Dziś jest:
Sobota, 6 marca 2021

Możesz mieć wszystko, czego zapragniesz, jeżeli pozbędziesz się przekonania, że nie możesz tego mieć.
Anthony Robbins

Komentarze: 25
Wyświetleń: 4003x | Ocen: 32

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Sob, 14 gru 2019 21:50   
Autor: FN, źródło: FN, gazeta.pl   

OPERACJA 'OTWARTE NIEBO' NA ŚLĄSKU - NIEPRAWDOPODOBNE ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA

Wieczorem 12 grudnia w miejscowości na Śląsku do której przyjechała ekipa FN dosłownie nie dało się oddychać - w powietrzu czuć było dym pomieszany z odorem powstałym po spaleniu plastiku. Po raz pierwszy mieliśmy okazję przekonać się, co to znaczy smog i zanieczyszczenie powietrza w Polsce.

Na Śląsk pojechaliśmy w celu nagrania ważnego świadka 'spotkania z nieznanym'. Wieczorem planowaliśmy przeprowadzić operację "Otwarte Niebo". Ku naszemu zdumieniu skażenie powietrza okazało się tak nieprawdopodobne, że nikt nie był w stanie wytrzymać dłużej na otwartej przestrzeni.
Później okazało się, że w tej części Polski 12 grudnia było naprawdę bardzo źle. Mieszkańcy południa Polski nie mogli w piątek 12 grudnia odetchnąć swobodnie. Smog zawisł przede wszystkim nad miejscowościami położonymi w województwach opolskim, śląskim i małopolskim. Jakość powietrza była tam bardzo zła.

Mapa jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pokazuje, że południe Polski zmagało się w piątek z dużym zanieczyszczeniem powietrza. Bardzo źle było m.in. w Raciborzu, Wodzisławiu Śląskim, Goczałkowicach-Zdroju i Skawinie.Sytuacja była zła w takich miastach jak Opole, Kędzierzyn-Koźle, Gliwice, Katowice, Rybnik i Tychy. Dokładnie tam, gdzie była nasza ekipa.
O dobrej jakości powietrza mówimy wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 50 mikrogramów na metr sześcienny. W Raciborzu wynosi on 192,6 µg/m3, w Wodzisławiu Śląskim 151,9 µg/m3, w Goczałkowicach-Zdroju - 172,6 µg/m3, a w Skawinie - 154,8 µg/m3. Przypomnijmy, że poziom informowania dla pyłu PM10 to w Polsce 200 µg/m3 (dobowy), a poziom alarmowy - 300 µg/m3 (dobowy).


Benzo(a)piren powoduje raka i choroby krążenia, a może być odpowiedzialny nawet za obniżanie ilorazu inteligencji u dzieci. W Polsce jego stężenie jest najwyższe w całej Unii Europejskiej.

Oprócz naszego kraju tylko Czechy i Węgry przekroczyły dopuszczalne stężenie substancji w powietrzu. Te ostatnie, znajdujące się na drugim miejscu podium, prześcignęliśmy ponad dwa razy.

O smogu powiedziano wiele, zrobiono za to bardzo mało. Wystarczy spojrzeć na statystyki, które dość jasno pokazują, że smog w Polsce ma się bardzo dobrze. Co roku z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniami powietrza umiera blisko 50 tys. osób . Tyle samo zginęło w wypadkach samochodowych w naszym kraju w ciągu dwóch dekad.

Najgorszy jest benzo(a)piren, czyli benzoalfapiren, należący do grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) - powstających podczas spalania niecałkowitego węglowodorów (oprócz metanu). Każdy je dobrze zna, bo są emitowane przez rury wydechowe samochodów, w dymie z papierosów lub spalanego drewna iglastego.

Jednak głównym źródłem benzo(a)pirenu są przede wszystkim piece oraz kotły. Substancja ta wydziela się podczas spalania drewna, węgla, szczególnie gorszej jakości, oraz śmieci, zwłaszcza tworzyw sztucznych typu PET.

W Polsce do ogrzewania domów wykorzystuje się ponad 5 mln pieców węglowych, około 70 proc. z nich to tzw. kopciuchy, urządzenia o najgorszych standardach emisyjnych – mówi Natalia Rostkowska, kierownik komunikacji korporacyjnej w Gaspol SA. To wyjaśnia, dlaczego benzoalfapiren jest podstawowym składnikiem smogu.

Ruch społeczny pod nazwą Krakowski Alarm Smogowy przygotował publikację pt. "Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie". Czytamy w niej, że benzo[a]pirenu (B[a]P) to mutagenna i kancerogenna substancja. Jej stężenie w polskim powietrzu jest od kilku do kilkunastu razy wyższe od wartości dopuszczonej prawem unijnym. Ba, jest kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy wyższe niż w większości lokalizacji w zachodniej Europie.
W Polsce osoba dorosła, wystawiona na rakotwórczy benzo[a]piren zawarty w powietrzu, w zależności od miejsca zamieszkania i poziomu aktywności fizycznej, przyjmuje w ten sposób szkodliwe substancje, odpowiadające wypaleniu od kilkuset do nawet kilku tysięcy papierosów rocznie, czytamy dalej. Bieganie po mieście nigdy nie brzmiało tak złowieszczo.

Sytuacja związana ze smogiem na Śląsku wieczorem 12 grudnia zrobiła na nas tak ogromne wrażenie, że obiecaliśmy sobie częściej pisać o skali tego problemu w naszym serwisie. To naprawdę jest coś, co trzeba zobaczyć na własne oczy.

Operacja "Otwarte Niebo" musiała być odwołana, ale oprócz tego nagraliśmy fenomenalną relację o śmierci klinicznej. Postaramy się ją opracować w ciągu najbliższych dni. Na koniec sprawa serwisu - wiemy już mniej więcej, co powodowało kłopoty w otwieraniu się stron. Pracujemy, aby rozwiązać ten problem i jeszcze przez jakiś czas można się spodziewać problemów z otwieraniem się naszych serwisów. Ale... niech żywi nie tracą nadziei! ;)

 

Dostaliśmy list od naszego czytelnika.

Witam Mostek Kapitański !
                      Na wstępie chciałbym bardzo podziękować WAM, za artykuł "OPERACJA 'OTWARTE NIEBO' NA ŚLĄSKU" i za to, że będziecie, jak pisaliście drążyć temat.
            Bardzo mnie to cieszy, bo ja w tym "syfie" żyję od 46 lat (przepraszam za słownik, ale to są emocje, jak sięgnę pamięcią, wybaczcie) ! To, co tu się działo i dzieje na Śląsku to dla ludzi z poza jego okolic , jak myślę, są to niewyobrażalne rzeczy. Ja to pamiętam i przeżywam na co dzień.
           Do rzeczy; przesyłam Wam zdjęcia i film, który nakręciłem specjalnie dla WAS i dla Załogantów. Film ukazuje Łaziska Górne i to co się tu dzieje ! Nakręciłem go z wysokości 160 m.n.p.t żeby widać było skalę problemu, bo na ulicy tego nie widać. Podobne rzeczy są codziennością w Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Rybniku i w innych rejonach Śląska. Film został nakręcony około godziny 12-13 (normy w tym czasie zostały przekroczone o 200-300 %) !
           Do Filmu dołączam również film o śląsku a konkretnie o "trójkącie śmierci", gorąco go polecam -ja to znam z autopsji :( Dołączyłem również zdjęcia ze Śląska, które wykonałem osobiście, obrazują jak to wygląda wszystko z "lotu" ptaka...tzn. smog nad miastami, wżery na aluminiowych konstrukcjach po kilku latach wystawienia na warunki atmosferyczne i same kominy -to, co się tam znajduje na ich wylocie... Możecie to, jak oczywiście chcecie, wykorzystywać do woli, żeby zobrazować wszystkim Ludziom, z czym mamy do czynienia nie tylko jak myślę na Śląsku...to jest prawie jak "ludobójstwo" uprawiane z roku na rok, przez ekipy rządzące, które czynią to z czystego populizmu, tylko po to, żeby ich wybierano na kolejne kadencje. Sami ludzie , którzy wybierają tych wszystkich łgarzy z czysto egoistycznych pobudek, też są winni, bo przecież liczy się tu i teraz oraz ich napchany żołądek kiełbasą i chęcią posiadania tych wszystkich "świecidełek" obecnej "cywilizacji"!

Pozdrawiam serdecznie WAS i Załogantów  Gorki73

/poniżej kilka wybranych zdjęć/


 ...i fragment filmu autora e-maila.

... i jeszcze mapka zanieczyszczenia dołączona do filmu.OD FN

Pięknie dziękujemy naszemu czytelnikowi. Jego zdjęcia i film trafił do naszego nowego katalogu materiałów o zanieczyszczeniu powietrza w Polsce.

