Dziś jest:
Piątek, 27 stycznia 2023

Byłem w ich pojeździe, dotykałem podłogi, stołu. Negowanie istnienia UFO to nawet nie głupota... to zbrodnia na ludzkim rozumie.
Travis Walton (w wywiadzie dla FN, Los Angeles 24 września 2015)

Recenzje
• KSIĄŻKI I AUDIOBOOKI (44) | FILMY (34)
1 2 3

CZŁOWIEK Z PARASOLEM - powieść z motywem reinkarnacji

Reinkarnacja jako motyw przewodni powieści – rozmowa z autorem książki „Człowiek z parasolem”

 Wojciech Ostrowski

 

 

W powieści Wojciecha Ostrowskiego znajdujemy wampiry, demony, opętania i obraz Wszechświata zaczerpnięty od filozofów starożytnej Grecji. Przede wszystkim jednak zaskakuje w niej użycie wątku reinkarnacji. Koleje losu bohaterów prowadzą ich do poznania poprzednich wcieleń, a poprzednie wcielenia determinują ich obecne życie.

Wojciech Ostrowski jest doktorem nauk politycznych PAN, zajmuje się dziennikarstwem ekonomicznym i przybliżaniem równic kulturowych między Europą a Azją Wschodnią.

 

Panie doktorze, skąd pomysł, by właśnie reinkarnacja stała się motywem przewodnim pańskiej powieści?

 Wojciech Ostrowski Dawno temu miałem taki przebłysk inwencji twórczej, zastanawiałem się, dlaczego nikt nie wpadł na pomysł nakręcenia filmu o miłości, która jest efektem przeżyć w poprzednich wcieleniach, takim odnalezieniem utraconej osoby? (Może taki film powstał, ale ja go nie widziałem.) Później zapomniałem o całej sprawie, aż nastąpił cały szereg zbiegów okoliczności. Nie wiem, czy to były zbiegi okoliczności? Niektórzy twierdzą, że przypadki są tylko w gramatyce, ale ja nie jestem pewien. Trafiłem na starą audycję Roberta Bernatowicza o chłopcu, który pamiętał swoje poprzednie wcielenie. O ile mnie pamięć nie myli, twierdził on, że był rycerzem na zamku w Malborku. Przyjąłem całą rzecz do wiadomości. Jestem z natury niewierzący, (Najbardziej nie wierzę ateistom) dlatego po prostu zanotowałem taki przypadek. Kilka tygodni później trafiłem na film telewizji BBC o chłopcu, który również twierdził, że pamięta swoje poprzednie wcielenie i wskazał nawet miejsce, gdzie mieszkał w poprzednim życiu. Z filmu nie wynikało jednoznacznie, czy jego opowieści są wiarygodne. Zaciekawił mnie jednak jeden fakt, pokazano tam psychiatrę, który „specjalizuje się w podobnych przypadkach”. Pomyślałem wówczas: „skoro jest od tego psychiatra, to przypadków takich musi być wiele”.

Kilka tygodni później otrzymałem propozycję wygłoszenia kilku wykładów na temat filozofii starożytnej. Zajmuję się różnicami kulturowymi, więc – gdy mówię, że Azja Wschodnia różni się – to uważam za stosowne wiedzieć, od czego? Stąd między innymi biorą się moje studia nad filozofią i historią kultury Zachodu. Jak pan redaktor zapewne wie, filozofowie greccy głowili się, jak pogodzić wiarę w Hades z wiarą w reinkarnację (metempsychozę – dla fanatycznych zwolenników trzymania się naukowej terminologii historyków filozofii). „Katowałem” więc biednych studentów opowieściami o Platonie, Sokratesie, Empedoklesie czy Pitagorasie i ich wizjach wędrówki dusz po śmierci ciała.

 Zwykle nie mówi się o wierze starożytnych Greków w reinkarnację. W szkole uczą, że wkładano zmarłemu monetę do ust, żeby przepłynął Styks, a później trafiał do Hadesu. Skąd w Grecji wiara w reinkarnację i czy była ona popularna?

 Trzeba pamiętać, że szkolne wyobrażenia o religii Greków opierają się na twórczości poetów żyjących kilkaset lat przed filozofami. Mamy więc bogów mieszkających na Olimpie, a bogowie są podobni do ludzi, mają ich wszystkie przywary. Tymczasem w czasach filozofów wyobrażenia te były poddawane krytyce. Ksenofanes z Kolofonu już w V wieku p.n.e. głosił wiarę w jednego Boga. Skąd reinkarnacja w Grecji? Według Herodota wiarę w reinkarnację „przywlókł” z Egiptu jakiś „wstrętny facet”, którego imię nie jest nawet godne wspomnienia. Historycy twierdzą, że chodzi o Pitagorasa. Zdaniem współczesnych badaczy jednak idea ta wywodzi się z Orfizmu, który sięga korzeniami do wierzeń pochodzących z czasów wcześniejszych niż greckie wieki ciemne. Chociaż Herodot mówi o jednym człowieku, idea reinkarnacji musiała być, lub stać się, popularna, skoro zajęli się nią sławni dziś filozofowie greccy. Nie wiemy, jak popularna była w Grecji wiara w reinkarnację, a jak w Hades. Europejczycy przyzwyczajeni są, że religia tworzy w miarę spójną logicznie teologię, ponieważ przez dwa tysiąclecia teologowie Zachodu pracowali nad stworzeniem logicznie uporządkowanego systemu. Nie zawsze się to udawało. Święty Augustyn nie był w stanie logicznie wyjaśnić istoty Trójcy Świętej. Pewnego dnia jednak miał sen, zobaczył w nim dziecko próbujące przelać łyżeczką wodę z morza do dołka w piasku. Wtedy zrozumiał, że istota Trójcy Święte jest tak niepojęta, że jego rozważania przypominają próby widzianego we śnie dziecka. Credo quia absurdum, (wierzę, bo to absurd) mówiono, gdy zawodziła logika. Tam gdzie kończą się możliwości rozumu, należy uciec się do wiary. Mimo tych niepowodzeń, udało się tworzyć spójne logicznie systemy.

Nie wszędzie jednak takie wysiłki podejmowano. W tradycyjnych wierzeniach chińskich na przykład nie było spójnej teologii. Ludzie tam składali ofiary duchom, a jednocześnie wierzyli w reinkarnację. Być może tak też było w starożytnej Grecji, wierzono w Hades, a jednocześnie niektórzy ludzie mniej lub bardziej brali pod uwagę reinkarnację. Dlatego właśnie filozofowie próbowali te poglądy połączyć w logiczną całość. U Platona mamy więc krąg wcieleń przeplatany tysiącletnimi pobytami na Wyspach Szczęśliwych dla dobrych lub w Tartarze dla złych.

 Czy było więcej – jak pan to określił – „zbiegów okoliczności”, które doprowadziły do powstania książki?

 Wojciech Ostrowski Mniej więcej w tym samym czasie pandemia sprawiła, że otrzymywałem coraz mniej zamówień na teksty, ponieważ pisma, do których pisałem, zaczęły mieć problemy z reklamodawcami. W tej sytuacji miałem trochę wolnego casu i założyłem się z partnerką, że napiszę powieść. Ponieważ zakład miał miejsce kilka miesięcy od pierwszego z opisanych „zbiegów okoliczności”, idea reinkarnacji krążyła mi po głowie i stała się motywem przewodnim mojej książki.

 Czy powieść jest pana pierwszym utworem literackim?

 Wojciech Ostrowski Nie. Wcześniej pisałem krótkie opowiadania w stylu Woody Allena, czy grupy Monty Python. Dostałem nawet dwie nagrody literackie, ale opowiadania nie sprzedawały się. Czytało je głównie wąskie grono moich znajomych o podobnych gustach. Stad pomysł napisania – jak zażyczyła sobie moja partnerka – „czegoś normalnego”.

 Zajmuje się pan dziennikarstwem ekonomicznym i różnicami kulturowymi, a jednocześnie pisze powieść bazującą na filozofii starożytnej Grecji. Skąd u pana taka różnorodność zainteresowań?

 Wojciech Ostrowski Nie wiem. Ciekawość zawsze byłą głównym motorem moich działań. Kiedy moi koledzy czytali komiksy, ja czytałem książki o historii starożytnego Rzymu. W piątej klasie szkoły podstawowej przeczytałem Nowy Testament tylko po to, żeby kłócić się z kolegą, świadkiem Jehowy. Skończyłem liceum plastyczne, bo interesowała mnie historia sztuki, później socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, uczyłem się języka chińskiego na Tajwanie, aż w końcu obroniłem doktorat z politologii. Przeczytałem mnóstwo książek z różnych dziedzin od astrofizyki do psychologii. To wszystko inspirowało mnie podczas pisania „Człowieka z parasolem”, jakby całe moje wcześniejsze poszukiwania prowadziły do tej powieści.

 Czy może pan powiedzieć kilka słów o intrydze zawartej w książce?

 Wojciech Ostrowski Blanka, młoda absolwentka dziennikarstwa, żyjąca w toksycznym związku z jej partnerem Robertem, dostaje staż w redakcji jednej z gazet. Jej pierwszym zadaniem jest pomoc doświadczonej dziennikarce w zbieraniu materiałów na temat brutalnego morderstwa w warszawskim Parku Skarszewskim. W mediach dominuje opinia, że mordercą jest były partner ofiary, a motywem zawiedziona miłość. Blanka, szukając prawdy, wkracza w świat duchów, demonów i wampirów. Na tej drodze poznaje Szymona, brata domniemanego sprawcy. Jednocześnie zaczyna ją prześladować psychopata, tytułowy człowiek z parasolem. W bohaterce rodzi się uczucie do Szymona, jednak wszystko zaczyna wskazywać, że to on jest psychopatą z parasolem. Książka mówi o miłości, która odradza się wraz z kolejnym wcieleniem, jednak długo czytelnik nie dowie się, o czyją miłość chodzi i zapewniam, że będzie zaskoczony.

          W książce obok filozofii starożytnej Grecji, można znaleźć wiele nawiązań do tamtejszej kultury i obyczajowości. Wampiry występujące w książce jeszcze jako ludzie były Grekami, lub należały do innych starożytnych ludów basenu Morza Śródziemnego. Oczywiście, obyczajowość grecką należało trochę wygładzić. Im większa odległość czasowa lub geograficzna danej kultury, tym mniej akceptowalne są jej zasady dla współczesnego Europejczyka. Nauczyłem się tej reguły poznając kultury Azji Wschodniej i czytając starożytnych pisarzy. Wielu z nich, za swoje umoralniające teksty stanęło by dziś przed sadem. Dlatego obyczajowość grecką należało nieco „ugłaskać”, ale i tak może okazać się nieco szokująca dla współczesnego czytelnika, choć nie aż tak jak jeszcze sto lat temu.

Nowsze Nowsze
Strona 1 / 3


Reinkarnacja jako motyw przewodni powieści – rozmowa z autorem książki „Człowiek z parasolem” Wojciech Ostrowski  W powieści Wojciecha Ostrowskiego znajdujemy wampiry, demony, opętania i obraz Wszechświata zaczerpnięty od filozofów starożytnej Grecji. Przede wszystkim jednak zaskakuje...

czytaj dalej


„Każdy ma swoją ścieżkę. Między duchem a materią”, to wyjątkowa książka stanowiąca wybór 111 felietonów Marka Rymuszko, publikowanych w „Nieznanym Świecie”, wydana nakładem wydawnictwa Nieznany Świat.Pozycja uświadamia, jak wciąż wiele aktualności i głębi znaleźć można w przemyśleniach twórcy „NŚ” oraz...

czytaj dalej


Tłumaczenie z opisu książki na Amazon.com Spośród wielu książek o UFO i kosmitach ta może być wyjątkowa. Richard Dolan, jeden z czołowych światowych historyków tematu UFO, przeanalizował różne typy i programy obcych w oparciu o długotrwałe wzorce obserwowane przez świadków. Jest to zarówno dokładny...

czytaj dalej


Jesteśmy Hathorami. Przychodzimy w miłości, w dźwiękach nowej wyśnionej dla waszej Ziemi rzeczywistości. Jeśli jesteście gotowi zbudować nowy świat, zapraszamy was, byście towarzyszyli nam w podroży umysłu oraz serca. Jesteśmy waszymi starszymi braćmi i siostrami. Towarzyszymy wam w długim procesie ...

czytaj dalej


Tekst recenzji zaczerpnięty z materiałów wydawnictwa:Przez wiele lat nauka starała się deprecjonować istnienie ducha. Tymczasem współczesne podejście i nagromadzona wiedza radykalnie zmieniają ten pogląd.W tej publikacji Autorka skupia się na naukowych dowodach, które świadczą, że duch stanowi jedną...

czytaj dalej


Oparta na doświadczeniach książka francuskiego dziennikarza śledczego Stéphane'a Allixa jest po trosze reportażem śledczym, po trosze opowieścią o głębokiej duchowej przemianie. Aby zrobić bilans swego życia, Stéphane Allix, francuski dziennikarz śledczy, udaje się do amazońskiej dżungli na medytacyjne...

czytaj dalej


Przełomowe dziennikarskie śledztwo w sprawie UFO, które oddziela prawdę od fikcji. Wiarygodne świadectwa spotkań z UFO potwierdzone rządowymi i wojskowymi raportami.Książka, która przedstawia nie tylko fakty, ale też próby ich ukrycia przez władze.Piloci i wojskowi na całym świecie co jakiś czas spotykają...

czytaj dalej


Wydawnictwo Harde przedstawia książkę Przemysława Lewickiego Jasnowidz Jackowski. Jej istotną częścią jest zapis rozmowy autora  z Krzysztofem Jackowskim: o jego dzieciństwie  i dorastaniu, o życiu codziennym, o tym jak odkrył swój dar i jak od ponad 30 lat z niego korzysta, wreszcie w jaki...

czytaj dalej


Mick Jagger, Will Smith, Victoria Beckham, Tom Cruise, Robbie Williams. Co łączy te nazwiska? Otóż oni wszyscy wierzą w UFO!Co więcej, w 2005 roku były minister obrony Kanady Paul Hellyer stwierdził, że UFO istnieje, a rząd amerykański trzyma to w tajemnicy. Zaskoczeni? Niestety to jeden z niewielu ...

czytaj dalej


Po 31 latach prokurator przeprosił rodziny ofiar. "Nie wszyscy zamarzli. Prawdziwą przyczynę ich śmierci znał sekretarz partii i ja"Studenci z wyprawy Diatłowa (Fot. domena publiczna)Dlaczego studenci z wyprawy Diatłowa rozcięli nożem namiot od środka i wybiegli na mróz? Większość była bez butów...

czytaj dalej


Książka ta opisuje dalsze fazy załamania świata po epidemii. To, czego należy się spodziewać, częściowo nie będzie dla ludzi zaskoczeniem, jednak największą rolę będą odgrywać procesy i zjawiska zupełnie nowe, które będą ludzi zaskakiwać i szokować. Chodzi tu przede wszystkim o charakter nowych, destrukcyjnych...

czytaj dalej


Od wydawnictwa taniaksiazka.pl dostaliśmy książkę do recenzji. Obiecaliśmy to zrobić i faktycznie - książka przyszła, a my w maskach na twarzy poszliśmy na pocztę główną w Warszawie, aby wyjąć ją z naszej fundacyjnej skrytki. Wcześniej strażnik zmierzył nam temperaturę... szaleństwo. Niestety ostatnie...

czytaj dalej


Kiedy Mark poznał Elisabeth 40 lat temu obawiał się zwierzyć jej ze swoich nadprzyrodzonych doświadczeń. Kiedy okazało się, że Elisabeth również spotkała UFO, nie mogli przestać o tym rozmawiać. Dziś, już jako małżeństwo, po latach researchu, postanowili podzielić się swoją wiedzą z każdym, kto tylko...

czytaj dalej


Śmierć dziewięciorga turystów w lutym 1959 roku na górze Chołatczachl (w języku Mansów - Górze Umarłych), na Uralu Północnym, do dziś pozostaje jedną z najbardziej poruszających zagadek XX wieku. Rozmowa z Anną Matwiejewą, autorką książki "Przełęcz Diatłowa"Co się stało na Przełęczy Diatłowa?Śmierć ...

czytaj dalej


W naszej kulturze, wiele uwagi poświęca się możliwości spotkania z obcymi cywilizacjami, o fenomenie UFO bardzo często wspominają media na całym świecie. Aniołowie i kosmici to książka ukazująca katolickie spojrzenie na problem możliwości istnienia cywilizacji pozaziemskich i zjawisk UFO. Pozycja to...

czytaj dalej


Ukryty świat osobowego zła Ojciec Jose Francisco C. Syquia, przełożony egzorcystów w archidiecezji Manili na Filipinach, postanowił podzielić się swoimi obserwacjami na temat związków między okultyzmem, zjawiskami paranormalnymi a zagrożeniami duchowymi. Na Filipinach, gdzie chrześcijaństwo nie wszędzie...

czytaj dalej

STRONA
1 2 3
Nowsze Nowsze
Strona 1 / 3

szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Informacje dodatkoweCZŁOWIEK Z PARASOLEM - powieść z motywem reinkarnacji

 

Wiadomość z okrętu Nautilus

[.] Dzień dobry,  Podzielę się z Wami pewną myślą dotyczącą reinkarnacji oraz obaw o dalszy los Polski.  W latach 90. w jednym z odcinków Nautilusa Zet były wypowiedzi chłopca, który w poprzednim wcieleniu mógł być rycerzem z Malborka. Powiedział, że specjalnie wybrał sobie kolejne wcielenie teraz we współczesnej Polsce bo tu mu się nic nie stanie, bo nie będzie tu wojen, a on już zginął raz w walce i drugi raz tego nie chce. Obecnie boimy się eskalacji wojny z Ukrainy na Polskę. ...

UFO24

więcej na: emilcin.com

Czw, 29 gru 2022 08:34 | 30.10.2022 po godzinie 18 siedzieliśmy z żoną i córką i obserwowaliśmy gwieździste niebo. Zauważyliśmy sporo obiektów przelatujących z różnych kierunków, z północy na południe i odwrotnie, ze wschodu na zachód i odwrotnie. Obiekty te świeciły białym, ciągłym światłem, niczym nie różniły się od tych 'mniejszych' gwiazd. Oczywiście nie wiem na jakiej wysokości leciały, ale ich prędkość na niebie była porównywalna do tej z jaką latają samoloty rejsowe. Obiekty te latały pojedynczo, lub w parach, ...

Dziennik Pokładowy

Niedziela, 15 stycznia 2023 | O 2023 roku, o mnie, Fundacji Nautilus,  zwykłej prozie życia i „szalupach ratunkowych”. Wpis w Dzienniku Pokładowym 15 stycznia 2023

czytaj dalej

FILM FN

PROJEKT KONTAKT - apel do czytelników!

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.