Dziś jest:
Wtorek, 29 listopada 2022

Człowiek ma ogromną moc. Medytacja i wewnętrzna siła zwielokrotniają tę moc. Nie zmierzy jej ani nauka, ani żaden przyrząd. Nie ogarnie jej wielkości także ludzki umysł.
/Liao Sifu, chiński mistrz Nei Kungu/

FN 24
WIADOMOŚCI OD NASZYCH CZYTELNIKÓW
Wyślij do nas wiadomość - kliknij, aby rozwinąć formularz


Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim

Twój email lub telefon

Treść wiadomości

Zabezpieczenie przeciw-botowe

Ilość UFO na obrazie

Mutacja indyjska. Kolejna fala zakażeń zacznie się w wakacje. W Polsce już pod koniec lipca. Mutacja DELTA pokazuje swoją moc!
Pon, 28 cze 2021 21:40 | komentarze: 10 czytany: 2506x

Czy to oznacza, że jasnowidz Krzysztof Jackowski po raz kolejny miał rację?  Mutacja indyjska jest jak walec rozjeżdżający kolejne kraje. Lekarze: fala zakażeń zacznie się w wakacje. W Polsce już pod koniec lipca. Mutacja DELTA pokazuje swoją moc!


Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) alarmuje, że dominacja wariantu indyjskiego w całej Europie jest już nie do uniknięcia.

- W Polsce kolejna fala zakażeń zacznie się już na przełomie lipca i sierpnia - mówi dr Tomasz Ozorowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej w Wielkopolsce.

Sylwia Sałwacka: Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), które zajmuje się bezpieczeństwem zdrowotnym w Europie, opublikowało kilka dni temu prognozę dotyczącą zakażeń. Co z niej wynika?

Dr Tomasz Ozorowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej w Wielkopolsce:

- ECDC przewiduje, że rozwój epidemii zacznie się na nowo w okresie wakacyjnym. Przygotowując prognozę, ośrodek wziął pod uwagę trzy czynniki: średnie tempo szczepień w Europie, wysoką zakaźność wariantu indyjskiego delta i poluzowanie obostrzeń.

Dominacja wariantu indyjskiego w całej Europie jest już nie do uniknięcia. Tempo szczepień spowalnia ze względu na coraz mniejszą liczbę chętnych. Ponieważ Polska poluzowała obostrzenia wcześniej, bo na początku czerwca, silny wzrost zakażeń może wystąpić u nas już pod koniec lipca. Ostatnie wakacje były bardzo spokojne, mieliśmy mało zakażeń. To lato - jestem o tym przekonany - będzie zupełnie inne.

Czeka nas znów paraliż systemu ochrony zdrowia, kolejny lockdown?

- Trudno ocenić. Na pewno zmienia się rys pacjenta. Chorować będą ci, którzy są niezaszczepieni lub zaszczepili się jedną dawką. Jedna dawka w wariancie szczepionki dwudawkowej nie zabezpiecza przed deltą. W Wielkiej Brytanii indyjska mutacja odpowiada już za ponad 90 proc. nowych zakażeń. Z czego zdecydowana większość przypadków dotyczy Brytyjczyków poniżej czterdziestki, którzy nie przeszli szczepień.

 Delta odpowiada dziś za 98 proc. wszystkich nowych zakażeń w Wielkiej Brytanii, 96 proc. w Portugalii, ponad 26 proc. nowych przypadków we Włoszech i po kilkanaście proc. w Belgii i Niemczech. Szczepienia przed wakacjami są tak ważne. Przekaz jest prosty: jeśli teraz nie zaszczepimy dzieci, istnieje ryzyko, że szkoły we wrześniu zaczną znów pracować hybrydowo. Niezaszczepione dzieci staną się wkrótce jednym z głównych transmiterów wirusa.  


A co z zaszczepionymi? Czy te wakacje będą dla nas bezpieczne?

- Zdecydowanie bardziej niż dla niezaszczepionych. Ryzyko zakażenia przy pełnym zaszczepieniu jest niewielkie, a nawet jeśli się zakazimy, prawdopodobieństwo, że ciężko przejdziemy covid, jest bliskie zera.

Zaszczepieni chronią niezaszczepionych: stają się bezpieczni dla innych, ograniczają transmisję wirusa. Problem polega na tym, że jest nas wciąż za mało.

Osoby, które celowo się nie szczepią, wpływają na wydłużenie czasu trwania pandemii, stwarzają ryzyko pojawienia się nowych mutacji i tym samym osłabienia działania dostępnych szczepionek. A to oznacza powrót do początków pandemii.
Na niskiej wyszczepialności wszyscy tracą, także zaszczepieni.

Brakuje nam solidaryzmu społecznego, co jest zaskakujące po tak traumatycznych doświadczeniach.
- Jesteśmy potwornie zmęczeni pandemią. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy nie mogli odpocząć w te wakacje. Nie wyobrażam sobie, żeby w to lato moje dzieci nie wyjechały na obóz. Myślę, że większość ludzi podchodzi do tego podobnie.  

Ale to nie zwalnia nas z obowiązku szczepień, a w przypadku wystąpienia objawów zakażenia - badań i izolacji. Tylko takie postępowanie może opóźnić wystąpienie kolejnej fali zakażeń i zmniejszyć jej intensywność. Przecież nie mamy wciąż leku na covid.

źródło: gazeta.pl


Mutacja Delta. Jakie są objawy indyjskiego wariantu COVID-19?

Wariant Delta dominuje w Wielkiej Brytanii, odpowiadając za wzrost liczby zakażeń i trzecią falę epidemii. W Izraelu także rośnie liczba zakażonych tą mutacją, a władze zdecydowały się na powrót do obowiązku noszenia maseczek. Wariant Delta jest o 60 proc. bardziej zakaźny, a lekarze zwracają, że objawy choroby są inne niż we wcześniejszych wersjach wirusa. Jakie?


    Według szacunków, wariant Delta odpowiada za ponad 96 proc, zakażeń w Wielkiej Brytanii. Dwie trzecie zakażonych mutacją to osoby niezaszczepione
    Wariant Delta spowodował też powrót do obostrzeń w Izraelu. Ok. 30 proc. nowych zakażeń to osoby, które nie przyjęły szczepionki
    Oficjalna liczba przypadków zakażenia wariantem Delta w Polsce wynosi ok. 100
    Nowy wariant koronawirusa daje nieco inne objawy niż koronawirus z Wuhan. Lekarze zwracają uwagę, że łatwo pomylić je z przeziębieniem i początkowo zbagatelizować objawy

Podstawowe objawy indyjskiego wariantu nie różnią się od tych, które dotyczą także pozostałych mutacji. To przede wszystkim:

    wysoka gorączka
    uporczywy kaszel
    utrata lub zmiana węchu i smaku

Wariant z Indii wywoływać może także nieco inne symptomy COVID-19, na co zwraca uwagę epidemiolog prof. Tim Spector z Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem najczęściej obserwowane są ból głowy, ból gardła i kaszel. Zakażenie wariantem indyjskim przypomina bardziej przeziębienie niż COVID-19. Zdaniem epidemiologa wirus zmienia się, a kaszel czy utrata węchu lub smaku obserwowane są znacznie rzadziej.

Typowe objawy wariantu indyjskiego (mutacji Delta) to:

    ból gardła
    ból głowy
    katar
    wysypka
    rozstrój żołądka
    suchość w ustach
    mdłości
    biegunka
    wymioty
    zaczerwienione oczy

Te mniej oczywiste objawy mogą pojawić się na wczesnym etapie infekcji i utrzymywać się nawet przez dwa tygodnie. Z kolei gorączka, charakterystyczna dla innych wariantów COVID-19, w przypadku mutacji indyjskiej może nie wystąpić wcale lub pojawić się dopiero kilka dni po wystąpieniu takich objawów, jak ból gardła czy dolegliwości żołądkowe. W związku z tym zakażeni często nie zdają sobie sprawy, że są nosicielami wirusa i zarażają kolejne osoby.

Według doniesień naukowców, wariant Delta jest o 60 proc. bardziej zakażny niż wariant Alfa. Może powodować cięższy przebieg choroby, a skuteczność szczepionek wobec tej mutacji jest nieco niższa.
Komentarze (10)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.

Wt, 29 cze 2021 12:16 | ocena: + 1

human | Załogant

Pewne fakty są nie wygodne- Ludzie nie mogą czuć się bezpiecznie tylko dlatego, że otrzymali dwie dawki. Wciąż muszą się chronić – powiedziała dr Mariangela Simao, zastępca dyrektora generalnego WHO ds. dostępu do leków. - Ludzie muszą stale używać masek, przebywać w wentylowanych pomieszczeniach, myć ręce, ćwiczyć, unikać tłumów. - mówiła Simao na konferencji w Genewie.

Wt, 29 cze 2021 06:57 | ocena: + 5

slawkali | Załogant

"Wariant Delta spowodował też powrót do obostrzeń w Izraelu. Ok. 30 proc. nowych zakażeń to osoby, które nie przyjęły szczepionki" - czyli 70% nowych zakażeń to osoby zaszczepione?

Miałem jeszcze napisać swoje zdanie nt. tzw. wizji pewnego popularyzowanego tutaj oraz na portalu plotkarskim pana, ale skasowałem tekst, żeby nie wkładać kija w mrowisko...

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Fundacja NAUTILUS - jedyna w Polsce oficjalnie działająca organizacja pozarządowa zajmująca się zjawiskami niewyjaśnionymi ******* www.nautilus.org.pl ******** Adres korespondencyjny: Fundacja NAUTILUS, skr. 221, 00-950 Warszawa 1.

UFO24

więcej na: emilcin.com

Pt, 16 wrz 2022 19:45 | 20.07.2022 w środę około godz. 22.00 wyszedłem na ogród przez domem i zauważyłem świetlny punkt jasny obiekt przypominający samolot lecący w nocy.Obiekt przelatywał bezpośrednio nad moim domemw zupełnej ciszy nie wydając żadnych dźwięków.Zacząłem ten obiekt obserwować i wydawało mi się że zauważył mnie że jego obserwuję . Obiekt świetlny próbował zawrócić w przeciwległym kierunkujak znajdował się bezpośrednio nad moim domem.Na pewno nie był to samolot ponieważ...

Dziennik Pokładowy

Niedziela, 18 września 2022 | Mamy najciekawszy moment w historii ludzkości– powiedzmy – ostatniego tysiąca lat. Czeka nas całkowita zmiana naszego sposobu życia. I przyszedł czas płacenia rachunku życia ponad stan. Łatwiej to wszystko znieść, kiedy spojrzy się na rzeczywistość wokół jak na przepiękną mandalę z piasku tworzoną przez tybetańskich mnichów. Jest piękna także dlatego, że na końcu znika...

czytaj dalej

FILM FN

NIEZWYKŁE LOSY PILOTÓW (II WŚ)

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.