Czw, 8 sty 2009 00:00
Autor: FN, źródło: FN
Odczytywanie myśli jest możliwe - to wiemy. Pytanie, jaki jest mechanizm tego zjawiska?
Scena z życia naszego "pokładowego jasnowidza". Przyjechaliśmy do Krzysztofa Jackowskiego dość liczną grupą. Wśród nas była 60-letnia kobieta, która miała bardzo konkretną prośbę do jasnowidza. Jej ojciec zakopał cenne rodzinne precjoza, nie powiedział gdzie. Nagła śmierć sprawiła, że tajemnicę "miejsca ukrycia przedmiotów" zabrał do grobu. Jackowski nie ma zielonego pojęcia, kim jest ta kobieta i po co przyjechała do niego razem z grupą FN.
Ku zaskoczeniu wszystkich prosi kobietę o okulary. Przez chwilę przykłada je sobie do czoła, po czym bierze kartkę papieru i - jak zwykle niedbale i koślawo - kreśli kilka słów. Kartkę odkłada na bok tak, żeby nikt nie widział, co na niej jest napisane. Po chwili prosi kobietę, aby powiedziała wreszcie, jaki jest cel jej wizyty. Kobieta odpowiada "chodzi o mojego ojca, zakopał złoto, nie powiedział gdzie. Zmarł. Potrzebuję Pana pomocy"
Jackowski prosi jednego z nas o odczytanie tekstu z kartki. Kiedy okazuje się, że na kartce jest dokładnie napisane to, co przed chwilą powiedziała kobieta, w pokoju zapada przejmująca cisza. Świadkowie byli zaszokowani.
- Krzysiek... na miłość Boską... jak to zrobiłeś?! - pada wreszcie pytanie.
- E tam, to żadne jasnowidzenie... po prostu odczytałem myśli z jej głowy łącząc się za pomocą jej przedmiotu. To tam jest banał, nie ma o czym mówić... A więc kiedy szukamy tych przedmiotów?
To scena, która jest prawdziwa i która może być dowodem, że czytanie myśli innych osób jest możliwe!
Tę zagadkową kwestię potwierdzają ostatnie badania z Wielkiej Brytanii. Potwierdzenie znaleźliśmy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.
Wielka Brytania PAP, PP/17.12.2008 07:00
W myślach naprawdę da się czytać
Analizując dane uzyskane dzięki funkcjonalnemu rezonansowi magnetycznemu można odczytać obrazy, jakie pojawiają się w mózgu- informuje "New Scientist".
Funkcjonalny rezonans magnetyczny pozwala rejestrować aktywność poszczególnych części mózgu - związaną na przykład z widzeniem czy słuchaniem. Dzięki odpowiedniej analizie udawało się już na przykład odróżnić, kiedy badana osoba myśli "tak", a kiedy "nie". Teraz udało się osiągnąć o wiele więcej.
Kilka miesięcy temu Jack Gallant i jego koledzy z University of California w Berkeley próbowali rozpoznać, który z kilku obrazków ogląda badania osoba. Wystarczyło zapisać wiele wzorców aktywności charakterystycznych dla poszczególnych obrazków, a następnie porównywać je z nowo otrzymanym.
Jednak w ten sposób można odczytywać tylko wcześniej znane obrazy. Yukiyasu Kamitani z Laboratorium neurofizjologii ATR w Kioto podszedł do sprawy w inny sposób: opracował metodę analizy, która pozwala odczytać z pracy mózgu każdy prosty, czarno-biały obraz. Jeśli badany widzi literę "A", na ekranie aparatury do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego pojawi się nieco zatarty zarys litery "A".
By to osiągnąć, Kamitani najpierw pokazywał badanym zestaw obrazów złożonych z czarnych i białych kwadratów (duży kwadrat podzielono na 100 czarnych i białych kwadracików - pikseli). Analiza komputerowa pozwoliła przypisać każdemu pikselowi specyficzną aktywność mózgu. Gdy to już osiągnięto, z kwadracików ułożono litery odpowiadające kolejno wyświetlanym literom słowa "neuron" oraz cyfrom i figurom geometrycznym. Gdy pokazywano takie zbiory pikseli badanym, analiza czynności ich mózgu dawała obrazy nieco zamazane, ale odpowiadające oglądanym. Dalsze udoskonalenia powinny dać lepszą rozdzielczość obrazów ludzkich myśli, a nawet pozwolić rozróżniać kolory.
Na razie skanery do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego to urządzenia wielkie i kosztowne, jednak w przyszłości aparatura do rejestracji myśli może się stać na tyle mała i dostępna, a jednocześnie czuła, że pojawią się poważne problemy etyczne - kto, kiedy i w jakim celu może czytać w cudzych myślach? Specjaliści obawiają się na przykład ulicznych reklam, które odgadując myśli przechodniów, wyświetlałyby odpowiednie dla nich produkty.
Czw, 8 sty 2009 00:00
Autor: FN, źródło: FN
* Komentarze są chwilowo wyłączone.