Nie, 28 maj 2006 00:00
Autor: FN, źródło: FN
Co się stało 80 tysięcy lat temu? To pytanie pojawia się w historii człowieka na Ziemi. I pozostaje zagadką!
Historia człowieka na Ziemi zawiera kilka zaskakujących punktów. Mamy w tej sprawie ciekawy trop, który zawiera nawet polski wątek!
W słynnym rezerwacie przyrody Serengeti w Tanzanii archeolodzy odnaleźli ślady pozostawione przez ludzi 80 tysięcy lat temu. Ale prawdziwą sensacją jest odnalezienie paciorków ze skorup strusich jaj. W wykopaliskach zorganizowanych przez amerykańską Serengeti Genesis Fundation bierze udział prof. Michał Kobusiewicz z PAN.
.
Odnalezione paciorki przesuwają wstecz o kilkadziesiąt tysięcy lat typowo ludzkie zachowanie, jakim jest ozdabianie ciała - wyjaśnia prof. Kobusiewicz. - Ale jednocześnie przesuwają do przodu próg stanowiący granicę człowieczeństwa; tym progiem jest moment, w którym pojawia się samoświadomość, poczucie własnego "ja", odrębności w stosunku do innych postaci z grupy. - Materialnym przejawem takiego poczucia - mówi prof. Kobusiewicz - jest moment, w którym pojawiają się ozdoby. Nasze wykopaliska wykazały, że stało się to 80 tysięcy lat temu. Odkrycie dokonane w Tanzanii podważa teorię uznawaną przez większość antropologów i archeologów, według której Homo sapiens był taki sam jak ludzie współcześni już wtedy, gdy pojawił się na świecie jako gatunek, czyli 200 tysięcy lat temu. Niektórzy badacze przypuszczają jednak, że był do nas podobny jedynie zewnętrznie, natomiast nie dorównywał jeszcze ludziom współczesnym pod względem mentalnym. Ta przemiana nastąpiła dużo później, właśnie około 80 tysięcy lat temu, pod wpływem jeszcze niepoznanych zmian neurologicznych. Dowodem tego są najstarsze na świecie ozdoby odkopane w Tanzanii.
Co się stało 80 tysięcy lat temu?
Erich von Daniken twierdzi, że był moment, kiedy obce cywilizacje zaingerowały w nasz kod genetyczny. Dokonane wtedy zmiany pozwoliły stworzyć człowieka zdolnego do tworzenia cywilizacji. Jak widać w przedstawionej powyżej informacji, naukowcy także mowią o bliżej nieznanych zmianach neurologicznych... Daniken może mieć rację. Jeszcze ciekawsza sytuacja jest wtedy, kiedy zaczniemy analizować, skąd na ziemi wzięły się dinozaury i tutaj jest niezwykła hipoteza, którą przedstawię w oddzielnym tekście.
Nie, 28 maj 2006 00:00
Autor: FN, źródło: FN
* Komentarze są chwilowo wyłączone.