Dziś jest:
Czwartek, 28 listopada 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
Komentarze: 0
Wyświetleń: 8422x | Ocen: 18
Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5
TO PEWNE - W PIRAMIDZIE CHEOPSA SĄ NIEODKRYTE KOMORY
Piramida Cheopsa jest potężną budowlą, w której zostało odkrytych zaskakująco mało pomieszczeń i korytarzy. Ustalono zaledwie trzy pomieszczenia - położoną poniżej poziomu gruntu i niedokończoną komorę, a także leżące wyżej komory królowej i królewską z sarkofagiem. Znane są także prowadzące do nich korytarze i kilka szybów o niejasnym przeznaczeniu.
Dziś można powiedzieć jasno - istnieją wewnątrz piramidy nieodkryte korytarze i komory. Międzynarodowy zespół naukowców z Francji, Egiptu, Kanady i Japonii dostał zgodę na to, by prześwietlić piramidę za pomocą nietypowej metody.
Pomysł polega na wykorzystaniu cząstek, zwanych mionami, które są nietrwałymi i cięższymi kuzynami elektronów, i nieustannie bombardują powierzchnię naszej planety. Materia osłabia ich strumień, bo część mionów w niej jednak grzęźnie. Strumień mionów przeszywających piramidę powinien więc być słabszy, jeśli na ich drodze jest ciągła i lita skała, albo mocniejszy, jeśli przelatują one przez puste przestrzenie.
Trzeba tylko gdzieś we wnętrzu piramidy rozstawić detektory mierzące liczbę mionów, jakie przedostaną się przez mury piramidy z atmosfery. Przypomina to nieco prześwietlenie ciała promieniami Roentgena.
Po raz pierwszy na ten pomysł wpadł jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku amerykański fizyk jądrowy Luis Walter Alvarez, który pracował nad budową bomby atomowej w programie Manhattan. Po wojnie zaś ulepszył konstrukcję komory pęcherzykowej, która służyła do wykrywania i śledzenia cząstek elementarnych. Za to ostatnie osiągnięcie w 1968 r. odebrał Nagrodę Nobla. Wcześniej jednak namówił do współpracy egipskich archeologów i fizyków, wstawił detektor mionów do wnętrza piramidy Chefrena (znajduje się tuż obok piramidy Cheopsa) i badał liczbę cząstek przenikających do środka piramidy z różnych kierunków. Większy sygnał oznaczałby obecność pustej wnęki, która przepuszcza więcej mionów niż pełne mury. Ale eksperyment Alvareza nie przyniósł rewelacji.
Alvarez żadnych nieznanych pomieszczeń w piramidzie Chefrena wtedy nie wykrył, zniechęcił się i zakończył eksperyment.
Teraz naukowcy ponownie zabrali się radiografię mionową piramidy Cheopsa, jak fachowo nazywa tego typu prześwietlenie, ale dziś mają w ręku nowsze i bardziej czułe technologie detekcji i analizy atmosferycznych mionów. Opracowali je japońscy naukowcy z Uniwersytetu Nagoya i instytutu KEK - to odprysk ich wieloletnich badań poświęconych neutrinom.
Projekt koordynuje Heritage Innovation Preservation Institute (HIP) wspólnie z Wydziałem Inżynierii Uniwersytetu Kairskiego, a nadzoruje go Ministerstwo Starożytności Egiptu.
Fizycy najpierw przetestowali swoją metodę w Piramidzie Łamanej w Dahszur, kilkadziesiąt kilometrów na południe od Gizy, gdzie pod koniec zeszłego roku zainstalowali detektory obok znanych komnat, żeby sprawdzić, czy będą w stanie wykryć ich obecność swoimi przyrządami. Udało się.
W czerwcu tego roku - kiedy tylko dostali zielone światło od Ministerstwa Starożytności Egiptu - przyjechali z aparaturą do piramidy Cheopsa. Rozstawili w jej korytarzach i komorach płyty pokryte emulsją srebra oraz elektroniczne scyntylatory, które mierzyły strumień mionów nadlatujących z różnych kierunków. Na zewnątrz piramidy ustawili nieco większe gazowe detektory.
Wynik prześwietlenia mionami północno-wschodniej krawędzi piramidy Cheopsa.
Elektroniczne scyntylatory do rejestracji mionów w komorze królowej (skonstruowali je specjaliści japońskiego instytutu KEK)
Poniżej na zdjęciu naukowcy przy blokach, które znajdują się nad pierwotnym wejściem do korytarza zstępującego w piramidzie Cheopsa. Gdzieś za nimi znajduje się odkryta zagadkowa "pustka", która może być nieznanym korytarzem
Gazowy detektor do rejestracji mionów. Dzięki niemu odkryto drugie puste miejsce przy północno-wschodniej krawędzi piramidy Cheopsa na wysokości 105 m od powierzchni gruntu
Płyty z emulsją do rejestracji mionów, umieszczone w korytarzu zstępującym (wykonali je fizycy z Uniwersytetu Nagoja)
Badanie piramidy Cheopsa za pomocą kamery na podczerwie.
Rekonstrukcja 3D pierwotnego wejścia do korytarza zstępującego w piramidzie Cheops.
Badanie piramidy za pomocą kamery na podczerwień.
Rekonstrukcja 3D zniszczonych bloków w kształcie odwróconej litery V, które znajdowały się nad pierwotnym wejściem do korytarza zstępującego.
Rekonstrukcja 3D pierwotnego wejścia do korytarza zstepującego (widać bloki w kształcie odwróconego V, które wieńczyły strop korytarza).
Rekonstrukcja 3D - resztki bloków nad pierwotnym wejściem do korytarza zstępującego.
Tak wyglądała piramida Cheopsa 4,5 tys. lat temu, kiedy była jeszcze pokryta lśniącymi płytami z kamienia.
Załączona mapa miejsca:
Komentarze: 0
Wyświetleń: 8422x | Ocen: 18
Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Artykułem interesują się
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie