Pon, 19 gru 2005 00:00
Autor: FN, źródło: FN
Japończycy są gotowi do dokonania rekordowego odwiertu i przebicia się przez skorupę ziemską!
Być może już w 2007 roku nasza wiedza o budowie Ziemi znacznie się wzbogaci .
Japońscy naukowcy planują przebicie się poprzez skorupę ziemską i pobranie próbek z górnej warstwy płaszcza Ziemi, tzw. nieciągłości Mohorovičicia.
Przypomnijmy, że nasza planeta jest zbudowana z trzech podstawowych warstw: skorupy, płaszcza oraz jądra.
Plany tego eksperymentu wiertniczego są mocno zaawansowane. Kontynentalna skorupa ziemska ma na ogół grubość od 35 do 70 kilometrów. Jednakże znacznie cieńsza jest warstwa pod oceanami – od 5 do 10 kilometrów.
Rekordowy odwiert będzie przeprowadzony 600 km na południowy zachód od Tokio. Badanie pozwoli na uzyskanie nowych informacji na temat aktywności sejsmicznej naszej planety. Ponadto naukowcy mają nadzieję na odnalezienie mikroorganizmów zdolnych do przeżycia na tak ekstremalnych głębokościach.
Zbudowany w Japonii w latach 2002-2003 statek badawczy „CHIKYU” (Ziemia), z pokładu którego będzie dokonywany eksperyment, właśnie powrócił ze swego próbnego pierwszego rejsu. Przez dwa lata od momentu wodowania prowadzone były próby techniczne oraz trwało ciągłe doposażanie statku. „Chikyu” posiada na pokładzie platformę wiertniczą, zdolną do wykonywania operacji których jeszcze nigdy nie wykonywano na morzu. Z jej pomocą można dokonywać odwiertów do głębokości 10000m, a prace wiertnicze można zaczynać na głębokości do 2500 m. (w przyszłości do 4000 m).
Przebicie się przez siedmiokilometrową warstwę skorupy ziemskiej może trwać rok czasu.
Przez cały ten czas statek będzie stał nad miejscem odwiertu. Nawet sztormy nie mogą spowodować jego przesunięcia. Dlatego też został wyposażony w sześć potężnych silników, każdy o mocy 4200 kW.
Położenie statku będzie kontrolowane za pomocą satelitów oraz sygnałów pochodzących z odbiorników akustycznych, ulokowanych na dnie. Transport pomiędzy lądem a statkiem będzie odbywał się drogą lotniczą. Na pokładzie przewidziano lądowisko dla śmigłowców.
Pon, 19 gru 2005 00:00
Autor: FN, źródło: FN
* Komentarze są chwilowo wyłączone.