Dziś jest:
Niedziela, 19 listopada 2017

The phenomenon of UFOs does exist, and it must be treated seriously. M. Gorbaczow
/tłum. Fenomen UFO istnieje i powinien być traktowany poważnie/

Komentarze: 19
Wyświetleń: 16599x | Ocen: 4

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Czw, 23 kwi 2015 10:42   
Autor: FN, źródło: FN   

WYRUSZAMY NA WYSPĘ NAKSOS

Najbardziej znaną wyspą wchodzącą w skład Archipelagu  Cykladzkiego jest Santoryn (inaczej  Thera) – miejsce, które przez wielu badaczy jest uznawane i identyfikowane jako mityczna Atlantyda.  Ale praktycznie cały obszar Cyklad, obejmujący ponad 200 wysp  stanowi niezwykłe miejsce, w którym już pięć  tysięcy lat temu kwitła wysoko rozwinięta cywilizacja.  Cała wiedza o  kulturze cykladzkiej opiera się na źródłach archeologicznych. Źródeł pisanych praktycznie nie ma. Do tej pory odnaleziono jedynie kilka fragmentów pisma linearnego A pozostawionych na naczyniach.  Wiedza jaką dysponujemy jest więc ograniczona, a sfera duchowa może budzić (i budzi) sporo sprzecznych interpretacji w świecie naukowym.

Z uwagi na wyjątkowy charakter i bogactwo znalezisk materialnych, Wyspy Cykladzkie doczekały się własnego schematu chronologicznego:

Okres wczesnocykladzki I –          lata 3200 – 2700 pne

Okres wczesnocykladzki II –         lata 2700 – 2400/2300 pne

Okres wczesnocykladzki III –        lata 2400/2300 – 2100/2000 pne

Okres średniocykladzki –               lata 2100 – 1600 pne

Okres późnocykladzki – lata 1600 – 1100 pne

 

 

Istnieje też inny podział, zaproponowany przez znanego archeologa, C. Renfrew, polegający na nadawaniu poszczególnym okresom nazw odpowiadających rozwojowi kolejnych kultur,  które mogą pokrywać się ze sobą w czasie całkowicie lub częściowo. Na przykład kultury Grotta-Pelos, Keros-Syros,  Syros, Kastri  itp.

Do najlepiej zbadanych wysp należą Melos (słynna m.in. z odnalezionego w 1820 r. posągu Afrodyty, zwanego „Wenus z Milo”) , Keos, Thera, Naksos i Paros.

 

Naksos , czyli cel wyprawy Fundacji Nautilus jest największą wyspą Archipelagu.  Pierwsze ślady pobytu człowieka pochodzą z epoki neolitu. Są to ryty naskalne. Jedną z pierwszych osad jest też stanowisko Grotta  z  zachowanymi fragmentami domów o kamiennych murach.  Odnaleziono też cmentarzyska z grobami komorowymi.

Swoistym znakiem firmowym Wyspy Naksos jest  Portara czyli brama świątyni  poświęconej Apollinowi. Brama, której budowa rozpoczęła się w VI wieku przed naszą erą nigdy nie została ukończona. To właśnie w tym miejscu mityczny  Tezeusz miał porzucić Ariadnę.  Do naszych czasów zachowały się niektóre kolumny i fragmenty architektoniczne wykonane z masywnych bloków marmuru, wydobywanego na Naksos. Część elementów marmurowych została wywieziona i posłużyła za budulec w innych miejscach.

 

 

 

Portara na Wyspie Naksos

 Jak już wspomniano wcześniej, źródła pisane, dzięki którym moglibyśmy bliżej poznać aspekty życia mieszkańców Cyklad praktycznie nie są znane. Można opierać się jedynie na odnalezionych zabytkach. Cyklady słyną z charakterystycznych małych figurek, zwanych idolami.  Są to na ogół niewielkie, kilkucentymetrowe  rzeźby wykonane z marmuru. Były odnajdywane w grobowcach i miejscach kultu. Innymi zabytkami, wyróżniającymi Cyklady są tak zwane patelnie – przedmioty z terakoty o nieznanym przeznaczeniu. Często były bogato zdobione, a motywem przewodnim była spirala.

      Idol cykladzki

 

Dno „patelni” z motywem statku

 

 

Licznie odkrywane były malowidła ścienne, na podstawie których można sądzić o kontaktach mieszkańców Cyklad z Afryką. Fresk „libijski” jest uznawany za jeden z najciekawszych i znajduje się w miejscowości Akrotiri na Santorynie.

 

Częstym motywem malowideł ściennych i dekoracji naczyń jest temat połowów rybackich. Poniżej przedstawiono dzieło z Akrotiri, na którym widać rybaka trzymającego w rękach obfity plon połowu.

 

Ciekawostką, która może rozbudzić wyobraźnię jest natomiast ilustracja z naczynia z miejscowości Phylakopi na Wyspie Melos, które powstałp około  1600 roku  pne

 

Zdaniem specjalistów, przedstawia również rybaków wracających z połowów. Osobnicy wyróżniają się jednak nietypową urodą. Schyłek miejscowości i kultury Phylakopi datowany jest na  około 1200 rok pne.

 

 

Źródło:

Foto:

WWW.wikipedia.com

 „Kultura Wysp Cykladzkich w epoce brązu” Ludwika Press

 

Autorką tekstu jest Gosia z FN, zawodowy i dyplomowany archeolog, która jest w naszej ekipie. Mamy wszystko: sprzęt, ludzi, nawet środki. Czego nam potrzeba? Odrobiny szczęścia... trzymajcie za nas kciuki! Pozdrawiamy czytelników. FN


Komentarze: 19
Wyświetleń: 16599x | Ocen: 4

Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5


Czw, 23 kwi 2015 10:42   
Autor: FN, źródło: FN   


Komentarze (19)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.
1 2

Pt, 15 maj 2015 00:27 | brak oceny

XQuelle | Załogant

Powodzenia w Szczęściu. Macie je w sobie, bo płyniecie do wrót swego domu. Uchwyćcie światło promieni ŹRODEO' a ... Pozdrówcie uśmiech Prawde i pokłońcie się jej Ode mnie. I czekamy na Wadze wrażenia w opisie !

Dziękujemy za ocenę.

Śr, 29 kwi 2015 10:56 | brak oceny

krzysiekpro1 | Załogant

w galerii pojawiło się zdjęcie z kulami koło portary na wyspie Naksos. Bawią mnie wszystkie tego typu zdjęcia. Jeśli chcecie wiedzieć dlaczego, zerknijcie na to:
http://www.hestia.home.pl/myjnia/i/galeria/05.jpg
http://www.hestia.home.pl/myjnia/i/galeria/06.jpg

Dziękujemy za ocenę.

Pon, 27 kwi 2015 13:14 | brak oceny

stevan | Gość

Tak, to wredna baba. Nie nadaje się na prezydenta USA. Klimakterium strzeli do głowy i użyje broni A.
Dobry wpis dziada Jaga o pomocy duchów w wygraniu w totka!:
Jeśli byś forsę przepił i przeszastał, to masz 10 razy większą szansę na wygraną! Ot, taka diabelska matematyka.;-)
Tak! To prawda! Co złe, to jest GÓRĄ! Brawo!

Dziękujemy za ocenę.

Pon, 27 kwi 2015 10:47 | brak oceny

a Jedi Knight | Gość

Hillary CLINTON...,a proszę bardzo:Rrzkoma członkini(chrześcijańskiego)kościoła metodystów praktykuje spirytyzm(okultyzm).Hillary Rodham Clinton mówi publlicznie,że komunikuje się z rzekomo duchem zmarłej Eleonory Roosevelt.Zostało to ogłoszone w programie radiowym Rush Limbaugh poprzez 600 rozgłośni w czerwcu 1993 roku.Jest to bałwochwalstwo NEKROMANCJI,która jest zabroniona w Słowie Bożym,w Biblii.Dalego,że jest to komunikowanie się z demonami,które podszywają się pod duchy zmarłych,np.ważnych osobistości.Słowo Boże ostrzega nas w III Księdze Mojżeszowej 20,6:,,Kto zaś zwróci się do wywoływaczy duchów i do wróżbitów,by naśladować ich w cudzołóstwie,to zwrócę swoje oblicze przeciwko takiemu i wytracę go spośród jego ludu''.To o czym o pani Clinton powyżej,to tylo jeden z epizodów,można o niej dużo,dużo więcej...Mądremu dość...

Dziękujemy za ocenę.

Pon, 27 kwi 2015 10:08 | brak oceny

JN | Gość

Alarm - był taki żart kiedyś w USA: "co na to prezydent Clinton? Jest za. A co na to jej mąż Bill?" - ona od zawsze wszystkim kieruje

Dziękujemy za ocenę.

Pon, 27 kwi 2015 01:39 | brak oceny

Alarm | Gość

Pojawiają się szokujące informacje odnośnie wydarzeń mających wkrótce nastąpić na arenie międzynarodowej. Mają one związek ze zbliżającą się prezydenturą H.C. w USA, która prawdopodobnie rozpocznie się szybciej niż wynika to z amerykańskiego kalendarza wyborczego. To co ma się dziać na świecie za jej rządów jest po prostu przerażające tak samo jak to, kim w rzeczywistości jest ta kobieta i kto za nią stoi. Gdy ponad 20 lat temu w pozostałościach po pewnej książce mojej nieżyjącej już babci przeczytałem, że prawdziwe piekło na świecie rozpęta kobieta, która zostanie prezydentem USA nie traktowałem tego poważnie. W połowie kwietnia H.C. ogłosiła oficjalnie, że będzie się ubiegała o prezydenturę i zobaczycie, że zdobędzie ją. Wiele wskazuje na to, że może się to stać przed normalnym zakończeniem kadencji Obamy, bo w bardzo wysokich kręgach rozważane jest jej nagłe skrócenie. Ciekawostką jest to co często można ostatnio usłyszeć w telewizyjnych kanałach informacyjnych, że według wielu osób H.C. ma w rzeczywistości zupełnie inne oblicze niż to oficjalnie prezentowane w mediach, nie mówiąc już o jej ukrytych powiązaniach, o których szczątkowe informacje podano np. w następującym artykule: http://wpolityce.pl/swiat/242101-zaskakujace-powiazania-hillary-clinton-uran-i-rosja-kandydatka-na-prezydenta-usa-pomogla-sprzedac-strategiczna-firme-kremlowi

Dziękujemy za ocenę.

Nie, 26 kwi 2015 16:19 | brak oceny

a Jedi Knight | Gość

Historia,w tym szczególnie tak bliska nam jeszcze historia XX wieku obaliła teorie humanistów i sekularystyczne nauki francusiego filozofa Jean-Jaque ROUSSEAU,że człowiek od urdzenia(gdzie był wtedy ROZUM Rousseau?)posiada dobrą naturę,a staje się coraz lepszy poprzez edukację(tak,widzimy to,np.aktualnie w Polsce...).W rozwoju i postępie człowieka ta lekcja historii jest bezużyteczna.Tacy ludzie wierzą,że człowiek stale się rowija ku lepszemu,a zapominają o tym,że horror w wykonaniu nazistów w Polsce przyszedł ze strony ludzi inteligentnych,popierajacych,a jakże,POSTĘP...,jaimi byli wykształceni i,,cywilizowani''Niemcy...W XX wieku żyło dwóch ludzi i każdy z nich pisał o nadziei.Jeden z nich otwarcie wyznawał ateizm.Nazywał się Bertrand RUSSEL i był światowej sławy filozofem.Przed swoją świercią analizował zagrażający światu kryzys.Napisał takie słowa:,,Ludzkość znajduje sie w spirali prowadzącej w dół do ROZPACZY.Ja nie mam już żadnej nadziei''.Drugi człowiek był jednym z największych psychiatrów w Europie.Byl skromnym naśladowcą Jezusa Chrystusa i całkowiecie przekonany o tym,że Biblia jest Słowem Bożym.Nazywał się Paul TOURNIER.Pod oniec swego życia on także pisał o nadzei.Oto jego chwytające za serce słowa:,,Jedyną nadzieją dla odkupienia rodzaju ludzkiego jest OSOBISTA konfrontacja z Panem Jezusem Chrystusem''.Mądremu dość...

Dziękujemy za ocenę.

Sob, 25 kwi 2015 20:50 | brak oceny

Rol -ot. | Gość

Na pewno zmienicie świat a nawet założycie nową religię. NAUTILIANIZM. Pierwszy się nawrócę.

Dziękujemy za ocenę.

Sob, 25 kwi 2015 20:33 | brak oceny

gamma | Załogant

W wielu artykułach mówicie o tym,że wszystko ze wszystkim jest powiązane.Zatem nasza ojczyzna z pewnością jest powiązana z Cykladami. Jak? To należy zbadać .Szukamy daleko , a tak naprawę odpowiedż często jest bardzo blisko. Jestem w posiadaniu bardzo ciekawego kamienia , który jest niesamowitą zagadką i drogowskazem jednocześnie. Przedstawia wyrażny kontur Polski z zaznaczonymi obszarami opatrzonymi symboliką. To jest dopiero frajda zbadać te miejsca i odkryć kawałek historii sięgającej starożytność.POłowę zbadałam , a drugą zgodnie z przekazem powinnam zbadać we współpracy...Odkrycia są szokujące

Dziękujemy za ocenę.

Sob, 25 kwi 2015 19:48 | brak oceny

a Jedi Knight | Gość

Specjalnie dla,,Mandarina''(ale i dla wszystkich)z pozdrowieniami kapitalny,znakomity cytat z Jaques'a VALLEE.Ten nieżyjący już światowej sławy astrofizyk powiedział :,,UFO to rzeczywistość lecz prawdopodobnie NIE FIZYCZNA(!):są częścią jakiegoś ZŁEGO PLANU do TYRANIZOWANIA(!)ludzi,a jednym z ich głównych celów jest manipulowanie ludzką świadomością i programowanie ludzkości na jakieś ostateczne ZWIEDZENIE''.;,,Jestem przekonany o istnieniu machiny do manipulowania masami,która kryje się za fenomenem UFO...pomaga ona tworzyć nowy system wierzeń...została wymyślona po to,by pomóc w zmainie systemu wierzeń,a technologia,którą obserwujemy to tylko incydentalne poparcie przedsięwzięcia na światową skalę podświadomego zwiedzenia''.Cytaty pochodzą z książki Dwight'a KINMAN'A,,THE WORLD'S LAST DICTATOR''(Nadchodzi ostatni dyktator świata).Przypisy:29 i 30.W tej samej książce można przeczytać o byłym oficerze amerykanskiego wywiadu,który nawrócił się na Jezusa Chrystusa,który stwierdził,że jest przekonany,że UFO,w świetle 1 Genesis 6,to istoty pozaziemskie i że są one prawdziwymi oraz,że jest on przekonany,że są to istoty demoniczne(upadli aniołowie),które pojawiły się by ZWIEŚĆ(!)ludzkość i doprowadzić ją do wielkiej UŁUDY(!)w czasach końca(2 Tesaloniczan 2,9-11).Mądremu dość...

Dziękujemy za ocenę.

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

STRONA
1 2
* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Nick / imię i nazwisko

Email

Treść komentarza:

Zabezpieczenie przeciw-spamowe

Ilość UFO na obrazie
* Publikując komentarz oświadczasz, iż zapoznałeś się oraz akceptujesz regulamin naszej strony.

szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

 Jaką Wigilię i święta Bożego Narodzenia widzi jasnowidz Krzysztof Jackowski? 'Ja mam wrażenie, że zima będzie kapryśna może być okresowo bardzo ciepła, ale momentami będzie bardzo zimna. Z całą pewnością będzie to jednak aura, która będzie dużo zimniejsza od poprzednich zim. Wydaje mi się, że w tym roku święta Bożego Narodzenia będą białe'

UFO24

więcej na: emilcin.com

Wczoraj, 23:39 | 17 listopada 2017 był obserwowany obiekt UFO, który miał kształt walca - według świadka UFO emanowało jasnym, silnym światłem. Obiekt był widzialny nad autostradą A2 w okolicy miejscowości Jordanów. Czekamy na świadków, którzy także widzieli ten obiekt. Więcej w serwisie www.emilcin.com

Artykułem interesują się

Poniżej lista Załogantów, których zainteresował ten artykuł. Możesz kliknąć na nazwę Załoganta, aby się z nim skontaktować.

Brak zainteresowanych Załogantów.

Dziennik Pokładowy

Poniedziałek, 13 listopada 2017 | Ludzie chyba nie dostrzegli mocy tekstu o zdjęciach w Emilcinie, które zostały wykonane 5 listopada 2017. Ot, kolejny tekst w serwisie FN… o czym tu mówić? Ale to błąd.

czytaj dalej

FILM FN

TRÓJKĄTNE UFO O ŚREDNICY 60 METRÓW TRZY RAZY PRZELATUJE NAD TYM SAMYM ŚWIADKIEM - historia z 2006 roku

archiwum filmów

Informacje z Hydepark "N"25 sierpnia :: Dowód na to, że żyjemy w hologramie? Nauka dochodzi do coraz bardziej zaskakujących wniosków na temat natury naszej rzeczywistości. Czy jest możliwe, że świat to hologram?: viewtopic.php?f=33&t=5532
25 sierpnia :: Paradoks bilardowy - podróże w czasie Dyskusja na temat hipotez dotyczących podróży w czasie od trochę innej strony. Możliwe, czy nie? Oto jest pytanie: viewtopic.php?f=53&t=5626
2 listopada :: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - do czego zaprowadzi nas przyszłość? Dyskusja o kierunku rozwoju świata i możliwych scenariuszach. Sztuczna inteligencja, technologie i wynalazki, które zaważą na naszym gatunku: viewtopic.php?f=28&t=4291

wejdź na forum i dołącz do dyskusji

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.