Dziś jest:
Niedziela, 24 listopada 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
Od dawna powtarzamy, że podróże w komos naszymy ziemskimi "wehikułami z wlewanym do baków paliwem z kopalin" są prymitywne na granicy absurdu i... niebezpieczne na granicy szaleństwa. Oto dowód - ślad po uderzeniu mini-meteorytu na szybie kopuły obserwacyjnej stacji ISS. Fotografia tego śladu po uderzeniu jest dzisiaj jest naszym "zdjęciem dnia".
Prawdopodobny ślad zderzenia z jakimś kosmicznym śmieciem pojawił się zresztą w najgorszym z możliwych miejsc, na jednej z szyb kopuły, przeznaczonej do obserwacji i wykonywania zdjęć.
Kopuła, zbudowana przez Europejską Agencje Kosmiczną (ESA) trafiła na stację w 2010 roku i od tamtego czasu jest najwspanialszym miejscem widokowym na Ziemię, a jej obraz transmitowany on-line mogą podziwiać także czytelnicy najnowszej wersji serwisu FN. Kopuła ma też praktyczne zastosowanie, umożliwiając lepsze monitorowanie czynności wykonywanych z wykorzystaniem automatycznych ramion stacji.
Wielowarstwowe szyby kopuły są oczywiście odpowiednio odporne, tym razem jednak odłamek, który w jedną z nich uderzył doprowadził do drobnej, lecz widocznej szkody. Odprysk szkła ma około 7 milimetrów średnicy. Sfotografował go jeszcze w kwietniu brytyjski astronauta Tim Peake. ESA szacuje, że rozmiary być może metalowego ziarenka nie przekraczały przy tym... kilku tysięcznych milimetra. Zagrożenia dla załogi i aparatury nie było.
Centrum kontroli lotów nieustannie monitoruje kosmiczne śmieci, które mogłyby stać się dla stacji faktycznym zagrożeniem i - jeśli to konieczne - zarządza przesuniecie stacji tak, by zejść kosmicznym śmieciom z drogi. Szacuje się, że odłamek o średnicy 1 centymetra mógłby już zniszczyć jakiś instrument na zewnątrz stacji, większy, mógłby naruszyć poszycie modułów mieszkalnych stacji, a większy od 10 centymetrów praktycznie doprowadzić do katastrofy. Na takie ryzyko nie można sobie pozwolić.
Zdjęcia: ISS /ESA/NASA /materiały prasowe
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie