Nie, 5 lis 2006 00:00
Autor: FN, źródło: FN
Naukowcy obawiają się, że stale wzrastające zanieczyszczenie środowiska naturalnego doprowadzi do całkowitej zagłady życia w rzekach, jeziorach i morzach. Zwracają jednak uwagę, że nie jest jeszcze zbyt późno, by ten niekorzystny trend wyhamować.
Jeśli tempo zanieczyszczania naszej planety miałoby się utrzymać, to do połowy XXI wieku, wyginęłyby wszystkie żyjące pod wodą stworzenia, bez względu na przynależność do gatunku i rodzaju wód jakie zamieszkują. Takie informacje znajdują się w najnowszym wydaniu naukowego magazynu „Science”.
Tym samym poważnie zagrożona zostałaby równowaga całego systemu ekologicznego, to wyniki specjalnego raportu Borisa Worma z Uniwersytetu Dalhousie w Halifaxie (kanadyjska prowincja Nova Scotia).
Worm jest głównym autorem przeprowadzonego przez ekologów i ekonomistów raportu. Naukowcy w swoich badaniach skoncentrowali się głównie na oceanach, jednak ostrzeżenie dotyczy również rzek i jezior.
Jeszcze nie jest zbyt późno na ratunek
Międzynarodowa grupa badawcza pod kierownictwem Worma pracowała przez ponad cztery lata nad raportem, posiłkując się między innymi informacjami zaczerpniętymi z FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Żywienia i Rolnictwa) w odniesieniu do życia ryb i bezkręgowców na przełomie lat 1950 – 2003.
Jak twierdzą naukowcy, mimo bardzo stanowczych i pesymistycznych wyników raportu na ratunek nie jest jeszcze zbyt późno, jednak podjęte działania muszą być radykalne i natychmiastowe.
Raport Worma gorąco namawia wszystkie organizacje ekologiczne do wywierania presji na rządzących, by nie prowadzili wielu od siebie niezależnych projektów w tej dziedzinie, ale skoncentrowali się na globalnym programie zarządzania ekosystemem. Konkretne żądania mówią o utworzeniu nowych stref ochronnych na morzach i oceanach, oraz podjęciu drastycznych kroków w kierunku zatrzymania procesu zanieczyszczania środowiska naturalnego.
W raporcie znajduje się również wskazanie na już istniejących 48 specjalnie kontrolowanych stref ochronnych, w których w relatywnie krótkim czasie stwierdzono nie tylko przywrócenie równowagi ekosytemu, ale również rozwój wielu zagrożonych wyginięciem gatunków ryb.
Nie, 5 lis 2006 00:00
Autor: FN, źródło: FN
* Komentarze są chwilowo wyłączone.