi się sześciokrotnie szybciej niż miało to miejsce jeszcze cztery dekady temu – rocznie znika średnio około 286 mld ton lodu.

 

W latach 80. Antarktyda traciła przeciętnie w ciągu roku 40 mld ton lodu. W ostatniej dekadzie liczba ta wzrosła do 252 mld ton. Nowe badanie opublikowane w poniedziałek w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences donosi, że wzrost poziomu morza w wyniku przyspieszonego topnienia może w przyszłości mieć „głębokie konsekwencje dla ludzkości”.

 Naukowcy odkryli, że w najgorszym przypadku, kiedy temperatura na naszej planecie podniesie się o 5 stopni w ciągu nadchodzących 80 lat – stopiony lód może doprowadzić do globalnego wzrostu poziomu morza średnio o ponad dwa metry. Woda zaleje największe nadmorskie miasta takie jak Nowy Jork czy Szanghaj, zmuszając 187 milionów ludzi do zmiany dotychczasowego miejsca zamieszkania – ostrzegają autorzy badania.

 

W przybliżeniu obejmująca 1,7 miliona kilometrów kwadratowych powierzchnia lodowa Grenlandii pokrywa obszar niemal trzykrotnie większy od amerykańskiego stanu Teksas. Zgodnie z danymi Narodowego Centrum Danych nt. Śniegu i Lodu, wraz z pokrywą lodową Antarktydy, stanowi ponad 99 procent świeżej wody na świecie. Większość tej wody jest zamrożona w postaci lodu i śniegu, które mogą mieć grubość do 3 000 metrów. Jednak w związku z działalnością człowieka, coraz więcej gazów cieplarnianych gromadzi się w atmosferze, oceany absorbują tylko 93 procent nadmiaru CO2.

 Wyższe temperatury zarówno powietrza, jak i wody powodują topnienie pokrywy lodowej w niespotykanym dotąd tempie. W 2013 r. ONZ-owski Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) poinformował, że poziom morza wzrośnie do 2100 r. średnio o 97 centymetrów, jeśli emisja dwutlenku węgla będzie wciąż rosła. Prognozy oszacowane w ramach nowego badania pokreślają, że w rzeczywistości do końca tego wieku oceany mogą podnieść się o około 2 metrów.

 Chociaż szanse na spełnienie najgorszego scenariusza szacuje się na jedynie pięć procent, autorzy badania w dalszym ciągu twierdzą, iż staje się coraz bardziej „wiarygodna”, która przewiduje wzrost globalnych oceanów o dwa metry do roku 2100. Jeśli poziom morza rzeczywiście podniesie się o taką wartość, pod wodą znajdą się obszary lądowe o łącznej powierzchni 1,8 mln kilometrów kwadratowych – czytamy w badaniu. To obszar większy niż Francja, Niemcy, Hiszpania i Wielka Brytania razem wzięte.

 W takim przypadku główne metropolie nadbrzeżne, takie jak Londyn, Nowy Jork czy Szanghaj, byłyby narażone na katastrofalne powodzie. Tymczasem małe narody wysp Pacyfiku, takie jak Vanuatu i Fidżi stałyby się niezdatne do zamieszkania lub całkowicie zniknęłyby pod wodą. Autorzy badania podkreślili również fakt, że wiele potencjalnie utraconych terenów znajduje się w „krytycznych regionach produkcji żywności” – jednym z takim miejsce jest delta Nilu w Afryce.

 W sumie około 2,5 proc. całkowitej ludności świata będzie musiało opuścić swoje domy i poszukać inngo miejsca do zamieszkania. „Aby spojrzeć na problem z perspektywy, syryjski kryzys uchodźczy spowodował, że do Europy przybyło już około miliona ludzi” – powiedział BBC główny autor nowego badania, Jonathan Bamber. „To około 200-krotnie mniej niż liczba osób, które zostałyby wysiedlone w wyniku podniesienia się poziomu morza o 2 metry” – dodał.

Bamber powiedział CNN, że ewakuacja wielu ludzi na całym świecie „prawdopodobnie doprowadzi do poważnych wstrząsów społecznych”. „To naprawdę bardzo ponury scenariusz” – dodał.

 Źródło: Business Insider


I jeszcze jedna, ważna rzecz...

Według klimatologów kolejne lata są rekordowo ciepłe w historii prowadzonych pomiarów. Naukowcy z NOAA ustalili, że średnia temperatura na całym świecie w czerwcu 2017 wynosiła o 0,8 stopnia Celsjusza więcej niż średnia z XX wieku, która wynosi 15,5 st. C.

Jeden z użytkowników portalu Reddit postanowił zilustrować za pomocą wykresu, jak bardzo w ciągu lat 2016-2017 zmniejszyła się pokrywa lodowa w Arktyce i na Antarktydzie. Jego wizualizacja dobitnie unaocznia zmiany, które dzieją się na naszej planecie. "Można nazwać to spiralą śmierci" napisał jeden z użytkowników.

Wykres został również przedstawiony w prostszej, jednowymiarowej formie. Widać na nim dokładnie, że ostatnie ciepłe lata nie są łaskawe dla pokrywy lodowej.
Dane, które posłużyły do stworzenia tego wykresu, pochodzą ze statystyk National Snow and Ice Data Center oraz systemu Global Ice-Ocean Modeling and Assimilation.

Duże zmiany w powierzchni lodowej Arktyki są spowodowane wzrostem temperatury, który to z kolei spowodowany jest wzrostem stężenia gazów cieplarnianych. Ma to wpływ na cyrkulacje atmosferyczne i powoduje powstawanie anomalii pogodowych na Ziemi.Komentarze (8)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.

Śr, 5 cze 2019 08:54 | ocena: -1

Ruban | Załogant

To, że jest ocieplenie klimatu to fakt (tak jak bywało już w historii Ziemi tysiące razy). Problem polega na tym, że nie wiemy dlaczego tak się dzieje.

Tu macie stężenie CO2 w ciągu roku wnioski wyciągnijcie sami:

https://www.focus.pl/artykul/nasa-pokazuje-emisje-co2-na-swiecie

Rozwiń odpowiedzi (1)

Śr, 5 cze 2019 16:52 | ocena: + 1

magdakowalska48 | Załogant

@Ruban, ty nie wiesz. ja wiem. to jest po prostu cykliczne. to jakby mowic to ze: po nocy nastaje dzien to fakt tak jak bywało już w historii Ziemi tysiące razy. Problem polega na tym, że nie wiemy dlaczego tak się dzieje.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Czw, 6 cze 2019 10:28 | ocena: -1

Ruban | Załogant

@magdakowalska48, Zobacz filmik, tam widać, że emisja CO2 prawie nie ma nic wspólnego z przemysłem. Np: na środku oceanu lub na Syberii czy w centralnej Afryce.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Czw, 6 cze 2019 14:14 | ocena: + 1

magdakowalska48 | Załogant

@Ruban, a gdzie ja mowie cos o przemysle? to jest cykliczne. a krowy wydalaja tyle co2 ze klekajcie narody

Rozwiń odpowiedzi (1)

Czw, 6 cze 2019 18:56 | ocena: + 1

Ruban | Załogant

@magdakowalska48, Dokładnie - czyli się zgadzamy.

Wt, 4 cze 2019 20:34 | ocena: + 1

Logic | Załogant

O wiele szybciej niż woda morska ludzi wykończy mokry termometr. Poszukajcie czym jest temperatura termometru mokrego. Z definicji jest to najniższa temperatura, do której przy danej wilgotności (i ciśnieniu atmosferycznym) można ochłodzić ciało przy pomocy parowania.
Dla człowieka zabójcza jest temperatura 35* termometru mokrego. Takie temperatury zaczną się pojawiać przy ociepleniu o 2-3 stopnie. Wszystko idzie o wiele szybciej niż zakładano. Są grafiki około 2040 takie temperatury będą występować w wielu rejonach około równikowych a pod koniec stulecia także w Europie.

Wt, 4 cze 2019 19:42 | ocena: + 1

Oli25-_ | Załogant

Ten artykuł jest trochę naginającą agitacją korporacji zarabiających na straszeniu groźnym CO2 . Jak trochę poczytać naukowe artykuły to Ziemia ma tak zwane cykliczne okresy , raz jest zimno a raz ciepło . Ostatni ciepły okres był w 1942 r i wtedy też topniały śniegi . CO2 czy to gaz cieplarniany ? Czy ktoś kiedyś słyszał aby stosować go w lodówkach lub klimatyzacjach . w tych urządzeniach stosowany jest gaz cieplarniany . Początkowo szyby zespolone wypełniało się gazem --CO2-- ponieważ ten gaz jest izolatorem jest dużą nieruchliwą cząsteczką . ( jeden czynny wulkan wyrzuca tyle CO2 że ludzie przy nim to mrówki )

Rozwiń odpowiedzi (1)

Śr, 5 cze 2019 16:53 | brak oceny

magdakowalska48 | Załogant

@Oli25-_, ludzi sie tym straszy zeby o tym mysleli a wiadomo ze mysli stwarzaja rzeczywistosc. wiec nie tylko ci ktorzy o tym mysla zgina ale takze niewinne osoby.

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

28 września: // Program nuklearny Iranu przekroczył wszystkie czerwone linie - przekonywał izraelski premier Naftali Benet na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Podkreślił, że Tel Awiw 'nie pozwoli' Teheranowi wyposażyć się w broń atomową. [...]

UFO24

więcej na: emilcin.com

Nie, 26 wrz 2021 08:32 | Witam FN, Wiem, że macie takich obserwacji dużo, ale sam chyba widziałem UFO. Było to 24 września 2021 w Katowicach, godzina 23.16. Wracałem od mojej dziewczyny, kiedy nagle na niebie zauważyłem jasny punkt. Pomyślałem, że to gwiazda, gdyż punkt stał nieruchomo. Nawet nie wyciągnąłem aparatu, bo wiadomo gwiazda. Ale dosłownie po chwili ten punkt ruszył w kierunku północnym i dosłownie z prędkością niewyobrażalną dla mnie odleciał. Zatkało mnie wtedy. Próbowałem szybko wyjąć z plecaka komórkę ...

Dziennik Pokładowy

Wtorek, 10 sierpnia 2021 | Historia występu tzw. „badaczy UFO” w nieistniejącym od wielu lat programie „Rozmowy w Toku” pokazuje wiele aspektów czegoś, z czym spotykam się od wielu lat, co mnie zaskoczyło i wprawiło w bezgraniczne zdumienie. Z upływem lat przekonuję się, że jest to niestety typowo rodzima przypadłość oparta na wszystkich ciemnych demonach polskiej duszy: zawiści, zazdrości, kompleksach...

czytaj dalej

FILM FN

POWRÓT DO EMILCINA - FN 2021

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.