Dziś jest:
Sobota, 12 kwietnia 2025

Narzekałem, że nie mam butów, dopóki nie spotkałem człowieka, który nie miał stóp.
/James Matthew Barrie/

Komentarze: 0
Wyświetleń: 30944x | Ocen: 2

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Pt, 21 paź 2011 14:09   
Autor: FN, źródło: http://www.gazeta.ru/science/2011/10/18_a_3804730.shtml    

Przodkiem 96 % kręgowców, w tym człowieka była ryba posiadająca zdolność odczuwania pola elektrycznego.

Zestaw wyspecjalizowanych „czujników”, które pozwalają wyższym organizmom otrzymywać i obrabiać informacje o otaczającym świecie, wcale nie jest ograniczony do pięciu podstawowych organów czucia. Na przykład ptaki kierują się w czasie swych wędrówek polem magnetycznym – rzeczą, o której człowiek dowiedział się dopiero w momencie wynalezienia kompasu. A rekiny, inne  ryby, a także gady  są w stanie wyczuwać zmiany pola elektrycznego, co pomaga im podczas poszukiwania zdobyczy oraz w ogólnej orientacji w terenie. Takie same zdolności posiadają niektóre gatunki płazów, między innymi salamandry.

Czy istnieje jakieś większe podobieństwo oprócz samej funkcji pomiędzy organami odpowiedzialnymi za odbiór sygnałów elektrycznych w tak odmiennych od siebie organizmach należących do różnych typów i gatunków?

W samym fenomenie elektrorecepcji, który już dawno został odkryty u niektórych organizmów nie ma niczego nowego. Nowością jest hipoteza wysnuta przez grupę biologów, genetyków i neurofizjologów o tym, że 30 tysięcy gatunków kręgowców wliczając w to człowieka, a także ok.95% wszystkich żyjących obecnie gatunków ryb miało wspólnego przodkach posiadającego dobrze rozwinięty zmysł elektrorecepcji.

Tym wspólnym przodkiem była żyjąca 500 mln lat temu drapieżna i uzębiona ryba morska z dobrze rozwiniętym zmysłem wzroku oraz linią boczną – organem wspomagającym orientację w wodzie.

Właśnie ta linia boczna, ściślej mówiąc tkanka embrionalna z której rozwijają się receptory zdolne do odbierania sygnałów elektrycznych, stała się kluczem do rozwiązania zagadki odczuwania pola elektrycznego.

Specjalne receptory pola elektrycznego są dobrze rozwinięte u niektórych współczesnych ryb promieniopłetwych. Rekordzistą jeśli chodzi o posiadaną ich ilość jest północnoamerykański wiosłonos, ceniona ryba przemysłowa, żyjąca w rzece Missisipi. Receptory są zlokalizowane na skórze głowy wiosłonosa i na wyrostku, którym ryba zmąca dno rzeki i odcedza plankton.

Innymi zwierzętami z dobrze rozwiniętym zmysłem elektrorecepcji są salamandry.

Do tej pory nie było wiadomym czy organy odpowiedzialne za odczuwanie pola elektrycznego rozwijały się niezależnie w różnych rodzajach organizmów, czy też też mają one wspólne pochodzenie.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, autorzy artykułu prześledzili, z jakiego rodzaju komórek rozwijają się elektroreceptory u meksykańskiego aksolotla i wiosłonosa. Prześledzili ewolucję tych organów na możliwie najniższym poziome – komórkowym i molekularnym.  Rezultatem tych prac było stwierdzenie, że przodek prawie wszystkich współczesnych kręgowców posiadał dobrze rozwinięty receptor pola elektrycznego.

Jak wykazała analiza, komórki mające zdolność odczuwania pola rozwijają się z plakody (lokalnego zgrubienia ektodermy) komórek embrionalnych tworzących receptory linii bocznej u ryb. Jednym słowem, wyspecjalizowane komórki znajdujące się na linii bocznej ryb i komórki odpowiedzialne za wyczuwanie pola elektrycznego, pochodzą od komórek embrionalnych jednego typu, które pojawiły się miliony lat temu u wspólnego przodka wszystkich ryb.

W takim razie, zdolności odczuwania pola elektrycznego nie należy traktować jako przystosowania, które powstało w procesie ewolucji niektórych typów organizmów, a raczej jako  uniwersalną zdolność, utraconą w procesie ewolucji przez większość gatunków.

Tak więc być może i w genach ludzkich drzemie szósty zmysł, który był dobrze rozwinięty u naszych ewolucyjnych przodków.

Komentarze: 0
Wyświetleń: 30944x | Ocen: 2

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Pt, 21 paź 2011 14:09   
Autor: FN, źródło: http://www.gazeta.ru/science/2011/10/18_a_3804730.shtml    


Komentarze (0)
Nie ma jeszcze komentarzy do tej treści.
* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.

Wejście na pokład

Wiadomość z okrętu Nautilus

12 kwietnia - załoga  uczestnicząca w akcji specjalnej 'Jednym Zdaniem Zmień Świat', czyli Janek i Miłosz, za 24 godziny dotrą do miejscowości Dębki. Link do śledzenia ich wędrówki w tekście publikacji o tej akcji - zapraszamy! [...]

UFO24

więcej na: emilcin.com

Pon, 24 mar 2025 21:16 | [KONTAKT] Szanowny Panie Robercie nie wiem czy taka informacja jest warta katalogowania ale podaję. Dziś w nocy ok godź 2 osoba rocznik 44 obudziła się i na białych drzwiach zobaczyła czerwony odblask. Potem wstała zobaczyć co to ...odblask pochodził od jakiegoś słońca za drzewami co prawda prowadzone są tam pewne roboty i zastanawiamy się co to było reflektor i to czerwony? Tym bardziej że osoba podała że źródło światła nie było punktowe i miało jakieś światełka na tarczy. I jeszcze jedno wolno...

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Brak zainteresowanych Załogantów.

Dziennik Pokładowy

Sobota, 5 kwietnia 2025 | Czy można jednym zdaniem zmienić świat? Ja wierzę, że trafna myśl zapisania słowami ma gigantyczną energię, jeśli zawiera w sobie światło czyli prawdę. I może zmienić jednego człowieka, czyli tak naprawdę cały świat. Jak to działa? Zobaczycie sami, bo chłopaki już wyruszyli!

czytaj dalej

FILM FN

Teleskop Webba sfotografował UFO?

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę




Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.