Sob, 28 kwi 2007 00:00
Autor: FN, źródło: FN
„Pięknie błysnął, a potem zgasł, i już go wcale nie było widać…” Kilka słów o przelotach stacji ISS oraz flarach Iridium.
Są takie dni, kiedy poczta Nautilusa wprost ugina się od zgłoszonych obserwacji nocnych świateł na niebie. Listy te publikujemy na naszej stronie internetowej i jednocześnie zastrzegamy, że nie jesteśmy w stanie gruntownie przebadać wszystkich napływających do nas zgłoszeń.
Duża część obserwacji nocnych dotyczy przelotów satelitów. Najatrakcyjniej wyglądają tzw.flary Iridium. Odbite od powierzchni satelitów (lub ich luster) światło daje efekt tzw. zajączka. Nagły błysk światła wygląda niezwykle atrakcyjnie. Okazale prezentuje się także przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. I właśnie obserwacje tych obiektów często trafiają do Nautilusa.
Mamy dla Was, Drodzy Czytelnicy, małą niespodziankę. Podajemy link do strony internetowej
http://www.heavens-above.com/selecttown.asp?CountryID=PL
Na dole strony jest miejsce na wpisanie nazwy swojej miejscowości. Program ma wprowadzone do pamięci dwa miliony miejsc na Ziemi, tak więc jest duża szansa, że nawet mała miejscowość jest w nim ujęta. Następnie wybieramy przycisk np. „Next 24h” i już za chwilę będziemy wiedzieli, jakie satelity z serii Iridium, i w jakich godzinach, będą przelatywały nad naszą głową. Możliwe jest też uzyskanie danych dotyczących przelotów, które już miały miejsce.
Danych pokazanych w tabelach nie należy traktować z zegarmistrzowską dokładnością. Zdarzają się odchylenia przelotów, zarówno w czasie (nawet do 10 minut) jak i spodziewanym miejscu (nieznaczna zmiana trajektorii lotu).
Życzymy wielu ciekawych obserwacji!
Sob, 28 kwi 2007 00:00
Autor: FN, źródło: FN