Dziś jest:
Niedziela, 29 maja 2022

Komentarze: 26
Wyświetleń: 26649x | Ocen: 13

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 4/5


Sob, 24 gru 2016 16:16   
Autor: FN, źródło: FN, gazeta.pl   

JAK NAPRAWDĘ WYGLĄDAŁ JEZUS CHRYSTUS?

W naszym kręgu kulturowym zawsze przedstawiany jest jako wysoki, szczupły, długowłosy blondyn o niebieskich oczach. Czy tak rzeczywiście wyglądał twórca chrześcijaństwa?Kwestia wyglądu Jezusa była poruszana wielokrotnie od czasów wczesnego chrześcijaństwa. Na podstawie źródeł biblijnych można stwierdzić, że był Hebrajczykiem i pochodził z rodu patriarchów: "W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida (...)" (Łk 1,26-27).

Dość skąpa informacja, często interpretowana jako fizyczny opis Mesjasza, na którego czekają Hebrajczycy, znajduje się jedynie w Księdze Psalmów: "Tyś najpiękniejszy z synów ludzkich (...)" (Ps 45,3). Niestety, nie znamy ówczesnych kanonów piękna. A ewangeliści o wyglądzie Jezusa milczą. To może wskazywać, że pod tym względem nic go nie odróżniało od przeciętnego mieszkańca regionu, z którego pochodził.

Jezus był więc najpewniej typowym mieszkańcem ówczesnego Izraela. Tak też można rozumieć fragment z Ewangelii św. Łukasza, w którym Judasz wydaje Jezusa żołnierzom: "Gdy On jeszcze mówił, oto zjawił się tłum. A jeden z Dwunastu, imieniem Judasz, szedł na ich czele i zbliżył się do Jezusa, aby Go pocałować" (Mt 22,47). Gdyby Jezus się wyróżniał, zdrajca nie musiałby osobiście wskazywać swojego mistrza.

W XIX w., kiedy przez Europę przetaczała się fala antysemityzmu, próbowano się powoływać na aryjskie pochodzenie Jezusa, tłumaczyć, że Jezus był żydem tylko z racji wyznawanej religii, a nie pochodzenia. Pojawiły się wręcz teorie, że Galilea w tych czasach zamieszkiwana była przez ludy pochodzenia indoeuropejskiego posługujące się nieznanym nikomu językiem. Nie znalazło to jednak żadnego potwierdzenia naukowego. W istocie, w tamtych czasach w Galilei zamieszkiwała spora mniejszość nieżydowska, ale posługiwała się - tak jak wszystkie lokalne ludy - językami semickimi, co wskazuje na wspólne pokrewieństwo ludności tych terenów.

Ustalenia wizerunku Jezusa nie ułatwia brak jego jakichkolwiek szczątków, fragmentów szkieletu etc. Nie można się zdać na ekspertyzy DNA. Wszystkie znane nam wizerunki młodego cieśli są wyłącznie wizją artystyczną malarzy, zwykle nawiązującą do kanonu piękna, jaki obowiązywał w czasie powstawania dzieła.

Czy jest zatem szansa na poznanie prawdziwego oblicza Chrystusa?

Z pomocą przyszła antropologia sądowa. To z jej usług skorzystali brytyjscy naukowcy, wspomagani przez izraelskich archeologów. Bazując na szczątkach ludzi żyjących w tym samym miejscu i czasie co Jezus, odtworzyli twarz przeciętnego mieszkańca tych ziem.

Pracami rekonstrukcyjnymi zajmował się brytyjski specjalista, jeden z autorytetów w tej dziedzinie - antropolog sądowy Richard Neave. Znany jest przede wszystkim z prac rekonstrukcyjnych twarzy mitologicznego króla Midasa (który był postacią historyczną, co potwierdzają źródła asyryjskie) i Filipa II Macedońskiego (ojca Aleksandra Wielkiego).

Na pierwszym etapie prac odnaleziono czaszkę mieszkańca okolic Jerozolimy sprzed ok. 2 tys. lat. Pomocni okazali się archeologowie izraelscy, którzy dysponowali kilkoma egzemplarzami czaszek z tamtych czasów. Trzy czaszki prześwietlono tomografem komputerowym. Na podstawie tych skanów za pomocą specjalistycznego oprogramowania Neave ustalił grubość tkanek miękkich w poszczególnych obszarach twarzy. Dzięki temu odtworzył układ mięśni i wykonał odlew czaszki z gliny. Na gotowym już odlewie, znając grubość i układ tkanki mięśniowej, antropolog wymodelował usta, nos i powieki, by na końcu pokryć zrekonstruowaną twarz skórą.

Poniżej - rekonstrukcja twarzy Chrystusa, wykonana przez dr Neave'a:


Kilka lat temu w czasie prowadzenia dokumentacji Fundacji Nautilus na zupełnie inny temat natrafiliśmy na zaskakujący wątek sprawy, który może mieć coś wspólnego z postacią Jezusa Chrystusa. 25 grudnia w pierwszy dzień świąt o 21.00 zapraszamy na czat z FN, w którym trochę (bo nie wszystko...) na ten temat powiemy. Będzie to pierwszy nasz "czat multimedialny", więc zapraszamy na debiut naszej małej modyfikacji obecnego oprogramowania. Jutro będzie także o czymś, co wcześniej zapowiadaliśmy, czyli... zdjęciu Jezusa Chrystusa. Brzmi to szokująco, ale... szczegóły już 25 grudnia o 21.00 - zapraszamy w ten wieczór na pokład okrętu Nautilus!

Wszystkim czytelnikom życzymy Wesołych i Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia!


Komentarze: 26
Wyświetleń: 26649x | Ocen: 13

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 4/5


Sob, 24 gru 2016 16:16   
Autor: FN, źródło: FN, gazeta.pl   


Komentarze (26)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.
1 2 3

Czw, 5 sty 2017 13:41 | ocena: + 2

Barbara | Gość

Kiedyś, w początkach lat '90 ubiegłego wieku, wychodziło takie pismo "Skandale". Pewnie niektórzy pamiętają jego żenujący poziom, np. zrobiono wyjątkowo nieudolny kolaż, wstawiając zdjęcie JF Kennedy'ego w miejsce głowy chłopa w gumofilcach i waciaku oraz podpisano, że to Kennedy, który ukrywa się obecnie w jednej z polskiej wsi ;-) Również w jednym z wydań S pojawiło się właśnie to zdjęcie "Jezusa", opatrzone sensacyjnym tytułem, zbliżonym do Waszego, ale bez znaku zapytania na końcu. Mam prośbę: ludzie mają dla Was bardzo dużo szacunku - nie powielajcie więc takich bzdur. W dzisiejszym świecie (a właściwie czasach przejścia) coraz więcej ludzi WIE, jak wyglądał Jezus. I Jego wygląd nie ma nic wspólnego z podanym wyżej wizerunkiem. Pozdrawiam

Śr, 4 sty 2017 22:31 | brak oceny

dziad_Jag | Gość

Leonardo...Mało nie wpadłem pod biurko czytając Twój pierwszy post. Nawet Lem Ci nie dorówna. Ale ad rem! IMMANUEL to zastępczy epitet Jahwe, bo tego imienia nie wolno używać. Z Jezusem nie ma nic wspólnego.
Imię JEZUS to kontaminacja żydowskiego Joshua z galackim Esusem. Nie wierzysz w całun turyński ( zresztą słusznie), ale wierzysz w majaczenia Billy Meiera?!

Śr, 4 sty 2017 13:43 | brak oceny

Kasiafasolka | Gość

W Biblii pisze,że kiedy Chrystus zmartwychwstał- uczniowie go nie poznali. Dopiero kiedy do nich przemówił. Czym jest więc próba odtworzenia jego wyglądu, jak nie pragnieniem zmierzenia się z nieznanym,zmagania z własnymi wątpliwościami,pragnieniem zweryfikowania już istniejących stereotypów. Cokolwiek przemawia za taką intencją- skutkiem będzie odzwierciedlenie własnych projekcji w oparciu o przyjęte kryteria badawcze..

Wt, 3 sty 2017 19:06 | ocena: + 4

Marcin | Gość

Czy to ważne jak wyglądał Jezus? Kocha nas , My kochajmy Jego...

Pon, 2 sty 2017 15:56 | brak oceny

ppisarek | Załogant

Odnośnie powyższego artykułu polecam do luknięcia film dokumentalny Jezus - jak wyglądał naprawdę oryginalny tytuł Searching For the Face of Jesus. Emitowany na Canal +. Polecam załodze FN

Pon, 2 sty 2017 09:44 | brak oceny

Leonard | Gość

Nota jaka otrzymalem jeszcze raz potwierdza niedostateczna wiedze i obrak objektywizmu oceniajacego. Nie gra to w moim przypadku wiekszej roli. Pokazuje tylko jak daleko jestesmy od rzeczywiatosci, ktorej w zaden sposob nie potrafimy jeszcze ogarnac. Co do powyzszych rycin "Jezusa" to przypominaja one bardziej neardentalczyka niz madrego czlowieka, Taki stan rzeczy pozostanie tak dlugo jak dlugo dogmat bedzie decydowal o tym czy nauka bedzie nauka, czy w tym np. archelologia nie zamieni sie w relikwiologie. Jestem ciekaw jaka ocene dalby operator/moderator tej strony Panu Igorowi Witkowskiemu za ksiazke "Chrystus i UFO" . Nie dziwilbym sie gdyby post ten zostal zatrzymany

Pozdrawiam Leonard

PS Poprzedni post napisalem m.i. na podstawie badan Wendelle Stivensa, prof. Jamesa Deardorffa, dra Dietmara Rothe i podroznika, badacza T. Martina.

Pon, 2 sty 2017 00:08 | ocena: -1

Leonard | Gość

Caly swiat boryka sie z tematem Jezusa. Wszyscy szukaja jakichkolwiek informacji. Tu i
owdzie pojawiaja sie artykuly, czy filmiki na You-tubie, liczne teorie spiskowe i co i nic.
Pewnej nocy slyszalem na antenie dyskusje w gronie bodajze trzech panow dot. Billy
Meiera. Pytania sluchaczy po programie byly nieciekawe, widac bylo wyraznie, ze w
temacie tym brak jest zainteresowania. Przez utajnianie pewnych faktow ( przez takie czy inne instytucje ) odpychamy swiadomie od wiedzy zastepujac je komiksami o zielonych ludzikach . Audycja byla bardzo ciekawa. Dziwie sie troche Nautilusowi, ze sprawy nie dokonczyl bedac w Szwajcarii. Otoz Billy Meier w roku 1953 wraz z Asket pilotem statku promiennego przy wysoko zaawansowanej technologii Plejaran cofneli sie do roku 32 i wyladowali w starej Jerozolimie. W wyprawie bral dodatkowo udzial, nijaki Jitschi, zabrany zreszta po drodze z XVI wieku reinkarnowany autor ksiazki " A jednak lataja " Guido Moosbrugger. Glownym celem wyprawy bylo spotkanie sie z Jmmanuelem blednie nazywanym Jezusem Chrystusem. Temat prawdziwego imienia Chrystusa przedstawilem panu Witkowskiemu ( stwierdzil, ze jest warty opublikowania ) Dalej omine niektore fakty i zajme sie opisem JMMANUELA


RYSOPIS JMMANUELA
6 stop wysokosci, rudawo brazowe wlosy, stalowo niebieskie oczy, 170 funtow wagi.

Pozdrawiam

PS I Istnieje pare rycin z wizerunkiem Jmmanuela, dwa niezalezne ze soba w konkluzji, jeden z nich znaleziony w jaskinii Illinos w USA ( ciekawe co ? )

PS II wizerunek z Calunu Turynskiego nie jest ´prawdziwy, jest falszerstwem braci Luciana i Caezara Canova.

Śr, 28 gru 2016 20:33 | ocena: + 1

dziad_Jag | Gość

Wówczas w Izraelu roiło się od takich "proroków". Nie podoba wam się taki wizerunek Jezusa? Przywykliście do wzniosłego Aryjczyka? To co zrobicie w RPA np.? Nie pójdziecie do kościoła? Bo tam Jezus i święci są czarni, a diabły BIAŁE! He, he...

Śr, 28 gru 2016 02:42 | brak oceny

izi | Gość

Idąc waszym tokiem rozumowania, przeciętny mieszkaniec planety Ziemia jest niski, chudy, czarnowłosy, żółtoskóry i skośnooki. Do tego macha nunchaku. Skoro Jezus wg. naukowców wyglądał tak, jak na zdjęciu, dlaczego na wszystkich obrazach pokazuje się go inaczej? Gdyby mi się objawił taki neandertalczyk i przedstawił jako Jezus, raczej bym się tym nie chwaliła...

Wt, 27 gru 2016 11:13 | ocena: + 10

Qwerty | Gość

Po co piszecie takie takie bzdury sami sobie zaprzeczając. Najpierw napisaliście, ze próbowano odtworzyć wygląd typowego mieszkańca tamtych ziem w tamtym okresie, na podstawie jakiejś czaszki, a pózniej stwierdziliscie, ze to Jezus. Podobnie można wziąć niezbyt urodziwa facjatę jakiegoś robola z Przasnysza i w ten sam sposób powiedzieć, ze my wszyscy tak musimy wyglądać. Przecież to całkowity idiotyzm nie mający nic wspólnego ani z logika, a tym bardziej z prawda historyczna.

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

STRONA
1 2 3
* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Fundacja NAUTILUS - jedyna w Polsce oficjalnie działająca organizacja pozarządowa zajmująca się zjawiskami niewyjaśnionymi ******* www.nautilus.org.pl ******** Adres korespondencyjny: Fundacja NAUTILUS, skr. 221, 00-950 Warszawa 1.

UFO24

więcej na: emilcin.com

Wt, 3 maj 2022 08:44 | [...] 2 maja 2022 na zachodnich obrzeżach miasta Olsztyn miedzy godzina 20 a 21 widziane były na niebie świetliste obiekty w kształcie kuli. Na niebie pojawiło sie co najniej dziesięć lub więcej obiektów kulistych. Pierwszy obiekt był nieco większy. Wszystkie obiekty poruszały sie dokładnie w jednej linii i połączone były jakby nitka światła. poruszały sie z zachodu na wschód. kolor światła biały. Wielkość obiektów: pierwszy obiekt. Wszystkie obiekty jarzyły mocnym zimnym światłem. [...]

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Brak zainteresowanych Załogantów.

Dziennik Pokładowy

Poniedziałek, 18 kwietnia 2022 | Zawsze trochę się śmiałem, kiedy ktoś wspominał o „czasach ostatecznych”, no bo jak? Czy kilka lat temu ktokolwiek sobie wyobrażał, że przyjdzie zaraza, a tuż po niej wielka, światowa wojna? Czy w dobie wszechobecnych sklepów za każdym rogiem ulicy przez myśl komukolwiek przyszło, że będzie apokaliptyczny brak wszystkiego i może nadejść wszechobecny głód? Dzisiaj, czyli 17 kwietnia 2022 ze zdumieniem...

czytaj dalej

FILM FN

PRZESŁUCHANIE W KONGRESIE USA W SPRAWIE UFO - maj 2022

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.