Czw, 26 cze 2008 00:00
Autor: FN, źródło: FN
Czy słynny łańcych DNA to prezent z dalekiego kosmosu? Naukowcy są coraz bliżsi takiej tezy.
Łańcuch DNA stał się jednym z symboli naszej współczesnej cywilizacji. Jest on tak naprawdę kluczem do życia. Zawiera wszystkie informacje potrzebne do tego, aby każdy żywy organizm rozwijał się, a na końcu umierał. Skąd się wziął DNA? Czy jest to jedynie wynik ewolucji? A jeśli tak, to ewolucji... czego? Pytań jest wiele, na odpowiedzi przyjdzie nam poczekać, a kiedy się wreszcie pojawią, wtedy... może być ciekawie.
Ostatnio międzynarodowy zespół naukowców badający meteoryt Murchison znaleziony w 1969 roku w Australii odkrył, że jeden z ważniejszych składników materiału genetycznego tworzącego DNA ma najprawdopodobniej pochodzenie kosmiczne. Zdaniem uczonych, wyniki ich najnowszych badań mogą pomóc wyjaśnić, skąd pochodzi życie na Ziemi.
Wyniki pracy badaczy zostały opublikowane 15 czerwca w czasopiśmie naukowym "Earth and Planetary Science Letters".
Naukowcy z Holandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych ustalili, że materiał znaleziony w meteorycie Murchison zawiera cząsteczki uracylu i ksantyny - zasad azotowych wchodzących w skład nukleotydów, prekursorów molekuł tworzących RNA i DNA.
Badacze starali się sprawdzić, czy odkryte przez nich cząsteczki przybyła na Ziemię razem z meteorytem, czy są raczej efektem zanieczyszczeń, które nastąpiły już po upadku obiektu na Ziemię. Analiza laboratoryjna wskazała na tę pierwszą możliwość - nukleotydy zawierają izotop węgla, który powstaje tylko w przestrzeni kosmicznej, co oznacza, że badane przez naukowców składniki tworzące DNA także pochodzą z Kosmosu.
Według dr Zity Martins z Imperial College London, odkrycie zespołu może dostarczyć kolejnych wskazówek potrzebnych do uzyskania odpowiedzi na pytanie, skąd pochodzi życie na Ziemi.
"Około 3,8 do 4,5 miliarda lat temu duże kawałki skał podobnych do tych z meteorytu Murchison regularnie bombardowały Ziemię. W tym samym czasie na naszej planecie powstawały pierwsze formy prymitywnego życia, więc możliwe, że jego źródłem były cząsteczki przyniesione właśnie przez deszcz meteorytów" - powiedziała dr Martinis.
Meteoryt Murchison spadł na Ziemię 28 września 1969 roku. Jego nazwa pochodzi od niedużej wioski leżącej nad rzeką Goulburn w australijskim stanie Victoria. Murchison jest jednym z najlepiej zbadanych materiałów pochodzących z Kosmosu - od chwili upadku udało się uzyskać ok. 100 kg materii pochodzącej z meteorytu, w kawałkach o masie osiągającej 7 kg.
Kiedyś na łamach Nautilusa wspominaliśmy o tym, że jest dość ciekawa teoria dotycząca DNA. Mówi ona mniej więcej tyle, że w tym łańcuchu są ukryte zdjęcia zapisane w formacie cyfrowym (rodzaj naszych JPG). Pokazują one, jak wyglądała Ziemia przed milionami lat. Aby odczytać te zdjęcia, wystarczy znać odpowiedni klucz. Kto umieścił te zdjęcia? No cóż, osoby czytające uważnie strony FN nie powinny mieć kłopotu z odpowiedzią na to pytanie... ;)
Czw, 26 cze 2008 00:00
Autor: FN, źródło: FN
* Komentarze są chwilowo wyłączone.