Pt, 2 wrz 2005 00:00
Autor: FN, źródło: FN
Spora atrakcja czeka w październiku mieszkańców Londynu.
W tamtejszym Muzeum Nauki zostanie otwarta wystawa poświęcona wyglądowi mieszkańców innych planet
Ziemscy uczeni stworzyli wyobrażenia istot zamieszkujących odległe światy kierując się znanymi prawami fizyki, chemii, biologii i biorąc pod uwagę warunki życia panujące na naszej planecie. „Niektórzy uczeni sądzą, że złożone formy życia są prawdziwą rzadkością we Wszechświecie lub też nie występują w nim w ogóle” – mówi komisarz wystawy, Stephen Foulger – „Z drugiej strony, spora część ludzi wierzy, że kontakt z mieszkańcami innych planet jest możliwy i że do takich kontaktów dochodzi w miarę często. Problem polega na tym, że Kosmici, jeśli istnieją, to mieszkają w ogromnej odległości od nas i przez to, potwierdzenie ich istnienia przekracza nasze możliwości”.
Ale pospekulować nad tym, jak mogą wyglądać nasi „bracia w rozumie” i jak wyglądają ich światy – zawsze można.
Według Foulgera, wystawę zorganizowano między innymi po to, żeby uwolnić wyobrażenia na temat wyglądu Kosmitów od stereotypu rozpowszechnianego przez produkcje filmowe z Hollywood.
Uczeni przygotowali dwie wersje światów. Jeden z nich został nazwany „Aurelią”, drugi świat otrzymał nazwę „Niebieski Księżyc”. Aurelia znajduje się w systemie czerwonego karła, gwiazdy chłodniejszej od naszego Słońca. Planeta jest położona bardzo blisko swej gwiazdy.
Uczeni założyli, że planeta nie wiruje wokół własnej osi. Jedna jej część jest stale obrócona w stronę źródła światła, a druga – w głębiny kosmosu. Na planecie nie ma pór roku, dni ani też nocy. Wyobraźnia uczonych umieściła na Aurelii stworzenia duże, o długości przekraczającej 5 metrów. Posiadają one bardzo silne nogi, długą szyję i małą głowę. Mogą biegać z prędkością 40 mil na godzinę. Planetę zamieszkują też organizmy podobne do roślin. Wyglądają jak łodygi, ale zaopatrzone w żądła. Posiadają układ krwionośny i są rozróżnialne pod względem płci. Do łapania światła łodygi wykorzystują organy przypominające swym wyglądem kwiaty.
Druga planeta, zwana Niebieskim Księżycem rozmiarami przypomina Jowisza i posiada bardzo gęstą atmosferę. Takie warunki sprzyjają rozwojowi dużych organizmów potrafiących latać. Przykładem takiego stworzenia jest „latający wieloryb” posiadający 10-metrowe skrzydła. Na te ogromne istoty miałyby polować drapieżne ptaki, podobne do ziemskich orłów.
Do otwarcia wystawy pozostało półtora miesiąca. Zachęcamy wszystkich przebywających w tym czasie w Londynie do zwiedzenia wystawy.
The Science Museum
Exhibition Road
South Kensington
London
stacja metra: South Kensington
+44 (0)870 870 4868
Pt, 2 wrz 2005 00:00
Autor: FN, źródło: FN
* Komentarze są chwilowo wyłączone.