Nie żyje legenda światowej ezoteryki – Satya Sai Baba

Nie dajcie się zwieźć ludziom mówiącym drwiąco, że to był jedynie „kolejny, hinduski guru”, bo to nieprawda. Była to postać ze wszech miar wyjątkowa i znana na całym świecie w stopniu niedościgłym dla wszystkich „duchowych mistrzów”. O jego śmierci natychmiast poinformowały wszystkie największe stacje informacyjne świata na tzw. czerwonych paskach, a już to świadczy o tym, że dla ludzi interesujących się ezoteryką na świecie stało się coś ważnego.

Satya Sai Baba nie żyje. Zmarł 24 kwietnia o 7.28 rano szpitalu w rodzinnym Puttaparthi. Od trzech tygodni nie odzyskiwał przytomności. Zostanie pochowany w najbliższą środę z honorami należnymi najwyższym dostojnikom indyjskim. Miał 85 lat (urodził się w 1926 roku) .

W zeszłym miesiącu guru został przyjęty do szpitala w rodzinnym Puttaparthi ze względu na dolegliwości ze strony układu oddechowego i nerek. Ostatnie informacje o jego stanie zdrowia były takie, że był w stanie krytycznym i nie odzyskiwał przytomności.

Jego sława w Indiach była gigantyczna.  Sai Baba cieszył się poparciem niemal wszystkich środowisk, od polityków po gwiazdy Bollywood. Informacja o jego śmierci sprawiła, że przerwano programy telewizyjne. W sprawie zabrał głos nawet premier Indii Manmohan Singh, który nazwał jego śmierć „niepowetowaną stratą”. Był on mistrzem duchowym dla całych pokoleń indyjskich polityków.

Hinduskie media podają tę informację jako numer jeden w serwisach informacyjnych:

 

 

 

Sai Babę uważano za reinkarnację indyjskiego guru Shirdi Sai Baby, Ramy, Kryszny, Śiwy i Śakti. Tysiące świadków opowiadało, że na ich oczach potrafił materializować przedmioty ze swoich myśli. Jego zwolennicy twierdzili również, że potrafił dokonywać spektakularne cuda, takie jak uleczenia chorych, wskrzeszenia zmarłych, bilokacja, czytanie w myślach i jasnowidzenie.

Jednocześnie był to najbardziej znienawidzony człowiek na świecie przez praktycznie wszystkie kościoły, etatowych „demaskatorów” i ludzi uważających go za przestępcę. Oskarżano go o praktycznie wszystko. Wystarczy wymienić pedofilię, nekrofilę, fałszestwa pieniędzy, wyłudzenia, a także handel narkotykami (o fałszowaniu cudów nawet nie ma sensu pisać, bo w internecie są nawet specjalistyczne witryny, które specjalizowały się tylko w udowadnianiu mu „oszustw”, a już to pokazuje, że nie była to postać „tuzinkowa”). Warto jednak powiedzieć, że nigdy mu niczego nie udowodniono, gdyż w przeciwnym razie nie przyjeżdżali by do niego ministrowie i premierzy kolejnych rządów Indii, a to działo się nagminnie.

On sam uważał się za wcielenie zmarłego w 1918 roku świętego Sai Baby z Shirdi.

To niezwykle ciekawe wydarzenie z wielu powodów. Po pierwsze była to postać nietuzinkowa, której siła naprawdę oddziaływała na cały świat. Nie było drugiego człowieka na ziemi, który byłby tak ubóstwiany przez swoich wielbicieli. Nie było także drugiego człowieka na ziemi, który byłby oskarżany o wszystkie możliwe wykroczenia z kodeksu karnego, z molestowaniem seksualnym dzieci i handel narządami porywanych mieszkańców biednych wiosek. Dopiero zaprzestano tych oskarżeń wtedy, kiedy był już na tyle niedołężny, że nie był nie tylko w stanie nikogo molestować, ale wręcz musiał poruszać się na inwalidzkim wózku. Wokół jego osoby narastał prawdziwy mit, którego moc docierała także na pokład Nautilusa. Nikt nie jest w stanie stwierdzić, na ile ta cała masa oskarżeń była prawdziwa, a na ile wynikała ona np. z kontrakcji środowisk kościelnych – na pewno niczego nie można wykluczyć. Jedno jednak jest poza dyskusją – postać Sai Baby zawsze wiązała się z niebywałymi zbiegami okoliczności, które absolutnie nie można tłumaczyć „zasugerowaniem się i chęcią na siłę doszukania się czegoś, czego nie ma”. To było prawdziwe „mistrzostwo świata zbiegów okoliczności”, a jeśli kiedyś będzie okazja, postaramy się kilka z nich opisać spośród tych, które my mieliśmy okazję doświadczyć osobiście na pokładzie Nautilusa… naprawdę – trudno w nie wręcz uwierzyć.

Dla miłośników Sai Baby jego śmierć to potężny cios. Sai Baba kiedyś podał bowiem datę swojej śmierci, która miała nastąpić dopiero za… 10 lat! Trudno także mówić o tym, że posiadał „moc uzdrawiania”, skoro nie był w stanie sobie samemu pomóc, kiedy zapadł w śpiączkę. Takich pytań można postawić setki. Z drugiej strony Sai Baba zapowiadał, że jego ponowne przyjście na świat będzie miało wiele wspólnego z ponownym przyjściem  Jezusa, czyli oczekiwaną Paruzją. Jego śmierć nastąpiła także w dość szczególnym dniu, gdyż w święta Wielkiej Nocy, kiedy Chrystus pokonał śmierć…. Nie ma jednak sensu doszukiwać się jakiś związków w datach czy okolicznościach. Jedno jest pewne – śmierć Sai Baby jest wydarzeniem, wobec którego nie przejdzie obojętnie na całym świecie nikt, kto interesuje się zjawiskami niewyjaśnionymi.

Dodaj komentarz