Dziś jest:
Czwartek, 21 listopada 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
Labirynt Verne'a
Znakomita książka, która pokazuje zupełnie nieznane aspekty życia naszego idola i w pewnym sensie twórcy, czyli Juliusza Verne`a. Bez niej wiedza o Nautilusie i Kapitanie Nemo jest niepełna, ale najciekawsze są wątki związane z życiem Verne`a. Książkę czyta się świetnie i autor bardzo umiejętnie prowadzi nas przez tajemnice autora "20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi".
Ciekawe, że miejsce pochodzenia fikcyjnego Kapitana Nemo jest bardzo bliskie miejsca, skąd pochodzi rodzina... prezesa Fundacji Nautilus. Ot, taki niezwykły zbieg okoliczności. :) Książkę polecamy z czystym sumieniem.
Poniżej recenzja napisana przez dr Krzysztofa Czubaszka, Prezes Polskiego Towarzystwa Juliusza Verne’a
Wciągający labirynt
Książkę Labirynt Verne’a czyta się jak dobrą powieść sensacyjną, tyle że to nie fikcja literacka, a solidna praca popularnonaukowa, poświęcona jednej z najsłynniejszych postaci literatury światowej, czyli kapitanowi Nemo z powieści Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi. Adam Węgłowski podejmuje próbę rozwikłania jego tajemnicy, korzystając z owoców swej erudycji i pasji odkrywania często już dziś zapomnianych faktów, barwnych postaci i ich niesamowitych życiorysów. Odsłania przed nami polskie wątki zogniskowane w wykreowanym przez Verne’a bohaterze, nie ograniczając się jednak do powszechnie znanych motywów, lecz proponując własne interpretacje, często brawurowe i zaskakujące. Wiele z nich to hipotezy, które trudno jednoznacznie zweryfikować, jednak podane zostają tak sugestywnie, że trudno się oprzeć ich sile i spójności.
Autor Nadzwyczajnych Podróży nie ma w Polsce bogatej bibliografii analitycznej. Nie licząc setek artykułów prasowych, przeważnie schematycznych i zdawkowych, oraz kilku biografii, z najbardziej solidną na czele, czyli książką Juliusz Verne Herberta R. Lottmana, na firmamencie jaśniał do tej pory jedynie zbiór wyśmienitych esejów prof. Jana Tomkowskiego zatytułowany Juliusz Verne – tajemnicza wyspa? Teraz jednak na półce każdego polskiego vernisty powinien stanąć także Labirynt Verne’a, który nie tylko oprowadza nas po zagadkowym i zaskakującym świecie powieściowym Czarodzieja z Nantes, ale też jest rajdem po polskiej historii XVIII i XIX wieku. Takiego połączenia jeszcze do tej pory nie mieliśmy i choćby z tego powodu praca Adama Węgłowskiego jest bezprecedensowa.
Romantyczni bohaterowie naszych dziejów, walka dobra ze złem, morskie wyprawy, szyfry i sekrety, mapy i stare ryciny, Verne i Polacy – oto materia tej książki, której lekturę szczerze polecam.
dr Krzysztof Czubaszek
Prezes Polskiego Towarzystwa Juliusza Verne’a
Wejście na pokład
Informacje dodatkowe
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie