Dziś jest:
Czwartek, 18 sierpnia 2022
Niech żywi nie tracą nadziei.
Juliusz Słowacki
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
Najnowsza wizualizacja NASA ilustruje sposób, w jaki "działa" czarna dziura. Możemy zobaczyć, jak grawitacja wokół niej załamuje obraz otoczenia, sprawiając, że wygląda, jakby był widziany w krzywym zwierciadle. Ekstremalnie duże przyciąganie emitowane przez czarną dziurę sprawia, że powstaje tak zwany dysk akrecyjny, czyli strefa, gdzie wirujący pył i gaz opadają na silne źródło grawitacji.
Na wizualizacji możemy zobaczyć, jak jasne świetliste supły tworzą się i rozpraszają na obszarze dysku akrecyjnego. Ze względu na aktywność pól magnetycznych wiją się i okręcają wokół gazowej orbity czarnej dziury.
Im bliżej są gazowej orbity, tym szybciej się poruszają. Mogą osiągać prędkość zbliżoną do prędkości światła.
Jaśniejsze i ciemniejsze Kiedy przyjrzymy się dyskowi akrecyjnemu, zauważymy, że z lewej strony jest on dużo jaśniejszy niż z prawej. Ta asymetria wynika z ogólnej teorii względności Einsteina i znika, gdy spojrzymy na tarczę dokładnie na wprost. Dzieje się tak, ponieważ z tej perspektywy żaden dysk akrecyjny nie porusza się wzdłuż naszej linii wzroku.
W bezpośredniej bliskości czarnej dziury światło słoneczne zagina się tak bardzo, że jesteśmy w stanie zobaczyć spód dysku akrecyjnego. Tak zwana kołowa orbita fotonowa utworzona jest z całej masy mniejszych orbit, które stopniowo blakną i zmniejszają się. Kiedy okrążą czarną dziurę kilka razy, całkowicie giną nam z oczu.
Ponieważ model czarnej dziury w tej wizualizacji jest sferyczny, czyli kulisty, kołowa orbita fotonowa również
- Symulacje i filmy - takie, jak te - pomagają nam zobrazować to, co twierdził Einstein na temat grawitacji, że zakrzywia ona czasoprzestrzeń - wyjaśnił Jeremy Schnittman, twórca wizualizacji z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda w Greebelt w stanie Maryland.
Jak wyjaśnił, do tej pory wizualizacje ograniczone były jedynie brakiem wyobraźni i możliwościami komputerów. Naukowiec przyznał również, że nigdy nie sądził, że uda się zobaczyć, jak naprawdę wygląda czarna dziura. Program Teleskop Horyzontu Zdarzeń, zajmujący się obserwacją przestrzeni kosmicznej w pobliżu czarnej dziury, uchwycił pierwsze w historii zdjęcie tego zjawiska. Dziesiątego kwietnia 2019 podczas konferencji zaprezentowano fotografię przedstawiającą czarną dziurę położoną w centrum galaktyki M87. Wydarzenie to było jednym z przełomowych w świecie nauki.
/film z symulacją poniżej/
źródło: tvn24.pl
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
PRZESŁUCHANIE W KONGRESIE USA W SPRAWIE UFO - maj 2022
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie
Sob, 28 wrz 2019 09:23 | ocena: + 2
Dzibril88 | Załogant