Pt, 30 sty 2009 00:00
Autor: FN, źródło: FN
Alarmujące informacje podała telewizja CNN - Ziemia osiągnie punkt krytyczny!
W czwartek na witrynie CNN ukazał się ciekawy tekst o wystąpieniu Ala Gore, które przedrukowały polskie portale informacyjne. Według tej informacji jesteśmy w momencie przełomowym dla świata. Jako planeta doszliśmy do punktu, w którym muszą zapaść jakieś decyzje, gdyż w innym przypadku grozi nam zagłada.
Ziemia osiągnie wkrótce "punkt przełomowy", co oznacza, że w niedługim czasie zniszczenia spowodowane przez człowieka wywołają tak dużo nowych procesów w naturze, że nie będzie ich już można odwrócić.
Te alarmujące informacje przekazał wczoraj były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Al Gore informując Kongres, że Ameryka musi włączyć się do międzynarodowych rozmów na temat traktatu dotyczącego globalnych zmian klimatycznych.
-
Ten traktat musi być wynegocjowany jeszcze w tym roku - powiedział Gore członkom senackiego Komitetu do spraw relacji z zagranicą.
Podczas udzielania odpowiedzi, Al Gore przyznał, że jakikolwiek traktat musi zawierać mechanizmy, które zapewnią zgodność z przyszłymi limitami ograniczającymi emisję dwutlenku węgla, a której główną przyczyną jest spalanie tak zwanych paliw kopalnych dla pozyskiwania energii.
Przewodniczący Komitetu, John Kerry z Massachusetts, potwierdził, że ogólna polityka musi zmienić swój kierunek, aby odpowiedzieć na ostrzeżenia przekazywane przez naukowców, którzy obawiają się, że emisja gazów cieplarnianych może przynieść skutki niemożliwe już do odwrócenia.
-
Szczerze mówiąc, nauka krzyczy już na nas - powiedział. -
W obecnej chwili wszystkie najważniejsze trendy i fakty zmierzają w złym kierunku - dodał.
Potencjalne szkody wynikające ze zmian klimatu to między innymi trwałe zalewanie terenów przybrzeżnych wynikające z podnoszących się poziomów wód w morzach, znacznie trudniejsza sytuacja rolnictwa oraz rozprzestrzenianie się chorób tropikalnych w rejony klimatu umiarkowanego – ostrzegają naukowcy.
Aby nie doprowadzić naszej planety do punktu, z którego nie będzie już odwrotu – zapowiedział senator Richard Lugar, Republikanin ze stanu Indiana – Stany Zjednoczone powinny przyjąć rolę przywódczą w promowaniu innych form energii, takich jak energia słoneczna czy geotermalna.
-
Takie technologie dają ogromne możliwości eksportowe Stanom Zjednoczonym - powiedział senator Lugar. -
Musimy mieć jednak chęć, aby je rozwijać, testować i wprowadzać w naprawdę pilnym trybie - dodał.
Al Gore przyszedł na obrady wyposażony w wykresy, fotografie i nagrania wideo, aby w ten sposób lepiej zobrazować swoje nawoływanie do działania. Jedno z nagrań, zarejestrowanych na Arktyce, pokazywało naukowca, który przypadkowo podpalił ogromną chmurę metanu, która powiększała się w wyniku topienia powłoki lodowej. Żaden z naukowców na szczęście nie został ranny, ale sytuacja była bardzo poważna.
Były kandydat na prezydenta Partii Demokratycznej – laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2007 roku za uświadamianie powagi sytuacji, do jakiej prowadzą zmiany klimatu – wezwał amerykańskich kongresmanów, aby poparli pakiet ratunkowy dla gospodarki, nad którym właśnie debatują.
Jak powiedział, ustawa przygotowana przez administrację Obamy sprzyja „wydajności energetycznej, rozwoju technologii energii odnawialnej, spójnej krajowej sieci energetycznej oraz jest krokiem przybliżającym nas do samochodów, które nie będą zatruwały środowiska.
” Działania te – jak podkreślał Gore –
są już i tak mocno spóźnione.
Lepsza polityka energetyczna zapewni też tworzenie nowych miejsc pracy, które będą stabilne i dobrze płatne. Jeśli chodzi o pracowników przemysłu węglowego, którzy mogą stać się niepotrzebni, Gore powiedział, że nie można usprawiedliwiać robienia tak wielkich i poważnych szkód w imię ich miejsc pracy, kiedy kraj może tworzyć lepsze stanowiska w sposób o wiele bardziej skuteczny.
Gore nie wykluczył też dalszej obecności energii atomowej, pomimo wysokich kosztów budowy elektrowni oraz problemów z odpadami. Zauważył jednak, że największy wzrost w sektorze energetycznym powinien dotyczyć energii słonecznej i pozyskiwanej z wiatru.
Podczas dyskusji, członkowie Partii Republikańskiej niejednokrotnie wyrażali inne opinie, a na dowód tego, że mają rację, przedstawili specjalne oświadczenie, w którym poinformowali, że "istnieją wyraźne obiekcje" dotyczące twierdzeń na tema zmian klimatycznych. Z dokumentu wynika, że jest wielu "międzynarodowych, sceptycznych naukowców", a także badań naukowych, które "obalają tego rodzaju ostrzeżenia i obawy".
Obiektywnie jednak patrząc, zdecydowana większość naukowców, którzy specjalizują się w dziedzinie ochrony środowiska i zmian klimatycznych, apeluje i ostrzega, że działalność człowieka ma poważny wpływ na nasze otoczenie i klimat.
Wczorajsze wystąpienie Gore'a może pomóc komitetowi, któremu przewodzi John Kerry, kształtować właściwie stanowisko Stanów Zjednoczonych podczas konferencji dotyczącej globalnych ustaleń w sprawach związanych ze zmianami klimatu. Konferencja ta planowana jest na grudzień, a odbyć ma się w Kopenhadze w Danii.
Pt, 30 sty 2009 00:00
Autor: FN, źródło: FN