Dziś jest:
Czwartek, 28 listopada 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
Komentarze: 0
Wyświetleń: 23327x | Ocen: 3
Oceń: 2/5
Średnia ocena: 4/5
NIEZWYKŁE ZJAWISKO W ZBOŻU
To zjawisko jest bagatelizowane i wyśmiewane, choć naszym zdaniem jego natura jest poza zasięgiem wszelkim domorosłych „ekspertów od pól i kręgów zbożowych”. O czym mówimy? O wygnieceniach w zbożu, które nie są kręgami zbożowymi, a mimo wszystko zachowują zadziwiającą regularność. O wystąpieniu tego fenomenu poinformował nas czytelnik serwisu:
From: Marek [dane do wiadomości redakcji]
Sent: Monday, July 08, 2013 12:50 AM
To: nautilus@nautilus.org.pl
Subject: Zboże
Witam,
Śledzę Waszą stronę i działalność od paru lat. Jestem otwarty na wszelkie teorie, które przytaczacie na łamach Waszego portalu.
Chciałbym Was poinformować, że dzisiaj widziałem dziwne twory na zbożu w miejscowości Przyłubsko niedaleko Zawiercia. Załączone fotki to przedstawiają. Nie mam pojęcia co uformowało takie wzory na zbożu, zapewne nie właściciel tego pola. Nie ma żadnej regularności tak ja w słynnych kręgach na zbożu pokazywanych z całego świata. Mimo wszystko jest to niezrozumiałe jakie siły mogły ukształtować w ten sposób zboże. Jedna rzecz, której nie widać na zdjęciach to fakt, że przy krawędzi pola tam gdzie zboże zaczynało się kłaść był rząd, czy pas kilkucentymetrowy gdzie zboże stało pionowo, a zaraz po tym leżało horyzontalnie. Może to naturalne zjawisko i znacie przyczynę - jeśli tak to bardzo proszę o Wasz komentarz. Moje dane do Waszej wiadomości.
Zanim będzie nasz komentarz, jedna uwaga – wiele osób przysyła nam takie zdjęcia, choć wiele z nich może być tzw. legami. Czym są legi? Tak popularnie nazywają rolnicy tzw. kładzenie się zboża na skutek działania silnego wiatru, nagłej burzy itp.
Aby wyjaśnić, na czym polega zjawiska tzw. legów, najlepiej posłużyć się przykładem z naszej poczty.
From: Marcin [dane do wiadomości FN]
Sent: Sunday, June 23, 2013 7:18 PM
To: nautilus@nautilus.org.pl
Subject: Witam, podsyłam kilka zdjęć pola obok mojej działki.
Nie wiem czy takie coś Państwa interesuje ale mnie to zaciekawiło dlatego podsyłam. Zboże jest wygniecione tylko w tem miejscu, reszta nadal jest prosto, nie było wiekszych wiatrów i wichur które mogły to spowodować. Wygląda to dość dziwnie chociaz na pewno nie wygląda imponująco ze względu na brak symetrji. Moge podesłać wiecej zdjęc jesłi to coś ciekawego.
Pozdrawiam
Jeden z naszych kolegów od lat zajmuje się badaniem kręgów zbożowych. Na terenach ich powstawania spędził wiele tygodni, widział ok. stu piktogramów – mówiąc krótko ma ogromne doświadczenie w badaniu tego zjawiska. Oto krótka rozmowa z nim przeprowadzone rano 9 lipca:
Widziałeś zdjęcia przysłane przez pana Marka?
Widziałem. Bardzo ciekawe.
Czy to jest coś więcej niż legi?
Absolutnie tak. Widziałem w życiu setki pól zboża, na których spustoszenie dokonał wiatr i wiem, że tego typu regularność nie uzyska żaden wiatr. Wiem, że natychmiast odezwą się pożal się Boże specjaliści od kręgów i legów, ale czytelnicy serwisu FN muszą mieć świadomość, że ci ludzie znają tzw. legi głównie z okna samochodu, kiedy mijali pola jadąc na wakacje. Mówiąc krótko ich pojęcie o tym oscyluje w granicach zera absolutnego. Choć właśnie tacy najczęściej zabierają głos.
Dlaczego to nie są legi?
Pozwól, że opowiem ci, jak było ze mną. Kiedy w 2002 roku wynajęliśmy dom w Wylatowie i czekaliśmy na kręgi zbożowe, oczywiście zjawisko wszelkich nieregularnych kształtów wygniecionych w zbożu było przez nas lekceważone. Wiadomo – wiatr, burza, deszcz i tak dalej. Wszyscy czekaliśmy na idealne koła, eliptyczne krzywe, idealnie wygniecione zboże. Takie figury się pojawiły, ale w międzyczasie doszło do zdumiewającego wydarzenia.
W 2002 roku?
Tak. Nawet mogę podać dokładną datę, bo prowadziłem notatki, tylko nie mam teraz czasu poszukać. W każdym razie pamiętam, że to było dosłownie na 2, 3 dni przed pojawieniem się tzw. trzeciej fali piktogramów. Była godzina 14.00, kiedy byłem na polu razem z ekipą niemieckich dziennikarzy. Zboże było normalne, na polu nie było żadnych wygnieceń. Potem nie było burzy, nie było żadnego wiatru. Około 16.00 przybiegł do mnie mój znajomy krzycząc, że ktoś przygniótł całe zboże na polu. Akurat tego dnia wynająłem wysięgnik i mogłem zobaczyć, jak owo wygniecenie wygląda. Po prostu oniemiałem z wrażenia.
To przypominało legi?
Tak, to przypominało legi, ale nie było żadnymi legami. Przypominało to jakiś wzór, coś w rodzaju zamiany odcinka pola w jakąś mozaikę. Wszystko stało się na jednym polu, jednym małym wycunku pola. Wokół inne były nietknięte.
Ludzie?
Zapomnij o tym.
Dlaczego?
Pojedź sobie na dowolne pole i spróbuj coś takiego zrobić. Zresztą – w naszej Bazie było wtedy ok. 20 osób, sam byłem w pobliżu cały czas. Zauważyłbym tego typu działalność.
Co to było?
Dobre pytanie. Pamiętam, że na bieżąco pisałem książkę i opisałem wtedy tam dokładnie nasze reakcje. Nie da się tego opisać, mam to zresztą nagrane na wideo. Oczywiście nawet nie ma co wspominać o wszelkim „punktowym działaniu wiatru czy jakiś spec-trąb powietrznych”.
Tego dnia wiał wiatr?
W ogóle nie było wiatru. Dokładnie to zanotowałem. Powtarzam – ja tego dnia spędziłem tam cały dzień. Co chwila ktoś przyjeżdżał i nie mogłem sam nawet na chwilę się ruszyć z miejsca. To był moment, kiedy zrozumiałem, że kręgi zbożowe to jedno, ale tego typu dziwne „półwygniecenia” czy jak to nazwać – to jakaś część tego zjawiska.
Pojedziemy tam?
Niestety, jak wiesz lecimy do Nevady. Może po powrocie odwiedzimy tamtą okolicę. Warto by obejrzeć okolicę z wysokości 200 metrów przy pomocy na przykład naszego drona. Ale mówię – po powrocie z Stanów Zjednoczonych.
Dziękuję za rozmowę.
Poniżej zdjęcia owych „regularnych legów” z 2002 roku z Wylatowa (kujawsko-pomorskie)
Komentarze: 0
Wyświetleń: 23327x | Ocen: 3
Oceń: 2/5
Średnia ocena: 4/5
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Artykułem interesują się
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie