Dziś jest:
Wtorek, 3 grudnia 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
Komentarze: 0
Wyświetleń: 5525x | Ocen: 0
Oceń: 2/5
Średnia ocena: 0/5
TAJEMNICZY SYGNAŁ Z PROXIMY CENTAURI PRAWDOPODOBNIE BYŁ POCHODZENIA NATURALNEGO
Radiowy sygnał z Proximy Centauri odkryty przez Radioteleskop w Obserwatorium Parkes w południowo-wschodniej Australii jest wyjaśniony – twierdzą naukowcy Abraham Loeb oraz Amir Siraj z Uniwersytetu Harvarda.
Ujawniony pod koniec grudnia tajemniczy sygnał z najbliższego nam systemu planetarnego to najprawdopodobniej nie "wiadomość" od obcej cywilizacji. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda wyliczyli, że prawdopodobieństwo istnienia tam tak rozwiniętych form życia to 1 do 100 milionów. I to przy optymistycznych założeniach.
Badacze prowadzący projekt Breakthrough Listen, wykryli niezwykle intrygujący sygnał pochodzący z naszego najbliższego sąsiedztwa w kosmosie. Radioteleskop w Obserwatorium Parkes w południowo-wschodniej Australii zarejestrował (jeszcze w 2019 roku) wiązkę fal radiowych w wąskim zakresie częstotliwości (nieco ponad 980 MHz), co wykryto podczas analizy archiwalnych danych.
Naukowcy po wstępnej analizie danych wykluczyli, by źródłem sygnału była nasza cywilizacja lub jakieś znane nam zjawisko w Układzie Słonecznym. Kierunek wskazywał, że sygnał najprawdopodobniej pochodzi bezpośrednio z okolic Proximy Centauri, czyli najbliższej nam gwiazdy (pomijając Słońce).
Naukowcy zajmujący się analizą takich danych podkreślali, że szansa na to, że sygnał radiowy został wyemitowany przez organizmy żywe jest niemal zerowa. Mimo wszystko BLC1 okazał się bodaj najciekawszym sygnałem od czasu wykrycia słynnego Sygnału Wow! z 1977 roku. Oczywiste było zatem, że po przedostaniu się do mediów, sprawa wywoła małą sensację.
Sygnał pochodzi od Proximy Centauri, która znajduje się bardzo blisko Ziemi - zaledwie 4,24 roku świetlnego (w skali kosmicznej to bardzo mało). Na dodatek gwiazdę obiegają najpewniej przynajmniej dwie planety, z czego jedna - Proxima Centauri b - jest światem podobnym do Ziemi i znajduje się w tzw. ekosferze (oznacza to, że potencjalnie może istnieć tam woda w stanie ciekłym).
Szansa na sygnał od innej cywilizacji jak 1 do 100 mln
Na temat sygnału wypowiedzieli się teraz naukowcy Abraham Loeb oraz Amir Siraj z Uniwersytetu Harvarda w swoim artykule naukowym opublikowanym w bazie arXiv. Badacze zaznaczają, że nawet przyjmując bardzo optymistyczne założenia, prawdopodobieństwo, że na jednej z planet układu Proxima Centauri istnieje życie jest minimalne.
Jak tłumaczą naukowcy, w myśli ten zasady prawdopodobieństwo, że na najbliższej nam gwieździe występują zaawansowane formy życia wynosi mniej więcej 1 do 100 milionów.
Komentarze: 0
Wyświetleń: 5525x | Ocen: 0
Oceń: 2/5
Średnia ocena: 0/5
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Artykułem interesują się
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie