Dziś jest:
Piątek, 22 listopada 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
Komentarze: 0
Wyświetleń: 6726x | Ocen: 0
Oceń: 2/5
Średnia ocena: 0/5
ZAGROŻENIE Z KOSMOSU DLA ZIEMI: ZNOWU MIELIŚMY SZCZĘŚCIE
Wielka asteroida przeleciała obok Ziemi, zanim dostrzegli ją naukowcy. steroida 2021 SG o wielkości boiska piłkarskiego przeleciała 16 września niebezpiecznie blisko naszej planety. Ponieważ zmierzała od strony Słońca, astronomowie zauważyli ją dopiero następnego dnia.
Ogromna asteroida 2021 SG 16 września przeleciała bardzo blisko Ziemi. W kluczowym momencie była dwukrotnie bliżej planety niż Księżyc. Asteroida miała średnicę porównywalną z rozpiętością skrzydeł samolotu Boeing 747 JumboJet.
2021 SG miała około 68 metrów średnicy - wyliczył Minor Planet Center. Obiekt przemieszczał się w przestrzeni z prędkością około 86 tys. kilometrów na godzinę.
Niebezpiecznie blisko
Asteroida w pobliżu Ziemi znajdowała się 16 września. Jednak astronomowie dostrzegli ją dopiero dzień później. Nie było to błędem naukowców, a możliwościami obserwacji przestrzeni kosmicznej i nietypową trasą lotu asteroidy.
Obiekt nie został zaobserwowany przez astronomów, ponieważ zbliżał się od strony Słońca, którego blask, zwłaszcza w dzień, uniemożliwiał dostrzeżenie, stosunkowo małego elementu.
Zwodniczy tor lotu
Większość obiektów w przestrzeni kosmicznej zbliża się do Ziemi od strony "zewnętrznej" wobec centrum Układu Słonecznego. Wówczas astronomowie mają "czyste pole" obserwacji.
Asteroida 2021 SG minęła Ziemię na wysokości odpowiadającej mniej więcej połowie odległości do Księżyca. To odległość stosunkowo nieduża. Kolizja z tak ogromną asteroidą byłaby dla Ziemi odczuwalna i prawdopodobnie wyrządziłaby szkody.
Naukowcy pracują nad nowymi metodami wykrywania asteroid zmierzających od strony Słońca. Amerykańska NASA w 2026 r. ma zamiar uruchomić specjalny kosmiczny teleskop, który będzie w stanie pokazać 90 proc. takich obiektów o średnicy powyżej 140 m.
Komentarze: 0
Wyświetleń: 6726x | Ocen: 0
Oceń: 2/5
Średnia ocena: 0/5
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Artykułem interesują się
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie