Dziś jest:
Środa, 17 sierpnia 2022

Niech żywi nie tracą nadziei.
Juliusz Słowacki

Komentarze: 65
Wyświetleń: 11965x | Ocen: 10

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Nie, 18 mar 2018 19:12   
Autor: FN, źródło: Damian907   

TAJEMNE MOCE W BUDDYŹMIE


Podobnie jak w innych tradycjach duchowych na całym świecie, również w buddyzmie mamy do czynienia z „mocami nadprzyrodzonymi” (tak przynajmniej nazywają je filozoficzni materialiści[i]), zwane są one w sanskrycie[ii] siddhi (w języku tybetańskim དངོས་གྲུབ, wylie[iii]: dngos grub), a osoba posiadająca umiejętności posługiwania się tymi nadnaturalnymi mocami to siddha. Jeśli wierzyć tradycji buddyjskiej, Siddhi posiadał sam Budda[iv],  posiadali je również jego bezpośredni uczniowie.


Współcześnie za posiadających siddhi uważa się w buddyzmie tybetańskim Karmapów (XVI Karmapa miał za życia dokonać wielu niezwykłych uczynków[v]), o siddhi naucza się w buddyzmie Zen[vi], za siddhę uważa się również przedstawicielkę buddyzmu Therawada, mistrzynię medytacji Dipę Ma.

Jako że buddyzm therawada uznawany jest nawet przez szkoły mahajany za prawdziwy, choć „nieostateczny” to omawianie „zdolności nadprzyrodzonych” w buddyzmie odbędzie się głównie z punktu widzenia tej właśnie linii. W biografii Dipy Ma[vii], w rozdziale 9, zatytułowanym „W dziwnych krainach, a jednak u siebie”, autorka stwierdziła iż Dipa Ma wchodząc w tzw. dhjanę[viii], mogła używać zdolności nadprzyrodzonych, były to:

  • Zdolność do przemienienia jednego z czterech elementów świata fizycznego (ziemi, powietrza, ognia i wody) w inny. Dipa Ma potrafiła np. nurkować w ziemi.
  • Boskie ucho: zdolność słyszenia bliskich i dalekich dźwięków, w tym świecie i w innych sferach istnienia.
  • Boskie oko: zdolność widzenia przyszłości, widzenia rzeczy blisko i w oddali, w tym świecie i w innych sferach istnienia.
  • Wiedza i swoich i innych przeszłych wcieleniach.
  • Zdolność czytania w myślach i telepatii.
  • Zdolność do bilokacji.
  • Cofanie się w czasie (Dipa Ma twierdziła że może cofnąć się do czasów Buddy i słuchać jego kazań).
  • Do pewnego stopnia wiedza o przyszłości[ix].

W buddyzmie Wadżrajany[x] wymienia się Sześć Jog. Sześć Jog Naropy (Nigumy) to kolejno: joga żaru (tyb. tummo), joga ciała iluzorycznego, joga snu, joga swiatła, joga bardo (stan pośredni pomiędzy wcieleniami) i joga przeniesienia. Jogi te to kolejne po praktykach podstawowych (nyndro) stopnie wtajemniczenia i doskonałości, za którymi kryją się poszczególne moce, i umiejętności.


Joga żaru na przykład, pozwala wytwarzać tzw. psychiczne ciepło. Poprzez odpowiednią wizualizację jogin tak silnie pobudza własną energię witalną, iż jest w stanie swoim ciepłem topić śnieg i lód. Tradycyjnym sprawdzianem opanowania tej umiejętności jest owijanie nagiego ciała prześcieradłem zamoczonym wcześniej w lodowatym górskim strumieniu. Im adept lepiej opanował tą jogę, tym więcej prześcieradeł potrafi swoim ciałem osuszyć. Było wielu joginów badanych przez naukowców właśnie w takich ekstremalnych warunkach[xi].

Joga snu - to nic innego jak obecnie Oobe i ld, tylko o wiele bardziej świadome[xii].

Adept praktykujący te (jak to w Wadżrajanie tajemne) praktyki osiąga trzy rodzaje siddhi, czyli spełnień: zewnętrzne, wewnętrzne i tajemne. Zewnętrzne oznaczają moc powstrzymywania wszystkich zagrożeń, powiększania zasługi i tworzenia pomyślnych zbiegów okoliczności, przyciągania pożądanych rzeczy i przezwyciężania zła i wszelkich przeszkód. Spełnienia wewnętrzne oznaczają m.in moc chodzenia po wodzie, fizycznej niepalności, lewitacji, przechodzenia przez ściany, czynienia ciała niewidzialnym, emitowania światła, leczenia wszystkich chorób, wskrzeszania umarłych, rozmnażania przedmiotów materialnych itp. Natomiast tajemne spełnienie oznacza całkowite, doskonałe, niezrównane oświecenie, czyli stan Buddy. Dlatego tytuł Siddha (Spełniony) i Mahasiddha (Wielki Spełniony) oznaczają przede wszystkim tego, kto osiągnął stan Buddy[xiii].

Jako że wg linii buddyjskiej „czittamatry” stanowiącej podstawę np. dla Zen lub buddyzmu tybetańskiego „wszystko jest umysłem” to podanego katalogu siddh nie należy uznawać za absolutnie zamknięty, ponieważ zaawansowanego praktykującego w jego wpływie na otoczenie ogranicza jedynie wyobraźnia oraz liczenie się z prawem przyczyny i skutku (prawem karmana).

Jak to już zostało zasygnalizowane, ostateczne siddhi to rozpoznanie natury Umysłu, czyli duchowe oświecenie. Jest to cel buddyzmu, któremu podporządkowana jest cała praktyka i któremu służy filozofia buddyjska. Budda ze swoich mocy nadprzyrodzonych korzystał jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach, niechętnie również korzystała z nich np. Dipa Ma. Wynika to z faktu, iż uznaje się że siddhi mogą doprowadzić do zwiększenia się ego, zamiast do duchowej transformacji. Innymi słowy, z punktu widzenia buddyzmu, moce nadprzyrodzone mogą stać się „tanią sztuczką”, którą pompujemy swoje „ja”, zamiast skupić się na wyzwoleniu się z kręgu samsary, co w buddyzmie jest uznawane za cel. Mówiąc o siddhi podaje się przykład, iż jest to boczny skrót, prowadzący przez niepewny i ciemny las, który czasem prowadzi na samo dno.

Oczywiście mam świadomość, że część czytających ten artkuł osób nie ma nic przeciwko pompowaniu swojego „ego”, nie chce również wyzwalać się z kręgu uwarunkowanej egzystencji, całkiem dobrze czując się na myśl, iż np. mieliby się ponownie narodzić. Tym nie mniej, celem który mi przyświecał było jedynie skrótowe omówienie o jakich „zdolnościach nadprzyrodzonych” naucza buddyzm oraz jaki ma do nich

Autor: Damian907 /czytelnik serwisu FN/


[i] Nazwa moce nadprzyrodzone sugeruje, iż są to mocy niespotykane w przyrodzie lub co najmniej daleko poza nią wykraczające, podczas gdy jak wiemy, dla wybitnych jednostek na całym świecie nie są one czymś nieosiągalnym.

[ii] Sanskryt to obok pali jeden z głównych języków, w których spisano nauczanie Buddy.

[iii] Wylie to transkrypcja języka tybetańskiego.

[iv] Życie Buddy - Sherab Chodzin Kohn, Wydawnictwo: Czerwony Słoń, 2005.

[v] Przykładowo jedynie: Zaklinacz deszczu - Gilles Van Grasdorff, Wydawnictwo: Kos, 2006.

[vi] Mistrz Dharmy Andrzej Stec JDPSN, Mowa Dharmy Gdańsk 3 sierpnia 2008, dostępna: https://www.youtube.com/watch?v=QKrdrLA_gbw

[vii] Dipa Ma, życie i dziedzictwo buddyjskiej mistrzyni, Amy Schmidt, Wydawnictwo: Galaktyka, 2007.

[viii] Dhjana to stan głębokiej medytacji, jest ich kilka rodzajów, inna nazwa to samadhi.

[ix] Jedynie do pewnego stopnia, ponieważ wg buddyzmu sami kształtujemy nasz los, nie ma determinizmu absolutnego.

[x] Inna nazwa buddyzmu tybetańskiego.

[xi] Dla zainteresowanych: http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=781

[xii] Więcej w książce: Tybetańska joga snu i śnienia, Tenzin Wangyal, Wydawnictwo: Rebis, 2000.

Komentarze: 65
Wyświetleń: 11965x | Ocen: 10

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Nie, 18 mar 2018 19:12   
Autor: FN, źródło: Damian907   


Komentarze (65)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.
1 2 3

Śr, 27 kwi 2022 09:20 | ocena: -1

sidhartha | Załogant

rozmawiałem wiele razy z joginami mnichami buddyjskimi, a nawet z księżami, ich zdaniem moce nie są złe, ale problem leży gdzie indziej, oni nie zdobyli mocy pomimo rozwoju duchowego, czyli trzeba mieć wytrych żeby posiąść moce, z 2 strony mnisi uważają że moce nie są ostatecznym celem, one muszą się pojawić, bo bez tego nie ma mowy o Nirwanie,
jest też mowa że między mocami a nirwaną, pojawia się największa pułapka, nie mówi się natomiast czym ona jest, niektórzy jogini mówią że to cos w rodzaju wszechwiedzy, gdzie wiemy praktycznie wszystko na każdy temat.
ja mocy nie zdobyłem, nawet guzika zmaterializować nie mogę, ale mi to nie przeszkadza bo aspiracje mam do nirwany, z 2 strony nie pogardziłbym mocami :D
bilokacja, prekognicja? miodzio :D

Czw, 14 kwi 2022 14:37 | brak oceny

sidhartha | Załogant

a tak na poważnie, są dowody na istnienie mocy? czy tylko puste słowa?

Pt, 18 mar 2022 14:38 | brak oceny

sidhartha | Załogant

nie widzę niczego złego w mocach, wręcz przeciwnie, zachęcam do nich, bo otwierają bramę do nirvany, choć pełnia NIRWANY następuje dopiero po śmierci ;)
jak dojść do mocy?po prostu zakotwiczyć się w "TERAZ"

Czw, 20 sty 2022 08:29 | brak oceny

sidhartha | Załogant

jest też moc uzdrawiania, obecnie ludzie zapomnieli tą moc, inwestują w medycynę konwencjonalną, przez co z wielu chorób nie potrafią się wyleczyć.wiara czyni cuda, energia potrafi uzdrowić ciało.

Pt, 12 lis 2021 11:40 | ocena: -1

sidhartha | Załogant

co trzeba zrobić by osiągnąć Nirvanę?ignorować moce jak przyjdą, jak tego nie zrobimy i przywiążemy się do mocy, nigdy już nie wyzwolimy się z samsary, dlatego wielu mistyków mówi że siddhi są największą z pułapek, nirvana jest super xD
jakby wszystko zatrzymało się na mocach, a nirwana by nie istniała , mielibyśmy wtedy przekichane, a za moce przyjdzie kiedyś nam zapłacić!w przeciwieństwie do nirvany która jest darmowa :D
i jaka przyjemna :)
jeśli ktoś zatrzymał się na mocach to frajer i nieudacznik.

Pt, 12 lis 2021 11:16 | brak oceny

sidhartha | Załogant

moce nie uwalniają od cierpienia, to taka wolność kastrata ;p
wielu jednak je wybrało przez to nie mogli wyzwolić się z samsary, ja wybieram nirvanę :)
choć nie przeczę że siddhi są cudowne xD
ale każdy logicznie myślący człek zauważy że nie o to chodzi :)

Pt, 8 paź 2021 12:30 | brak oceny

sidhartha | Załogant

ja mocy nie posiadłem, choć mam w planach :)

Czw, 15 lip 2021 11:33 | brak oceny

sidhartha | Załogant

czasami mam bilokację i materializację przedmiotów :D
choć rzadko, bo bardziej skupiam się na uważności ;)

Wt, 27 mar 2018 09:04 | ocena: + 1

Barcol84 | Załogant

Według treści artykułu Jezus Chrystus był buddystą - jesli oczywiście chodzi o jego nadprzyrodzone zdolności...

Rozwiń odpowiedzi (1)

Pt, 30 mar 2018 06:11 | ocena: + 4

Damian907 | Załogant

@Barcol84,

Duchowe moce są efektem duchowej praktyki, nie przynależą tylko buddystom.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Sob, 31 mar 2018 20:26 | brak oceny

Barcol84 | Załogant

@Damian907,
Czyli jest wiele ścieżek do celu.....

Rozwiń odpowiedzi (1)

Sob, 31 mar 2018 20:38 | brak oceny

Damian907 | Załogant

@Barcol84,

Jest wiele ścieżek do celu, co oczywiście nie oznacza że każda ścieżka duchowa prowadzi do tego samego celu czy że każda ścieżka ma jednakową wartość :)

Rozwiń odpowiedzi (1)

Sob, 31 mar 2018 21:28 | ocena: + 1

Barcol84 | Załogant

@Damian907,
Buddyzm ma większą wartość?

Rozwiń odpowiedzi (1)

Sob, 31 mar 2018 22:54 | brak oceny

Damian907 | Załogant

@Barcol84,

Wartość ścieżek duchowych należy oceniać względem danego człowieka. Jeśli ktoś potrzebuje siły zewnętrznej (boga) oraz ma nadzieję po śmierci spotkać się ze zmarłymi bliskimi, to buddyzm dla takiej osoby nie będzie miał wartości, ponieważ taka osoba nie będzie mogła z jego nauk skorzystać :)

Sob, 24 mar 2018 07:47 | ocena: + 1

George | Gość

"Osoby oświecone lub częściowo oświecone umierają świadomie w pozycji lotosu kontrolując całą imprezę. " W sumie prawie 18 lat żyje i na żywo(hehe) tego nie widziałem.jakiś Dj? Albo...! Chacam na złe te imprezy albo &:&:&no nie wiem. Może nie ta pulkula?

Rozwiń odpowiedzi (2)

Sob, 24 mar 2018 08:23 | ocena: + 4

George | Gość

@George, oświetlone miało być me ja kulpa

Sob, 24 mar 2018 09:15 | ocena: -5

George | Gość

@George, nie 18 a raczej 8. Podszywanie się pod kogoś to ubaw pod pachy prawda? W sam raz dla przedszkolaka na twoim poziomie. Głupi też się śmieje do sera uważając że to zabawne.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Nie, 25 mar 2018 08:20 | ocena: + 7

psik | Gość

@George, za mnie tez się chyba ktoś podszywa! Pisze jako apsik W wielu stronach czasmi bez a czasami bez psik i tylko na a ale ja wiem swoje. Niby nie jednemu psu Burek na imię...Ale coś jest na rzeczy. Coś w tym jest brachu. Co Ty z tymi przedszkolakami? To nie pierwszy komentarz gdy o nich wspominasz...?! Myślisz, że serio dzieci tak małe Cie atakują czy to jakaś fobia, obsesja? Proszę napisz lepiej że to szyfr.

Rozwiń odpowiedzi (1)

Nie, 25 mar 2018 21:09 | ocena: -3

George | Gość

@psik, "przedszkolaki" to osoby nie mające pojęcia o sprawie, wypowiadające się w sposób prześmiewczy w stosunku do innych, nie potrafiący w sposób zrozumiały budować zdań, jeszcze nie wychowane do poziomu pozwalającego uczestniczyć kulturalnie w dyskusji publicznej. Po prostu mentalnie niedorosłe. Można nie mieć o czymś pojęcia - to normalne. Możemy o tym rozmawiać ale w sposób kulturalny, szanując przy tym adwersarza. Przedszkolacy, to osoby które szukają możliwości "dogryzać" dorosłym nie ponosząc przy tym konsekwencji. To ich kręci, daje satysfakcję i podnosi samoocenę (niczym sztubak z papierosem). W kontakcie en-face nie mogliby sobie na to pozwolić bez ryzyka wyrównania do poziomu. Anonimowość na forum daje im możliwość pozbywania się z podświadomości zgromadzonych frustracji, lęków i innych destrukcyjnych uczuć. No cóż, nie każdy miał lekkie dzieciństwo. Używane przeze mnie pojęcie "przedszkolak" nie dotyczy wieku lecz zachowania. To upierdliwy, pełen awersji trol.

Rozwiń odpowiedzi (2)

Nie, 25 mar 2018 21:23 | ocena: -1

|

@George,

Widzę, że razem z Promagną tworzycie nowe definicje do wyrażeń w języku polskim? Brawo WY! :D

https://sjp.pwn.pl/slowniki/przedszkolak.html

Nie, 25 mar 2018 22:03 | ocena: + 7

apsik | Gość

@George, to Ty pokazujesz niski poziom nazywając dyskutantów przedszkolakami i cymbalkami. Co takiego czujne_oko Ci wcześniej zrobił, że dałeś sobie prawo napisać koleżance , że jest cymbalkiem?

Rozwiń odpowiedzi (1)

Nie, 25 mar 2018 22:51 | ocena: -1

|

@apsik,

"że dałeś sobie prawo napisać koleżance , że jest cymbalkiem?"

Koleżance? weź koło i pier... się w czoło. Sam potrafię zadbać o własne dobre imię (nick) i nie muszę posiłkować się ubogim w rozum smarkaczem.

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

STRONA
1 2 3
* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Fundacja NAUTILUS - jedyna w Polsce oficjalnie działająca organizacja pozarządowa zajmująca się zjawiskami niewyjaśnionymi ******* www.nautilus.org.pl ******** Adres korespondencyjny: Fundacja NAUTILUS, skr. 221, 00-950 Warszawa 1.

UFO24

więcej na: emilcin.com

Wt, 3 maj 2022 08:44 | [...] 2 maja 2022 na zachodnich obrzeżach miasta Olsztyn miedzy godzina 20 a 21 widziane były na niebie świetliste obiekty w kształcie kuli. Na niebie pojawiło sie co najniej dziesięć lub więcej obiektów kulistych. Pierwszy obiekt był nieco większy. Wszystkie obiekty poruszały sie dokładnie w jednej linii i połączone były jakby nitka światła. poruszały sie z zachodu na wschód. kolor światła biały. Wielkość obiektów: pierwszy obiekt. Wszystkie obiekty jarzyły mocnym zimnym światłem. [...]

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Brak zainteresowanych Załogantów.

Dziennik Pokładowy

Poniedziałek, 18 kwietnia 2022 | Zawsze trochę się śmiałem, kiedy ktoś wspominał o „czasach ostatecznych”, no bo jak? Czy kilka lat temu ktokolwiek sobie wyobrażał, że przyjdzie zaraza, a tuż po niej wielka, światowa wojna? Czy w dobie wszechobecnych sklepów za każdym rogiem ulicy przez myśl komukolwiek przyszło, że będzie apokaliptyczny brak wszystkiego i może nadejść wszechobecny głód? Dzisiaj, czyli 17 kwietnia 2022 ze zdumieniem...

czytaj dalej

FILM FN

PRZESŁUCHANIE W KONGRESIE USA W SPRAWIE UFO - maj 2022

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.