Dziś jest:
Piątek, 22 listopada 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
#Dzień 75: Zwodniczy świat Maji
Czym jest Maja? Tak ludzie wschodu nazywają świat otaczający nas wokół, który jest tylko pozorem i iluzją, a który potrafi zwieść ludzi szukających w nim szczęścia. Tymczasem Maja potrafi przynieść tylko kolejne cierpienie i rozczarowanie. Ostatnio zmarł znakomity muzyk Zbigniew Wodecki. W ostatnich latach swojego życia narażał on swoje życie koncertując i pracując ponad miarę, co musiało także odbić się na jego zdrowiu. Jego przyjaciele mówią, że kończył kolejny swój dom, na który potrzebował jeszcze więcej pieniędzy. W domu tym jednak nigdy nie zamieszkał, choć odebrał on jemu dużą część zdrowia. Tak bardzo często robią ludzie, których zwiodła maja.
Zmarnowane zdrowie, zmarnowane pieniądze i zmarnowany czas - oto trzy marności, które kiedyś były wielkimi skarbami.
Nie popełniaj tego błędu. Pamiętaj, że energia boska przenikająca wszystko jest jedyną miarą rzeczy. Istnieje prawo, które uległo w dzisiejszych czasach zapomnieniu: Jeśli kierujesz się ku wiedzy duchowej, pomaga to ci przetrwać w świecie Maji.
Jeśli skierujesz się ku maji (świat zewnętrzny, pozór), wtedy Twoja prawdziwa duchowa natura czeka, aż powrócisz na właściwą ścieżkę.
Orientacja na Maję powoduje uwikłanie. Zadaniem Maji jest wikłać. Nieuniknionym następstwem jest cierpienie.
Nie chodzi o to, aby porzucić zarabianie pieniędzy lub sprzedać dom czy samochód. Celem jest uchwycenie stanu równowago i nie danie się pochwycić w szpony Maji, gdyż to zawsze kończy się wielkim rozczarowaniem i nigdy nie prowadzi do szczęścia, którego tak bardzo każdy z nas szuka daleko (czasami jadąc na koniec świata), a jest ono tylko w nas samych. I nigdzie indziej.
Maja (Dewanagari: माया trl. māyā) – samo słowo oznacza coś, czego nie ma; w wedyzmie jest to nadprzyrodzona, iluzoryczna moc bóstwa w formie Dewi; manifestacja boskiej energii; w wedancie i buddyzmie ułuda zasłaniająca rzeczywistość. Maja bywa utożsamiana z Kali, Durgą itp.
Maja w filozofii
W filozofii adwajtawedanta oraz w buddyzmie, maja jest iluzją, namacalną i mentalną rzeczywistością codziennie absorbującą świadomość żywych istot, zakrywającą przed nimi prawdę na temat tożsamości i ich związku z Brahmanem. Koncepcja mai pochodzi z Upaniszadów.
Wg hinduizmu maja oddziałuje głównie poprzez tzw. fałszywe ego (ahamkara), czyli utożsamianie się z materialnym ciałem, oraz poprzez przywiązanie do posiadanych rzeczy (mameti). Pokonanie wpływu mai jest konieczne do wyjścia z cyklu sansary i osiągnięcia wyzwolenia (mokszy).
Maja jako postać
W hinduizmie maja bywa przedstawiana w kategoriach jestestwa ontologicznego, odpowiedzialnego za zaciemnienia na poziomie kosmicznym jak i psychologicznym.
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie