Dziś jest:
Czwartek, 28 listopada 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
Komentarze: 0
Wyświetleń: 7012x | Ocen: 2
Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5
UFO CZY BLIK… PRZY EFEKCIE HALO?
Czym jest efekt „halo”? Odpowiedź nie nastręcza nam najmniejszych kłopotów: to zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca.
Zjawisko wywołane jest załamaniem na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach pierzastych piętra wysokiego (cirrostratus) lub we mgle lodowej.
Różne rodzaje kryształów lodowych, możliwych ustawień w powietrzu i dróg optycznych w kryształach sprawia, że występuje wiele efektów halo. Bardzo często takie zdjęcia trafiają na pokład Nautilusa, ale tym razem jest tam „coś więcej”.
From: [dane do wiad. FN]
Sent: Tuesday, December 8, 2015 2:25 PM
To: FN
Subject: Fwd: Zdjęcia efektu halo
Szanowni Państwo
Przesyłam zdjęcia które wykonałem na Mauritiusie w dniu 25 listopada br. w godzinach południowych. Zamiarem moim był wykonanie zdjęć efektu "halo" wokół słońca, ale po zgraniu na komputer okazało że znajduje się tam coś jeszcze.
W miarę możliwości proszę o identyfikację obiektu lub też zjawiska które zostało uwiecznione za zdjęciach.
Wykonanie tej serii zdjęć zajęło mi niecałe 30 sekund i zapewne nie było by w tym nic szczególnego gdyby nie cztery zdjęcia na których znajduje się "coś" tak dziwnego że nawet nie mam pojęcia jak to nazwać.
Na każdym zdjęciu znajduje się mała biała kropka która po powiększeniu okazuje się czymś czego nie potrafię zidentyfikować.
Na zdjęciu 122344 znajduje się ona na krawędzi efektu halo w pobliżu godz. 6 natomiast na zdjęciu 122347 na środku tarczy w pobliżu godz. 2; i właśnie na tych zdjęciach okazuje się kropki po powiększeniu okazują się czymś jeszcze.
Identyczna kropka znajduje się również na zdjęciu 122213 pod efektem halo na godz. 6 oraz na zdjęciu 122220 na godz. 5 , ale już nie zawiera efektu wnętrza.
Zdjęcia które przesłałem nie podlegały żadnej modyfikacji. W takcie wykonywanie zdjęć znajdowałem się w punkcie o współrzędnych
-20.445225 57.704519 a wykonałem je w kierunku ok 300 do 310 stopni
z poważaniem
Romuald [dane do wiad. FN]
Czas w takim razie zobaczyć te zdjęcia…
oto one zgodnie z podaną numeracją:
Kiedy powiększy się tę kulkę ze zdjęć 122344 i 122347, otrzymujemy coś bardzo ciekawego:
Kiedy kierujemy obiektyw na silne źródło światła (lampę, Słońce itp.), zachodzi wtedy zjawisko optyczne, które my nazywamy „blikiem”. Wewnątrz obiektywu światło wytwarza właśnie takie, okrągłe plamki, które czasami wyglądają niezwykle efektownie. Mamy takich zdjęć dosłownie setki, a na potrzeby tego tekstu wybraliśmy kilka z nich z naszego Archiwum.
I jeszcze dwa przykłady tzw. „świetlnego blika” z poczty FN:
From: cruzer [dane do wiad. FN]
Sent: Friday, June 19, 2015 10:24 AM
To: FN
Subject: Dziwny obiekt (foto)
Witam.
Chcialem podzieli sie z Wami pewnymi fotografiami (w zalaczniku). Zostaly one zrobione przez mojego brata w Szwecji. Na pierwszy rzut oka nie ma w tym nic nadzwyczajnego ale zainteresowal mnie obiekt (po lewo) blekitnej, jasnej barwy. Po przyblizeniu na ten obiekt zauwazylem cos ciekawego a zarazem trudnego do wytlumaczenia. Prosze obejrzec foto i jesli to mozliwe odniesc sie do tego co na nich widac. Dziekuje. Cruzer.
From: Marcin [dane do wiad. FN]
Sent: Monday, October 19, 2015 12:29 PM
To: FN
Subject: obiekt na zdjęciu
Witam,
Będąc wczoraj w górach (okolice Węgierskiej Górki, woj. Śląskie) zrobiłem wiele zdjęć.
