Dziś jest:
Czwartek, 9 lutego 2023
I pokazujemy...
Tekst wypowiedziany przez 10-letniego chłopca podczas incydentu operacji KONTAKT.
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
DNA wydaje się być idealnym kandydatem do przechowywania danych - w zaledwie jednym gramie zmieścimy 215 petabajtów, czyli 215 milionów gigabajtów informacji. Dla porównania, przeciętny dysk twardy w laptopie pomieści zaledwie jedną milionową część tej liczby. Kubek pełen DNA mógłby teoretycznie pomieścić wszystkie dane świata. "Potrzebujemy nowych rozwiązań do przechowywania ogromnych ilości danych, które gromadzi świat, zwłaszcza danych archiwalnych. DNA jest tysiąckrotnie gęstsze niż pamięć flash, a inną interesującą właściwością jest to, że po stworzeniu polimeru DNA nie zużywa on żadnej energii. Można zapisać DNA, a następnie przechowywać je na zawsze" - mówi prof. Mark Bathe z MIT.
Z każdą sekundą ludzkość generuje potężne ilości danych, które przechowywane są w wielkich centrach danych. Zapis danych na spiralach DNA pozwoliłby znacznie obniżyć koszty oraz powierzchnię potrzebną do przechowywania danych. Teoretycznie w jednym kubku DNA zmieściłyby się wszystkie dana świata.
Liczne eksperymenty potwierdziły, że możliwe jest zapisywanie plików pod postacią DNA.
Na ten moment metoda ta jest jednak bardzo kosztowna, a naukowcy mają problem z odczytem danych. Naukowcy z MIT pracują nad nową metodą, która pozwoli w prosty sposób odczytywać dane z DNA, nie szcząc próbki.
cały tekst:
https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/dna-zamiast-twardego-dysku-kiedy-zaczniemy-korzystac-z-nowej-rewolucyjnej-metody/srnv09g
Czw, 13 sty 2022 19:39 | ocena: + 1
ABe11 | Załogant
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
PROJEKT KONTAKT - apel do czytelników!
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie
Pt, 14 sty 2022 22:40 | ocena: + 2
Ordep | Załogant
Na całym świecie żyją miliardy ludzi i dzięki uniwersalności kodu genetycznego każdy jest inny pod względem charakteru, zachowania, predyspozycji fizjologicznych i wyglądu. Nawet bliźniacy jednojajowi – pozornie identyczni z wyglądu – różnią się drobnymi szczegółami, a często także zachowaniem. Znamy to przecież z obserwacji i przykładów zachowań takich bliźniaków.
Nauka z dzisiejszym poziomem wiedzy nie jest w stanie określić jaką ilość zaszyfrowanych danych i przeróżnych informacji znajduje się w kodzie
genetycznym, ponieważ jest to niezwykle skomplikowana materia, której
tak do końca rozszyfrować się nie da. Szyfranci wszechrzeczy są nie z tego świata i długo nie będzie nam dane poznać tych tajemnic.
Najmilsze pozdrowienia. Pedro