Dziś jest:
Poniedziałek, 30 stycznia 2023

"Pamiętam że na jednym ze spacerów Einstein nagle się zatrzymał, obrócił w moją stronę i spytał czy naprawdę wierzę, że księżyc istnieje tylko wtedy, kiedy na niego patrzę"
/Abraham Pais, fizyk zajmujący się mechaniką kwantową/

Pytania do FN
ODPOWIEDZI NA PYTANIA NASZYCH CZYTELNIKÓW
Wyślij do nas swoje pytanie - kliknij, aby rozwinąć formularz


Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania historii do działu "Pytania do FN": pytania@nautilus.org.pl

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim

Twój email lub telefon

Treść wiadomości

Zabezpieczenie przeciw-botowe

Ilość UFO na obrazie





Czy Chrześcijaństwo kiedyś uzna reinkarnację?
Nie, 23 kwi 2017 11:51 komentarze: 6 czytany: 4239x

Nasi czytelnicy śledzący uważnie portal Fundacji Nautilus zauważyli, z jaką absolutną pewnością mówimy o istnieniu reinkarnacji. Nie traktujemy jej bowiem jako "jednej z wielu teorii wyjaśniających duszę, przeznaczenie i sprawy związane z życiem po śmierci", ale jako coś istniejącego, weryfikowalnego i nie wymagającego ciągłego "udowadniania", gdyż zebrany przez FN materiał jest wystarczający aż nadto, aby uznać ją za fakt.


Co się dzieje w świecie wokół czytelników serwisu FN? Świat który znają, autorytety które szanują, rodzice, nauczyciele, nawet znane postacie z mediów mówią: reinkarnacja to brednie wschodnich sekt. I czasami dostajemy pytania w stylu: czy Chrześcijaństwo kiedyś uzna reinkarnację? Czy "wędrówka dusz" w jakikolwiek sposób chodzi po głowie kościelnym ideologom zakładającym układ "jedno życie - albo niebo - albo piekło - albo czyściec"? Odpowiedź jest oczywista: reinkarnacja jest wiedzą a nie żadną wiarą, więc kiedyś (za 100, 1000 lat) będzie rzeczą powszechnie wiadomą i oczywistą. Stanowisko kościoła będzie w tej materii bez znaczenia.

Nasz czytelnik Mariusz słusznie zauważył w wiadomości przesłanej na pokład okrętu Nautilus:

Od: Mariusz

Witam.Znalazłem coś takiego co się tyczy szeroko pojętej reinkarnacji .Jak rzekomo chrześcijanie do których również należę powinni na ten temat spoglądać.

http://2ryby.pl/film/dlaczego-chrzescijanie-nie-potrzebuja-reinkarnacji/

Trudno jakoś godzić to o czym fundacja pisze ( udokumentowane przypadki reinkarnacji ) z tym co głosi oficjalnie Kościół.

Warto jest zaprezentować ten krótki wykład księdza dr Krzysztofa Niedałtowskiego, gdyż pokazuje on dobrze sposób myślenia kościoła w tej sprawie. Pomijając pogardliwe zdania o ludziach pamiętających poprzednie wcielenia typu "ktoś pamięta, że wcześniej był żyrafą albo innym pięknym zwierzęciem" ksiądz pomija jako nieistotne to, że 99,9999999 procent relacji o przeszłych życiach dotyczy zwykłych, ludzkich żywotów, które w niepojęty sposób tłumaczy często bardzo ciężkie schorzenia i defekty fizyczne ludzi, którzy się już z nimi urodzili. Dlaczego Bóg niektórych obdarza "wielkim darem" ślepoty, braku kończyn, ciężkich nowotworów, z którymi tacy ludzie muszą się zmierzyć? Ta sprawa nie interesuje księdza Niedałtowskiego - pewnie jej nawet nie zauważa... ;)

Jak pewnie widzicie chętnie prezentujemy wszelkie materiały ośmieszające (taka przynajmniej jest intencja ich autorów) doktrynę wędrówki dusz, gdyż ona i tak się znakomicie obroni w każdej sytuacji. Dlaczego? No cóż, mały drobiazg... bo po prostu jest prawdziwa.


Komentarze (6)
Poniżej znajduje się lista komentarzy.

Nie, 7 maj 2017 11:20 | brak oceny

relatysta | Załogant

Karina, jak łatwo oceniać człowieka...
Otóż wiara w istnienie albo wiara w nieistnienie Boga nie powinna mieć wpływu na postępowanie człowieka. Wątpliwa jest bowiem moralność ugruntowana na lęku przed karą Boga. Moralność zaczyna się wtedy, gdy sami jesteśmy moralni – zgodnie z wybraną przez siebie teorią etyczną z tego powodu, że cenimy moralność.
"Równie dobrze możesz stwierdzić, że jeśli ojciec daje karę swojemu dziecku, tzn. że się na nim wyżywa.... nie rób kurtyzany z logiki."
Widzę Karina że jesteś zakochana w średniowiecznej wizji świata ze Starego Testamentu - kary, pewnie cielesne też, są dla Ciebie normą, z pozwolenia na ich stosowanie mamy to co mamy. Nasza - cywilizacji zachodniej - moralność nie pozwala już na stosowanie kar cielesnych, tortur, mobbingu, molestowania i takich tam. Twoje prywatne poglądy oparte na moralności " Ząb za ząb" nie mogą mieć wpływu na praworządność.
"W ogóle uwielbiam te próby błyskotliwego wyjaśnienia w jednym zdaniu kwestii, którym poświęcone są całe tomy stworzone przez największych filozofów, myślicieli i uczonych... "
Jeżeli ktoś skończył jakąś uczelnie, a były tylko uczelnie katolickie/wyznaniowe, i przez pięć lub więcej lat uczył się doktryn religijnych, to o czym on może pisać w swych rozprawach literackich, pracach naukowych i takich tam...
Ano pisze ile diabłów może pomieścić się na łepku szpilki, ile żółwi podtrzymuje firmament, ile procent człowieka a ile Boga jest w Chrystusie (Sobór Nicejski był po to zwołany), czy był do krzty biedny czy też był jakoś uposażony, czy miał żonę czy tylko nałożnice...
Takie właśnie tematy zajmowały/zajmują głowę mędrców religijnych od tysięcy lat. Nie nauka, poznawanie przyrody jej tajemnic, poprawy stosunków społecznych - nie, to zostawili mściwemu Bogu.
Jakie to proste i łatwe, "taka była wola Boga".
"I nie wiem skąd pomysł, że obecny świat jest doskonały.
Lem to wymyślił i uwierzyłeś że to jakaś prawda objawiona?"
Mógłbym to samo powiedzieć o wymyślonej przez Mojżesza prawdzie objawionej - świadkowie są? Tyle że Lem i inni otwierają możliwości dla człowieka, rysują możliwe cele, promują naukę i rozwój cywilizacyjny. Pobudzają kreatywność i chęć poznania...
"Np. dlatego, że mieli jasno powiedziane jakiej jednej rzeczy nie wolno im zrobić, olali to i przyszło im ponieść konsekwencje???"(...) " bo skażony właśnie grzechem pierworodnym.
Czy Ty mówisz/mówiłaś do dziecka że jak jak zapali papierosa to będzie miało prze... do końca życia, Twoje wnuki/wnuczki będą miały skazę grzechu papierosowego do końca świata i jeden dzień dłużej?
Nie widzisz w tym irracjonalności.

Czw, 27 kwi 2017 22:29 | ocena: -4

Magda | Gość

ale kosciol wie o reinkarnacji. tylko to ukryli na soborze

Pon, 24 kwi 2017 21:20 | ocena: -2

relatysta | Załogant

Oto dwa cytaty które przekonują mnie że - Wiara to tylko wiara w słowa bez pokrycia.
" Bóg nie daje nam chorób i cierpienia, te są skutkiem grzechu pierworodnego".
"Bóg pomaga nam z każdej, nawet najtragiczniejszej sytuacji, wyprowadzić dobro".
Dlaczego nie pomógł Adamowi i Ewie w raju, tylko się wyżywa na nas?
Przytoczę ciekawą wypowiedź Stanisława Lema:
"...Jak wiadomo, Pan Bóg jest wszechmocny i wszystko wie, a świat stworzył doskonały i nawet guzik od gaci nie może nikomu spaść bez woli Bożej. [...] Nie można prosić o nic: ani o zdrowie, ani o pomyślność, ani o niepodległość ojczyzny. Gdyby bowiem Bóg naprawił coś cudem, oznaczałoby to, że rzeczywistość jest niedoskonała. Stan doskonały jest wtedy, gdy niczego nie trzeba naprawiać."

Rozwiń odpowiedzi (1)

Czw, 27 kwi 2017 22:35 | ocena: + 4

Karina | Gość

@relatysta,
Np. dlatego, że mieli jasno powiedziane jakiej jednej rzeczy nie wolno im zrobić, olali to i przyszło im ponieść konsekwencje???
Równie dobrze możesz stwierdzić, że jeśli ojciec daje karę swojemu dziecku, tzn. że się na nim wyżywa.... nie rób kurtyzany z logiki.

Wybacz, ale nie wiem dlaczego pisarz fantasy miałby być dla kogokolwiek autorytetem w kwestii teologii. Następny cytat będzie z jakiejś blogerki?

W ogóle uwielbiam te próby błyskotliwego wyjaśnienia w jednym zdaniu kwestii, którym poświęcone są całe tomy stworzone przez największych filozofów, myślicieli i uczonych...
Naprawdę wydaje ci się, że Ty, Lem czy jacyś inni ludzie bez żadnego merytorycznego przygotowania w temacie, lepiej rozumieją te kwestie niż osoby, które poświęciły im całe życie? Bo jeśli tak, to aż dziw że tyle pychy może się mieścić w jednym człowieku. Chyba poza nią i własnym ego nie pozostaje za wiele miejsca na cokolwiek innego.

I nie wiem skąd pomysł, że obecny świat jest doskonały.
Lem to wymyślił i uwierzyłeś że to jakaś prawda objawiona?
Nie potrzeba jakiejś szczególnie szerokiej wiedzy z PODSTAW chrześcijaństwa żeby wiedzieć, że świat w którym żyjemy absolutnie NIE JEST doskonały, bo skażony właśnie grzechem pierworodnym.
Doskonały jest Raj.
I do niego dążymy, np. przez pokorne znoszenie wszelkich niedogodności, które nas tutaj spotykają, przez pomoc innym, przez ofiarę, pokutę i jałmużnę.
Sugerowałabym więc NAJPIERW zapoznać się z temat, a dopiero później podejmować próby wypowiadania się w nim.

Pon, 24 kwi 2017 13:21 | ocena: + 1

Karina | Gość

"Dlaczego Bóg niektórych obdarza "wielkim darem" ślepoty, braku kończyn, ciężkich nowotworów, z którymi tacy ludzie muszą się zmierzyć?" - Bóg nie daje nam chorób i cierpienia, te są skutkiem grzechu pierworodnego. Chyba, że mówimy o mistykach, ale to już trochę inna półka.
Daje nam natomiast narzędzia do przetrwania tego i do godnego niesienia swojego Krzyża. Dla jednego tym Krzyżem będzie własna choroba, dla kogoś innego ciężkie relacje w rodzinie, dla jeszcze kogoś innego cierpienie i choroba kogoś bliskiego... Bóg pomaga nam z każdej, nawet najtragiczniejszej sytuacji, wyprowadzić dobro.
Wydaje mi się, że jeśli chcecie wypowiadać się na temat katolicyzmu to wypadałoby mieć chociaż jakieś absolutne podstawy z zakresu doktryny KK i teologii, bo w tym momencie zadajecie pytania na poziomie zbuntowanego gimbo-ateusza i w stylu "Aaaa czy Bóg może stworzyć kamień taki ciężki że go sam nie podniesie? XD Szach-mat katooszołomy! XD"
Trochę żenada, jak na 'redakcję' silącą się na bycie poważną i profesjonalną...

Nie, 23 kwi 2017 20:18 | ocena: + 1

relatysta | Załogant

"ktoś pamięta, że wcześniej był żyrafą albo innym pięknym zwierzęciem"
Dobre. Czy są takie opisy?
A co z dinozaurami, ich wspomnienia też powinny przetrwać - no chyba że nieistniejący ponoć, czas zrobił swoje.
Z Jezusem to mam taki problem - kto ważniejszy - Ojciec czy Syn?
Stary Testament czy nowy - czyli Ewangelie.
W starym, człowiek umiera i przebywa bez działania jakiegokolwiek w Schollu.
W nowym czeka na zmartwychwstanie w piekle, czyśćcu lub niebie.
Ta pierwsza wersja jako "istniejący cień" w niebycie, bardziej mi opowiada - oczywiście ze względu na pewne/faktyczne, czyli udowodnione, pola morfogenetyczne.
"reinkarnacja jest wiedzą a nie żadną wiarą, więc kiedyś (za 100, 1000 lat) będzie rzeczą powszechnie wiadomą i oczywistą."
Nie chcę przytaczać ilu bogów już ludzkość przeżyła. Było ich wielu i rządzili na Ziemi już 30 - 40 tysięcy lat.

Wyświetl według: Chronologicznie Ocena
w kolejności: rosnąco malejąco

* Informujemy, iż treści zamieszczane w komentarzach, lub innych rubrykach, w których internauta może dodać swój wpis nie są stanowiskiem Fundacji Nautilus i nie stanowią one odzwierciedlenia naszych poglądów, upodobań bądź sympatii. Fundacja Nautilus nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez Użytkowników.

Aby dodać komentarz, zaloguj się.
szukaj:  

Wejście na pokład

Zapamiętaj mnie

Wiadomość z okrętu Nautilus

Szef Komitetu Wojskowego NATO admirał Rob Bauer stwierdził, że Sojusz jest gotowy na bezpośrednią konfrontację z Rosją, jeśli to będzie konieczne. Jego zdaniem strategiczne cele Rosji wykraczają poza Ukrainę.

UFO24

więcej na: emilcin.com

Czw, 29 gru 2022 08:34 | 30.10.2022 po godzinie 18 siedzieliśmy z żoną i córką i obserwowaliśmy gwieździste niebo. Zauważyliśmy sporo obiektów przelatujących z różnych kierunków, z północy na południe i odwrotnie, ze wschodu na zachód i odwrotnie. Obiekty te świeciły białym, ciągłym światłem, niczym nie różniły się od tych 'mniejszych' gwiazd. Oczywiście nie wiem na jakiej wysokości leciały, ale ich prędkość na niebie była porównywalna do tej z jaką latają samoloty rejsowe. Obiekty te latały pojedynczo, lub w parach, ...

Dziennik Pokładowy

Niedziela, 15 stycznia 2023 | O 2023 roku, o mnie, Fundacji Nautilus,  zwykłej prozie życia i „szalupach ratunkowych”. Wpis w Dzienniku Pokładowym 15 stycznia 2023

czytaj dalej

FILM FN

PROJEKT KONTAKT - apel do czytelników!

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę




Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.