Pt, 19 sie 2005 00:00
Autor: FN, źródło: FN
Kręgi nieznanego pochodzenia pojawiały się w Rosji
już 50 lat temu! Ostatnio, podobnie jak na całym świecie
do głosu doszli circlemakerzy
15 lipca br. na łące w pobliżu miejscowości Syktywar w Karelii (Rosja) pojawiły się tajemnicze znaki. Formacja składała się z jednego dużego kręgu o średnicy około 40 metrów, wewnątrz którego był mniejszy – niezbyt regularny. Trawa była przygięta, ale można też było znaleźć połamane źdźbła. W kręgu rosły też kwiaty, które nie wiadomo czemu, nie zostały przygięte do ziemi.
Kilka dni później, 21 lipca prawie identyczną formację zbożową odkryto w Uchcie (Republika Komi – Rosja), 8 kilometrów od centrum miasta, przy trasie Sosnogorsk-Uchta.
Na rozwiązanie zagadki nie trzeba było długo czekać. Tym razem autorami znaków byli specjaliści od reklamy. Na zwołanej 1 sierpnia konferencji prasowej, szef Agencji Reklamowej, Siergiej Nagich oraz prezes firmy Sodiejstvie szczegółowo opisali plan oraz wykonanie swojej akcji reklamowej.
Znaki na polach przedstawiają fragment nowego logotypu centrum komputerowego „Sodiejstvie”. Firma rozwija się aktywnie, co powinno być odzwierciedlone także w nowej symbolice – wyjaśnił Igor Szyszkin, zastępca dyrektora Sodiejstvia. Za pomocą takiego „posłania od wyższej inteligencji” postanowiliśmy zwrócić uwagę na nowy wizerunek naszej firmy.
Do stworzenia znaków ich twórcy wykorzystali cylinder z ocynkowanej stali. Konstrukcja została uzupełniona ciężarkiem w postaci worka piasku. Do urządzenia przyczepiono linę, za pomocą której było przemieszczane. „Rysunek” na trawie w Syktywarze został wykonany w ciągu 2,5 godziny przez grupę pięciu osób. Wykonanie znaku pod Uchtą było niewiele bardziej czasochłonne.
Tego typu informacje są pożywką dla osób, dla których sprawa pochodzenia piktogramów jest oczywista. To wszystko dzieło rąk ludzkich i tyle!
Temat nie jest jednak aż taki prosty. Choć obecnie badacze szacują, że około 80 % powstałych formacji jest dziełem circlemakers-ów, to pozostaje jednak spora część, których pochodzenia nie udaje się jednoznacznie ustalić. Niewiele osób wie, że Rosja należy do krajów, w których badania i próby znalezienia odpowiedzi na pytanie, skąd się biorą autentyczne kręgi zbożowe są mocno zaawansowane. Badacze (wśród nich spore grono rosyjskich uczonych) zadają sobie pytanie nie tylko o autorów, ale jakim sposobem są robione piktogramy. Bardzo popularna jest teoria o roli mikrofal w tworzeniu się znaków. Fakt ten zdaje się potwierdzać doświadczenie wykonane przez Stanisława Smirnowa, który przeprowadził próbę polegającą na podgrzaniu wiązki źdźbeł w kuchence mikrofalowej. W jej efekcie, źdźbła ulegały deformacji, z jaką spotykamy się badając prawdziwe kręgi zbożowe. Do zmiany kształtu zboża wystarczyło 12 sekund przebywania w kuchence mikrofalowej o mocy 600 watt. Na pytanie, skąd na polu bierze się promieniowanie mikrofalowe, pan Smirnow nie zna odpowiedzi. Snuje jedynie przypuszczenia, że pochodzi z wnętrza Ziemi. Dowieść jednak tego w tej chwili nie jest w stanie.
Inny badacz, pracownik instytutu elektrotechnicznego, Anatolij Azariew, jest zdania, że źródłem promieniowania odpowiedzialnego za powstawanie figur na polach są błyskawice.
„Z dziwnymi kręgami na trawniku naszego instytutu spotkałem się 50 lat temu, kiedy jeszcze nikt nigdzie o nich nie pisał – wspomina pan Anatolij – wraz z dwójką młodych pracowników sprawdzaliśmy urządzenie znajdujące się pod wysokim napięciem. Kabel, przez który płynął prąd wisiał na wysokości 10 metrów nad ziemią. Nagle nastąpiło przebicie i w trawnik uderzył „sztuczny piorun”, a trawa ułożyła się równiutko w krąg, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Później przeprowadziliśmy szereg eksperymentów. W ich rezultacie doszliśmy do wniosku, że iskra elektryczna błyskawicy elektryzuje roślinność, która nabiera właściwości magnetycznych i „przekształca się” w coś w rodzaju elektrody. Iskra zaś stanowi wirnik, rotor. Oddziaływując na siebie wzajemnie, stanowią dynamiczny układ, który przygina roślinność do gleby. Nie jest wykluczone, że błyskawice (pioruny), tak sztuczne jak i naturalne wytwarzają dodatkowo promieniowanie mikrofalowe. W ten sposób, być może oddziałowują kompleksowo na środowisko.”
Pt, 19 sie 2005 00:00
Autor: FN, źródło: FN
* Komentarze są chwilowo wyłączone.