Komentarze: 25
Wyświetleń: 4003x | Ocen: 32

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Sob, 14 gru 2019 21:50   
Autor: FN, źródło: FN, gazeta.pl   


Komentarze (25)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.
1 2

Wt, 17 gru 2019 23:00 | ocena: + 1

Xynek | Załogant

Według tegorocznego raportu Europejskiej Agencji Środowiska EEA, opisującego pomiary zanieczyszczenia powietrza z lat 2015 - 2017, Polska przoduje we wszystkich rankingach, a rekordy bijemy w poziomie bardzo toksycznego i kancerogennego benzo(a)pirenu. W 2017 roku pobiliśmy wszystkich na głowę, a na wykresach zabrakło skali. Dopuszczalna norma BaP wynosi 1ng/m3, a u nas zmierzono 22,7 ng/m3. Zabijamy się na własne życzenie!
Przykładowo wskazanie czujników pyłów zawieszonych dziś, 17/12 o godzinie 23:50 w Rajsku (koło Oświęcimia) według Airly: PM10 790ug/m3 (1579% dopuszczalnej normy), PM2,5 485ug/m3 (1940% dopuszczalnej normy).
Nikt z tym nic nie robi, a mieszkańcy zadowoleni z kopcenia węglem.

Wt, 17 gru 2019 21:53 | ocena: + 3

Orion_1957 | Załogant

Tak to prawda, żeby cokolwiek powiedzieć na temat Śląska - klimatu to trzeba dokładnie przeczytać komentarz załoganta Gorkiego. Tam trzeba mieszkać , kształcić się , pracować i żyć na co dzień by cokolwiek powiedzieć o występującym tam klimacie. Oczywiście wszyscy wiemy że powietrze jest tam tragiczne, ale tylko mieszkańcy tych tych terenów posiadają kopalnie . Czy możemy coś w tym zakresie zmienić to kolega Gorki wie najlepiej. Myślę , że niewiele a sami rządzący w tym nie pomagają. Ginie przyroda, ludzie chorują ci najmłodsi i ci starzy. Dokąd zmierzamy. Wszystko się kiedyś kończy. Pozdrawiam.

Pon, 16 gru 2019 20:14 | ocena: + 4

scyzoryk | Załogant

Witam,wydaje ni się że większym problemem od smogu jest żywność ( jesteś tym co jesz) .Smog występuje około 5 miesięcy ,natomiast żywność spożywa się cały rok , na pewno większość z was słyszała o GLIFOSACIE występuje niemal w każdym produkcje spożywczym , jest to bardo niebezpieczna substancja rakotwórcza dopuszczona do użytku w rolnictwie i nie tylko. Jak to jest że interesy jednych firm przekłada się na zdrowie innych ludzi.Uważam że jesteśmy pokoleniem przegranym,smog,glifosad,czarnobyl,stres ,tępo życia,brak wolnego czasu i chyba na prawdę potrzeba burzy magnetycznej żebyśmy ze sobą zaczęli rozmawiać. I jeszcze jedna rzecz dziś zrobiłem nowe zdjęcia ufo ,Nawet już ich nie wysyłam,kto by chciał to oglądać .

Pon, 16 gru 2019 19:22 | ocena: + 4

Radmor | Załogant

Mieszkam w W-wie i każdej zimy i jesieni mam okazję odczuć smog z pobliskiego miasteczka i okolicznych osiedli domków jednorodzinnych, gdy po południu nie mogę otworzyć okna i przewietrzyć mieszkanie z powodu duszącego dymu, unoszącego się za oknem zamiast powietrza.
Nie ulega żadnej wątpliwości, jak okropnym problemem jest smog w naszym kraju; kto tego nie rozumie, jest wyjątkowo krótkowzroczny. Nie wydaje mi się by zrozumienie rzeczy oczywistych wymagało jakiejś szczególnie dużej inteligencji, więc ludzie myślą tylko o sobie i kierują się dziwnymi emocjami, nie rozumem. Nie widzę sensu dyskutować o zasadności walki ze smogiem.
Oczekiwanie od polityków zmian jest swego rodzaju naiwnością, niestety dotknięta nią jest większość naszego społeczeństwa. Politycy tylko w słowach są chętni do zrobienia czegoś dla ludzi. Pan Jackowski, o co pytał jeden z załogantów, jest wielkim jasnowidzem, jak na dziś, ale nie musi być autorytetem politycznym. Zdumiony byłem, gdy przeciwnicy szczepień przyłączyli się do Konfederatów i nie rozumiem, jak można od tej partii oczekiwać sensownych działań. To ludzie, którzy nie wahali się szerzyć nienawiści i bić ludzi pod hasłami patriotycznymi oraz skrajny liberał, którego wrażliwość na ludzi jest równie wielka, jak kamienia przy drodze. Obecna opozycja, jak sądzę zachowywałaby się w sprawie środowiska podobnie jak PiS, bo nie okazywali specjalnej troski o środowisko, gdy rządzili. Ich obecna walka o ekologię wynika z koniunkturalizmu, nie z prawdziwego zrozumienia problemu. W końcu to tylko politycy.
Jestem pełen niewiary w działania polityków i obawy o przyszłość Polski. Jakoś nie widzę świetlanej przyszłości dla nas, tak często ostatnio opisywanej w różnych przepowiedniach.

Pon, 16 gru 2019 14:21 | ocena: + 1

Damian2 | Załogant

Pozdrawiam z K-K

Mural na jednym z naszych budynków:

https://images.app.goo.gl/rb21h6ZQn6QjjMSJ7

Pon, 16 gru 2019 12:09 | ocena: + 5

Ryba58 | Załogant

Prezydent (nie mój) opiera naszą energetykę na węglu. Otwiera nową elektrownię węglową w Ostrołęce.
Premier (też nie mój) deklaruje w PE, że do 2050 roku nie ma zamiaru zrezygnować z węgla i zaprzestać używania go jako podstawowego źródła energii.
Ci dwaj już za nas zdecydowali i dalej będą omamiać i kupować głosy biedoty za 500+.
Nam pozostaje tylko segregacja odpadów?
Ale czy tak musi być?
Naprawdę tylko na tyle nas stać?

Pon, 16 gru 2019 01:09 | ocena: + 3

Gorki73 | Załogant

Witam Mostek Kapitański i Wszystkich Załogantów. Na wstępie chciałbym podziękować Fundacji za ten artykuł i cieszę się zarazem, że Fundacja zamierza częściej pisać o problemie smogu.Opublikowane zdjęcia mnie osobiście nie dziwią a nawet wybaczcie, chciało mi się śmiać, bo ja to wszystko obserwuję na codzień). Jako rodowity Ślązak chciałbym opowiedzieć Wam wszystkim jak to wygląda od środka i myślę, że mam do swojej opinii pełne prawo. Problem Śląska i zarazem Polski jeśli chodzi o smog to przede wszystkim, to że w Polsce nie myśli się poważnie o zastąpieniu elektrowni węglowych innymi żródłami energii (wybudowaniu elektrowni atomowych czy ferm wiatrakow). Nie myśli się poważnie, dlatego, że zawsze ekipa rządząca chce mieć "pewny" elektorat wyborczy, któremu nie można przecież powiedzieć,że trzeba zaprzestać w najbliższym czasie wydobywania i zarazem spalania węgla. Prawie wszyscy pracownicy kopalń nie chcą o tym słyszeć, no bo to by oznaczało utratę pracy i ewentualnie przebranzowienie się, a gdzie będzie tak dobrze jak na kopalni -barbórki, 13-tki, 14 -tki, deputaty węglowe, bony żywieniowe no i wcześniejsze emerytury (z tego się biorą coraz to większe ceny węgla). Nasz kraj sprowadza coraz to większe ilośći węgla z zagranicy, żeby "odciążyć" budżet, bo gdyby tak nie było to ceny węgla byłyby jeszcze większe ( w roku 2018 sprowadzono z Rosji 13,47 mln ton, Stany Zjednoczone 1,53 mln ton, Australia 1,47 mln ton, Kolumbia 1,46 mln ton, Mozambik 0,55 mln ton, Kazachstan 0,50 mln ton i Czechy 0,36 ).
Droższy węgiel powoduje również to, że ludzie palą czym popadnie, no i mamy smog, a jakby tego było mało to często w samych elektrowniach i na składach węgla miesza się ze sobą węgiel małokaloryczny z tym wysokokalorycznym co daje w efekcie również zawyżony poziom substancji rakotwórczych i pyłów- bo węgiel nie spala się "jednolicie". Na zakończenie chciałbym Wam jeszcze powiedzieć, że na Śląsku wsród górników, szczególnie tych pracujących jeszcze na "dole" temat innych alternatywnych żrodeł energi nie istnieje ! a smogu również dla nich nie ma - no bo co tu się dziwić, jak się wyjedzie z dołu po szychcie, z tego syfu na powierzchnię, to nawet te brudne powietrze jest idealnie "krystaliczne". Poza tym władza przez dziesiątki lat ich utwierdzała i utwierdza nadal, że są bardzo potrzebni. Jak widzicie na śląsku to naprawdę trudny temat i problem. Pozdrawiam Serdcznie wszystkich Zalogantów.

Nie, 15 gru 2019 17:51 | ocena: + 1

staryjuh | Załogant

To na kogo głosujemy, jeżeli chcemy pozbyć się smogu?
Jackowski mówi, że na konfederację.
Może Korwin wypowie się w tej sprawie? A najlepiej Kapitan.
KAPITANIE - masz dużo większe możliwości, aniżeli przeciętny człowiek, więc skoro chcesz leczyć ten kraj od smogu, zapytaj jednego- drugiego- i trzeciego polityka - co oni zamierzają w związku z tym i czy któraś z opcji (partii) proponuje coś, i czy to, kurwa, ma sens?
Ja proponuję przymusowe podłączenie do gazu tych, którzy mają taką możliwość.
Dopłaty na piec gazowy i tyle. Piszę o miastach, rzecz jasna.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Pon, 16 gru 2019 14:21 | brak oceny

Gorki73 | Załogant

@staryjuh, Witaj ja myślę, że KAPITAN nic nie wskóra u polityków, ponieważ oni widzą tylko siebie i swoje interesy. Patrzą żeby ich elektorat wybrał na kolejne 5lat. Zobacz sobie wypowiedzi poszczególnych ministrów na temat energetyki włącznie z wypowiedziami prezydenta, premiera, którzy jeżdżą na Śląsk i opowiadają dyrdymały górnikom, że węgiel to nasz skarb narodowy i będziemy go wydobywać jeszcze 200 lat ! Jedynie co mogło by skłonić tych baranów do zajęcia się poważnie tym problemem to naciski finansowe ze strony Uni Europejskiej. Ludzie, którzy głosują na nich, to również barany, którzy widzą tylko siebie, nie umieją popatrzeć nawet na swój wybór perspektywicznie, że robią to dla swoich dzieci ! Liczy się tu i teraz oraz napchany żołądek kiełbasą i piwem ! Wiem o czym mówię bo mieszkam od urodzenia na Śląsku ! Rozmawiam często z kolegami, z którymi goniło się za piłką a zostali górnikami- większość z nich w wieku 45-47 lat nie wiedzą co z sobą zrobić bo są na emeryturze w wysokości około 3800zł na rękę ! 90 procent z nich to beton nie do skruszenia i jeszcze myślą, że tylko oni pracowali ciężko i nikt inny (brak słów) Dodam, jeszcze, że na Śląsku mieszka dużo ludzi, którym się jeszcze marzy dawny ustrój i pochwały na temat górnictwa oraz sklepy G (sklepy G -to sklepy tylko dla górników powstałe za komuny, w którym znajdowały się towary poza zasięgiem obywatela pracującego poza górnictwem, były tam pralki, telewizory i czasami towary z tzw. zachodu, taki "pewex" dla ubogich :) ) O Śląsku i jego mieszkańcach mógłbym pisać i pisać, byłbyś pewnie w szoku .... Tak i tak się cieszę, że mimo tego, doszło tu do wielkich zmian jeśli chodzi o czystość powietrza :) w porównaniu z czasami mojej młodości.....Pozdrawiam

Nie, 15 gru 2019 14:57 | ocena: + 6

Rosner | Załogant

Witajcie,
To ja dorzucę moje 3 grosze z Gliwic. W ubiegłym roku popsuł mi się piec gazowy c.o. Miał już swoje lata więc miał też prawo w końcu odmówić posłuszeństwa. Niestety na nowy piec nie ma żadnej dotacji, wsparcia czy czego w tym rodzaju. Żadne wsparcie nie przysługuje tym którzy wymieniają piec gazowy na piec gazowy nie ważne z jakich powodów.
Poza tym wcale się nie dziwię, że ludzie nie są chętni do wymiany pieca "kopciucha" na ogrzewanie gazowe. Wymiana to wydatek jednorazowy (ze wsparciem z zewnątrz) a grzanie do ponoszenie kosztów każdego miesiąca. Gaz nie tanieje a przeciętne zarobki na Śląsku to nie 4-5 tys. ale mieszczą się w widełkach 2260 - 3500 brutto to standard. Pozostali to wynagrodzenia skrajne.
Podnoszenie kosztów gazu i energii nie zachęca do ekologii. Nie jesteśmy w komfortowej sytuacji bo ceny kopalin i energii to jedno a koszty życia i zarobki to drugie.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Pon, 16 gru 2019 00:10 | ocena: + 3

30Weteranka-9_ | Załogant

pamiętam za komuny jak wracaliśmy z nad morza to z zamkniętymi oczami wiedzieliśmy, o Slask jesteśmy w Bytomiu. Mówiło się o ołowicy po cichu bo głośno nie można było. Huty,kopalnie, ciężki przemysł dopiero zatruwały powietrze. Jest to prawdziwie palący problem tyle, że trzeba trochę czasu, nie da się nadrobić w rok, to co psuło się cale lata.

Nie, 15 gru 2019 14:43 | brak oceny

Mario2571 | Załogant

A ja nie wpiszę się w ogólny ton komentarzy pod tym artykułem i nie zgodzę się z poglądami Nautilusa w tematyce ekologi. Może po części wynika to z tego że mam już 50 lat i moje postrzeganie i rozumienie świata zostało ukształtowane w odległej epoce w której o ekologii za wiele się nie mówiło a na pewno nie był to problem pierwszoplanowy. Ale takich jak ja jest wielu i co najmniej dopóki nie wymrzemy to i takie poglądy będą reprezentowane w debacie o ochronie środowiska. W powyższym artykule autor pisze że co roku 50 tys ludzi umiera na skutek smogu , - ciekawe skąd te dane ? Gdy w Polsce umiera człowiek sporządza się akt zgonu , a w nim podaje przyczynę śmierci. Myślę że nie ma nawet jednego przypadku aby w akcie zgonu wpisano smog jako przyczynę śmierci. Nie wiem kto i jak obliczył te 50 tys , ale skoro w aktach zgonów nie ma przypadków śmierci od smogu to domniemuje że cała ta liczba ( 50 tys ) to po prostu Fake News . Oczywiście nie wykluczam że smog w jakiś sposób zwiększa ryzyko zachorowania i śmierci ale takich czynników ryzyka jest znacznie więcej i myślę że niektóre z nich w jeszcze większym stopniu odpowiadają za zgony , - palenie papierosów , jedzenie dużych ilości czerwonego mięsa , brak ruchu , nadwaga i otyłość , wszechobecny stres, nadmiar pracy i zbyt mało wypoczynku , czy niski poziom zamożności dużych grup społecznych. Myślę że każdy z tych czynników odpowiada co najmniej w równym stopniu jak smog za choroby i umieralność. A generalnie można postawić tezę że każdy człowiek który się urodził musi wcześniej lub później na coś umrzeć. A dziś i tak ludzie żyją średnio dwa razy dłużej jak w czasach gdy nie było przemysłu , chemii w żywności , nawozów , kopcących samochodów i emitujących dużo zanieczyszczeń samolotów. Warto jeszcze przyjrzeć się innej statystyce , w Polsce ludzie dłużej żyją w dużych ( zasmogowanych miastach ) jak w o wiele czyściejszej szych wsiach . A może jeszcze inaczej patrząc w zanieczyszczonej i zasmogowanej Polsce ludzie średnio dziś żyją prawie 79 lat , w czystych , bez przemysłu , bez pieców ( kopciuchów ) państwach środkowo0afrykańskich nieco ponad 40 lat. Kolejna zadziwiająca statystyka , - W Warszawskim ,, miasteczku Wilanów ,, ludzie średnio żyją paręnaście lat dłużej jak na Pradze płn. Raczej nie jest tak że w Warszawie smog akurat upodobał sobie Pragę płn a całkowicie omija Wilanów. Tak więc obiektywnie patrząc należy dostrzec że problem smogu i histerii z tym związanej nie jest aż tak rzeczywisty i ważny jak ostatnimi laty sugerują to różne media. To czemu tyle się pisze i mówi o smogu , ekologii , etc. Myślę ( subiektywnie ) że po prostu rynki , grupy biznesowe i wielkie korporacje postanowiły stworzyć nowe gałęzie i dziedziny biznesu na których można zarabiać ogromne pieniądze. Fotowoltaika, wiatraki , ekologiczne produkty , samochody , hulajnogi elektryczne, żarówki led-owe , pompy ciepła , - to ogromny , nowy , lukratywny biznes, Ci co w ten biznes inwestują zarabiają coraz więcej .

Rozwiń odpowiedzi (4)

Nie, 15 gru 2019 18:08 | ocena: -3

staryjuh | Załogant

@W powyższym artykule autor pisze że co roku 50 tys ludzi umiera na skutek smogu , - ciekawe skąd te dane ?

Z Instytutu, baranie...
Masz 50 lat, palisz gównem, wywaliłeś wypowiedź na paręset znaków i się zastanawiasz, dlaczego ludzie umierają?
Napiszę ci tak - w czasach twojej młodości nie było zanieczyszczenia samolotami, samochodami, ponieważ ilość samolotów/samochodów była niewspółmierna do tego, co teraz mamy.
A co mamy? SMOG! Gówniane powietrze, które szkodzi. Szkodzi młodym przede wszystkim, bo takim starym dziadom, to już chyba wszystko jedno, co widać z treści twojej wypowiedzi.

Nie, 15 gru 2019 23:01 | ocena: + 12

abrovb | Załogant

@Mario2571, Ja mam prawie 70 i o ekologi slyszalem juz w latach 70-tych. Studiowalem ochrone srodowiska na politechnice slaskiej w Gliwicach. To czego sie tam uczylem dowiadywalem sie o tym publicznie kilkadziesiat lat pozniej, np. jak szkodliwy jest azbest,PVC, i wiele innych rzeczy. Dostawalismy opracowania z instytutu z Genewy, ktore byly tlumaczone i przekazywane tylko w kilku lub kilkunastu egzemplarzach , bez mozliwosci kopiowania. Jedna kopie dostawal premier rzadu, druga szla do KC PZPR, i kilka na uczelnie majace wydzialy ochrony srodowiska. Jak pamietam z tamtego okresu to niektore dane do tej pory nie sa upublicznione.
Co do liczby zgonow, to sa choroby wywolywane przez zanieczyszczenie powietrz, dlatego podaja te liczby, z miedzynarodowego zestawienia przyczyn smierci, na swiecie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera okolo 8 milionow ludzi rocznie. To sa dane udokumentowane, a przypuszcza sie ze umiera o wiele wiecej.
Podawanie ze kiedys ludzie zyli krocej mija sie z prawda, statystycznie tak, ale do statystyki licza sie rowniez noworodki, zabici na wojnach, itp. Wezmy taki przyklad jedna osoba zyje 80 lat, druga umiera jako niemowle, wiec razem maja przezyte 80 lat i srednia z tego wychodzi 40 lat. to jest wlasnie t a statystyka.Kiedys byl problem ze bardzo duzo umieralo niemowlat, teraz to sie rzadko zdarza. wiec srednia zycia rosnie. Przyklad Wilanowa i Pragi pln, pokazuje gdzie mieszkaja ludzie bogatsi stosujacy zdrowa diete, a gdzie ludzie biedniejsi, ktorzy jedza byle co z supermarketu. Taki cytat z jednej ksiazki o raku, ludzie dziela sie na bogatych i biednych, zdrowych i chorych, bogaci sa zdrowi poniewaz maja do dyspozycji zdrowe jedzenie /naprawde ekologiczne/, urlopy w czystych miejscach,SPA, medycyne alternatywna, a biedni sa chorzy, bo jedza byle co, i maja do dyspozycji medycyne akademicka. Kiedys ludzie na wsiach zyli dluzej niz w miastach, ale od czasu jak zaczeto wprowadzac chemie do rolnictwa, to sie to obrocilo, poniewaz ci ludzie juz na etapie produkcji juz sie ta chemia truja, a poza tym chlop jest chciwy, i jezeli wyliczy sobie ze moze uzyskac wiekszy dochod przez uzywanie chemi, to bedzie ta chemie uzywal, niewazne czy bedzie krocej, czy dluzej zyl. Jak ogladalem ostatnio reportaz o produkcji gryki, gdy chlop wyjasnial ze wszyscy tego glifosatu uzywaja, a nikt z tego powodu nie umarl. Z powodu glifosatu sie nie umiera, umiera sie z powodu choroby wywolanej przez ta trucizne.

Pon, 16 gru 2019 08:26 | ocena: + 2

Senlandia | Załogant

@Mario2571, z drugiej strony w całej Europie zachodniej gdzie powietrze jest dużo czystsze ludzie żyją średnio o kilka lat dłużej. Mimo lepszej służby zdrowia, ciężko nie widzieć związku z jakością powietrza i jedzenia.

Wt, 17 gru 2019 23:11 | ocena: + 1

Xynek | Załogant

@Mario2571,
Współczuję serdecznie i pragnę przypomnieć, że niewiedza nie zwalnia od odpowiedzialności.
Polecam najnowszy raport Europejskiej Agencji Środowiska, w którym dokładnie omówiono wyniki badań zanieczyszczenia środowiska z wpływem na zwiększoną śmiertelność, wynikającą ze skażenia. Niestety dokument jest po angielsku, ale warto poświęcić trochę czasu przetłumaczyć niektóre fragmenty, dotyczące pyłów zawieszonych i benzopirenu. https://www.eea.europa.eu/publications/air-quality-in-europe-2019/at_download/file
Polecam też nasz krajowy raport NIK o skażeniu środowiska.
Nam, starym niewiele już możemy zaszkodzić, ale biedne są nasze dzieci, które dorastają w takich warunkach. One będą cierpieć w przyszłości i nas przeklinać, za to co im zrobiliśmy.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Śr, 18 gru 2019 08:02 | ocena: + 1

Mario2571 | Załogant

@Xynek, Dziękuję za współczucie choć za bardzo nie wiem czego mi współczujesz ? A tak na marginesie powoływanie się na stronach Nautilusa na oficjalne agencje międzynarodowe , unijne i naukowe jest co najmniej dziwne , bo przecież według tych wszystkich oficjalnych instytutów i organów coś takiego jak reinkarnacja , UFO , Zycie po śmierci nie istnieje a niewiedzą , zabobonem i ciemnotą są twierdzenia że jest inaczej. No ale to tak na marginesie , gdy chcemy w jednej dziedzinie poprzeć naszą argumentację to Europejskie Agencje są w porządku a gdzie indziej pod innym artykułem twierdzimy że oficjalna nauka jest skostniała , nie otwarta na duchowość , i nie chce dostrzegać wielu rzeczy. Ale wracając do smogu są raporty Europejskiej Agencji Środowiska ( w skrócie EAS ) i innych organizacji ekologicznych a nawet wypowiedzi panny Grety ze Szwecji ( przepraszam ale nazwiska zapomniałem ) ale też są niezmienne co najmniej od czasów starożytnej Grecji zasady Logiki i naukowej statystyki .Co do raportów różnych uznanych organizacji to trzeba wziąć pod uwagę że mają one tendencje do zmieniania się a czasami po iluś latach okazuje się że są całkowicie nieprawdziwe. Pierwszy z brzegu przykład jeszcze z 50 lat temu zalecano spożywanie cukru ( węglowodanów ) zamiast tłuszczu . Teraz wiemy że cukier wcale nie krzepi a jest sprawcą nadwagi i otyłości. Kolejny przykład , - poziomy cholesterolu , jeszcze 40 lat temu poziom właściwy to był 240 -300 , potem 200 , teraz 190 , Ale już pisze się że ten ostatni poziom raczej świadczy o chorobie jak o dobrym zdrowiu. inne oficjalne zalecenia i raporty jeszcze 100 lat temu zalecały dyscyplinę w szkole , podział na klasy żeńskie i męskie . Dziś preferowane jest bezstresowe wychowanie i koedukacja. Jak widać nawet do raportów EAS nie można podchodzić bezkrytycznie. A co nam podpowiada logika i statystyka . W Polsce najbardziej zasmogowany jest Śląsk , najczyściejsze powietrze jes na Mazurach ( lasy , jeziora , wsie , mało dużych miast ) A efekt statystyczny , długość życia na Śląsku i na Mazurach jest bardzo podobna. Inny przykład Seszele , małe wyspy, do kontynentu daleko , mało ludzi ,samochodów , zero przemysłu , zero kopcących kominów ( równik ) , a efekt średnia długość życia jak na zadymionym Śląsku. Takich porównań jest mnóstwo. Obecnie najdłużej żyje się w Hiszpanii a jednocześnie ( to by trzeba sprawdzić bo czytałem o tym parę lat temu , ale z tego co pamiętam ) - stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5 jest w Hiszpanii większe jak w Polsce. Widać więc że naukowa logika i statystyka obalają tezę o smogu jako źródle wszelkich nieszczęść. Kolejny podawany przeze mnie wcześniej przykład Miasteczko Wilanów i Praga płn. Smog jest bardzo podobny a w Wilanowie żyje się nie rok czy dwa ale paręnaście lat dłużej jak na Pradze płn. Ktoś zauważył że w Wilanowie mieszkają zamożniejsi ludzie . To logika i statystyka podpowiada że poziom zamożności o wiele bardziej wpływa na zdrowie i długość życia od smogu.

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

STRONA
1 2
* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Z POCZTY DO FN: [...] witam wczoraj na FocusTV byl program Samoloty Bojowe 7 w minucie 21.42 po prawej stronie leci UFO na tle Spitfire sa to stare nagrania ale wyraznie widac ze to UFO a nie samolot samo przyspieszenie robi wrazenie dokladnie tak samo jak nie dawno nagranie obok samolotu pasazerskiego pozdrawiam [...]

UFO24

więcej na: emilcin.com

Czw, 18 luty 2021 04:26 | 13.02.2021 roku około godziny 18 w miejscowości Okonek spędziłem czas z rodziną przy ognisku. Niebo było czyste gwiaździste. W pewnym momencie na niebie pokazała się jasnozielona długa łuna światła i zamierzała w stronę ziemi. Nie był to meteoryt czy bolid. Znam te zjawiska . To coś weszło w atmosferę zbyt wolno i w pewnym momencie wygasło bez płomieni i dymu. W ostatnim momencie udało mi się zobaczyć czarny obiekt który leciał dalej. Przez ułamek sekundy i zniknął . Widzieliśmy to wszyscy. Każdy...

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Dziennik Pokładowy

Wtorek, 19 stycznia 2021 | Witam - Panie i Panowie… jestem najszczęśliwszym człowiekiem na świecie! Takimi słowami ostatnio rozpocząłem wirtualny wykład w sieci (mała fucha na boku) dla pracowników jednej z firm w ramach ‘szkoleń w sieci’. W zasadzie zabrzmiało to jak żart, bo przecież ktoś na naszej planecie musi być bardziej szczęśliwy niż ja, ale potem już po zakończeniu wykładu zacząłem długo o tym myśleć i doszedłem do...

czytaj dalej

FILM FN

21 LUTEGO 2021 OBIEKT UFO OBSERWOWAŁA ZAŁOGA SAMOLOTU LINII AMERICAN AIRLINES NAD NOWYM MEKSYKIEM (USA) - zapis rozmów z kokpitu

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.