Dziś jest:
Piątek, 22 listopada 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
Komentarze: 0
Wyświetleń: 36091x | Ocen: 5
Oceń: 2/5
Średnia ocena: 4/5
Hawking: wiara w niebo i życie po życiu to bajka.
Portal CNN zamieścił obszerne fragmenty wywiadu, którego genialny brytyjski fizyk udzielił dla dziennika „The Guardian". Prezentuje tam pogląd, który wyraźnie ostatnio stał się powoli jego „hasłem sztandarowym”, a więc: nie ma Boga, nie ma „życia po śmierci”. Zanim kilka słów komentarza w tej sprawie, warto przeczytać ten krótki wywiad. Ukazał się on na internetowej stronie:
http://www.guardian.co.uk
Wiara w niebo lub życie po życiu to zdaniem Stephena Hawkinga jedynie bajka dla ludzi, którzy boją się śmierci. Hawkingstwierdza, że jego zdaniem ludzki mózg jest jak najzwyklejszy komputer. Oznacza to, że przestanie pracować jeśli jakiś jego podzespół zawiedzie.
– Nie istnieje niebo, albo życie po życiu dla zepsutych komputerów, to jest tylko bajka dla ludzi, którzy boją się ciemności – mówi Hawking.
Wybitny astrofizyk cierpi na stwardnienie zanikowe boczne – nieuleczalną i wyniszczającą chorobę, która ogranicza jego mobilność i możliwość mowy. Chorobę zdiagnozowano u niego w wieku 21 lat. Lekarze nie wróżyli mu długiego życia.
Hawking w rozmowie z "The Guardian" podkreśla, że Wszechświat podlega nauce. Ale jego zdaniem nie wystarczy abstrakcyjnie rozwiązywać równania. Trzeba korzystać także z darwinowskiej teorii doboru naturalnego.
Zdaniem astrofizyka powstaje wiele rodzajów wszechświata z niczego. A to, w którym z nich znajdziemy się my, jest dziełem przypadku. Powinniśmy za to szukać największej wartości naszych działań. Pytany o śmierć Hawking odpowiada, że nie boi się jej bo żył z perspektywą bliskiej śmierci przez ostatnie 49 lat. Jednak nie śpieszy mu się do niej. Mówi, że jest jeszcze bardzo dużo rzeczy, które chce zrobić przed śmiercią – czytamy w CNN.
Hawking mówi, że nauka jest piękna, ponieważ potrafi w prosty sposób wyjaśnić skomplikowane zjawiska takie jak podwójna helisa czy podstawy równań fizycznych – czytamy na guardian.co.uk.
Hawking podobne tezy postawił w swojej najnowszej książce „The Grand Design” (Wielki Projekt) , w którym zapewnił, że nie ma potrzeby wierzyć w Boga, aby wyjaśnić istnienie wszechświata. Książka wywołała sprzeciw ze strony niektórych przywódców religijnych, naczelnego rabina Wielkiej Brytanii, który oskarżył Hawking o popełnienia podstawowego błędu logicznego.
W wywiadzie, Hawking odrzucił pojęcie życia po śmierci i podkreślił konieczność korzystania z naszego potencjału na Ziemi dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu naszego życia. W odpowiedzi na pytanie, jak powinniśmy żyć, powiedział po prostu: "Trzeba szukać największa wartość w naszym działaniu." Oto krótkie fragmenty tego wywiadu:
Jaka jest wartość w wiedzy „dlaczego jesteśmy tutaj”?
Wszechświat podlega prawom nauki. Ale nauka mówi nam, że nie możemy rozwiązać każdego równania, bezpośrednio w sposób abstrakcyjny. Musimy użyć efektywnej teorii darwinowskiego doboru naturalnego dla społeczeństw, które mają przeżyć.
Powiedziałeś, że nie ma powodu, aby twierdzić, że Bóg wziął udział w tworzeniu „wszystkiego”. Czy nasze istnienie jest tego częścią?
Nauka przewiduje, że różnego rodzaju wszechświaty będą powstawać spontanicznie. To, gdzie w tej chwili jesteśmy, jest jedynie kwestią przypadku.
Ale jednak jesteśmy, istniejemy. Co powinniśmy zrobić?
Trzeba szukać największej wartości w naszym działaniu.
W 2009 roku przebywałeś w szpitalu, pogorszyło się twoje zdrowie. Boisz się śmierci?
Żyję z perspektywą przedwczesnej śmierci od 49 lat. Nie boję się śmierci, ale jednocześnie mi się do niej nie spieszy. Mam jeszcze tak wiele do zrobienia. Uważam, że mózg tak samo jak komputer - kiedy jakiś jego element przestanie działać, po prostu umiera. Nie ma życia po śmierci, nie ma nieba. To jest bajka dla ludzi którzy boją się ciemności.
Co znalazłeś w nauce?
Nauka jest piękna kiedy sprawia, że można coś wyjaśnić znajdując proste połączenia pomiędzy pozornie różnymi obserwacjami.
Nie jesteśmy jedynie „czytelnikami książek Stephena Hawkinga”.Jesteśmy oficjalnie działającą organizacją pozarządową, która od dziesięciu lat w Polsce i na świecie zbiera materiały o zjawiskach niewyjaśnionych. Stąd nasza ocena „tez” autora „Krótkiej Historii Czasu” nie opiera się wyłącznie na jakiś przemyślenia na zasadzie „ja uważam, że jest tak czy siak”, ale opierając się na zebranym materiale. Naszym zdaniem myli się na całej linii i w poszczególnych punktach. Jego twierdzenia o tym, że „nie ma życia po śmierci” mogą co najwyżej wywołać uśmiech politowania, ale jego ostatnia walka „z Bogiem jako twórcą wszechrzeczy” jest interesująca, jeśli sięgnąć do tego, co mówiła jego żona podczas… sprawy rozwodowej z Hawkingiem.
Mimo jego kalectwa jest on multimilionerem, więc gra w sądzie toczyła się o duże pieniądze. Jego żona zeznała pod przysięgą, że miała dość jego ciągłych żalów „do Boga” o to, że akurat jego uczynił kaleką. Była tym zmęczona i chciała się od tego uwolnić.
Jej zdaniem Hawking nigdy się nie pogodził ze swoim kalectwem i chorobą. Gdzieś w przestrzeniach kosmicznych próbował znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego akurat jego to spotkało. Ponieważ nie znalazł, więc postanowił „rozprawić się ze Stwórcą”. Widać wyraźnie, że jego determinacja rośnie.
Szkoda, że nie zwrócił się do nas z takim pytaniem (prowadziliśmy z nim korespondencję e-mailową). Być może nasza wiedza posunęła by go trochę do przodu i przestał by zamęczać swoją żonę bezustannym pytaniem do tego, którego istnienie tak ostatnio neguje, a więc „dlaczego ON mi to zrobił…”. Reinkarnacja wyjaśniła by mu wszystko to, czego nie rozumie ze "wzorów opisujących ruchy galaktyk". Ale na to my teraz nie mamy czasu, wybacz nam Stephen...
Komentarze: 0
Wyświetleń: 36091x | Ocen: 5
Oceń: 2/5
Średnia ocena: 4/5
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Artykułem interesują się
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie