Dziś jest:
Wtorek, 7 lutego 2023

I pokazujemy...
Tekst wypowiedziany przez 10-letniego chłopca podczas incydentu operacji KONTAKT.

Recenzje
• KSIĄŻKI I AUDIOBOOKI (44) | FILMY (34)
1 2 3

Przełęcz Diatłowa. Tajemnica dziewięciorga', Anna Matwiejewa

Śmierć dziewięciorga turystów w lutym 1959 roku na górze Chołatczachl (w języku Mansów - Górze Umarłych), na Uralu Północnym, do dziś pozostaje jedną z najbardziej poruszających zagadek XX wieku. Rozmowa z Anną Matwiejewą, autorką książki "Przełęcz Diatłowa"


Co się stało na Przełęczy Diatłowa?

Śmierć dziewięciorga turystów w lutym 1959 roku na górze Chołatczachl (w języku Mansów – Górze Umarłych), na Uralu Północnym, do dziś pozostaje jedną z najbardziej poruszających zagadek XX wieku.
23 stycznia grupa studentów i absolwentów Uralskiego Instytutu Politechnicznego wyruszyła na wyprawę narciarską na górę Otorten. Ekspedycji nadano trzeci, najwyższy stopień trudności. Na czele grupy stał Igor Diatłow, 23-letni student piątego roku wydziału radiotechnicznego.

Razem z nim na wyprawę wyruszyli studenci Aleksander Kolewatow, Rustem Słobodin, Zinaida Kołmogorowa, Ludmiła Dubinina i Jurij Judin; absolwenci Jurij Doroszenko, Gieorgij Kriwoniszczenko i Nikołaj Thibeaux-Brignolles, a także najstarszy i najbardziej tajemniczy uczestnik wyprawy, 37-letni Aleksandr Zołotariow, instruktor z bazy turystycznej, który dołączył do grupy w ostatniej chwili.

Byli silni, wysportowani, przygotowani na trudne warunki pogodowe, doświadczeni w turystyce sportowej. Od ostatniej osady zamieszkanej przez geologów do góry Otorten turyści mieli przejść na nartach. Wtedy też z wyprawy zrezygnował Jurij Judin, dzięki czemu jako jedyny ocalał.

Wiadomo, że studenci szli wzdłuż rzeki Łoźwy, potem Auspii, a 31 stycznia dotarli na skraj lasu, gdzie zostawili część rzeczy oraz zapas jedzenia na drogę powrotną, i ruszyli dalej. Wieczorem 1 lutego Diatłow zdecydował o rozbiciu namiotu na zboczu góry Chołatczachl. Prawdopodobnie zdecydowały o tym pogarszające się warunki pogodowe.

Co było dalej, do dziś nie wiadomo. Gdy 12 lutego studenci, którzy zgodnie z planem mieli zakończyć wyprawę w miejscowości Wiżaj, nie dali znaku życia, rodziny się zaniepokoiły. Poszukiwania rozpoczęto jednak dopiero 21 lutego.

Pięć dni później ratownicy natrafili na pocięty nożem namiot grupy Diatłowa. Ślady pozostawione przez turystów wskazywały na to, że uciekali z niego w panice. Mimo że na dworze było -18 stopni, niektórzy nie mieli na nogach butów.

Jako pierwszych znaleziono ciała Kriwoniszczenki i Doroszenki. Leżeli pod wielkim cedrem półtora kilometra od namiotu. Byli częściowo rozebrani. Obok nich ratownicy zauważyli ślady paleniska. Dookoła studentów leżały gałęzie cedru, które – jak później się okaże – łamali, wspinając się na drzewo na wysokość nawet 4 metrów.

300 metrów dalej znaleziono ciało Igora Diatłowa. Był ubrany w kalesony, spodnie narciarskie, koszulę, sweter i futrzany bezrękawnik. Nie miał natomiast butów, a na nogach miał dwie różne skarpety.

Bez butów była również Zina Kołmogorowa, znaleziona niedaleko Diatłowa. Na twarzy miała ślady krwawienia z nosa.

W marcu ratownicy odkopali ze śniegu Rustema Słobodina. Pozostałych czterech uczestników wyprawy znaleziono dopiero w maju, gdy stopniał śnieg. Zołotariow i Dubinina mieli połamane żebra, a Thibeaux-Brignolles uszkodzoną czaszkę.

Śledztwo, które bardzo szybko zamknięto, nie wyjaśniło, co się stało z turystami. Wykazało jednak, że na części ubrań turystów były ślady substancji radioaktywnych.

Z kolei mieszkający w okolicy Mansowie mówili w zeznaniach o ognistej kuli, którą widzieli tamtej nocy na niebie.

Ostatecznie śledczy uznali, że przyczyną śmierci grupy było nieokreślone zjawisko pogodowe, którego sile turyści nie byli w stanie się przeciwstawić. Po czym dokumenty utajniono na długie lata.

Przez 61 lat powstało ponad 75 wersji tego, co się zdarzyło na Górze Umarłych w noc z 1 na 2 lutego 1959 roku. Wśród nich był atak zbiegłych więźniów z pobliskiego łagru, bójka wśród uczestników wyprawy, nieudane testy broni, bomba sodowa, upadek rakiety, UFO, a nawet atak karłów z Arktydy (kontynentu na Oceanie Arktycznym).

Na cześć przywódcy wyprawy miejsce, gdzie doszło do tragedii, nazwano Przełęczą Diatłowa.

Rosyjska pisarka Anna Matwiejewa w swojej książce bierze pod lupę część wersji wydarzeń i przedstawia własną.LUDMIŁA ANANNIKOVA: Kiedy pani po raz pierwszy usłyszała o grupie Diatłowa?

ANNA MATWIEJEWA: To był 1996-1997 rok. Telewizyjna Agencja „Ural” wypuściła dokumentalny film „Tajemnica przełęczy Diatłowa”, który był pierwszą próbą opowiedzenia o śmierci dziewięciorga studentów w 1959 roku. Historia mnie przeraziła, a wiele rzeczy zostało niewyjaśnionych. Zaczęłam w tym grzebać.

Jak to możliwe, że rdzenna mieszkanka Jekaterynburga – wcześniej Swierdłowska – dopiero pod koniec lat 90. usłyszała o tajemniczej śmierci studentów z jej miasta? Nikt o tym nie mówił w rodzinie, na podwórku?
– No właśnie nie! Kiedy już pracowałam nad książką, ojciec wyznał, że słyszał o tej historii, ale nie rozmawiało się o niej. Temat starano się przemilczeć i wszyscy to rozumieli.

Jak pani myśli, dlaczego?
– Być może ludzie czuli, że może to być niebezpieczne. Dużo rzeczy w tej sprawie było niepokojących: dlaczego studentów chciano pochować w małej miejscowości Iwdel, a nie w Swierdłowsku, z którego pochodzili, dlaczego Chruszczow od samego początku interesował się sprawą i czemu śledztwo tak szybko zamknięto.

Zagadka Góry Śmierci

Przez lata powstało ponad 75 różnych wersji tego, co się wydarzyło na górze Chołatczachl.
– Tam, gdzie brakuje informacji, pojawiają się domysły, a ta historia to zagadka na zagadce. Gdyby ktoś chciał ją wymyślić, nie dałby rady. Dziewięcioro wspaniałych studentów uralskiej politechniki, elita komunizmu, wysportowanych, doświadczonych w turystyce, przygotowanych na wysiłek i mróz, idzie na wyprawę z okazji XXI Zjazdu KPZR. I nagle wydarza się coś tak strasznego, co zmusza ich do panicznej ucieczki z namiotu, w warunkach, w których mają niewielkie szanse na przeżycie. Część jest ubrana, ale część biegnie w samych skarpetach albo boso. Giną straszną śmiercią, mają tak różne obrażenia, że trudno ustalić jedną przyczynę.

Myślę, że odpowiedź na to, co się stało, leży gdzieś w archiwach. Byli ludzie, którzy znali prawdę. Pytanie, czy jeszcze żyją.

Jestem pewna, że studentów nie zabiło UFO ani karły z Arktydy (kontynentu na Oceanie Arktycznym). Prawda jest jednak taka, że żadna z wersji w pełni nie tłumaczy tego, co się stało.

Rosyjska prokuratura, która w 2018 roku wznowiła śledztwo, wykluczyła kryminalne wersje śmierci studentów i postanowiła skupić się na zjawiskach pogodowych.

– Sprawozdanie śledczych nie zrobiło na mnie wrażenia. Nadal uważam, że nie ma odpowiedzi. I myślę, że każdy, kto zna tę historię, pozostanie przy swojej wersji, o ile nie wypłynie jakiś tajny dokument, który wszystko wyjaśni. Dla mnie najważniejszą zagadką pozostaje to, że odzież turystów była skażona radioaktywnie. Skąd się wzięło promieniowanie radioaktywne w leśnej górskiej głuszy?

Jeden z uczestników wyprawy pracował w instytucie badawczym i miał do czynienia z substancjami radioaktywnymi.
– Ale takie substancje znaleziono nie tylko na jego ubraniu. I co ważne, wskaźniki promieniowania znacznie przewyższały normę. 1959 rok w ZSRR to była era rozwoju kosmonautyki, testowano różnego rodzaju broń.

Czyli rakieta?
– Całkiem prawdopodobne. Pytanie tylko jaka.

I czemu nie pozostały po niej ślady. W pani książce pojawia się wersja „zaczystki”.
– Długo o tym myślałam i uważam, że ma ona rację bytu. Studenci zobaczyli coś, czego nie powinni byli zobaczyć, i dlatego zginęli. Czy ktoś celowo ich dobił, czy zostawiono ich, by umarli, tego nie wiemy. Wśród pozostałych po nich rzeczy znaleziono dodatkową parę butów i wojskową onucę, które nie należały do nikogo z grupy. W każdym razie dziesiąty uczestnik wyprawy, Jurij Judin, ich nie rozpoznał.

Judin zawrócił z wyprawy krótko przed tragedią z powodu rwy kulszowej.
– Pamiętam go z klubu sportowego, gdzie spotykali się ludzie zainteresowani sprawą diatłowców. Do końca życia nie mógł uwolnić się od tej historii. Szedł na spotkanie ze śmiercią i w pewnym momencie zawrócił ku życiu. A wracając do rzeczy diatłowców, ich wykaz, który znalazłam w dokumentach, był chyba jedną z najstraszniejszych rzeczy, jakie czytałam. Ludzi już nie ma, a pozostały po nich dziurawe skarpety, mandolina, pamiętniki. Chciałam, żeby to wszystko znalazło się w książce. Zamieszczenie w niej prawdziwych dokumentów było dla mnie bardzo ważne.

Od początku miała pani pomysł, żeby przeplatać rzeczywistość i fikcję?
– W ogóle nie wiedziałam, co to będzie za książka i dokąd mnie zaprowadzi historia. Gdy się ukazała, jeden z krytyków pochwalił „wirtuozerię, z jaką udało mi się odtworzyć język dokumentów”. Nie zrozumiał, że to są prawdziwe dokumenty. Formę chwalił również znany literat Dmitrij Bykow. Napisał, że to najlepsza rzecz rosyjskiej literatury 2001 roku. Z kolei gdy książkę przetłumaczono na francuski, tamtejsi księgarze nie wiedzieli, w jakim dziale ją ustawić: literatury pięknej czy reportażu.

Jak zbierała pani materiał?
– Robiłam to samo, co moja bohaterka: rozmawiałam z krewnymi, siedziałam w archiwach. Praktycznie wszystko, co udało mi się znaleźć, jest w książce.

Głównej bohaterce w śledztwie pomaga Swieta, miłośniczka turystyki, która sporo wie o diatłowcach. Czy był ktoś taki w pani życiu?
– W rzeczywistości nazywała się Lena Kośkina. Dziś ma inne nazwisko, mieszka w Austrii. Była domorosłą ekspertką. Miała zdjęcia, dokumenty, kontakty do rodzin diatłowców. Po obejrzeniu dokumentu „Tajemnica przełęczy Diatłowa” szukałam ludzi, którzy cokolwiek wiedzą o tragedii, i tak dotarłam do Leny. Bez niej zapewne tej książki by nie było.

W książce są elementy mistyczne, które prowadzą bohaterkę.
– Jestem osobą wierzącą, gdy zbierałam materiał, dziwiła mnie łatwość, z jaką do niego docieram. Miałam wrażenie, że ktoś prowadzi mnie za rękę. Nie musiałam dobijać się do żadnych drzwi. Przychodziłam do archiwum partyjnego i dostawałam radiogramy ekipy poszukiwaczy. W tamtych latach to było zadziwiające. Poprosiłam krewnych jednej z dziewczyn o jej notatnik i oni mi go dali. Nie każdy by dał pamiętnik zmarłej siostry obcej osobie. Zaufanie, z którym ludzie mnie witali, dziwiło mnie. Wszyscy starali się pomóc.


Według pani o czym jest historia diatłowców?
– Przede wszystkim o niesprawiedliwości. Młodzi, silni, zginęli straszną śmiercią i nikt nie wie dlaczego. Nie chciałam, żeby o nich zapomniano, żeby ludzie machnęli ręką. Pierwsze honorarium z książki chciałam przekazać na odbudowę pomnika diatłowców na cmentarzu Michajłowskim w Jekaterynburgu, ale uniwersytecki klub sportowy nie chciał moich pieniędzy. Być może książka im się nie spodobała. Oddałam pieniądze do cerkwi, żeby co roku odprawiano za dusze studentów nabożeństwo. Nie wszyscy diatłowcy byli ochrzczeni, ale chciałam zrobić ten symboliczny gest.

Dla mnie to też historia o tym, jak sowiecka władza traktowała ludzi.
– Zawsze mówię, że czytelnik jest współautorem. Pisząc, miałam jedną koncepcję, pani ma inną i ona również ma rację bytu. Mnie się ta wersja podoba, bo książka oczywiście jest także o obojętności i okrucieństwie władzy.

Książka ukazała się w 2001 roku i była pierwszą próbą opisania tego, co się wydarzyło na Górze Umarłych.
– Pierwszą po latach. Wcześniej ukazały się jedna powieść i jedna książka dokumentalna, która bardziej przypominała długi artykuł prasowy. Po mojej książce wyszło natomiast kilkanaście innych. Nakręcono też kilka filmów. Dziś każdy może znaleźć dokumenty w internecie i prowadzić własne śledztwo.

Dlaczego nawet po 60 latach historia diatłowców wciąż przyciąga?
– Ponieważ pozostaje zagadką. Każdy myśli: na pewno się dokopię, dowiem się, jak było. Po 20 latach książka nadal się sprzedaje, a jej nakład przewyższa nakłady innych moich książek. Co ciekawe, dopiero parę lat po publikacji zyskała popularność. Nastąpił nagły wzrost zainteresowania tematem, który utrzymuje się do dziś.

Myśli pani, że ma to związek z amerykańskim filmem „Tragedia na przełęczy Diatłowa” z 2013 roku?
– Trudno powiedzieć. Ten film był śmieszny, wiele rzeczy zostało w nim zmyślonych. Gdyby nie chodziło o ludzi, których traktuję jako część mojego życia, to może by nawet mi się podobał, ale diatłowców noszę głęboko w sercu i nie potrafię spokojnie patrzeć na to, jak ich się wykorzystuje w celach komercyjnych. Dziś są organizowane wycieczki na przełęcz Diatłowa. Zmarli turyści byli również tematem rozrywkowego show „Bitwa jasnowidzów”, w których ci rzekomo próbowali ustalić, co się wydarzyło. Gdy zbliża się rocznica śmierci, dostaję telefony, czy nie chciałabym przyjść do telewizji, opowiedzieć o diatłowcach. Nigdy nie biorę udziału w takich programach, bo nie mam już nic do powiedzenia. A na tej tragedii nie chcę się promować.

Odpowiadam jedynie na listy czytelników. Ostatnio piszą głównie z zagranicy, bo książka została przetłumaczona na czeski, francuski, chiński. Jakiś czas temu napisał czytelnik z Meksyku. Koniecznie musiał się dowiedzieć, czy turyści mieli ze sobą strzelbę. Jakiś starszy pan ze Szwajcarii ciągle pyta, czy napisałam kolejną książkę o diatłowcach, i nie chce uwierzyć, że nie. Jeden z zagranicznych wydawców napisał z kolei, że jego zdaniem diatłowców zabił piecyk, który mieli w namiocie, że był źle złożony. Niedługo, jestem tego pewna, zaczną przychodzić listy od polskich czytelników, którzy będą próbować rozwiązać zagadkę. Wersji tego, co się stało, jest naprawdę mnóstwo. Najbardziej zaskoczyło mnie, kiedy starszy pan, mieszkaniec Uralu, ogłosił, że to on zabił diatłowców. Historia jest popularna, przyciąga też dziwaków.

Bardzo się cieszę, że książka ukaże się w Polsce. Moja prababcia była w połowie Polką, babcia urodziła się w Królestwie Polskim. Z kolei pradziadek był dyrektorem szkoły w Łowiczu, w której jednym z uczniów był Anton Denikin. Teraz pracuję nad powieścią bazującą na pamiętnikach babci. Dużo będzie w niej o życiu w Królestwie Polskim w czasach najgorszej rusyfikacji.

Była pani na przełęczy Diatłowa?
– Nie byłam i nie zamierzam. Nie uważam, żeby to było potrzebne. Rozwiązania zagadki tam nie znajdę, a tak po prostu chodzić nie ma sensu, podobnie jak moja bohaterka nie jestem sportsmenką. Poza tym nie ma co kusić losu.

'Przełęcz Diatłowa. Tajemnica dziewięciorga', Anna Matwiejewa, tłumaczenie Magda Dolińska-Rydzek, Wydawnictwo Kobiece
 Fot. materiały wydawnictwa

Książka Anny Matwiejewej „Przełęcz Diatłowa. Tajemnica dziewięciorga” w tłumaczeniu Magdy Dolińskiej-Rydzek ukaże się 26 lutego nakładem Wydawnictwa Kobiecego

Nowsze Nowsze
Strona 1 / 3


Reinkarnacja jako motyw przewodni powieści – rozmowa z autorem książki „Człowiek z parasolem” Wojciech Ostrowski  W powieści Wojciecha Ostrowskiego znajdujemy wampiry, demony, opętania i obraz Wszechświata zaczerpnięty od filozofów starożytnej Grecji. Przede wszystkim jednak zaskakuje...

czytaj dalej


„Każdy ma swoją ścieżkę. Między duchem a materią”, to wyjątkowa książka stanowiąca wybór 111 felietonów Marka Rymuszko, publikowanych w „Nieznanym Świecie”, wydana nakładem wydawnictwa Nieznany Świat.Pozycja uświadamia, jak wciąż wiele aktualności i głębi znaleźć można w przemyśleniach twórcy „NŚ” oraz...

czytaj dalej


Tłumaczenie z opisu książki na Amazon.com Spośród wielu książek o UFO i kosmitach ta może być wyjątkowa. Richard Dolan, jeden z czołowych światowych historyków tematu UFO, przeanalizował różne typy i programy obcych w oparciu o długotrwałe wzorce obserwowane przez świadków. Jest to zarówno dokładny...

czytaj dalej


Jesteśmy Hathorami. Przychodzimy w miłości, w dźwiękach nowej wyśnionej dla waszej Ziemi rzeczywistości. Jeśli jesteście gotowi zbudować nowy świat, zapraszamy was, byście towarzyszyli nam w podroży umysłu oraz serca. Jesteśmy waszymi starszymi braćmi i siostrami. Towarzyszymy wam w długim procesie ...

czytaj dalej


Tekst recenzji zaczerpnięty z materiałów wydawnictwa:Przez wiele lat nauka starała się deprecjonować istnienie ducha. Tymczasem współczesne podejście i nagromadzona wiedza radykalnie zmieniają ten pogląd.W tej publikacji Autorka skupia się na naukowych dowodach, które świadczą, że duch stanowi jedną...

czytaj dalej


Oparta na doświadczeniach książka francuskiego dziennikarza śledczego Stéphane'a Allixa jest po trosze reportażem śledczym, po trosze opowieścią o głębokiej duchowej przemianie. Aby zrobić bilans swego życia, Stéphane Allix, francuski dziennikarz śledczy, udaje się do amazońskiej dżungli na medytacyjne...

czytaj dalej


Przełomowe dziennikarskie śledztwo w sprawie UFO, które oddziela prawdę od fikcji. Wiarygodne świadectwa spotkań z UFO potwierdzone rządowymi i wojskowymi raportami.Książka, która przedstawia nie tylko fakty, ale też próby ich ukrycia przez władze.Piloci i wojskowi na całym świecie co jakiś czas spotykają...

czytaj dalej


Wydawnictwo Harde przedstawia książkę Przemysława Lewickiego Jasnowidz Jackowski. Jej istotną częścią jest zapis rozmowy autora  z Krzysztofem Jackowskim: o jego dzieciństwie  i dorastaniu, o życiu codziennym, o tym jak odkrył swój dar i jak od ponad 30 lat z niego korzysta, wreszcie w jaki...

czytaj dalej


Mick Jagger, Will Smith, Victoria Beckham, Tom Cruise, Robbie Williams. Co łączy te nazwiska? Otóż oni wszyscy wierzą w UFO!Co więcej, w 2005 roku były minister obrony Kanady Paul Hellyer stwierdził, że UFO istnieje, a rząd amerykański trzyma to w tajemnicy. Zaskoczeni? Niestety to jeden z niewielu ...

czytaj dalej


Po 31 latach prokurator przeprosił rodziny ofiar. "Nie wszyscy zamarzli. Prawdziwą przyczynę ich śmierci znał sekretarz partii i ja"Studenci z wyprawy Diatłowa (Fot. domena publiczna)Dlaczego studenci z wyprawy Diatłowa rozcięli nożem namiot od środka i wybiegli na mróz? Większość była bez butów...

czytaj dalej


Książka ta opisuje dalsze fazy załamania świata po epidemii. To, czego należy się spodziewać, częściowo nie będzie dla ludzi zaskoczeniem, jednak największą rolę będą odgrywać procesy i zjawiska zupełnie nowe, które będą ludzi zaskakiwać i szokować. Chodzi tu przede wszystkim o charakter nowych, destrukcyjnych...

czytaj dalej


Od wydawnictwa taniaksiazka.pl dostaliśmy książkę do recenzji. Obiecaliśmy to zrobić i faktycznie - książka przyszła, a my w maskach na twarzy poszliśmy na pocztę główną w Warszawie, aby wyjąć ją z naszej fundacyjnej skrytki. Wcześniej strażnik zmierzył nam temperaturę... szaleństwo. Niestety ostatnie...

czytaj dalej


Kiedy Mark poznał Elisabeth 40 lat temu obawiał się zwierzyć jej ze swoich nadprzyrodzonych doświadczeń. Kiedy okazało się, że Elisabeth również spotkała UFO, nie mogli przestać o tym rozmawiać. Dziś, już jako małżeństwo, po latach researchu, postanowili podzielić się swoją wiedzą z każdym, kto tylko...

czytaj dalej


Śmierć dziewięciorga turystów w lutym 1959 roku na górze Chołatczachl (w języku Mansów - Górze Umarłych), na Uralu Północnym, do dziś pozostaje jedną z najbardziej poruszających zagadek XX wieku. Rozmowa z Anną Matwiejewą, autorką książki "Przełęcz Diatłowa"Co się stało na Przełęczy Diatłowa?Śmierć ...

czytaj dalej


W naszej kulturze, wiele uwagi poświęca się możliwości spotkania z obcymi cywilizacjami, o fenomenie UFO bardzo często wspominają media na całym świecie. Aniołowie i kosmici to książka ukazująca katolickie spojrzenie na problem możliwości istnienia cywilizacji pozaziemskich i zjawisk UFO. Pozycja to...

czytaj dalej


Ukryty świat osobowego zła Ojciec Jose Francisco C. Syquia, przełożony egzorcystów w archidiecezji Manili na Filipinach, postanowił podzielić się swoimi obserwacjami na temat związków między okultyzmem, zjawiskami paranormalnymi a zagrożeniami duchowymi. Na Filipinach, gdzie chrześcijaństwo nie wszędzie...

czytaj dalej

STRONA
1 2 3
Nowsze Nowsze
Strona 1 / 3

szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Informacje dodatkowePrzełęcz Diatłowa. Tajemnica dziewięciorga', Anna Matwiejewa

 

Wiadomość z okrętu Nautilus

[...] Dzień dobry, Podzielę się z Wami pewną myślą dotyczącą reinkarnacji oraz obaw o dalszy los Polski. W latach 90. w jednym z odnicków Nautilusa Zet były wypowiedzi chłopca, który w poprzednim wcieleniu mógł być rycerzem z Malborka. Powiedział, że specjalnie wybrał sobie kolejne wcielenie teraz we współczesnej Polsce bo tu mu się nic nie stanie, bo nie będzie tu wojen, a on już zginął raz w walce i drugi raz tego nie chce. Obecnie boimy się eskalacji wojny z Ukrainy na Polskę. Jeśli wierzyć...

UFO24

więcej na: emilcin.com

Czw, 29 gru 2022 08:34 | 30.10.2022 po godzinie 18 siedzieliśmy z żoną i córką i obserwowaliśmy gwieździste niebo. Zauważyliśmy sporo obiektów przelatujących z różnych kierunków, z północy na południe i odwrotnie, ze wschodu na zachód i odwrotnie. Obiekty te świeciły białym, ciągłym światłem, niczym nie różniły się od tych 'mniejszych' gwiazd. Oczywiście nie wiem na jakiej wysokości leciały, ale ich prędkość na niebie była porównywalna do tej z jaką latają samoloty rejsowe. Obiekty te latały pojedynczo, lub w parach, ...

Dziennik Pokładowy

Sobota, 4 lutego 2023 | 8 stycznia minęła rocznica incydentu z UFO w Zdanach. Fascynującego, poruszające do głębi swoją prawdziwością i w ogóle wszystkim, każdym elementem. Był kamieniem milowym dla mnie w zrozumieniu, jak złożone jest to zjawisko. To zdumiewające, jak wiele analogii dostrzegam z historią operacji „Kontakt”. I już wyjaśniam, dlaczego.

czytaj dalej

FILM FN

PROJEKT KONTAKT - apel do czytelników!

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.