Dziś jest:
Wtorek, 17 maja 2022

Ludzkość na Ziemi żyje obecnie w niegodziwym nadmiarze materialnych pragnień i przyjemności.
/Billy Eduard Meier, najsłynniejszy kontaktowiec z UFO na świecie/

Komentarze: 74
Wyświetleń: 51213x | Ocen: 4

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Pon, 14 lis 2011 07:45   
Autor: FN, źródło: FN   

Charyzmatycy – najwięcej jest ich w kościołach protestanckich w USA, ale także jest kilku w Polsce

O tzw. charyzmatykach pisał kiedyś nasz znajomy z USA (publikacja na stronach FN była w 2001 roku). Będąc w Stanach Zjednoczonych odwiedził on kilka kościołów protestanckich, w których miał okazję obserwować tzw. charyzmatyków. To pastorzy, którzy mają unikalną moc oddziaływania na grupy ludzi zgromadzone podczas nabożeństw. Wiele osób podejrzewa działanie zbiorowej hipnozy, ale niezależnie od tego, co się kryje za tym zjawiskiem – jest to naprawdę rzecz wyjątkowa. Każda osoba, która miała okazję zobaczyć zachowanie ludzi podczas nabożeństw prowadzonych przez charyzmatyków wie, że wręcz trudno jest to opisać.

Jednym z najbardziej znanych charyzmatyków katolickich jest pojawiający się w Polsce kapłan Ruchu Charyzmatycznego z Ugandy, ks. dr John Bashobora. Najpierw kilka słów o tym człowieku.

Ks.Bashobora jest diecezjalnym koordynatorem Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w diecezji Mbarara w płd.-zach. Ugandzie. Studia wyższe oraz doktorat z teologii uzyskał na Uniwersytecie w Rzymie. Aktualnie mieszka i duszpasterzuje w Ugandzie, choć większość czasu spędza w podróży, głosząc Ewangelię w mocy Ducha Świętego w różnych częściach świata, m.in. wielokrotnie odwiedził Polskę.

Wiele osób uczestnicząc w prowadzonych przez niego nabożeństwach dawało świadectwa nawróceń, czy też uzdrowień fizycznych z poważnych chorób. Byli też tacy, którzy zaświadczali o uzdrowieniu duchowym, uwolnieniu lub wymodleniu duchowej siły i nadziei na drodze uświęcania się. W Ugandzie Fr. John sprawuje opiekę nad sierotami, dziećmi wojny oraz chorymi na AIDS. Zapewnia utrzymanie dla ponad 4,000 dzieci, opłaca ich codzienne wyżywienie, a także dba o ich edukację.

Ks.dr.John Bashobora pojawia się regularnie w Pionkach, gdzie spotyka się z wiernymi. Jednym z uczestników takiego spotkania był stały czytelnik naszego serwisu. Poprosiliśmy go o napisanie kilku słów o tym, co zobaczył podczas tego spotkania.

"Są takie momenty w życiu człowieka, kiedy czuje się na plecach stawiający do pionu, lodowaty powiew kosmosu. Momenty, które ciężko jest ogarnąć prostym ludzkim rozumem. Dla nas jeden z takich momentów miał miejsce całkiem niedawno, bo w dniach 11 i 12 listopada bieżącego roku. Zostaliśmy zaproszeni do Pionek przez jednego z naszych znajomych. Celem wizyty były rekolekcje duchowe, które prowadził przybyły z Ugandy ojciec John Baptist Bashobora. Znany jest on z wielu uzdrowień, których dokonał na całym świecie, choć on sam uważa się jedynie za jednego z wielu kapłanów, którzy po prostu wykonują swoje obowiązki. Ojciec Bashobora twierdzi, że wszystkich cudownych uleczeń dokonuje Bóg, on zaś jest tylko przekaźnikiem jego mocy, która dotyka wiernych nad którymi się modli. Nie trzeba się długo rozwodzić nad szczegółami, wystarczyło nam bowiem zobaczyć na własne oczy to, co dzieje się na takich spotkaniach. Przykładowo - ludzie są dotykani mocą Ducha Świętego i padają bezwładnie na ziemię podczas modlitwy (takiej osobie nigdy nic się nie dzieje podczas upadku; mogłaby ona sturlać się z kilkudziesięciu schodów, by obudzić się po chwili i nie odczuć absolutnie żadnego urazu), przemawiają w nieznanych sobie językach (podczas tych rekolekcji można było usłyszeć starohebrajski, którym biegle posługiwać się umie jedynie kilka osób na świecie), są uzdrawiani z nieuleczalnych chorób i schorzeń, na co dowodem są dawane przez nich później publiczne świadectwa. Można by długo wymieniać, wydaje mi się jednak, że to wszystko blednie przy tym, co dzieje się podczas niezwykłej tajemnicy uwalniania ludzi od złych duchów. Autentyczna sytuacja z dnia wczorajszego. Środek mszy, ludzie się modlą. Chuda i niska kobieta, na oko po czterdziestce. Dorosły, niezbyt dobrze umięśniony mężczyzna mógłby unieść ją jedną ręką. Słychać nieludzki wrzask, a owa kobieta upada na ziemię i zaczyna być targana przez konwulsje. Wymiotuje żółcią, syczy i ryczy na księży, którzy odmawiają nad nią modlitwy. Próbuje rzucić się na jednego z nich. Ucieka i kładzie się pod grzejnikiem z nogami podwiniętymi pod klatkę piersiową (miejsca było tam może na 30 centymetrów max...). Czterech rosłych facetów nie jest w stanie podnieść jej z ziemi nawet na centymetr. Kobieta rzuca się i próbuje walić głową o ścianę. Jednym szarpnięciem szczęk przegryza smycz z identyfikatorem. Kiedy udaje się ją w końcu obezwładnić, prowadzona jest do pokoju gdzie odprawiony zostaje obrzęd wypędzenia. Dopiero kiedy jest już po wszystkim, owa kobieta zwierza się, że jej męczarnie trwały kilka lat, przez które nikomu nie udało się jej pomóc. Dopiero ojcu Bashoborze udało się uwolnić ją od demona raz na zawsze. Nie sposób jest przekazać tu radości i szczęścia jakie malowało się na jej twarzy i w jej oczach.

Dla mnie osobiście egzorcyzmy stanowią niezaprzeczalny dowód istnienia Boga a także tego, że szatan nie jest jedynie wymysłem średniowiecznych zabobonów. Opisany wyżej przypadek jest i tak bardzo łagodny, historia bowiem zna opisane inne makabryczne historie. Opętane osoby (nawet ludzie wątli, bądź dzieci) nagle zyskują siłę umożliwiającą im rozrywanie grubych sznurów czy stalowych kajdan, plują gwoździami i innymi metalowymi przedmiotami, czasem nawet lewitują nad ziemią, przemawiając przy tym nieludzkim głosem i dysponując wiedzą jakiej nie powinni w ogóle mieć. Spotkania wspólnot modlitw o uwolnienie odbywają się w całej Polsce (jedne z najbardziej znanych mają miejsce co roku w Częstochowie) - polecam poszukać w internecie i samemu wziąć udział w takim zgromadzeniu. Nawet nie po to, by przekonać się o prawdziwości napisanych przeze mnie słów, ale przede wszystkim po to by za sprawą Ducha Świętego odmienić swoje życie."

Pozdrawiam serdecznie,

Mateusz

Warto zobaczyć krótki wywiad z księdzem Johnem Bashobora

 

 

 

Charyzmatycy królują w amerykańskich kościołach protestanckich. W Polsce są zjawiskiem unikalnym i mało znanym ale nie ma wątpliwości, że warto jest pochylić się z uwagą nad tym zjawiskiem. W grę wchodzi bowiem jakaś energia niezależnie od tego, jak próbować by „zbanalizować” ten fenomen. Nawet, jeśli jest to tylko siła umysłu czy sugestii – zjawisko jest bardzo ciekawe. Tego typu osoby pojawiają się także w innych systemach religijnych, o czym napiszemy następnym razem. Świadczy to jednak niezbicie, że wszystkie religie posługują się tą samą energią, a podziały są jedynie złudzeniem.

Na koniec jeszcze apel od naszego innego stałego załoganta Michała o nadsyłanie pytań do wywiadu z Louisem de Cordierem, który ma zamiar przeprowadzić na łamy serwisu FN.

*Louis de Cordier jest artystą, architektem, naukowcem i archeologiem. ( www.louisdecordier.com). Jego projekty i działalność związana jest z naturą człowieka i przebudzeniem globalnej świadomości oraz poszukiwaniem zaginionych cywilizacji. Zajmuje się także koordynacją i prowadzeniem wypraw Mataha Expedition (www.labyrinthofegypt.com). Od 2007 roku współpracuje z Patrykiem Gerylem. Obecnie mieszka w górach Sierra Nevada w południowej Hiszpanii, gdzie wraz z P. Gerylem oraz innymi osobami buduje sieć schronów pozwalających na przetrwanie nadchodzących zmian roku 2012. Więcej informacji na temat jego osoby i jego projektów można przeczytać na stronach (www.bibliotecadelsol.com) (www.redsol.es).

Mamy tę możliwość zadania kilku pytań dla Louisa de Cordier. Jeżeli, któryś z czytelników chciałby to zrobić proszony jest o przesłanie swoich pytań do nas. Pytania przekażemy dla Louisa, a po udzieleniu odpowiedzi tekst zostanie opublikowany.*

/pytania prosimy zapisywać w komentarzach pod tekstem/

Komentarze: 74
Wyświetleń: 51213x | Ocen: 4

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Pon, 14 lis 2011 07:45   
Autor: FN, źródło: FN   


Komentarze (74)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.
1 2 3 4 5 6 7 8

Nie, 4 paź 2015 17:39 | brak oceny

jan | Gość

Charyzmatykiem może być każdy, nawet dziecko. To osoba o niezwykle rozwiniętej wyobraźni.
Wielka wiara w moc uzdrowienia , oraz nieprzeciętna wyobraźnia takiej osoby dokonują cudów uzdrowień, tak jak w przypadku dziesięcioletniego Hiszpana - Adama , który w trzy dni sam wyleczył się z ostrej białaczki co opisane jest w gogle na str. Chłopiec który pokonał raka.

Śr, 14 gru 2011 16:36 | brak oceny

Czlo - wiek | Gość

Majestic... My to raczej mało co mamy ze sobą wspólnego... Bowiem trzecie oko uaktywnione... to zdolności syntezy skojarzeń, uaktywnienie połączeń między półkulą prawą i lewą..., hm, a nie jakaś psychomanipulacja... itd... Hm... Jednak do tego się zwykle dochodzi poprzez pracę nad sobą... Istnieją różne metody.. Trzecie oko to też... uaktywnienie płata czołowego też... Co powoduje... wewnętrzną silną wolę. Zatem też nie uleganie wpływowi większości... (ale nie na zasadzie odwrotności :) czy bojkotowania innych... ) Alkohol i inne używki uszkadzają płat czołowy... często nieodwracalnie... bowiem to delikatna struktura... (I bardzo niebezpieczne jest często uzdrawianie za pomocą energii tej struktury... Ech... Hm dosyć ryzykowne... może jedynie za pomocą energii duchowej...) Dowody naukowe też już są w tym to temacie. Jednak aby znaleźć materiały w tym to temacie... Trzeba pokonać wewnętrzny i zewnętrzny europocentryzm naukowy... Wyrwać się z zaściankowości... Po... za schematy... i uwarunkowania... Czasami zajrzeć na strony z językiem obcym. Otworzyć się na Uniwersytety i książki nie będące w Polsce wydane jeszcze.... z innych stron świata niż Polska... A skąd wiem o pracy mózgu ... powiem tak... to mój dodatkowy konik... Hobby... no i pracę na ten temat pisałam... kiedyś... Majestic... Trochę... Tworzysz zaściankowe mity... Hm... Zatem mało co mam z Tobą wspólnego . Bowiem tak łatwo nie wyrażam opinii na podstawie własnych tylko wyobrażeń w temacie... Mamy wspólne tylko to,że... Najwyżej to ,że jestem człowiekiem z krwi i kości jak Ty na ten czas... hm, i mniej więcej urodziliśmy się w podobnym, zbliżonym odcinku czasu... na tej Pięknej Planecie Ziemi... AWE... SAJONARA... Żegnaj ostatecznie... i Szacun...

Pon, 5 gru 2011 18:10 | brak oceny

Majestic | Gość

Green -rose jestem jak najbardziej za przekazem energii Kreacji świata , nic się nie gubię Rose . Powiem tak, prawdziwy i rzetelny uzdrawiacz nie potrzebuje poklasku , całego teatru szatańskiego okultyzmu , ubiorów szatańskich , symboli energetycznych , i do tego to miejsce przepełnione zbrodniami z historii , i przystosowane do wywoływania sztucznych i zgubnych zarazem stanów błogości , nic tam nie jest dziełem przypadku .Wracając do prawdziwych przekaźników Energii Kreatora należy nadmienić co bardzo istotne Energie ta można transformować dalej jeżeli ktoś ma ,nieco pojęcia w tym zagadnieniu , nie jest to jednorazowy zastrzyk podstępnej energii zgubnej zarazem , Przecież to u was "po owocach go poznacie? "Green -rose wszystkie rzeczy maja swoja rzeczywistość i należy tyle odrzucić ile się da! wtedy, prawda ,fałsz ,same się odkryją.Moja prawda zaś jest swiadomosc dla wszystkich co darzą do tego , i każdy chętny ma prawo skosztować zakazane owoce , bo niema innej drogi do rzeczywistosci , pojmować rzeczy to ich doznawać i poznawać ich naturę , czy to będzie biała ,czarna magia okultyzm ," sekty" wyklęte , obojętnie co każdy ma prawo wiedzieć jak najwiecej , jak do tego emocjonalnie i duchowo dorósł ,A wszystko to po to aby nie być zaskoczonym , by nie być ofiara , a co najgorsze nieświadomie uczestniczyć w takowych rytuałach strzec się przed nimi , wszystko jest nieskończoną energia w pełnym ruchu niema nic do końca trwałego A moje wywody jak piszesz, zawsze maja punkty zaczepienia , to właśnie złożoność i charakter rzeczywistosci czyni je zawiłymi i samo zaprzeczającymi ale to tylko pozorność , bo są w swojej naturze "efektem motyla "i nie należy patrzeć na powierzchowność trzeba dążyć do źródła , Przykro mi że tyle napisałem ,bo tylko jednostki są w stanie to zrozumieć .

Sob, 3 gru 2011 22:35 | brak oceny

Majestic | Gość

Emituje zło, posługuje się trzecim okiem , to wprowadzanie stanu hipnozy u ofiar , poza tym nic się nie zmienia negatywne energie maja jeszcze więcej pola do manewru .

Sob, 3 gru 2011 22:07 | brak oceny

Bebe | Gość

Odpowiedź do Scptk.
Nie mam możliwości odpowiedzieć Ci bezpośrednio pod komentarzem.
Zgadzam się z Tobą, ale trzeba to jakość określić, bo siły mocy tej pozytywnej i negatywnej istnieją, chociaż są niewidoczne. Jeżeli Ci to przeszkadza to sobie to tylko wyobraź. Rozwój czegoś nowego zawsze istnieje poprzez zniszczenie, zastąpienie tego co było, a więc tworzenie związane z niszczeniem, ale tworzenie czegoś nowego powinno być kontrolowane. Ale kontrolowane może być tylko przez osoby o wysokim rozwoju duchowym, czyli osoby o wysokim rozwoju etyki, czyli w moim rozumieniu osoby, które żyją w jedności z Bogiem, i wszechświatem. Osoby, które nie żyją etycznie tylko wbrew prawom Bożym nie mogą albo nie są w stanie kontrolować, bo one tak naprawdę nie wiedzą, że robią "źle", czyli naruszają coś istotnego. A odnośnie nazizmu, żeby coś takiego mogło zafunkcjonować, to zobacz co się musi stać w umysłach tysięcy ludzi, w jakim kierunku oni myślą, czy w ogóle myślą o tym co robią, czy poddają się osobom innym wpływowym, których uważają za swoich "wodzu". Ja nawet bym nie winiła tu samego Hitlera, bo to nie on mordował, tylko ludzie, którym wyprano mózgi za "coś", pewno każdemu z osobna, za coś innego. Ale to na dłuższe rozważania. Ja swoje rozważania rozpoczynałam od analizy wszystkich podstawowych modlitw, a następnie łączyłam to z rozmyślaniami o energetyce człowieka. I tak na koniec Szamani wyganiali z człowieka złego ducha, a z pozycji energetyki tym złym duchem jest nasza zła myśl, od której rozpoczyna się proces niszczenia. Jak ten zły duch wyjdzie, to człowiek wraca do normalności, a jak przy okazji chorował, to i zdrowie zaczyna powracać. pozdrawiam

Sob, 3 gru 2011 16:55 | brak oceny

trewski-na-wolnym | Załogant

Bebe, kilka moich uwag, jeżeli pozwolisz. Co ma etyka, dążenie do miłości i jedności ze zdrowiem człowieka? Jeżeli człowiek wypije wodę skażoną dioksynami z plastyku i nabawi się przez to raka piersi, to w czym mu pomoże//ochroni jego "etyka, miłość i dążenie do jedności"? I taki człowiek pójdzie wtedy do Boshobora w nadziei na cud, będzie się modlił godzinami .....zamiast po prostu usunąć dioksyny...i błędne koło niemocy się zamyka. Pokora i długa modlitwa to super sprawy, ale w tym przykładzie należy po prostu usunąć dioksyny i nie myśleć za dużo i nie bujać w obłokach. Oczywiście etyka, higiena duchowa, brak złych emocji jak wspominasz to jak najbardziej...a w ogóle to Harmonia Ciała-Ducha-Umysłu, a nie tylko duch czy tylko ciało, czy tylko umysł...
A poza tym jestem przekonany, że 80% tych ludzi ze spotkania z Boshoborą dałoby się wyleczyć przez mądrego naturopatę, ale..oni tego nie chcą, tak ugrzęźli w swoich światkach mentalnych..i tak to bywa :) :) :)

Pt, 2 gru 2011 21:20 | brak oceny

Bebe | Gość

TEN CZŁOWIEK NIE MOŻE BYĆ ZŁY
Zło jest niszczeniem, dobro jest tworzeniem.
Człowiek, który dąży do dobrego - tworzenia powinien podążać drogą rozwoju duchowego, jednoczyć się ze wszechświatem. Jeśli tak nie czyni to już jest początek czegoś złego???? . Istnieje ścisły związek pomiędzy zdrowym człowiekiem a przestrzeganiem przez niego praw etyki, dążeniem do miłości i jedności. Trochę to trzeba poobserwować, żeby zauważyć że to naprawdę działa. Ale nie zauważy tego człowiek, który ciągle jeszcze błądzi i poszukuje drogi do prawdy!!!!!! Tu naprawdę trzeba dużej pokory i długiej modlitwy. Nie przestrzeganie praw tego świata i ciągłe naruszanie powodują, że wyrzekamy się praw wszechświata, własnego rozwoju, miłości, a w konsekwencji zdrowia. Od urodzenia mamy w sobie programy dobra i zła, i to nasze myśli, słowa i uczynki powodują, że odpowiednio uruchamiamy jeden albo drugi program. Naruszając prawa tego świata - prawa Boże nie zachowujemy etyki i higieny życia duchowego, nie rozumiemy tak naprawdę tego świata i jego prostych reguł. A zasada jest prosta - kierujemy się miłością do świata i ludzi, a to pozwala łączyć się nam z kosmosem- Bogiem. Natomiast uruchamiając negatywne programy, czyli złe myśli, wrogość, zawiść, zazdrość, obrażanie się na innych ciągle podtrzymujemy w sobie złe emocje, które "uszczuplają" naszą energię i powodują, że oddajemy się Złemu. Trzeba zawsze pamiętać, że nasze ciało i duch są jednym, nie można tylko dbać o ciało. Jest takie powiedzenie: w zdrowym ciele zdrowy duch. Niszcząc ducha w drugiej kolejności niszczymy ciało, a o chorobę już wtedy nie trudno. To właśnie jest "diabłem" który czeka na nasze błędy, a o którym jest mowa w Biblii. Posumowując cyt. " Cywilizacje, które zużywają duchowość, niszczą siebie i wszystko wokoło".

Śr, 30 lis 2011 12:05 | brak oceny

przykro mi | Gość

Nie ufam temu człowiekowi. Czuję przebywajace w nim ZŁO

Czw, 24 lis 2011 21:31 | brak oceny

Scptk | Załogant


O Kepos zwracam się do Ciebie jako naznaczonego Bożą łaską gdyż już nie musisz poszukiwać prawdy odkryłeś Ją podczas śmierci klinicznej jesteś chyba jedynym szczęśliwcem przed którym ujawniono prawdę zawartą w Biblii jak twierdzisz. Inni niestety nie mieli tego szczęścia. Mam pytanie czy Ojciec Bashobora możę mieć "przypisanego" ?

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

STRONA
1 2 3 4 5 6 7 8
* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Rosyjscy blogerzy zajmujący się wojskowością mają być zszokowani stratami, jakie Rosjanie ponieśli podczas próby forsowania Dońca - twierdzi amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Jak czytamy w analizie, 'próba przeprawy przez rzekę wykazała oszałamiający brak zmysłu taktycznego'.

UFO24

więcej na: emilcin.com

Wt, 3 maj 2022 08:44 | [...] 2 maja 2022 na zachodnich obrzeżach miasta Olsztyn miedzy godzina 20 a 21 widziane były na niebie świetliste obiekty w kształcie kuli. Na niebie pojawiło sie co najniej dziesięć lub więcej obiektów kulistych. Pierwszy obiekt był nieco większy. Wszystkie obiekty poruszały sie dokładnie w jednej linii i połączone były jakby nitka światła. poruszały sie z zachodu na wschód. kolor światła biały. Wielkość obiektów: pierwszy obiekt. Wszystkie obiekty jarzyły mocnym zimnym światłem. [...]

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Brak zainteresowanych Załogantów.

Dziennik Pokładowy

Poniedziałek, 18 kwietnia 2022 | Zawsze trochę się śmiałem, kiedy ktoś wspominał o „czasach ostatecznych”, no bo jak? Czy kilka lat temu ktokolwiek sobie wyobrażał, że przyjdzie zaraza, a tuż po niej wielka, światowa wojna? Czy w dobie wszechobecnych sklepów za każdym rogiem ulicy przez myśl komukolwiek przyszło, że będzie apokaliptyczny brak wszystkiego i może nadejść wszechobecny głód? Dzisiaj, czyli 17 kwietnia 2022 ze zdumieniem...

czytaj dalej

FILM FN

RODZINA WAWRZONKÓW O EMILCINIE

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.