Dziś jest:
Czwartek, 23 stycznia 2025
Twierdzenie, że Ziemia to jedyny zaludniony świat w nieskończonej przestrzeni jest równie absurdalne jak przekonanie, iż na całym polu prosa wyrośnie tylko jedno ziarenko.
/Metrodor, filozof grecki z IV wieku p.n.e./
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
Zawartość dwutlenku węgla w atmosferze osiągnęła rekordowy poziom, najwyższy od 800 tys. lat. Tak wynika z dorocznego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), jednej z agend ONZ.
Zgodnie z danymi za 2016 rok, stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wyniosło 403,3 cząsteczek na milion cząsteczek powietrza. Rok wcześniej wskaźnik ten wyniósł 400 cząsteczek - czytamy w raporcie. Takie tempo wzrostu oznacza, że zawartość CO2 rośnie o połowę szybciej niż średnio działo się to w poprzednim dziesięcioleciu.
Eksperci wyliczyli, że stężenie CO2 wynosi obecnie 145 proc. tego, które obowiązywało przed rewolucją przemysłową w XVIII w. Jako powód tak wysokich wskaźników WMO podaje m.in. wzrost liczby ludności, rolnictwo, wycinanie lasów i wykorzystywanie nieodnawialnych źródeł energii.
- Bez szybkiego ograniczenia emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych będziemy zmierzać do niebezpiecznych wzrostów temperatury pod koniec tego stulecia - ostrzega sekretarz generalny WMO Petteri Taalas. Jak dodaje, "przyszłe pokolenia odziedziczą o wiele bardziej nieprzyjazną planetę".
W przyszłym miesiącu w Bonn spotkają się ministrowie środowiska z całego świata, by wypracować zasady wdrażania Porozumienia Paryskiego, zawartego dwa lata temu przez 195 państw. Zakłada ono utrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie poniżej dwóch stopni Celsjusza do 2100 roku.
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
HENRYK BRONOWICKI O UFO w 1984
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie