Czw, 30 wrz 2004 00:00
Autor: FN, źródło: FN
Kosmiczne bliźniaki. Odkryto gwiazdę bardzo podobną do Słońca
Zbudowane jest z wodoru i helu. Temperatura wynosząca na powierzchni 5500oC, a wewnątrz dochodząca do 14 milionów stopni nie pozwala na tworzenie się nowych pierwiastków. To Słońce. Przywykliśmy do niego tak mocno, że nie zdajemy sobie sprawy, jakie jest potężne.
Dzięki niemu istnieje życie na Ziemi. Masą odpowiada 330 000 mas Ziemi.
Okazało się, że nasze Słońce ma bliźniaka! O nowej gwieździe poinformowano na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Atlancie. Bliźniacza gwiazda znajduje się w gwiazdozbiorze Raka, który należy do niezbyt wyraźnych gwiazdozbiorów pasa zodiakalnego na niebie północnym.
Usytuowana jest w lewych szczypcach gwiazdozbioru i oznaczono ją numerem 18.
Astronomowie przedstawili wyniki badań, które pokazują jak bardzo gwiazda podobna jest do naszego Słońca. Obie gwiazdy są w tym samym wieku, ponadto mają zbliżone okresy obrotów wokół własnej osi, a co najciekawsze, wykazują podobną, cykliczną aktywność, która ostatnio o sobie dała znać na Ziemi.
Przedstawiamy poniżej najważniejsze parametry Słońca:
Klasyfikacja: Gwiazda (typ G2V)
Średnica równikowa: 1.392.000 km
Średnica południkowa: 1.392.000 km
Temperatura max: 6.000 °C
Temperatura min: 3.870 °C
Temperatura jądra: 15 mln °C
Masa (Ziemia =1) : 332.950
Według profesora Edwarda Guinana z Uniwersytetu Villanova, znalezienie i zbadanie najbliższego partnera Słońca, odpowiadającego mu parametrami, to nie tylko sztuka dla sztuki. Dzięki temu odkryciu mogliśmy się przekonać, że nasza gwiazda dzienna jest normalnym, typowym ciałem niebieskim.
Znalezienie gwiazdy podobnej do naszego Słońca nasuwa pewne pytania. Czy bliźniacza gwiazda posiada układ planetarny? A jeżeli tak, to czy możliwe jest istnienie planety podobnej do Ziemi? Czy możliwe, że tam też mogło powstać życie?
Czw, 30 wrz 2004 00:00
Autor: FN, źródło: FN
* Komentarze są chwilowo wyłączone.