Nie, 22 maj 2005 00:00
Autor: FN, źródło: FN
Załoganci Fundacji NAUTILUS dokonali oględzin otworów
w ziemi, które pojawiły się w miejscowości Radzionkowo
Zabrze dnia 17.05 2005
Początek sprawy – informacja od pani Marzeny.
„... tuż za moim oknem na podwórku (mieszkam na parterze) pojawiła się z dnia na dzień dziura w ziemi o średnicy około 15 cm i głębokości dość sporej bo dna nie widać i nachylonej o kilka stopni od pionu. Obok tej dziury jest druga – mniejsza, właściwie to takie dość ostre zagłębienie z widocznym rozpryskiem (w przeciwieństwie do poprzedniej dziury).
Dodam że:
- Nie ma śladów narzędzi (ew. przy drugim zagłębieniu można mieć wątpliwości)
- Nie ma gwintów
- Nikt z domowników nie słyszał żadnego huku czy innych odgłosów
- Nie widziałam żadnych „znaków na niebie” przed zdarzeniem ani po, żadnych świateł itp.
- Było po deszczu (więc może woda wymyła w taki dziwny sposób hmm)
- Nie mamy problemów ze zwierzątkami typu nornice, krety, itp.
- Podłoże jest to mieszanina takiej zwykłej ziemi z coś ala żużlem
- Nikt się w pobliżu nie kręcił bo przez cały weekend byłam w domu, zresztą mieszkam na peryferiach, poza tym dziura jest dość blisko okna.”
Oględziny
14 maja 2005 r. załoganci „Nautilusa” Beata Makowska oraz Krzysztof Pawłowski udali się do Radzionkowa w celu zbadania wyżej opisanych otworów. Obiekty znajdowały się na drodze pomiędzy kamienicą a ogródkami działkowymi. Odległość między nimi wynosiła około 50 cm. Według relacji świadków powstały w nocy z 7 na 8 maja 2005 (z soboty na niedzielę).
Oględziny obiektu nr 1 wykazały, że jest to otwór w ziemi o nieregularnym kształcie, średnicy 10 cm na 12 cm, biegnący pod kątem około 300 do powierzchni gruntu. Nie ma usypanej ziemi na zewnątrz otworu. Ścianki otworu są pofałdowane. Głębokość nie została ustalona gdyż 3-metrowa miara o szerokości taśmy 1 cm weszła w otwór cała, natomiast 5-metrowa miara o szerokości taśmy 2 cm zagłębiła się tylko na 1 metr. Świadczy to o tym, że otwór mocno zwęża się na głębokości 1 metra lub zakręca. Zwężenie to mogła spowodować ziemia, która zapadając się np. pod wpływem opadów stworzyła ten otwór na powierzchni.
Należy pamiętać, że obszar ten (Tarnowskie Góry, Bytom, Radzionków) był mocno eksploatowany pod względem górniczym, co spowodowało zaistnienie różnego rodzaju pustek po wyrobiskach. W miarę upływu czasu ziemia w jednym miejscu zapada się tworząc pustkę w innym (tzw. zjawisko migracji pustek), co może objawiać się powstawaniem np. różnego rodzaju otworów na powierzchni, aż do zapadania się budynków.
Oględziny obiektu nr 2 wykazały, że jest to zagłębienie w ziemi o podłużnym kształcie o dłuższym wymiarze równym 18 cm i krótszym równym 10 cm i głębokości ok. 2,5 cm.
Według relacji świadków wgłębienie zaraz po pojawieniu się było idealnie gładkie, „jakby coś się tu szybko odbiło od ziemi”.
Niestety ze względu na to, że oględzin dokonano dopiero tydzień po powstaniu wgłębienia oraz z ppowodu padającego przez ten czas deszczu, wszystkie gładkie powierzchnie uległy zatarciu.
Wnioski
Badane dziury znajdują się na środku drogi. Nie ma więc możliwości ich rozkopania. Nasi Załoganci po dokonaniu oględzin otworów oraz opierając się na relacjach świadków (brak jakichkolwiek zjawisk towarzyszących sugerujących nienaturalne pochodzenie) są zdania, iż raczej nic nie wskazuje na to, by badane obiekty były pochodzenia innego niż naturalne.
Nie, 22 maj 2005 00:00
Autor: FN, źródło: FN
* Komentarze są chwilowo wyłączone.