Dziś jest:
Piątek, 5 grudnia 2025

Życie niemal na pewno ma sens.
/A. Einstein/

Komentarze: 0
Wyświetleń: 6247x | Ocen: 0

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 0/5


Czw, 30 lip 2020 19:57   
Autor: FN, źródło: FN   

LATAJĄCY TELESKOP 'SOFIA' MIAŁ DOKONAĆ NIEZWYKŁEGO ODKRYCIA ZWIĄZANEGO Z KSIĄŻYCEM

NASA ogłosiła, że dokonała "ekscytującego nowego odkrycia" dotyczącego naszego Księżyca. Na razie jednak amerykańska agencja kosmiczna nie zdradza zbyt wielu szczegółów. Informacja ma być ogłoszona w poniedziałek 26 października 2020.




NASA opublikowała w tym tygodniu informację, w której zapewnia, że dokonała "ekscytującego nowego odkrycia". Wiadomość ma dotyczyć naszego, ziemskiego Księżyca i ma być szczególnie ważna przed zbliżającym się lotem pierwszej kobiety i kolejnego mężczyzny na Srebrny Glob.




Nowe odkrycie NASA dotyczące Księżyca

Naukowcy z amerykańskiej agencji podają, że to "ekscytujące odkrycie" zostało dokonane przy pomocy Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOFIA), czyli dość niezwykłego powietrznego obserwatorium astronomicznego, który nazwać możemy "latającym teleskopem".

NASA deklaruje, że ogłosi wyniki badania już w najbliższy poniedziałek - 26 października w południe (w Polsce będzie już godz. 18). Ma ono pozwolić na poszerzenie naszej wiedzy na temat Srebrnego Globu oraz pomoże lepiej przygotować się do ponownego lotu na Księżyc w 2024 roku oraz pierwszego lądowania ludzi na Marsie w latach 30. XXI wieku.

Niestety amerykańska agencja kosmiczna nie chce zdradzić żadnych dodatkowych szczegółów na temat odkrycia. Wszystkiego mamy dowiedzieć się w najbliższy poniedziałek. Można spodziewać się jednak, że NASA dokonała czegoś przełomowego w historii badań Księżyca.

"Latający teleskop" SOFIA

SOFIA to stworzony przez NASA oraz Niemiecką Agencję Kosmiczną teleskop wyposażony w zwierciadło o średnicy 2,5 metra zamontowany na pokładzie zmodyfikowanego Boeinga 747 - jednego z największych samolotów pasażerskich na świecie.




Obserwacje przy pomocy SOFIA prowadzone są w świetle podczerwonym na wysokości ponad 12 km. Znaczna wysokość jest tutaj kluczowa, bo pozwala ominąć 99 proc. pary wodnej znajdującej się w powietrzu, a to właśnie ona w znacznym stopniu pochłania promieniowanie podczerwone. Dzięki wyniesieniu teleskopy ponad najgęstsze warstwy atmosfery, możliwe jest zatem wykonanie znacznie bardziej precyzyjnych badań.





Komentarze: 0
Wyświetleń: 6247x | Ocen: 0

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 0/5


Czw, 30 lip 2020 19:57   
Autor: FN, źródło: FN   



* Komentarze są chwilowo wyłączone.

Wejście na pokład

Wiadomość z okrętu Nautilus

Czy w książce Misja jest ukryty kod? Jedna z internautek twierdzi, że tak. Przekaz odczytany w ten sposób jest poruszający i nie jest na pewno przypadkiem. Rzecz jest fascynująca - szczegóły wkrótce.

UFO24

więcej na: emilcin.com

Czw, 24 lip 2025 08:46 | 22 lipca 2025: Dwóch mężczyzn w miejscowości Giby (wieś o charakterze letniskowym w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim) widziało przelot trzech jasno świecących obiektów, które tworzyły na niebie formację trójkąta. Obiekty poruszały się bardzo szybko, świadkowie wykluczają drony. Przelot był w całkowitej ciszy. Dwóch z nich zarejestrowało przelot telefonami komórkowymi. [...]

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Brak zainteresowanych Załogantów.

Dziennik Pokładowy

Środa, 27 sierpnia 2025 | 86-letni mężczyzna był gotowy poddać się operacji w gabinecie chirurgicznym. Chciał poznać tajemnicę związaną z objawieniem maryjnym, którego był świadkiem jako kilkuletni chłopiec.

czytaj dalej

FILM FN

To może być statek obcych. Co naprawdę leci przez Układ Słoneczny?

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę




Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.