Dziś jest:
Czwartek, 28 listopada 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
Komentarze: 0
Wyświetleń: 7601x | Ocen: 0
Oceń: 2/5
Średnia ocena: 0/5
TO BĘDZIE PIERWSZY TAKI 21 GRUDNIA OD 800 LAT - POJAWI SIĘ GWIAZDA BETLEJEMSKA
21 grudnia 2020 przez układ planet będzie absolutnie wyjątkowy. Dwie największe planety układu słonecznego i jedne z najjaśniejszych punktów na niebie, Saturn i Jowisz, zbliżają się do siebie coraz bardziej, by 21 grudnia, dokładnie w dzień przesilenia zimowego, znaleźć się bliżej, niż kiedykolwiek od stuleci. Planety się do siebie zbliżają co jakiś czas, ale tak blisko siebie nie były od 800 lat! To tak zwana "wielka koniunkcja". Naukowcy uważają, że to ona jest słynną Gwiazdą Betlejemską.
Zbliża się nieprawdopodobny dzień z punktu widzenia układu planet - 21 grudnia 2020. Na stronie NASA Henry Throop, astronom z Wydziału Nauk Planetarnych agencji, pisze:
[...] Można sobie wyobrazić, że Układ Słoneczny jest torem wyścigowym, a każda planeta to biegacz na własnym torze. My, na Ziemi, jesteśmy na środku stadionu. (...) Z naszego punktu widzenia będziemy mogli zobaczyć Jowisza na wewnętrznym torze, zbliżającego się do Saturna przez cały miesiąc i ostatecznie wyprzedzającego go 21 grudnia.
Gwiazda Betlejemska to niezwykle rzadkie zjawisko. Po raz ostatni widziane było w 1226 roku, a po 2020 roku na kolejną trzeba będzie czekać do 2080 roku, a później do 2400. W tym roku Gwiazda Betlejemska pojawi się na niebie w noc zimowego przesilenia, czyli 21 grudnia.
Gwiazda Betlejemska to zjawisko powstające na skutek wielkiej koniunkcji Jowisza i Saturna. Jest to ustawienie ciał niebieskich w jednej linii z obserwatorem. 21 grudnia 2020 roku będzie można zaobserwować wielką koniunkcję Jowisza i Saturna, czyli dwóch największych planet w Układzie Słonecznym. Już za kilka dni będą one oddzielone od siebie o 600 mln km, co w przestrzeni kosmicznej można uznać za niewielki dystans. Dodatkowo znajdować się będą w jednej w odstępie 0,1 stopnia. Z perspektywy Ziemi sprawi, że będą wyglądać jak jeden bardzo jasny punkt na niebie.
Nazwa Gwiazda Betlejemska powstała ze względu na to, że zjawisko pojawia się bezpośrednio przed Świętami Bożego Narodzenia. Jest także naturalnym nawiązaniem do wydarzeń biblijnych. Trzej mędrcy ze Wschodu zostali naprowadzeni przez jasny punkt na niebie do miejsca narodzin Jezusa.
Kandydatka na Gwiazdę Betlejemską
Koniunkcji, także tych wielkich, było wiele. Ale jedna mogła odbić się wyjątkowo silnym echem w historii i kulturze. W 7 roku przed naszą erą, Jowisz i Saturn spotkały się wyjątkowo często. W ciągu 8 miesięcy znalazły się w odległości jednego stopnia (stopniami liczy się odległości punktów na nieboskłonie) od siebie. Taki widok z pewnością nie umknąłby uwagi bliskowschodnich, wpatrzonych w niebo Mędrców. Jowisz i Saturn mogły więc, wspólnie, być słynną Gwiazdą Betlejemską, niezwykłym zjawiskiem astronomicznym, które miało sprowadzić trzech pielgrzymów ze Wschodu do Betlejem.
Komentarze: 0
Wyświetleń: 7601x | Ocen: 0
Oceń: 2/5
Średnia ocena: 0/5
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Artykułem interesują się
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie