Dziś jest:
Środa, 17 sierpnia 2022

Niech żywi nie tracą nadziei.
Juliusz Słowacki

Komentarze: 41
Wyświetleń: 13482x | Ocen: 9

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Nie, 25 mar 2018 09:35   
Autor: Damian907, źródło: FN   

NIRWANA - CZYM JEST STAN OPISYWANY W BUDDYŹMIE


Nirwana nie jest nicością!

Wśród wielu osób, zwłaszcza mających pobieżną wiedzę o systemach duchowych, rozpowszechniony jest pogląd, iż buddyjski cel – nirwana, jest czymś na kształt absolutnego niebytu, jakiejś „czarnej dziury”, w której wszystko znika. Takie przeświadczenie mają niekiedy również ludzie wykształceni w naukach humanistycznych (choć oczywiście nie w religioznawstwie), podobne stanowisko wyraził papież Jan Paweł II w książce „Przekroczyć próg nadziei”[i], autor tego tekstu w życie prywatnym spotkał się z sytuacją, iż doktor nauk prawnych na uczelni wyższej powielał taką interpretację nauk Buddy. Artkuł ten ma za zadanie zweryfikować, czy taki pogląd ma coś wspólnego z rzeczywistością.


Zasadniczo należy zauważyć, iż Buddyzm odrzuca zarówno eternalizm (pal. sassatavada; skt. śaśvatavada) jak i nihilizm (ucchedavada), ponieważ jest ścieżką środkową pomiędzy obiema skrajnościami[ii]. Jak stwierdził Narada Maha Thera: "Powiedzieć, że nibbana[iii] jest nicością po prostu dlatego, że nie dostrzega się jej z pomocą pięciu zmysłów, jest tak samo nielogiczne jak stwierdzenie, że światło nie istnieje, ponieważ ślepiec go nie postrzega"[iv]. Z kolei buddologowie: M. Muller i Childers, po lekturze kanonu palijskiego stwierdzili, iż: "nie ma ani jednego miejsca, w którym należałoby tłumaczyć jej (= nirwany) znaczenie jako unicestwienie"[v]. Nyanatiloka Maha Thera z niezwykłą słusznością, stwierdził kiedyś, że nirwana to "ostateczne i całkowite wyzwolenie z wszystkich przyszłych odrodzeń"[vi]. Bhante Shravasti Dhammika stwierdził kiedyś, iż nirwana: „Jest to wymiar przekraczający czas i przestrzeń, dlatego trudno jest o tym mówić lub choćby myśleć. Słowa i myśli pasują jedynie do opisywania wymiaru czasoprzestrzennego. Ponieważ Nibbāna jest poza czasem, nie ma w niej ruchu, a zatem — nie ma w niej powstawania, ani śmierci. Będąc poza przestrzenią, nie ma w niej przyczynowości, ograniczeń, ani koncepcji „ja” lub „nie -ja” — dlatego też Nibbāna jest nieskończona. Buddha zapewniał nas również, że jest ona doświadczeniem wielkiego szczęścia”[vii].


Powyższe opinie mają pełne uzasadnienie w kanonie palijskim, w sutcie o wygaśnięciu[viii], czytamy: "Oto jest mnisi ta podstawa, gdzie nie ma ani elementu ziemi, ani elementu wody, ani elementu ognia, ani elementu wiatru, ani sfery nieskończonej przestrzeni, ani sfery nieskończonej świadomości, ani sfery nicości, nie ma sfery ani percepcji ani braku percepcji, ani tego świata, ani następnego świata, ani słońca, ani księżyca. I tu mnisi, nie ma wejścia ani wyjścia, ani trwania, ani przemijania ani powstawania. Nieutworzone, niezmienne, wyzbyte oparcia, to właśnie jest kresem stresu i cierpienia." W innym miejscu tipitaki[ix] czytamy: "Powiadają, że nirwana jest wieczna, stała, niezniszczalna, niezwruszona, nieskończona, nieśmiertelna, nie zrodzona i niestwarzalna, że jest mocą, błogością i szczęściem, spokojną przystanią, schronieniem i niewzruszonym bezpieczeństwem, że to rzeczywista Prawda i najwyższa Rzeczywistość; że jest to dobro, najwyższy cel i jedyne spełnienie naszego żywota, wiekuisty, ukryty i niepojęty Spokój" (Sutta-nipata, Udanavagga)[x]

Na to, że nirwany nie można określić mianem nicości, wskazuje jeszcze to, iż buddyzm dokładnie definiuje nicość jako stan umysłu, który osiąga się podczas trzeciego bezforemnego wchłonięcia medytacyjnego (pal. akińcannayatana; skt. akimcanyayatana), które poprzedzają dwa inne (nieskończona przestrzeń i nieskończona świadomość), a po którym następuje czwarta i najwyższa sfera: tzw. 'szczyt istnienia' ('ani-percepcja-ani-jej-brak'), najwyższy stan egzystencji samsarycznej, po którym każdy wyższy stan jest już wyzwoleniem[xi]. Samyutta-nikaya (IV.217) podaje: "Kiedy osiągnęło się sferę, 'ani-percepcji-ani-jej-braku', zanika percepcja sfery nicości. A kiedy osiągnęło się wygaśnięcie percepcji i uczucia, zanika percepcja i uczucie, ponieważ mnich, który zniszczył splamienia (asava), wygasił żądzę, wygasił nienawiść, wygasił iluzję"[xii].

W Mahajanie dokonano reinterpretacji Therawadyjskiej koncepcji nirwany, uznając stan arhata[xiii], który wygasił skandhy za zbyt pasywny, za pewnego rodzaju etap na ścieżce i zaproponowano bardziej „aktywną” nirwanę powiązaną z ideałem bodhisattwy, który wyrzeka się własnego wyzwolenia z nirwany, aby pomagać innym czującą istotom.

Nagardżuna, buddyjski logik i filozof, twórca szkoły madhjamika, zbadał koncepcję nirwany w XXV rozdziale swojego Traktatu o podstawach środkowej ścieżki (Mulamadhyamika-karika)[xiv]. Stwierdził on, iż ostateczna natura umysłu jest  pusta i nieokreślona, a jeśli się to rozpozna, wszystko, co się jawi, jest doświadczane jako błogość, niezmienność poza cierpieniem, nirwana.


Jeden z mistrzów buddyzmu tybetańskiego, Padmawadżra, w tekście Guhya-siddhi przedstawia nirwanę jako 'niegasnącą błogość' (satata-sukha-maya), 'miejsce radości i wyzwolenia', 'niezmienną najwyższą błogość', 'nasienie (bija) wszelkiej substancji' (vastu), 'ostateczny stan tych, którzy osiągnęli doskonałość', 'najwyższe miejsce Buddów' (Sukhavati)[xv].

Jak już wiemy nirwana nie jest niebytem, nie jest również rzeczą, nie można wziąć kawałek nirwany i pokroić jej nożem. Nirwana jest nieuchwytna, jest poza koncepcjami, poza wszelkim opisem. Budda konsekwentnie unikał definiowania ostatecznego wyzwolenia, wskazane w niniejszym artykule sutty opisujące duchowe przebudzenie doświadczone przez Buddę Siakjamuniego należą do bardzo nielicznych. Należy również wyraźnie podkreślić, iż nirwana nie jest czymś w rodzaju chrześcijańskiego nieba. Owszem, w buddyzmie istnieją stany zwane niebiańskimi, nie są one jednak stanami ostatecznymi. Pobyt w niebie trwa niewyobrażalnie długo i jest niezwykle przyjemny, jednak kiedyś się kończy i istota ponownie odradza się, np. jako człowiek[xvi]. Edwin Arnold miał pełną rację mówiąc: "Jeśli ktoś naucza, że nirwana jest zanikiem, powiedz mu, że kłamie; jeśli natomiast mówi, że jest życiem - powiedz, że się myli".

Skąd się zatem biorą owe interpretacji nirwany jako nicości? Wynika to z faktu, że niektórym trudno wejść na taki poziom abstrakcji który naucza, iż umysł nie jest czymś (nie jest rzeczą), ale jego natura jest podobna przestrzeni (choć i przestrzeń jest tu bardzo niedokładnym opisem). Dualistyczne myślenie charakterystyczne dla filozofii zachodniej mówi, że albo coś istnieje (jest rzeczą, byt), albo nie istnieje (niebyt) – buddyzm daje trzecią opcję.


Nasze rozważania możemy podsumować słowami samego Radhakrishnana[xvii], stwierdził on: "Nirwana nie jest popadnięciem w próżnię, lecz tylko negacją przepływu i stanowczym powrotem do samego siebie. (...) Nirwana nie jest ani unicestwieniem, ani istnieniem takim, jak my je rozumiemy (...) Ponieważ jednak leży ona poza horyzontem myśli ludzkiej, zmuszeni jesteśmy używać określeń negatywnych celem jest zdefiniowania. Jest to stan wychodzący poza stosunek podmiotu i przedmiotu. Jest to stan działania nie podlegający przyczynowości, gdyż jest on nieuwarunkowaną wolnością. Jest to stan realny i trwały, choć nie istniejący w świecie czasu i przestrzeni"[xviii].

Autor: Damian907


[i] Buddyjską odpowiedź na te zarzuty, można znaleźć tu: http://www.buddyzm.edu.pl/biblioteczka/prog/mullin.html

http://www.buddyzm.edu.pl/biblioteczka/prog/sieradzan.html

[ii] http://www.buddyzm.edu.pl/biblioteczka/prog/sieradzan.html

[iii] Nazwa nirwany w języku pali. Pali to język tzw. „kanonu palijskiego” stanowiącego fundament buddyzmu therawada.

[iv] Narada Maha Thera, The Buddha and his Teachings, Singapore, s. 288.

[v] S. Radhakrishnan, Filozofia indyjska, t. 1, Warszawa 1958, s. 422

[vi] Nyanatiloka Maha Thera, Buddhist Dictionary, Colombo 1951, s. 93

[vii] Dobre pytania — dobre odpowiedzi, Bhante Shravasti Dhammika, całość dostępna:
http://sasana.wikidot.com/dobre-pytanie-dobra-odpowiedz

[viii] Parinibbana Sutta, Udana 8.1

[ix] Inna nazwa kanonu palijskiego.

[x] Cyt. za K. Armstrong, Historia Boga. 4000 lat dziejów Boga w judaizmie, chrześcijaństwie i islamie, Prima, Warszawa 1995, s. 58

[xi] http://www.buddyzm.edu.pl/biblioteczka/prog/sieradzan.html

[xii] F.L. Woodward (tł.), The Book of the Kindred Sayings, Pali Text Society, London 1980, s. 146.

[xiii] Ideał w buddyzmie Therawady.

[xiv] Nagardżuna, Wybór pism, Kraków w Roku Wodnej Owcy, s.147-9.

[xv] S.B. Das Gupta, Obscure Religious Cults, Firma KLM, Calcutta 1976, s. 33.

[xvi] Podobnie wg buddyzmu jest z stanami piekielnymi, trwają niezwykle długo, jednak kiedyś się kończą.

[xvii] Znany badacz filozofii indyjskiej.

[xviii] S. Radhakrishnan, Filozofia indyjska, t. 1, Warszawa 1958, s. 370, 422-3.

To kolejny artykuł autora, który ukrywa się pod nickiem Damian907. Napisał nam, że zamierza znacznie wzbogacić nasz dział w serwisie FN "Buddyzm i buddyjski system filozoficzny". Bardzo nas cieszy ta deklaracja! Od dawna twierdzimy, że po przekopaniu się przez miliony stron opisu Bliskich Spotkań Trzeciego Stopnia z UFO i rozmów ludzi z obcymi istotami (padały tam często pytania, w co oni wierzą jeśli chodzi o sprawy duszy i Boga) z całego świata można śmiało postawić wniosek - na Ziemię przylatują Buddyści!

Już wkrótce ważny tydzień dla FN, gdyż czeka nas cała seria niezwykłych spotkań z ludźmi. Czy wierzycie, że obce istoty umieszczają w ludzkich ciałach mikronadajniki, które my nazywamy implantami? Nie wierzycie?! ;) No to popełniacie ogromny błąd... Więcej szczegółów o "naszych przyszłotygodniowych spotkaniach" wkrótce.

Komentarze: 41
Wyświetleń: 13482x | Ocen: 9

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Nie, 25 mar 2018 09:35   
Autor: Damian907, źródło: FN   


Komentarze (41)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.
1 2 3

Pt, 18 mar 2022 14:41 | brak oceny

sidhartha | Załogant

nirwana jest cudowna według buddy, zweryfikujemy to wkrótce ;)

Nie, 14 lis 2021 08:03 | ocena: -1

sidhartha | Załogant

w buddyzmie medytacja jest pod kątem nirwany, moce nic nie dają, a są pułapką, widzę że niektórzy nie kumają natury rzeczy i o co w tym chodzi.nirvana jest ostatecznym celem, EGO owszem pomaga, reszta zależy od podświadomości.

Czw, 15 lip 2021 11:44 | brak oceny

sidhartha | Załogant

NIRVANA to przyjemność, a jak sądzę niektóre szkoły buddyjskie, mówią "dobra cierpisz, i olej to, to będziesz wolny"
zen ma trochę inny pogląd, ale to dalej buddyzm.
ale faktem że nirvanę(taką prawdziwą)można by zdefiniować tak:
miejsce nieskończonej rozkoszy, i wolności, wolności nie tylko od bólu, ale i od szczęścia, stan nie odradzania się w samsarze, stan zaniku pożądania, i spokoju, wyciszenia :)
sam osiągnąłem Nirvanę więc wiem o czym gadam xD

Wt, 16 luty 2021 14:20 | ocena: + 1

sidhartha | Załogant

coś wam zdradzę.żeby dojść do nirwany trzeba silnego EGO, to ułatwia sprawę xD

Wt, 16 luty 2021 14:18 | brak oceny

sidhartha | Załogant

na nirwanę trzeba sobie zasłużyć :D
i bardzo Dobrze, bo radość za darmola jest nic nie warta, i tylko taka sztuczna.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Wt, 16 luty 2021 20:40 | ocena: + 1

-relatysta | Załogant

@sidhartha, Ajajaj, nirwana za darmochę? Czyli zaświat - jaki by nie był, bo nirwana to też zaświat - nam maluczkim się nie należy?
Bez urazy, trzeba siedzieć w kucki kilkanaście lat dopiero wtedy? Nie czyny/wysiłek a kontemplacja? Oj chyba nie tak.
Hinduscy "bogowie" toczyli wojny, latali "miastami" po kosmosie i to wszystko osiągnęli od "siedzenia" w kwiecie lotosu?

Śr, 9 wrz 2020 11:39 | brak oceny

sidhartha | Załogant

jest kilka rodzajów Nirvany(w zależności od szkoły).czy jest ona moim celem?nie, bo nie widzi mi się "nihilizm"
bardziej skupiłbym się na LD.

Wt, 3 kwi 2018 18:40 | ocena: -3

Joan | Gość

Co to za nowy narkotyk ta nirwana pierwsze słyszę Chciałbym kupić

Wt, 3 kwi 2018 10:52 | ocena: -4

Emka | Gość

Ta nirwana to jakiś nowy narkotyk ?

Nie, 1 kwi 2018 20:56 | brak oceny

Giova | Gość

Bardzo intrygujący artykuł. Bardzo ucieszyła mni wiadomość, że w końcu chcecie pisać, o tym co mówią Obcy do ludzi (intryguje mnie to, że to co mówią, jest bardzo podobne do przekonań buddyzmu...). Z tego względu z niecierpliwością czekam na dalsze artykuły z tego zakresu. Od siebie dodam, że czasami miewam sny o Obcych i ich postawa jest, że tak powiem - "bardzo filozoficzna"...W moich snach twierdzą oni, że "z każdej formy życia może powstać inteligetna forma". Mają wielkie zrozumienie i szacunek do istot niższych jak zwierzęta, czy rośliny. Obcy ci rozumieją też, że ich forma ciała może być odrażająca dla nas, ludzi - dlatego nie chcą nam się ukazywać, chyba, że na wyraźną prośbę (np. moją), stąd w snach można usłyszeć ich głosy...w głowie, a na "własną (moją) prośbę" - dostać szoku widząc na własne oczy jakąś poczwarę w kombinezonie. Niektórzy Obcy (podejrzewam, że to oni) mają jakieś energetyczne formy ciała i by się z nimi skontaktować przybierają znane nam formy, niczym jakieś hologramy, - posatci znanych nam z tego świata, idoli itp. Wyciągają to z naszych umysłów. W śnie spotkałam także kule ze światła, którą w swoim śnie odebrałam jako Boga. "Postać" bardzo mądrą, której inteligencja znacznie przekracza ludzką. I to całe eony świetlne...Pamiętam, że powiedziała mi, że my ludzie błędnie modlimy się do swoich Bogów - te wszystkie nadęte nabożeństwa, wznoszenie pustych modłów itp. Należy przede wszystkim zamiast chodzić do kosciołów, meczetów itp. spotykać się z różnymi ludźmi i swoją mocą Kreacji wzbogacać Świat, niczym przepis na ciasto przekazane nam przez Babcię a wzbogacone od nas samych "jakimś tam składnikiem" i przekazane dalej, by inni mogli też z tego skorzystać i "dodać coś od siebie, ulepszyć, zmienić w innych warunkach". W jednym z moich snów miałam okazję zobaczyć Złotą Energię przez którą dało się dojrzeć Wszechświat. Pewna osoba, obeznana w temacie, powiedziała mi, że w naszej ewolucji duchowej dążymy do niej. Czyżby to była Ta Nirwana? Sama nie wiem. Energia ta wydawała mi się czymś żywym, przepełnioną całą Inteligencją Wszechświata. Wielka Cisza, ale jednocześnie przeciwieństwo Pustki. Z tej ciszy wszystko się wyłania... Właściwie sama nie wiem, co zobaczyłam w tym moim śnie. W każdym bądź razie, z niecierpliwością czekam na inne moje sny z bardzo ciekawą treścią. Jak mi się coś interesującego i mądrego przyśni, to na pewno dam Wam znać :-)

Sob, 31 mar 2018 18:13 | brak oceny

Zyta | Gość

Za duzo tych abstrakcyjnych pojec, ciezko sie to czyta. Nawet ciekawe, ale trudne. Zapewne jeszcze wiele wcielen przede mna.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Pon, 2 kwi 2018 04:18 | brak oceny

Damian907 | Załogant

@Zyta,

Uwierz że jeżeli o nirwanę, to pojęcie to trudno opisać, ten artykuł jest i tak bardzo konkretny, choć rozumiem że dla wielu trudny.

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

STRONA
1 2 3
* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Fundacja NAUTILUS - jedyna w Polsce oficjalnie działająca organizacja pozarządowa zajmująca się zjawiskami niewyjaśnionymi ******* www.nautilus.org.pl ******** Adres korespondencyjny: Fundacja NAUTILUS, skr. 221, 00-950 Warszawa 1.

UFO24

więcej na: emilcin.com

Wt, 3 maj 2022 08:44 | [...] 2 maja 2022 na zachodnich obrzeżach miasta Olsztyn miedzy godzina 20 a 21 widziane były na niebie świetliste obiekty w kształcie kuli. Na niebie pojawiło sie co najniej dziesięć lub więcej obiektów kulistych. Pierwszy obiekt był nieco większy. Wszystkie obiekty poruszały sie dokładnie w jednej linii i połączone były jakby nitka światła. poruszały sie z zachodu na wschód. kolor światła biały. Wielkość obiektów: pierwszy obiekt. Wszystkie obiekty jarzyły mocnym zimnym światłem. [...]

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Dziennik Pokładowy

Poniedziałek, 18 kwietnia 2022 | Zawsze trochę się śmiałem, kiedy ktoś wspominał o „czasach ostatecznych”, no bo jak? Czy kilka lat temu ktokolwiek sobie wyobrażał, że przyjdzie zaraza, a tuż po niej wielka, światowa wojna? Czy w dobie wszechobecnych sklepów za każdym rogiem ulicy przez myśl komukolwiek przyszło, że będzie apokaliptyczny brak wszystkiego i może nadejść wszechobecny głód? Dzisiaj, czyli 17 kwietnia 2022 ze zdumieniem...

czytaj dalej

FILM FN

PRZESŁUCHANIE W KONGRESIE USA W SPRAWIE UFO - maj 2022

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.