Dziś, przeglądając, zauważyłem, że na 2 zdjęciach robionych pod słońce jest biała kula, nie zrobiło to na mnie większego wrażenia, choć zdjęć w górach robię dużo, od wielu lat i taki obiekt mam pierwszy raz.
Jednak kiedy przyglądam się okolicy białej kuli na jednym z tych zdjęć, widzę dokładny zarys obiektu o regularnych, symetrycznych, opływowych kształtach przypominające "płaszczkę".
Dodatkowo, biorąc pod uwagę kolejność zdjęć oraz położenie białej kuli widać, że obiekt poruszał się w kierunku północno-zachodnim.
Przyglądając się jeszcze dokładnej, po lekkim powiększeniu widać, że obiekt jest większy niż sam kształt "płaszczki".
Przód tego obiektu to trójkąt równoramienny skierowany podstawą w stronę toru lotu i boki podstawy są zakończone owalnie.
Taki obiekt mi się rysuje kiedy mocno, pod różnymi kątami oraz przy równych powiększeniach oglądam jedno z tych zdjęć, to bardziej wyraźne gdzie biała kula jest dużo dalej od słońca.
Ten podstawowy kształt płaszczki jest widoczny zdecydowanie wyraźniej niż to co opisałem później.
W załączniku przesyłam oba zdjęcia.
Będzie mi miło jak ktoś kto zajmuję się analizą tego typu zdjęć, odpisze mi coś co w jakimś stopniu wyjaśni to zdarzenie. Czy jest to złudzenie, przypadek, aparat zaszalał czy może faktycznie coś uchwyciłem czego gołe oko nie widzi.
Pozdrawiam
Wiemy w takim razie, że jak kierujemy aparat na źródło światła, to powstaje ów „świetlny blik”. Cały czas intryguje jednak to, co sfotografował nasz czytelnik. Kula z jasnymi, symetrycznie rozłożonymi plamkami? Przypomnijmy sobie to zdjęcie:
Z pomocą w rozwikłaniu zagadki „tajemniczej kuli z dziwnymi punktami” przyjdzie nam e-mail ze zdjęciem, które otrzymaliśmy w tym roku.
-----Original Message-----
From: Zbyszek [dane do wiad. FN]
Sent: Monday, September 28, 2015 6:39 PM
To: FN
Subject: Zdjęcie
Jestem sceptykiem, lecz z ciekawości przesyłam zdjęcie i proszę o opinię. Robiłem zdjęcie na tapete do telefonu .Przy powiększeniu wyszło to cudo.
Za bardzo nie chce mi się wierzyć , iż jest to refleks świetlny, lub coś na matrycy.
Z poważaniem Zbigniew [dane do wiad. FN]
Oto zdjęcia załączone do e-maila, które trafiły do naszego Archiwum.
Czy jest podobieństwo pomiędzy obiektem ze zdjęć z „halo nad Mauritiusem”?
Nie ma wątpliwości – to jest ten sam obiekt! Na koniec warto podsumować tę zagadkę. Ze zdjęciami „dziwnych zjawisk” ważna jest powtarzalność. Robiliśmy setki prób z wykonywaniem zdjęć blików kierując aparat na Słońce. Bliki co prawda wychodziły masowo, ale ani razu (!) nie udało nam się sfotografować taką „kulkę” z jakimiś punktami na powierzchni… czy to oznacza, że to jest blik? Naprawdę nie ma na to odpowiedzi. Można napisać wielostronicowy wykład i „mądrzyć się”, dlaczego to jest blik, że „silne źródło światła”, że to, że tamto – oczywiście można. Mimo wszystko mamy gdzieś z tyłu głowy wątpliwości… Czy na pewno takie punkty rozłożone „trójwymiarowo” na owej kulce to rzecz normalna w przypadku bliku? Spojrzeliśmy na katalog obiektów, które nazywamy blikami i jest tam ok. 800 zdjęć. Tylko na tych dwóch widać właśnie takie punkty. Jakie wnioski należy z tego wysnuć? Czy autorom zdjęć udało się na nich uchwycić coś więcej, niż tylko „ciekawe odbicie światła”? Pozostawiamy te pytania bez odpowiedzi i ruszamy… dalej w naszym rejsie „Nautilusem”, któremu czasami towarzyszą także świetlne "bliki". :)
Komentarze: 0
Wyświetleń: 7012x | Ocen: 2
Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Artykułem interesują się
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie