Dziś jest:
Czwartek, 28 listopada 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
Komentarze: 0
Wyświetleń: 29678x | Ocen: 2
Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5
W sobotę czeka nas wyjątkowe zjawisko na polskim niebie.
O sprawie piszą wszystkie światowe serwisy astronomiczne. Nasz naturalny satelita porusza się po orbicie, która nie jest idealnym okręgiem lecz elipsą. To powoduje, że odległość Srebrnego Globu od Ziemi zmienia się od 363 104 km w perygeum (najbliższy punkt orbity) do 405 696 km w apogeum (najdalszy punkt orbity).
Zmienna odległość od Ziemi powoduje zmiany wielkości tarczy Księżyca na naszym niebie.
Najbliższa pełnia, która wypada 19 marca o godz. 19.10, prawie idealnie pokrywa się z minimalną odległością Księżyca od Ziemi, bo moment ten przypada o godz. 20.10 naszego czasu, a więc równo godzinę po pełni. Pełnia pokryje się więc z maksymalnymi rozmiarami tarczy Księżyca, przez co będzie on świecił wyjątkowo jasno. Nawet bez żadnych instrumentów optycznych, tylko patrząc na niebo każdy będzie mógł uznać, że jest wyjątkowo duży.
Ostatni raz w podobny sposób pełnia pokryła się z perygeum w grudniu 2008 roku. Naukowcy zapewniają, że zjawisko to nie jest związane z jakimkolwiek niebezpieczeństwem dla naszej planety.
W sobotę o 19.10 nasi czytelnicy po przeczytaniu tego tekstu z pewnością spojrzą w niebo. Jeśli będzie trochę szczęścia i nie będzie chmur - widok powinien być co najmniej efektowny. Czekamy na najciekawsze zdjęcia Księżyca dokładnie "z tego dnia i tej chwili". Najciekawsze zdjęcia zostaną opublikowane w serwisie.
Komentarze: 0
Wyświetleń: 29678x | Ocen: 2
Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Artykułem interesują się
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie