Dziś jest:
Niedziela, 18 sierpnia 2019

Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł.
/Leonardo da Vinci/

Komentarze: 10
Wyświetleń: 38334x | Ocen: 2

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Wt, 26 paź 2010 11:17   
Autor: FN, źródło: http://archaeology.asu.edu/teo/, onet.eu   

Archeolodzy badają tunel pod Piramidą Pierzastego Węża

Informacje zamieścił serwis Art Daily. Archeolodzy z meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii po ośmiu miesiącach prac dotarli do wejścia do tunelu prowadzącego pod Piramidę Pierzastego Węża w prekolumbijskim kompleksie archeologicznym Teotihuacan w Meksyku.

 

Piramida Pierzastego Węża będąca świątynią Quetzalcoatla - jednego z najważniejszych bogów plemion Mezoameryki - jest jedną z budowli Cytadeli w Teotihuacan, kompleksu 15 świątyń otaczających czworokątny plac z ołtarzem ofiarnym.

Jak poinformował archeolog Sergio Chavez Gomez, kierujący pracami wykopaliskowymi, naukowcom po kilku miesiącach prac udało się oczyścić z ziemi i gruzu zasypany około 1800 lat temu przez mieszkańców miasta szyb o średnicy około 5 metrów, wiodący pod ziemię, którego wlot znajduje się w odległości kilku metrów od podstawy Piramidy Pierzastego Węża.

 

Sergio Chavez Gomez

 

Oto zdjęcie wejścia do tunelu, które zostało opublikowane w Art Daily.

 

Na głębokości 12 metrów pod powierzchnią ziemi archeolodzy dotarli do górnej krawędzi bocznego tunelu, którego spodziewana długość wynosi 100 metrów. Dzięki badaniom prowadzonym od 2003 roku przy użyciu zaawansowanego technicznie sprzętu do penetracji gruntu wiadomo, że tunel prowadzi pod świątynię Quetzalcoatla, a na jego końcu znajduje się kilka wykutych w skale komór bocznych i jedna centralna.

 Według S. Chaveza Gomeza, jeszcze nie ustalono kiedy tunel został zbudowany, ale odnaleziono ślady wskazujące na to, że tunel został zamknięty i zasypany w około 200-250 r. n.e., prawdopodobnie po umieszczeniu czegoś wewnątrz.  

Jedna z przyjmowanych przez naukowców hipotez zakłada, że w dużej centralnej komorze na końcu tunelu mogą znajdować się szczątki władcy Teotihuacan z tego okresu.

 Dotychczasowe archeologiczne prace badawcze w Teotihuacan, rozpoczęte w 1910 roku, nie doprowadziły do odnalezienia żadnego grobowca władców miasta, mimo wielu podejmowanych prób.

Zdaniem ekspertów, szyb i tunel z komorami powstały przed wybudowaniem Piramidy Pierzastego Węża i innych budowli Cytadeli.

Teotihuacan było wielkim centrum religijnym i głównym ośrodkiem kultury o tej samej nazwie - rozwijającej się w okresie od III w. p.n.e. do X w. n.e. - położonym na północny-wschód od miasta Meksyk w środkowej części kraju. Oto miejsce położenia tego kompleksu piramid:

Twórcy kultury Teotihuacan nie są znani naukowcom, ale zbudowane przez nich centrum w okresie swojego rozkwitu (IV-VII w. n.e.) zajmowało 22,5 kilometra powierzchni i było zamieszkane przez około 200 tysięcy ludzi.

Teoitihuacan zostało z niewiadomych przyczyn opuszczone w X wieku, a spadkobiercami jego kultury byli Toltekowie, a następnie Aztekowie.

Miasto prekolumbijskie Teotihuacan jest od 1987 roku obiektem z listy światowego dziedzictwa UNESCO."

Teotihuacan to aztecka nazwa znacząca "miejsce, gdzie ludzie stają się bogami"

Miasto zaprojektowano jako sieć krzyżujących się prostopadle linii. Oś główna, biegnąca z północy na południe, jest szeroką na 40 m aleją długości 2,3 km, znaną jako Ulica Zmarłych. Po jej obydwu stronach stoją świątynie i miejsca kultu, a górują nad nią dwie piramidy: Piramida Księżyca od północy, a właściwie kilka połączonych ze sobą piramid o łącznej wysokości 46 m, oraz dalej na południe Piramida Słońca, na której szczyt wiedzie 248 stopni.

W centrum miasta były dwa miejsca zgromadzeń publicznych, tzw. Cytadela, kwadratowa platforma o boku 365 m, na której stoi piramida - Świątynia Quetzalcoatla, oraz wielki obwarowany plac o dwóch dużych podstawach.

Piramida Słońca - największa w Meksyku, wzniesiona z ziemi oraz suszonych na słońcu cegieł, które pokryto warstwą złotonośnego piasku i kamienia, a wykończono jaskrawo pomalowanym gipsem.

Wzniesienie jej wymagało pracy około 3 tys. ludzi przez 30 lat. Symbolizowała ona prawdopodobnie środek świata, naroża - jego cztery strony, wierzchołek - centrum życia. Boki kwadratowej podstawy mają po 225 m, czyli zbliżone są do wymiarów Piramidy Cheopsa w Gizie, wysokość piramidy wynosi niespełna 70 m, a więc jest ona przeszło dwukrotnie niższa od egipskiej. Piramida powstała prawdopodobnie w I w n.e., a na jej budowę zużyto 2,5 mln suszonych na słońcu cegieł. Pod piramidą odkryto stumetrową jaskinię - sanktuarium. Dawni Meksykanie uważali, że właśnie stamtąd wyszły kiedyś Słońce i Księżyc, a także przodkowie ludzkiej rasy.

  Za Piramidą Słońca znajduje się Palacio de Tepantitla, przechowujący m.in. pozostałości słynnego malowidła "Raj Tlaloca" (jego kopię można obejrzeć w Muzeum Antropologii w Mexico City).

 Piramida Księżyca (Piramide de la Luna), wznosząca się przy północnym końcu Avenida de los Muertos jest mniejsza od Piramidy Słońca, ale jej proporcje są lepiej wyważone. Szczyt znajduje się mniej więcej na tej samej wysokości, ponieważ budowla stoi wyżej. Przed piramidą rozciąga się Plaza de la Luna (Plac Księżyca) z dwunastoma cokołami pod świątynię. Niektórzy eksperci przypisują tej trzynastce (12 cokołów i piramida) niebiańską symbolikę. Panuje przekonanie, że przy ołtarzu, w środkowej części placu odbywały się rytualne tańce.

Piramida Księżyca o 112 stopniach powstała w drugim stuleciu naszej ery. Jej boki u podstawy mierzą 145 m.  

W Palacio del Quetzalpapalotl zachowały się malowidła i stylizowane płaskorzeźby pół ptaków, pół motyli. Mają oczy z obsydianu, a otaczają je symbole wody i ognia.

 

Palacio de los Jaguares (Pałac Jaguarów), który wziął nazwę od malowideł z tym motywem.

 W Templo de las Conchas Emplumadas (Świątynia Pierzastych Muszli) zachowały się pozostałości płaskorzeźb wyobrażające pierzaste muszle i kwiaty, a także kolorowe malowidła ścienne przedstawiające m.in. ptaki. Nieopodal wznosi się Świątynia Mitycznych Zwierząt.

 Świątynia Quetzalcoatla - najwyższego wodza zwanego Pierzastym Wężem (zwanego przez Majów Kukulcan), który stał się później najsłynniejszym bogiem Meksykan. Pierwsi wyrzeźbili go Olmekowie. Pierzasty wąż stanowił połączenie ptaka quetzal z grzechotnikiem. Na świątyni upamiętniono również maskami głównego boga deszczu i gromu Tlaloca.

 Aleja zmarłych - ta szeroka aleja ciągnie się przez całą długość obecnie zachowanego miasta, ale niegdyś sięgała o wiele dalej na południe. Nazwana została tak przez Azteków, którzy mylnie uważali, iż stojące wzdłuż niej budynki są królewskimi grobowcami.

 Quetzacoatl ("Wąż o piórach quetzala") - Bóg aztecki, współtwórca świata, na 676 lat wcielił się w Słońce, po runięciu niebios i potopie uczestniczył wspólnie z pozostałymi trzema głównymi bóstwami w podniesieniu nieba, a następnie poświęcił swoje życie w celu stworzenia ostatniego Słońca, które świeci do dzisiaj.

 Kamień Słońca był uważany przez wiele lat za kalendarz Azteków. Pierwotnie był umieszczony na szczycie wielkiej piramidy w Tenochtitlan. Środkowa część zawiera płaskorzeźby wyobrażające trzęsienie ziemi i związany z nim koniec świata. Wokół tych płaskorzeźb rozmieszczone są znaki symbolizujące rzeczywiście okresy kalendarza azteckiego.

 

 

Pobyt ekipy FN w meksykańskim „mieście Bogów” był jednym z tych, które trudno zapomnieć. Interesowały nas dwie sprawy – Chupacabra i UFO.

Kompleks piramid okazał się miejscem, gdzie można spotkać dosłownie setki świadków manifestacji UFO. Doszło nawet do tego, że pracownicy nadzorujący teren Teotihuacan mówili o obiektach UFO jako „stałym elemencie”.

 Podczas rozmowy z ludźmi FN jeden z nich powiedział:

- Po powrocie do Europy przejrzyjcie uważnie zdjęcia. Macie dużą szansę, że na jednym z nich znajdziecie coś, co może przypominać kulę… to może być to! – tak dokładnie było. Oto jedno ze zdjęć z „naszej wyprawy” (po lewej), na którym można zobaczyć także „kulisty obiekt”, o którym mówił jeden z przewodników po kompleksie piramid.

 

 

 

 

oto to zdjęcie:

 

 

 

Naszym marzeniem jest powrót do Meksyku zwłaszcza, że mamy tam naprawdę wielu przyjaciół i czekałoby nas tam sporo pracy. W tym roku chyba nie damy rady, ale w przyszłym spodziewajcie się, że będziecie czytać relacje z „Miasta Bogów”, gdzie na tydzień założymy naszą Bazę.

Na koniec jeszcze ciekawa grafika przysłana przez jednego z naszych „pokładowych grafików”, Eganysa.

From: eganys
Sent: Monday, October 25, 2010 8:06 PM
To: nautilus@nautilus.org.pl
Subject: grafika.

Witam.

W nawiązaniu do artykułu na stronie z fotką dziwnego obiektu na Księżycu, zrobiłem graficzkę która pokazuje obiekt takim jakim mógłby być jeszcze przed katastrofą na Księżycu. Może się spodoba…

 

 

Oto ta grafika:

 

 

 

Komentarze: 10
Wyświetleń: 38334x | Ocen: 2

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Wt, 26 paź 2010 11:17   
Autor: FN, źródło: http://archaeology.asu.edu/teo/, onet.eu   


Komentarze (10)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.

Sob, 17 mar 2012 21:00 | ocena: + 2

ikar51 | Gość

Tyle ciekawych informacji o Teotihuacan a zdjęcie piramidy el castillo z Chichen Itza ( kultura Majów -Płw .Yucatan). Nikt nie widzi tego czy jak????

Sob, 6 lis 2010 21:49 | brak oceny

Brzozowianin | Gość

http://www.brzoza.info.pl/2010/11/04/kto-widzial-ufo-nad-brzoza/
Widziałem identyczne światła dzisiaj 06.11.2010r. około godz. 20:00 z tym że były tylko 3 leciały jeden za drugim w dość sporej odległości, wydawało się że lecą nisko nie wiem może 100m nad ziemią były bezgłośne. Światło było bardzo podobne do latarni ulicznych widzianych z odległości około 200 metrów. Zastanawiałem się czy mogły to być chińskie lampiony ale światło było raczej za jasne jak na lampion. Tak czy tak były to Niezidentyfikowane Obiekty Latające.

Śr, 27 paź 2010 21:31 | brak oceny

Galicyjczyk | Załogant

A może ta cywilizacja to Nefici, potomkowie przybyszy z Palestyny, legendarni przodkowie Mormonów, co do których większość tamtejszych badaczy jest pewna, że po przypłynięciu do nowych ziem (=Ameryka) osiedlili się na terenie dzisiejszego południowego Meksyku i chyba częściowo Gwatemali?

Śr, 27 paź 2010 14:56 | brak oceny

hiub | Gość

Poleacam Erich Von daniken "Ślady istot pozaziemkich" wiele jest powiedziane właśnie o Teothicuan

Wt, 26 paź 2010 22:51 | brak oceny

semper idem | Załogant

Aleja czy też Droga Zmarłych oraz jej przedłużenie to główna oś tego miasta. Według wielu badaczy: "przedstawia ona Układ Słoneczny. Na osi tej znajdować się mają określone oznaczenia odpowiadające poszczególnym planetom"...Ogólnie miejsce niezwykłe. Odwiedzić je osobiście...bezcenne...

Wt, 26 paź 2010 21:50 | brak oceny

ED | Załogant

Ciekawe, które odkrycia zostaną ujawnione? Ehh....szkoda gadać.

Wt, 26 paź 2010 20:31 | ocena: + 1

kuba | Gość

Bardzo dawno temu bo ok roku 1976 przeczytałem książkę Pana Stanisława Hadyny - wieloletniego dyrektora zespołu Śląsk - wydaną chyba przez wydawnictwo Czytelnik w serii dookoła świata, takiej z globusem.
Tytuł jak pamiętam to było " Ze Śląskiem w Ameryce " albo podobnie.
Był tam rozdział mówiący o tym jak zespół trafił do meksykańskiej wioski, poratował jakieś chore dzieciaki prostymi europejskimi pastylkami - jak pamiętam aspiryną chyba i następnego dnia indianie ich zaprowadzili do ogromnych podziemnych tuneli o ścianach zrobionych z jakiegoś zeszklonego bazaltu.

Węicej szczegółów nie pamiętam, ale trop jest ciekawy, książka pewnie gdzieś jest do zdobycia, a Pana Hadyny nie podjrzewam o głupie dowcipy.

Pozdrawiam

Wt, 26 paź 2010 19:33 | brak oceny

kolega | Gość

Cudownie byłoby zobaczyć na własne oczy pozostałości kultury sprzed 2 tysięcy lat. Kto wie, ile zagadek może mieścić komnata na końcu zakopanego tunelu.

Wt, 26 paź 2010 18:07 | brak oceny

Kontrapunkt | Gość

Szok!!! Że tu tylko jeden komentarz stałego bywalca.

Wt, 26 paź 2010 12:15 | brak oceny

Area 51 | Załogant

"Stały element"... To ci w tym Mieście Bogów, naprawdę muszą być obeznani z UFO, skoro nie robi na nich wrażenia.......... A co można odkryć w takich tajemniczych podziemiach? Może kolejną Kryształową Czaszkę???? A może, jak to będzie coś "kontrowersyjnego" - to żaden z nas nie dowie się o tym odkryciu (jak zwykle)................ A grafika obiektu z Księżyca wygląda jak... "Palec Boży"..................................

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas odwiedził w czwartek 15 sierpnia najbardziej wysunięte na północ terytorium Kanady, Nunavut, by zobaczyć efekty globalnego ocieplenia w rejonie Arktyki i spotkać się z pracującymi tam niemieckimi naukowcami. Według kwietniowego raportu ministerstwa środowiska Kanady, ocieplenie klimatu w tym kraju postępuje dwa razy szybciej niż na świecie. Z kolei sama Arktyka według różnych badań ociepla się od dwóch do trzech razy szybciej.

UFO24

więcej na: emilcin.com

Pon, 12 sie 2019 07:57 | Drogi Nautilusie. W piątek (9 sierpnia 2019 - przyp. FN) przed godziną 7-mą rano szedłem z kolegą do pracy.Gdy już zbliżaliśmy się do miejsca pracy,oczom naszym ukazał się widok metalicznego obiektu,który leciał sobie powoli na niebie.Nie było by to nic dziwnego,gdyby nie to,ze ten obiekt nagle zniknął.po prostu rozpłynął się.Czy możecie mi wyjaśnić co to mogło być? Stały Wasz czytelnik Marek

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Brak zainteresowanych Załogantów.

Dziennik Pokładowy

Czwartek, 25 lipca 2019 | 22 lipca 2019 roku odszedł w stronę światła Marek Rymuszko. Twórca i pomysłodawca miesięcznika ‘Nieznany Świat’, który przebudził miliony ludzi ze snu i sprawił, że dostrzegli inny, nieznany świat. Ale odszedł przede wszystkim bliski mi człowiek, którego brak odczuwać będę do końca mojej ziemskiej wędrówki.

czytaj dalej

FILM FN

JASNOWIDZ KRZYSZTOF JACKOWSKI - ostrzeżenie przed oszustami sprzedającymi 'Amulety Jackowskiego'

archiwum filmów

Informacje z Hydepark "N"25 sierpnia :: Dowód na to, że żyjemy w hologramie? Nauka dochodzi do coraz bardziej zaskakujących wniosków na temat natury naszej rzeczywistości. Czy jest możliwe, że świat to hologram?: viewtopic.php?f=33&t=5532
25 sierpnia :: Paradoks bilardowy - podróże w czasie Dyskusja na temat hipotez dotyczących podróży w czasie od trochę innej strony. Możliwe, czy nie? Oto jest pytanie: viewtopic.php?f=53&t=5626
2 listopada :: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - do czego zaprowadzi nas przyszłość? Dyskusja o kierunku rozwoju świata i możliwych scenariuszach. Sztuczna inteligencja, technologie i wynalazki, które zaważą na naszym gatunku: viewtopic.php?f=28&t=4291

wejdź na forum i dołącz do dyskusji

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.